Jump to content

Seat Altea – Opinii Pro Si Contra


ricu
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca sunt foarte putine topic-uri despre aceasta masina, rog posesorii (sau cei care au condus) de Seat Altea sa-si exprime opiniile (pro si contra)referitor la comportamentul pe sosea, stabilitate, fiabilitate, motorizare, service, consumuri, piese schimb etc.

De ce ma adresez in special posesorilor ? – pentru ca unele persoane isi dau cu parerea fara a fi condus o astfel de masina.

Poate ca parerile dvs. pot fi hotaratoare in alegere acestei masini.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare eu deabia de 3 sapt. am o Alteea deci mare lucru nu iti pot spune despre ea (inca). Sunt foarte incantat de cum se aseaza pe sosea este foarte stabila in curbe si confortabila la drum lung. Spatiul interior este imes atat pentru pasageri cat si pentru locurile din fata, portbajul este foarte incapator si poate fi extins prin rabatare sau miscarea canapelelor in fata.

Am mers cu ea aprox 3 ore la drum intins si nu am simtit nici cel mai mic semn de oboseala, in comparatie cu masina de servici care este un Hyundai Getz.

Inca este in rodaj deci nu am exagerat la demaraje si depasiri dar pana in prezent nu am ce sa ii reprosez in aceasta privinta.

Un sigur lucru este deranjant, la mersul cu spatele noaptea datorita plasarii lampii de mers inpoi foarte jos nuprea vezi mare lucru.

Daca mai ai alte nelamuriri si intrebari ma poti intreba o sa iti raspund cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mie imi place masina foarte mult mai ales datorita confortului interior. Pentru mine conteaza mai mult cum arata masina la interior decat la exterior...pana la urma in interior iti petreci timpul.

Spre deosebire de Leon care e mai frumos pe dinafara, o sa iti spun ce imi place mie la ea in interior comparativ cu leon:

- volumul de aer mult mai mare

- forma bordului, alungita si nu taiata drept ca la leon

- lumina rosie

- spatiul mai mare in spate si pozitia scaunelor diferita de cele din fata(mai inalta)

In rest Leon si Altea sunt similarea. Eu am un 2.0TDI/140CP cu DSG FULL care sincer sa iti spun imi satisface aproape orice dorinta in materie de auto. Singurele lucruri care mi-ar lipsi ar fi: tapiterie din piele si navigatie(on board)

Din punct de vedere al tinutei de drum, masina este foarte stabila si acceleraza foarte rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte multumit de masina...Nu vreau sa reiau ce s-a discutat mai sus referitoare la atu-urile masinii (frumusete - are cateva premii pentru design la activ-; siguranta - 5 stele la testul EURONCAP -; si multe alte lucruri deja expuse, ci as vrea sa mentionez faptul (desi poate pentru unii ar parea stupid,) ca Altea isi pierde din individualitatea design-ului..Odata cu lansarea Altea Freetrack, exista pe piata cinci modele care au aceeasi parte frontala..(cu mici, foarte mici diferente).E vorba de Altea, Altea XL, Altea Freetrack, Noul Toledo si Noul Leon...

In rest, numai de bine...masina se comporta excelent pe sosea, suspensiile sunt putin mai dure, dar destul de confortabile (la versiunea FR sunt mult mai tari fata de Stylance sau Reference).

Cu privire la piese, nu pot sa ma pronunt pentru ca in afara pieselor necesare pentru reviziile periodice nu am cumparat altceva, iar filtrele si alte consumabile sunt la preturi destul de ok. Ce sunt foarte scumpe sunt accesoriile originale (o folie cu logo-ul Seat Sport pentru tabloul de instrumente a costat anul trecut in jur de 320 de lei...enorm pentru o bucata de plastic)..

Parerea mea e ca Altea e genul de masina care fie iti place cum arata si esti dispus sa o conduci indiferent de confortul pe care ti-l ofera sau de motorizarile oferite, sau nu iti place deloc si nici macar nu te-ai urca in ea, daramite sa o mai si conduci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de la mine cateva opinii:

PRO:

-design-ul int.-ext. placut

-sasiul agil,sportiv

-spatiu destul in masina

-bancheta spate reglabila

-destule locuri de depozitare a obiectelor

-distante mici intre trepte(viteze)

CONTRA:

-pierdere din valoare rapida

-piese de schimb/accesorii scumpe

-lumina/racire lipsa in torpedou

-vizibilitate redusa mai ales in spate

-mult plastic "ieftin" la interior

-tapiseria de proasta calitate(se pateaza/murdareste cu usurinta) si lipsa velours(macar la Stylance era mai elegant si usor de curatat)

-suportul de doze nu poate sustine si altfel de sticle,pahare etc etc...

-usita de la rezervor nu se poate inchide/deschide "central",trebuie neaparat folosita cheia masinii

-tabla masinii slaba/subtire

Cam astea ar fi cateva din opiniile mele despre Altea,am uitat precis ceva dar ma voi completa pe parcurs.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, seamana enorm atat la dimensiuni, cat si la componente..E de inteles, sunt facute pe aceasi platforma, alaturi de Skoda Octavia 2. Exista multe piese identice la Altea ,Golf Plus si Ocatvia 2. Maneta pentru actionarea stergatoarelor si cea de semnalizare e una dintre componentele identice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conduc o Altea din iunie 2004 si in afara de montantii prea grosi si lumina de marsarier prea slaba, nu am ce sa-i reprosez. Si-a facut treaba foarte bine si mai ales confortabil.

Gasesti mai multe opinii aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10022&hl=

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minusuri fata de alte masini din grupul VAG:

-topedou extrem de mic

-lipsa luminii in torpedou

-suspensie ceva mai rigida ( Pe langa Altea 1,9Tdi care acum are 6000km mai am un Golf 5 pe benzina cu 37000 km care are o suspensie muuult mai comfortabila)

Masina e ok, se comporta bine si deocamdata nu am avut probleme.

Design-ul e super si personal in consider mai reusit decat cel de pe golf-ul 5 PLUS.

Legat de costuri in service nu pot decat sa sper ca e mai ieftin decat la VW, unde la revizia de 30.000km am platit aproape 9 mil in decembrie 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ce consumuri se inregistreaza la motoarele 1.6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mie imi place pedala ca de autobuz , confortul bun la mers prin gropi sau piatra cubica , cotiera standard si pozitia la volan cel putin interesanta. spatiul aproape imens din ea , esp-ul...

nu-mi place ca :

-motorul de 1.6 trebuie turat pentru performante si ajunge relativ greu in ~4 mii (pentru cuplu maxim) , senzatia ca pierde mult din putere la schimbarea vitezelor(are totusi aproape o tona si jumate, deci sfatul e sa luati o motorizare mai mare pentru greutatea asta ...) (la 1.6 e data o valoare de 12.6 sec 0-100 kmph

-vizibilitatea lateral fata e cu unghiuri morte mari... (montantii ascund stergatoarele) si necesita atentie sporita la trecerile de pietoni(va poate oferii senzatii tari gratuite...), asta e doar o chestie de adaptare , daca va invatati sa mergeti cu ea , o sa va fie usor sa luati C-ul :frigbaitata:

-lumina de la marsarier e aproape inexistenta...

ori iti place la nebunie ori o urasti la culme...

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ce consumuri se inregistreaza la motoarele 1.6 ?

La inceput cand masina era noua si eu nu eram chiar obisnuit cu ea consuma destul de multicel in jur de 8-9 % inafara si peste 10-11 % in oras. Dar drumuri scurte si motor rece.

Acum are aproape 2000 de km si "soferul" sa mai obisnuit cu masina, consumul a mai scazut undeva pe la 7l la drum lung in oras se cam pastreaza consumul dar e si anotimpul de vina in mare parte si traficul bineinteles care in perioada asta e fost infernal.

Astept sa vad ce surprize imi mai ofera in materie de consum. Imi place la nebunie cand sunt in treapta a 2 si trece de 3000 de ture cum te baga in scaun( deci se poate si pe 1.6). In rest are un demaraj destul de greoi dar odata bagat piciorul in ea iti poate oferi si motorul dee 1,6 senzatii destul de tari. E adevarat peste 3000 de ture se simte bine si nu este ca la motorizarile cu turbo unde accelerarile se simt mult tare dar eu unul sunt foarte multumit pana acum si inca nu am abuzat prea tare de aceleratie fiind inca in rodaj.

Drumuri cat mai libere va urez si Sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Salut,

Mie imi place masina foarte mult mai ales datorita confortului interior. Pentru mine conteaza mai mult cum arata masina la interior decat la exterior...pana la urma in interior iti petreci timpul.

Spre deosebire de Leon care e mai frumos pe dinafara, o sa iti spun ce imi place mie la ea in interior comparativ cu leon:

- volumul de aer mult mai mare

- forma bordului, alungita si nu taiata drept ca la leon

- lumina rosie

- spatiul mai mare in spate si pozitia scaunelor diferita de cele din fata(mai inalta)

In rest Leon si Altea sunt similarea. Eu am un 2.0TDI/140CP cu DSG FULL care sincer sa iti spun imi satisface aproape orice dorinta in materie de auto. Singurele lucruri care mi-ar lipsi ar fi: tapiterie din piele si navigatie(on board)

Din punct de vedere al tinutei de drum, masina este foarte stabila si acceleraza foarte rapid.

altea a luat premii pt design nu leon:)deci leon e sub altea la frmusete cel putin asa spun jurnalisti:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am Altea de vreo 10 zile si pot sa spun ca este o alegere buna. Inainte am avut VW Golf 4 si nu imi pare rau de alegerea facuta. Iata cateva opinii personale:

Puncte tari:

- suspensie sportiva, m-a impresionat placut (mult peste g4)

- motorizare si transmisie VAG - se vede acest lucru si ma simt in siguranta din punct de vedere al fiabilitatii

- spatiu absolut multumitor pentru pasagerii fata si spate

- forma moderna, arata bine, mai ales in culoarea neagra!!!

Puncte slabe:

- parca e un pic mai zgomotoasa decat ma asteptam

- calitatea finisajelor sub VW (e normal, dar mereu vrem mai mult pentru bani mai putini)

- a mea are doar Climatic, dar cred ca pot sa ma obisnuiesc cu ideea

Pana acum, sunt pe deplin multumit de alegerea facuta. A fost un pas in fata de la G4, asta-i sigur!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Opinii Contra:

In momentul de fata am si o "japoneza" pe benzina si a inceput sa ma deranjeze sensibilitatea Seatului (comparativ cu japoneza) la gropi, denivelari, etc.

Altea, e o masina frumoasa cu performante excelente, dar nu e o masina robusta. Din cauza suspensiei zgomotul de rulare, denivelarile, drumurile imperfecte produc un zgomot care devine la un moment dat enervant.

In plus dieselul e destul de zgomotos, si cu atat mai mult cu cat masina nu e nici pe departe foarte bine antifonata.

O alta problema dupa parerea mea o reprezinta tapiteria. Am modelul Stylance si tapiteria e gri deschis. Se pateaza de la orice picatura de apa. Chiar si dupa uscare raman "imprimate" marginile picaturilor, etc.

Atunci cand ploua putin mai tare, cand intru in masina, ploua pe comutatorul de lumini, pe butoanele de la geamuri si binenteles pe tapiteria din usa care asa cum am spus se pateaza de la apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbusiness

Asta cu tapiseria am scriso si eu putin mai sus si ai dreptate;se pare ca de la modelul '06-'07 au schimbat materialul cu unul mai putin sensibil(cel vechi se pata si se desfacea pe cusatura).

Ce mai pot eu completa este lumina foarte slaba data de catre faruri(H7 nu cele cu Xenon);am gasit acest test(se poate traduce cu google) care este din 10.2004 si care claseaza Seat Altea pe penultimul loc! :) De aceea ma bucur ca au aparut farurile cu led,ce le-am prezentat intr-un alt topic,pt. ca acestea sunt echipate cu becuri H1 si cu lupa;mai rele decat cele originale nu pot fi,oricum ramane de vazut.

PS:Farurile sunt la fel la Altea(XL,Freetrack),Toledo 5P si Leon1P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!