Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

Decupleaza linistit mediile din usi, un vei avea nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scoate mufa de la ele nu se mai aud nici tweterele. Semnalul pentru twetere vine din mufa de la boxa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident, asta vede si el cand desface. Trebuie bypassat difuzorul de bass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!Eu sunt mai nou pe acest forum si nu va spun asta incercand sa ma disculp cumva,intrucat m-am gandit sa postez aici,dar as vrea sa stiu si eu daca exista ceva posturi legate de montarea boxelor in spatele banchetei sub luneta!Am tot citit de vreo doua zile si nu am gasit nimic de genu, pe aici!In mare parte se vorbeste de montarea boxelor in usi.Eu insa vreau niste boxe ovale cu trei ,patru căi,cum de altfel am avut pe vechea masina(un daewoo cielo) si vreau sa nu imi bubuie basul in usi!A facut cineva asa ceva la Passat berlina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot monta si direct pe acel panel insa e posibil sa se arcuiasca putin si sa nu se prinda perfect..

ca o recomandare poti face din mdf sau pal de 18-20 mm,2 inele, le suprapui ,le lipesti cu aracet/silicon, apoi le presezi ca sa iasa ca un tot.difuzorul il prinzi de acel inel..decupezi din panelul din spate o gaura rotunda pe unde sa incapa magnetul si...Voila!!!

am o curiozitate, dc vrei ovale, si nu cauti sa iti iei ceva calitativ pt portiere...si ai sa fii super multumit de rezultat..parerea mea..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promtitudinea raspunsului!Vreau ovale,in primul rand ca sunt mai mari si de putere mai mare!deja am ochit pe net un set de boxe ovale focal cu trei căi si cu o putere nominala,adica rms de 140 w,iar putere muzicala 350w.Au claritate,bass mult mai profund.......si am avut pe vechea mea jucarie pe fata alpine de 40w rms,iar pe spate doua kenwood,originale,cu patru cai,de 100w nominali si vreo 300 w muzicali.Rezultatul=super claritate,super bass.toata lumea ma intreba daca am subwoofer in portbagaj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si u dreptate aici,insa nu uita ca fiecare masina se comporta diferit cand e vb de muzica pe panel...iti spun ca playerul tau scoate maxim

22-25 w reali, si asta inseamna ca difurile tale de 140w vor fi exploatate sub un sfert tin ce pot da ele...ideea e daca poti obtine sau nu ceea ce doresti..nu uita ca u tre sa fii multumit in primul rand si apoi ce din afara..asta in cazul in care nu esti si u ca RESTUL...sa se auda basul afara ca in masina nu mai conteaza, sa intoarca pitzi capu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depasit demult problema cu pitzi si cu intorsul capului.Playerul meu este un ALPINE ,Model 2012,Din ce am studiat eu ,scoate in regim normal vreo 35 w reali,desi pe el scrie 4x60w.Dar exact asta e ideea sa imi placa mie ce se aude.De exemplu,chiar si la un volum mic,boxa fiind cu un spectru mai mare,care se duce in jos la niste hertzi demni de luat in seama,in cazul asta bassul te face sa vibrezi din toate organele!tocmai de aceea vreau sa-mi pun boxe mari,mai ales ca masima mea nu are decat doua amarate de jbl pe fata si cam atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala da player, fara difuzoare de macar 70 rms nici sa nu te gandesti sa arunci cu banii...poti sa optezi si dupa cum iti e pofta cu difuri ovale in panel, insa ia in calcul si varianta cu difuzoare pe componente in portiere (midbass/twetere), + inca o pereche de twetere in stalpii din spate la baza...cu toate ca pe difuzoare ovale acoperi o plaja mai mare de frecvente..

decizia e a ta, orice difuzoare ai alege te ajuta mult playerul...ai un mare plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Vazand ca e in domeniul audio am hotarat sa postez aici o ontrebare.

Am casetofon beta pe masina si m-am saturat de radio. Nu doresc sa schimb cu cd-player, ci doresc sa stiu ce optiuni mai bune am lasand casetofonul.

Am climatronicul si casetofonul, loc de navigatie nu am decat daca schimb rama. M-am gandit la casetele adaptor si sa folosesc mp3/ipod sau modulator fm auto?

Foloseste cineva aceasta combinatie si se aude ok?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te-ai decide sa iei un player ia un alpine, ai sa gasesti pe culorile bordului...daca nu, merge un modulator fm insa nu unul de la 38...ia un philips...cat despre caseta mi se pare o tiganeala, insa la fel nu lua ce e mai ieftin, ia de la un magazin de profil...stiu cazuri cu modulator si caseta care se aud mai rau decat suna un nokia express music..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alooo, aici discutam de difuzoare !

Pentru playere sunt o gramada de topic-uri in aria Audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pare ca un difuzor de pe fata nu a mai rezistat si a dat coltu`,se potrivesc si cele de la octavia,golf IV,bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 4 stiam ca nu, octavia da, bora nush, cred ca e la fel ca golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, se potrivesc. Golf4/Bora sunt tot de 16.5cm.

Octavia nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia nu , ca la octavia sunt prinse cu 3 suruburi nu cu nituri ca la passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut baieti revin si eu cu o intrebare poate s-a mai discutat dar nu am citit  si imi cer scuze pt asta,vreau sa schimb difuzoarele oem cu altele mai bune si vreau sa imi spuneti cum vor trebui instalate,mai exact unde va mai veni mufa aceea bagata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tai mufa si cositoresti firele pe difuzor sau folosesti papuci.

Difuzoarele aftermarket nu mai au tipul asta de mufe.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult,acum ca stiu astept sa se faca vremea frumoasa sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Se gasesc si niste adaptoare in cazul in care apoi vei mai dori sa pui OEM si sa ai mufa. Uite asa ceva http://www.ebay.com/itm/VW-Speaker-Adaptors-for-Golf-IV-VW-Passat-Seat-Skoda-ETC-pair-of-/140921842002?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item20cf98a952

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el nu are mufa tata..cam nu prea merge sa ii puna mufa tata acolo la difuzor..

 

mihai.nechifor tu ai acolo o mufa mama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa tata e pe instalatia masini... nu va complicati cu adaptoare, etc - se taie firele - se inlocuiesc - prelungesc - dupa caz si se sertizeaza papuci. Mie imi pare cea mai fiabila solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa mama este pe instalatia masinii, tata e pe boxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!