Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

dudule, eu zic asa ... masinutele astea enumerate de tine mai sus trebuie sa faca un singur lucru bine ... sa fuga, asta fac ele cel mai bine, am experimentat si eu :)

daca mai au si un consum mixt de 6-7% eu zic ca este perfect, ar fi doar un alt + de partea lor !

TSI rules!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bucuresti - Ramnicu Valcea si Ramnicu Valcea - Bucuresti mers constant cu 140-160 km/h consum de 7,7 iar media pe ~3500km este de 9,8 si asta cu multe drumuri Bucuresti - Constanta Parcurse in 80-90 minute . Eu zic ca este mai mult decat rezonabil . Benzina numai de la OMV de 100 cu mici excepti cand am bagat si de 95 (tot Carrera) . Voi ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Nu credem ca voi auzi detinatori de TDI care sa spuna "TSI rules" :) :vaidecapulmeu:

puff 7,7 mi se pare consum bun pt GTI. La mine la mers normal spre tare masina ia 7 (ii drept ca nu pe autostrada ci pe drum cu diferente mari de nivel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-am intors de la Cheia, cu doua mici iesiri la barajul Maneciu, si un offroad extrem pt garda mea Sportline, pana pe platoul unde se fac antrenamentele(scoala) de elicoptere. Drum aglomerat, la vale, am mers mai moderat si cand am ajuns in Bucuresti in fata blocului surpriza a fost: 5.0 l/100km :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi e inca in rodaj (am 850km), am sa prezint totusi consumul de pana acum: 9.1 l/100km pe BC2, in conditiile in care doar 300 km au fost extraurban, iar restul au fost facuti prin trafic (in medie) normal (nici liber, dar nici foarte aglomerat). Foarte rar am depasit 3000RPM, iar in extraurban am tinut-o cat mai mult posibil la 140km/h.

BTW, iar s-a scumpit benzina, azi am pus OMV Carrera 100 cu 4,53 RON/l (era 4,42 saptamana trecuta parca).

Modificat de Cosmin Bolohan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu credem ca voi auzi detinatori de TDI care sa spuna "TSI rules"

De ce nu? Si eu cred ca tsi-urile sunt motoare foarte bune. Colegii care cred ca au consumuri similare cu tdi-urile se insala insa. Sunt nevoit sa ma repet: termodinamica ...

Nu cred ca am postat ultima medie obtinuta pe BC 2, peste 4000 km parcursi cu aproximatie 80% extraurban si un stil de condus nu chiar economic. Daca se merge economic consumurile sunt ff mici.

imag002nv6.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

themircea

consumurile de gen 4-5 la benzinare (si turbo) sunt intamplatoare... eventual mers la consum, schimbat devreme, fara acceleratii si franari bruste...

Ma uitam si pe sprint-ul lui TSI_122_ciupi si vedeam ca media a crescut, probabil datorita mersului exclusiv urban si terminarii rodajului :icon_thumright: deci motorul nu este o minune dpdv al consumului... ca este un motor economic pentru puterea lui in exploatare normala, asta-i clar... insa de ce iti iei 122/140/170 cai daca nu te dai la ei?! ;)

In sera asta am depasit 1600 km la un drum de Iasi E85+localitati mers mai in forta (maxim 180km/h) comsum pe BC2 - 6.0 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Ramnicu Valcea si Ramnicu Valcea - Bucuresti mers constant cu 140-160 km/h consum de 7,7 iar media pe ~3500km este de 9,8 si asta cu multe drumuri Bucuresti - Constanta Parcurse in 80-90 minute . Eu zic ca este mai mult decat rezonabil . Benzina numai de la OMV de 100 cu mici excepti cand am bagat si de 95 (tot Carrera) . Voi ce parere aveti ?

am si eu o intrebare: schimbi cumva la 2000 rpm? cum scoti consumul asta? mi-a consumat si mie 5.6 dar coboram de la Straja si nu am apasat acceleratia deloc.

mai putin de 8,5 nu am auzit si nici nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vremea isi spune cuvantul...(mai exact incalzirea vremii... :icon_thumright: ) .consum calculat la ultimul plin : 6,8% :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: schimbi cumva la 2000 rpm? cum scoti consumul asta? mi-a consumat si mie 5.6 dar coboram de la Straja si nu am apasat acceleratia deloc.

mai putin de 8,5 nu am auzit si nici nu am vazut.

Si mie mi se pare cam econom 2.0 TFSI-ul respectiv. Eu pe acelasi traseu, cu aceasi viteza consum cam acelasi consum in medie si am motor de 1.4. Imi vine sincer greu sa cred ca un 2.0 litri turbo consuma doar atit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare cam micut consumul la GTI-ul acesta... Buc - Const 80 min ( 230 - 240 km -> 160 - 170 km/h vit medie ..... parerea mea consumul aici ar fi 12 - 13 .... spun asta din proprie experienta )

La mine mers constant 140 - 160 nu consuma in nici un caz 7.7 ci mai degraba 9-9.5

Sub 8 nu am reusit sa scad decat o singura data cand ma intorceam de la Poiana Brasov si mai mult a coborat singura la vale decat am accelerat eu pana la Ploiesti si apoi Ploiesti - Bucuresti mers incet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul traseu de 1285km Pitesti-Craiova-Drobeta Tr.-Severin-Orsova-Baile Herculane-Orsova-Moldova Noua-Resita-Vf.Semanic-Trei Ape-Resita-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg. Jiu-Novaci-Ranca-Baia de Fier-Horezu-Manastirea Arnota (drum de cariera)-Biserica dintr-un lemn-Rm. Valcea-Pitesti

Consum pe BC2 6.3 l/100km

3.1l/100km in coborare de la Ranca

post-15737-1208154716_thumb.jpg

post-15737-1208154771_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cutie de viteze manuala sau DSG? Banuiesc ca ai mers la consum.Eu nu am reusit asa consumuri, tatal meu in schimb a reusit asa o medie pe vreo 200 de km. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu stiu, oameni buni, cum reusiti asa ceva... nici nu mai incerc sa inteleg... sunt multumit de consumul GT-ului meu insa nu voi scoate niciodata 5%...

media masinii pe mers 100% Bucuresti (am resetat BC2 si inca nu am iesit din oras... mers asa vreo 3 saptamani) era aseara 9,9%... iar afara mai putin de 6.5 nu am scos (poate doar in rodaj)... e drept, de fiecare data cand ne intalnim :D, vede 5-6k rpm fara sa stau prea mult pe ganduri... se dezmorteste si ea

Ciupi & adrian4u, numai respect!

LE: razdan :D masina are f putini km in Bucuresti... abia de vreo 2-3 luni a inceput sa faca zi-de-zi Bucurestiul, mult mai des ultima luna... asta-i motivul pentru consumul din sprintmonitor (real, de altfel) si cel de care vorbeam... urmatorul update va ridica ceva media insa nu fff mult... aaa si inca ceva... ziua cu masina merge doamna... care este o doamna si cu acceleratia si ea este cea care scoate super consumuri, inclusiv in B... seara ii stric eu media... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D ... si cand ma uit la consumul afisat in semnatura lui dudu ma minunez cum de poate fi asa mic fata de alte GT-uri exploatate sportiv, care consuma binisor peste 9 l/100 km ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.1l/100km in coborare de la Ranca

eu am ajuns pe 1,2% dupa coborarea de la ranca :hainoroc:

la pitesti aveam 4,8% - a mers asa cum imi recomanda tata pe la 16 ani cand ma invata sa conduc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca n-ai uitat cum era la 16 ani ... :lol:

E si mai bine ca reusesti sa conduci atat de ponderat. :hainoroc:

Ma gandesc, asa cum am mai spus, daca n-ar fi util sa folosim cat mai multi site-ul www.spritmonitor.de ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi mai exact cum e cu situ asta ca nu am nimerit-o ... am mai incercat odata dar fara folos!

si crede-ma, sunt performante foarte rare cand reusesc asa consum, stau prost la capitolul ponderatie.:icon_thumright:

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ghid ...

1. introdu in browser: www.spritmonitor.de;

2. bifeaza sus in dreapta limba engleza daca iti este mai familiara;

3. fa click pe "Register now for free" scris cu rosu pe coloana din stanga;

4. completeaza datele cerute: Username, Email, etc. si fa click pe register;

5. vei vedea o pagina in care ti se va spune ca a fost creat contul si ca vrei primi raspuns prin email;

5. vei primi prin email o parola cu ajutorul careia te loghezi, facand click pe "Login";

6. vei vedea pagina din imaginea anexata si vei face click pe Add vehicle;

post-3245-1208170805_thumb.jpg

7. completezi datele masinii tale si faci click pe "Save";

8. faci click pe Vehicles in coloana de sus din stanga;

9. In mijlocul noii pagini vei vedea masina ta cu marca si modelul si in dreapta vezi o coloana unde faci click pe "Fuelings";

10. ajungi in pagina "Manage entries" unde completezi datele si ai grija sa treci la Odometer kilometrajul total;

11. bifezi si celelalte casute despre anvelope, stil de condus, drumuri, etc.;

12. apoi faci click pe Add fueling;

13. fa apoi click pe "Mileage icon" si alegi de acolo modelul de grafic care iti place si apoi:

14. alegi unul din codurile HTML-Code sau BBCode - nu mai stiu pe care l-am folosit, dar nu e greu de incercat;

15. introduci linkul in semnatura de pe forum.

Sper ca am fost destul de detaliat si sper sa reusiti ... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BBCode ca sa poti face paste direct in semnatura ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

dudu - ziceai mai sus "Ma uitam si pe sprint-ul lui TSI_122_ciupi si vedeam ca media a crescut, probabil datorita mersului exclusiv urban si terminarii rodajului :lol: deci motorul nu este o minune dpdv al consumului..."

Iarta-ma ca te contrazic, dar dupa rodaj, dupa primii 15-20.000 de km motorul "se lasa" , simti ca are mai multa putere, iar consumul SCADE, nu creste in conditii de condus identice.

In ceea ce priveste consumul tau, cei 9.9% in Bucuresti (!) si 6.5 afara- este extraordinar de putin! Hei, tu ai 170 de cai!!! TDI-ul meu de 105 CP ia afara tot atat, iar in oras doar cu putin mai putin. Si merg frumos! Pe bune!

Ia intreaba tu, insa, un TDI de 130 - 140 CP (nu 170...)cat manca in oras? Vei ajunge la concluzia ca totusi ai un motor foarte economic.

Revin cu intrebarea : adrian4u82, Ciupi, dudu si alti TSI-sti - Cum se simte motorul vostru la condus? N-are feeling-ul ala de motor japonez? Sa tot vrea ture, iar daca esti jos parca nu-i place, parca nu ai putere sa te misti? Exista vreo parte intunecata? Ati vorbit cu vreun TSI de peste 100.000 - 150.000 de km? Cum sta cu fiabilitatea? Daca totu-i OK, cred ca ma indragostesc...

Mircea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

themircea cand ziceam de rodajul lui TSI_122_ciupi ma refeream la schimbarea stilului de condus dupa terminarea rodajului... pentru majoritatea posesorilor, rodajul este stresant deoarece nu poti sa vezi ce-ti poate masina cea noua... si sunt sigur ca toti am testat-o dupa rodaj mai spre limite

Consumul meu real la ora actuala este in jur de 10% in principal datorita sotiei care pleaca si vine acasa cu niste cifre "record" dupa parerea mea... Media pe toti cei 16k km imi este inca trasa in jos de procentajul f mare de extraurban

Formeaza-ti o parere despre TSI citind si http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=320 , http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=640 , http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=360 .... ca suntem :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@themircea- chiar daca suntem :offtopic: iti raspund aici. Inainte de acest motoras am codus un Golf IV de 110 Cp. Am fost super incantat, iar de actuala masina sunt de-a dreptul uimit. Dupa parerea mea, are ce-i mai bun de la ambele motorizari: cuplul jos 200 Nm (1500 rpm) si puterea de la diesel + sprintul si elasticitatea unui motor pe benzina. Nu uita ca toate astea vin de la un motor de 1.4, ceea ce presupune taxe si impozite mai mici+un consum decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la motor de 1.6 102 CP am consum pe majoritatea plinurilor undeva la 8.8, 9.0. Pentru asemenea "performante" ale motorului mi se pare un consum mare. Merg in Bucuresti si pe DN1 zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un motor cu o arhitectura invechita, nu degeaba, din pacate, consuma cat un motor 1.4 de 140cp sau mai nou 1.8 160cp(7.1mixt)la noua generatie A4. se pare ca pana la urma pretul spune totul,macar la masini...

si daca tot vrei adrenalina ia-ti moto si crede-ma ca nu o sa mai visezi la herghelii de cai putere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!