Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

timisoara - viena - timisoara = 1090 km, 3 persoane, viteza medie BC1 100 km/h, viteza de croaziera pe autostrada 140km/h, consum mediu ~ 8%

Modificat de Radu C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

Budapesta - Iasi, 2 persoane, 7,1%.

Pe Autostrada in Ungaria am lasat tempomatul pe 140km/h, in tara am depasit de multe ori cu kick-down "violent" (deh, e gata rodajul) si nu am depasit decat rar 140km/h (max 160). Benzina folosita: OMV Carrera 100 si Shell V-Power 98 (20 litri).

Viteza medie pe BC: 68km/h.

Mentionez ca in Budapesta am scos consum de 6,8%, dupa ~20 km plimbati in oras. Au un sistem foarte inteligent acolo de sincronizare a semafoarelor, astfel incat poti merge constant cu 50-60 km/h pe distante relativ lungi => consum foarte scazut pentru oras. Consider ca asta e cel mai eficient limitator de viteza pentru oras. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot confirma si eu ca in ungaria si austria mergi linistit si ai consum mic. eu am avut ~6 pe acolo, iar la noi a sarit peste 8. la ei viteza media bate spre 90-100 si mai sus daca nu ai localitati sau portiuni limitate la 60 (repara niste bucati care par ok dupa standarde romanesti), la noi media e undeva la 40-50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Plictisitul

Am fost weekendul asta pana la Brasov.

Cand am plecat...facut plinul ruta Timisoara-Resita-Caransebes-Hateg-~Deva-Sibiu-Fagaras-Brasov---estimativ 520 km (am si ocolit putin ca ne-am incurcat :icon_thumright:) 2 persoane s-a aprins martorul de benzina la sepentnele dinainte de Codlea ~ 30km de Brasov....cand am intrat in brasov am tras la Petrom mai aveam autonomie 20km alimentat facut plinul pentru a2a ca urma intoarcerea la TM.

Benzina Petrom Top 99 si la dus si la intors

Cand am plecat din Brasov(3 persoane de data asta +bagaje!!!) facut aceeasi ruta mai putin ocolirea de (30-40 km max) mers la consum (eram curios sa vad ce poate masinuta in materie de economie) am mers cam 70 in sate si 90-max 100 pe afara schimbat la 2000-2200 rpm, acceleratii line depasiri la nevoie..si ele line etc...

rezultatul....... Image090-1.jpg

consumul este de 5.6l/100km pe o distabnta de 488 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun consumul. Eu am scos minim 6.8 de la Ploiesti la Bucuresti pe la 2 noaptea. Mers cu pina in 140 de km/h dar cu acceleratii foarte usoare. Ultimul drum factut a fost Bucuresti-Chisinau, 500 de km. Am mers cam cit a tinut masina si drumul. 180-200 km/h in afara 100-120 km/h in localitati. Consumul a fost de 10,8. La intors am alimentat cu cea mai proasta benzina pe care am intilnit-o vreodata. 95 de la Petrom ca de alta nu aveau la Albita. Imi era rusine sa spun ca aveam 170 de cai dupa ce m-a depasit un Peugeot 307 HDI. Apa curata si desi a trebuit sa tin motorul ultra turat si chiar sa merg in S ca altfel nu depaseam 140 km/h, consumul a fost mai mic decit la dus, in jur de 10l la suta de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plictisitul Chiar foarte bun consumul, dar sincer nu stiu cum ai putut sa te abtii cu 170cp. Cred ca toate logan-urile te-au depasit (nu ca logan ar fi masina rea :) ). Eu nu cred ca as fii putut sa fac ce ai facut tu!

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Devastator - vin si intaresc si eu treaba cu benzina. Al doilea plin facut de mine a fost facut din Piatra cu Top 99+. Am o vaga banuiala ca am simtit de vreo cateva ori mici tremuraturi ale motorului. Am facut din nou plinul aici in Galati si n-am mai simtit nimik. Precizez ca in acelasi timp peste tot in nordul Moldovei benzina la Petrom era mai ieftina decat in sud (asta era inainte de ultimile 2 scumpiri).

Se pare ca se adevereste treaba cu benzina mai buna la motoare cu putere mare.

Plictisitul - excelent consum. O sa ma chinui si eu sa incerc sa scot asa ceva, desi nu cred ca am reusesc, vorba lui rfh: "...TSI ul rupe rupe si iar rupe pana la 6500 rpm simti ca nu se mai opreste ..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plictisitul

Pai sa o luam pe rand

rex: cand am mers spre Bv am scos consum de 10 si ceva....nu prea cred ca mi-a stat ceva in cale.....decat un radar fix la Sacele (cred) pe care tind sa cred ca l-am luat cu brio...oricum aveam <70.

Cand am venit aveam o matusa de 78 de ani pe bancheta din spate si nu am putut sa merg cum imi place mie...:)

Ce vreau sa adaug este ca sambata cand am plecat spre Bv cu mersul sportiv....reprize puternice...viteza mare am ajuns foarte obosit, am facut opriri, chiar la Sibiu am mancat o pizza la union parca....foarte misto acolo, dar cu toate astea am ajuns foarte obosit.

Cand am venit de la Bv mers linistit etc...am ajuns super fresh nici o problema, as mai fi putut conduce inca odata atat.

Ca diferenta de timp ...maxim 30 de min in favoarea celui sportiv, dar maxim!!!!! aaa ca era sa uit...si 27 de litri in minus tot in favoarea celui sportiv :P

Warrior:

sa nu crezi ca am fost unu care am incurcat traficul!!! 70 in sate si 100 afara nu e chiar incet. Ai sa fii mirat cati erau in spatele meu fara gand sa ma depaseasca, si aici vorbesc de Bmw Passat....nu toata lumea se grabeste. :)

Tsi-ul meu rupe pana la 7200 rpm la o adica....:P !!!!!!

E un fel de test daca vreti care adevereste ce spune vw....putere mare consum mic. unde prin putere mare se refera la puterea motorului ,si nu puterea dezvoltata de motor in acel moment, si consum redus ...se refera la un 5.6l/100km clima on xenon on 3 pers in masina + bagaje intr-o duminica frumoasa de mai :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Plictisitul, nu pot decat sa te felicit... dupa cum mai spuneam, doar a mea doamna reuseste sa scada sub 6 la mers afara... :(

Recordul meu cred ca este un 6.5 sau ceva p-acolo dupa un drum pe care-l consider ca fiind cea mai lunga suta de km din viata mea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudule la tine distanta e mult mai scurta, e posibil si din aceasta cauza sa nu reusesti, pe lanaga talpa grea. Oricum a reusit un super consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plictisitul

Pe primii 100km am avut 5.4 ;) da la ala nu i-am facut poza :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo!

La 2.0 TDI de aceeasi putere nu am reusit, ca record minim, decat 5,6 l / 100 km, consum real (masurat prin metoda clasica plin - plin); pe BC a fost 4,8 dar nu are relevanta ... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

daca la inceput imi arata 0,9l/h; dupa 500 km ajunsese la 0,8; pe la 2000 km 0,7...acum cand ma apropii de 5000 km am inceput sa vad la relanti 0,6l/h :huh: (evident fara aer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suceava-Iasi consum 5.3 l %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smenu Ai mers la consum, ai mers tare? Cate pers erau in masina? Drumul era aglomerat?

Sincer, mie 5,3 nu imi spune nimik fara alte precizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin M.: te referi la consumul instantaneu la relanti probabil :)

Dupa ceva km o sa observi ca o sa scada chiar la 0,5l/h. La mine in general e undeva la 0,7l/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rex 4 persoane ,mers pana in 140km\h , cateva portiuni aglomerate

consumul la relantiu am observat cu clima 0.5 fara 0.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum Craiova-Pitesti_bran(si pe acolo pe munte, serpentine) Km parcursi 570, viteza 130-140/h pana la pitesti , 80-100 de la pitesti (drumul fiind groaznic sincer, gropi ,denivelari, franari multe etc ) 4 persoane ,si porbagaj plin total de 7,5. Cred ca este cat de cat rezonabil avand in vedere ca aveam 2500km la bord cand am plecat cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai in iasi...drumuri relativ scurte...620 km parcursi...7,6% - tras putin de ea...in rest mers normal. - nu pot spune ca sunt multumit - mi-au iesit si calcule mai bune... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul meu, constatat de multe ori craiova-bucuresti-craiova, medie aratata de bc (inclusiv traseul prin bucuresti), 2 persoane fara bagaj- 6,4l/100km. am observat ca aceasta medie mi-o arata cam la fiecare drum mai lung pe care il fac cu masina. de regula merg tare. daca merg mai batraneste, accelerari progresive si viteza maxima la 120kmh mi-a scos si 4,5(foarte rar se intampla sa meg asa). in oras adica prin craiova undeva intre 7,5 si 10 dupa greutatea piciorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa scriem aici si cam ce ati observat pana acum la relanti, cu are conditionat sau fara, cu faruri aprinse sau nu etc. Sunt curios sa vad in functie de motor, putere, carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un topic intreg cu ce te intereseaza gasesti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, nu-l vazusem. Cam asta cautam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in sfarsit sa calculez un consum plin-plin.

Pe o distanta de 496km, din care ~135km exclusiv in oras (Iasi), iar restul extraurban, am obtinut un consum de 9,8%.

Kilometrii parcursi in oras au constat in drumuri pe distante scurte (2-5 km), la ore de varf, de unde si media de consum mai ridicata pentru urban.

Cei parcursi extraurban au fost facuti pe drumul Iasi-Suceava-Voronet, retur Voronet - direct Iasi (am ales varianta prin Turnul de apa = giratoriul de la Roman si nu prin Pascani pentru aceste trasee).

Stilul de condus extraurban a fost unul sportiv, cu accelerari puternice (de multe ori in modul Sport, kickdown), >80km/h in localitati, 160km/h in afara localitatilor, uneori si 190 pe unde se putea, cel mai des insa 140km/h pe tempomat. Pe BC1, la intoarcere, am avut un consum de 6,6% (una din cauze ar putea fi faptul ca am mers mai mult "la vale"). Plinul l-am facut cand pe BC1 mai aveam o autonomie de 60km.

Masina are aproape 4000km, iar benzina folosita a fost OMV Carrera 100.

Desi nu sunt inca 100% sigur, cred ca diferenta dintre consumul afisat pe BC si cea reala este de ~0,7%, in "favoarea" ultimului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul mediu in oras este 13.5 l / 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!