Jump to content

Cu Numere Rosii In Afara Granitelor?


Bal Ciprian
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu daca pot iesi cu masina din Romania avand numere rosii la ea. Am intrebat mai multi cunoscuti iar parerile sunt impartite, am cautat in legislatie dar din pacate nu am gasit, sau poate nu am stiut sa caut :D

Se poate sau nu iesi in afara tarii cu nemerele rosii la masina? Este legal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate in nici un fel , numerele rosii sunt valabile 30 de zile si nu se poate face carte verde sau mai multe pe 30 de zile decat.Nu o sa te lase nici la vama sa iesi cu ele

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca vine un neamt, sa zicem, si-si ia un VW din Romania, radiat in prealabil...?

Eu nu inteleg de ce poti intra in tara cu numere provizorii nemtesti si romanesti nu...

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca nu pot iesi din tara. As fi vrut sa fac rodajul in afara tarii pe drumuri bune. Legislatie romaneasca....si am intrat un UE cumva? :P

Modificat de Bal Ciprian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca vine un neamt, sa zicem, si-si ia un VW din Romania, radiat in prealabil...?

Eu nu inteleg de ce poti intra in tara cu numere provizorii nemtesti si romanesti nu...

Executron, din cate stiu exista 2 tipuri de numere rosii, unele provizorii, cum am avut si eu timp de 30 de zile cand am cumparat masina, si unele care au si fractie (valabile pana la o anumita data). Cand am sunat la vama sa intreb daca pot iesi cu numere rosii asta m-au intrebat, iar cand le-am zis ca am din primele, valabile 30 de zile, au zis ca nu se poate, doar cu celelalte.

Probabil in cazul neamtului, dau si ei ceva de genul 'numere de vama' cum se dau in Germania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan romanii sunt singuri care nu au numere de export , numerele rosii sunt valabile doar prin gropile din Romania , oricum nu cred ca o sa avem curand numere de export . Momentan si numerele rosii se emit doar o singura data pentru un autoturism .

TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!