Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

@GtSport

eu inainte ma gandeam la gt sport tdi 170 de cai, dar cand vad ce scrii parca nu imi pare rau deloc.

prin bucuresti 13-14

la drum minim 8.5 si urca in functie de cum apesi pedala, dar niciodata mai sus de 12

mediu cam 11 (10.5-11.5)

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu stiu cum mergi tu lile, dar eu am scos pe drum craiova-slatina dus-intors deci vreo 110 km 13.6%...

prin oras acum pe frig imi scoate si 16.5-17%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca am mers cat am putut de tare de la Bucuresti la Sibiu si inapoi iar restul in oras asa ca e normal consumul, cu GTI in acelasi regim de mers sunt sigur ca aveam pe la 14 - 15 %. Oricum ma asteptam ca GTI-ul sa consume mai mult. Tata a mers si el cu masina vreo 300 de km cu un consum de 5,5 %. E totul cum ai spus tu, Lile, in functie de cum apesi pedala. Cateodata imi propun sa merg pentru a scoate un consum mai bun dar renunt destul de repede. Am acum putin peste 6000 de km, probabil ca va mai scadea putin pana ajung pe la 10000, se mai "lasa" motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adinho

de la 5-6 mii a inceput sa scada consumul cu aproximativ 1 litru, acum are cam 11 mii masina.

in oras ce sa zic, merg normal ca si cum ar fi 1.6, numai cand am nevoie apas pedala mai tare, asta pentru ca daca apas acceleratia mai tare, apoi trebuie sa apas frana si mai tare.

in bucuresti la un mers mai sprinten, dar nu extraordinar de aglomerat, adica stat de maxim 3 ori la un semafor am scos intre 13 si 15.5.

cel mai des fac tg-jiu bucuresti, adica 280km din care 100 autostrada.

duminica seara am scos consum 9.5 mediu, mers 80-120 in localitati, 100-150 in afara si autostrada 170(am atins si 250), la intrare pe autostrada aveam 9.1.

marti seara acelasi drum, mult mai aglomerat am scos 11.2. am plecat din Bucuresti cu 15.4, am ajuns la Pitesti cu 13.4 si cand am ajuns acasa 11.2 , dar de la Valcea am mers intre 80 si 120 din cauza ca era drumul foarte aiurea, ud , polei, nisip ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul meu particular, poti scoate intre 4% (sa zicem rotunjit, am scos pe un test de 60 km si sub 4, am mers cu 100, dar in general cam cu 60) si 26% (pe calea victoriei, pe stefan cel mare etc, viteza 1 (UNU)km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun consum a fost de 6.2 la drum intins. In mod normal consumul e undeva intre 7.6 si 8.2.

Insa sunt si cazuri nefericite prin oras cand e aglomerat cand am consum de 10 si ceva. :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana aceasta am scos un consum neasteptat pe Bacau-Bucuresti. Deoarece am vorbit foarte mult la telefon, am pus tempomatul pe 120, iar in localitati am mers cu 90-100. La intrare in Bucuresti BC-ul afisa un 4.8, iar pe drum au fost momente in care a scazut chiar si la 4.6. Secretul: traseu lejer, fara urcari si coborari, drum suficient de lat pentru a depasi fara accelerari, viteza maxima redusa, mers aproape in permanenta la viteza stabilizata.

Din Bucuresti pana acasa (Cluj), mers ca la drum lung adica fara a sta pe ganduri, cu viteze de pana la 160, depasiri in forta cat cuprinde ca era aglomerat, am scos un 6.1.

Prin Bucuresti intr-o zi am mers cam 4-5 ore efectiv, in 3 directii diferite dar in zone centrale, nu stiu exact cati km dar la final afisa un 9.9. A 2-a zi am mers efectiv cam 2 ore si jumatate, inclusiv o portiune de centura aglomerata, in rest zone mai putin centrale, cu un consum mediu de 7.1.

In concluzie se pot obtine diferente relativ mari de consum, atat urban cat si extraurban. Diferenta o face in primul rand traseul si in al 2-lea rand stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cda insa la 1.9 TDI orice ai sa ii faci afara nu iti ia mai mult de 6.5-7...asta e marele avantaj la el.Eu am mers spre exemplu o portiune constanta de autostrada cu viteze 170-190km/h(cam pe aici se plafoneaza :D ) si consumul a fost cam 6.7(resetasem BC-ul inainte).Mie la trafic de Iasi in oras nu sare de 8-8.5.Un consum general de oras ar fi cam 7.2. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de consumuri pe autostrada. Am vazut multe postruri in care erau afisate anumite consumuri la viteze stabilizate, inclusiv consum mai mic la o viteza mai mare. Un lucru e clar, peste o anumita limita, creste consumul odata cu viteza. Am urmarit si eu de mai multe ori pe autostrada, mergand pe tempomat. Desi pare drept, fara diferente sesizabile de nivel, consumurile difera chiar si pe portiuni de zeci de km. De exemplu A1 are undeva pe parcurs un punct mai inalt, iar mergand spre Pitesti pe ultimii 20-30 km intotdeauna se observa o scadere a consumului mediu. In ecuatie mai intervine si vantul ca directie si intensitate, foarte important la viteze de autostrada.

In concluzie, desi am parcurs de cateva ori A1 in ambele sensuri, mi-e greu sa declar un consum exact legat de anumite nivele de viteza stabilizate. Probabil si pe A2 situatia e similara. Pe alte sosele sansele de eroare sunt si mai mari.

4abc, la vitezele indicate de tine in general consumul e mai mare. Ma refer la consumuri obtinute pe minim 10-20 km, la viteze stabilizate pe tempomat. Consumul instantaneu iese din discutie. Sunt convins ca valoarea pe care o spui este una reala, dar foarte probabil obtinuta in conditii favorabile, apropo de ce spuneam mai sus. Eu am scos in jur de 7 pe tot A1, la viteze in general stabilizate, dar pana in 160.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt de acord cu tine.Vroiam doar sa ilustrez faptul ca oricum ai merge consumul nu depaseste o limita maxima care dupa cum spuneam sta undeva pe la 6.5-7.Sunt foarte multi factori care intervin spre exemplu si nr. de persoane din masina....oricum consumul este super bun pentru greutatea masinii raportat la peformantele pe care la are...care mie mi se par foarte ok :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, poate putin :blink: a observat cineva diferente de consum intre M5 si M6? Ma refer la TDI-ul de 105 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt de acord cu tine.Vroiam doar sa ilustrez faptul ca oricum ai merge consumul nu depaseste o limita maxima care dupa cum spuneam sta undeva pe la 6.5-7.

te contrazic la faza asta. anul trecut de 1 Mai Constanta - Tg-jiu, aprox 520km parcursi in 4h si jumatate cu un consum mediu de 7,8 l/100km si vreo 300g de ulei :( masina golf V 1.9 tdi 105cp+soft cu sofer si un pasager.

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

consumu mediu pe 1000 km este 10 si putin.(300 mersi in bucuresti) restu pe drum nasol cu zapada si vizibilitate super scazuta! Consum in bucuresti ceva de genu oricat peste 14(de cele mai multe ori stau in aglomeratie si acum cu frigurile astea nici nu apuca bine sa se incalzeasca motoru ca tre sa opresc, mai scade el si sub 14 da nu vreau sa il deochi ) :( in afara intre 6.5 si 7.2 depinde cum merg cu ea. Masina are 4300 de Km. Poate se mai lasa dar oricum e paguba mare in bucuresti. Nu ma plang si nici nu ma ingrijoreaza consumul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum mediu de 7,8 l/100km si vreo 300g de ulei :) masina golf V 1.9 tdi 105cp+soft cu sofer si un pasager.

Da te cred insa tu mai aveai si soft..aici vorbim de cat consuma cele stock :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Craiova-Tg. Jiu-Cenad-Viena, doua persoane la bord, 2000km(cu tot cu invarteala din Viena) am consumat 145l benzina95 adica un consum 7.2%, consum afisat pe BC 6.8%.in tara am mers cu 90-120km/h iar in ungaria-autostrada 120-140km/h.f multumit de consum :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna consumurile mici sunt date de Diesel-uri dar care uita sa mai adauge uleiul consumat si intretinerea mai costisitoare legat de piese.

Benzinarele consuma intradevar mai mult dar adrenalina mai mare costuri de intretinere mai mici.

P.S. posesor al ambelor tipuri de motorizari. Consumul si-l face fiecare.... de la 4.0 pana la 14-15 l/100km. Sa nu mai vorbim de instanturi de 49,9 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta a fost tare...stii cat dau eu pe o revizie la TDI?...450-500 ron in reprezentanta.Uleiul de completat costa 50 lei si il am pentru doua schimburi.Haideti sa nu o dam in SF-uri va rog si sa ne raportam la consumul pe care il are Golful... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte adevarat: consumul si-l face fiecare, asta intre 4-7%! (DIESEL)

In functie de cum merg eu am avut consumuri de 4,3 si 6,7% , depinde de mediul in care utilizezi mai mult masina.

Intrebare: daca mergem pe varianta resoftare/chipuire/remap, cu vreti sa-i spuneti, voi mai putea obtine consmul de 5% atunci cand circul in parametrii? (incet)

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.In mod normal consumul scade (asta zic toti tunerii)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut rabdare sa citesc tot topicul ca sa-mi fac o idee despre consumul Diesel !!

Merg cu un G5 1.4 FSI 100Cp si ma simteam frustrat de faptul ca nu am diesel. Am trait cu impresia ca cei care au diesel au ocazia sa faca economi mai mari decat mine !!

Am ajuns la concluzia ca sunt mai fericit decat o persoana cu Golf diesel !!

De ce spun asta:

1.Consumul meu este foarte apropiat de cel al unui diesel:

- in afara localitati mers 100-130 consum intre 5.9-6.5/100

- in Bucuresti cand este mai lejer consum mediu 7.5-8.5 si cand este trafic bara la bara intre 10-12

- consum mediu pe BC 2 pe 4000Km 7.5, 80% facuti in Bucuresti si 20% facuti intre B si Buzau si prin Berca o localitate din Jud Buzau !!

2.Motorasul acesta este foarte siletios, sunt multe persoane care se urca la mine in masina si ma intreaba daca s-a oprit motorul cand stau la semafor !

3.Motorina a ajuns mai scumpa decat benzina (eu bag 95MOL) si nu sunt nevoit sa ma spal pe maini de fiecare data cand bag combustibil !! Am avut diesel si stiu cum arata un pistol de pompa diesel !!

Multi vor spune ca daca ai diesel fuge mai tare decat benzina, raspunsul meu va fii ca va inselati. Tatal meu are O2 1.9TDI 105Cp si de fiecare data cand am facut o [cenzurat] cu fratele meu, bineinteles el cu O2, am ajuns la concluzia ca amandoua masinile fug la fel de tare !!

Asa ca tin sa-i multumesc lui NetFlow pentru masina care mi-a dat-o si ii spun ca nu mai sunt frustrat de azi !!

A si inca ceva, fratele meu are Otavia tour 1.9TDI 101Cp sonsum mediu pe BC 2 7.7/100 :P Merge mai mult in afara localitati. Chiar tare.....smecherie sa ai diesel in ziua de azi !!! :D

Imi iubesc Golfuletul !! :D :offtopic:

Nu inteleg scopul postului tau.Pentru asta ai un avertisment verbal de la mine!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posturi ca al tau sunt cu gramada in topicul benzina vs diesel. Acela e inchis. Vrei sa fie si asta?

Ontopic: Bucuresti-Sinaia, alergata cat cuprinde: 6,7%.

Sinaia-Bucuresti, la el de alergata: 6,1 (+ mers bara la bara Posada-Comarnic).

QED: vantul si diferentele de nivel conteaza imens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Acidutzul: Cati km ai cu masina? Alergata cat cuprinde ce inseamna, acceleratii foarte puternice, franari tarzi sau mers constant cu viteza mare? Pentru ca eu daca o alerg tare sare de 9%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 11.500 km. Alergata a insemnat 90 max 100 in localitati si la iesirea din localitati acceleratii numai cu WOT cat am avut loc :) . Nu au fost totusi accelerari si franari dese, avand 2 benzi pe sens si fiind destul de liber. Pe serpentine in urcare am tras de ea cat am putut.

La intoarcere am avut super aglomeratie Posada-Comarnic. Apoi alergata intre Campina-Ploiesti, iar apoi intradevar ceva mai linistit (80-100 localitati si max. 150 afara daca era loc).

Totusi, mai mult de 7.2 nu am avut niciodata afara (si aici incluzand si drumul prin Bucuresti), dar si asta a fost un consum pe E85, deci tot cu 2 benzi pe sens.

Consumurile sunt cele afisate de BC.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!