Jump to content

Becuri faruri/stopuri


lucian.ghinet
 Share

Postare recomandată

da. ma pus ba-bau sa scmib becul dand jos bateria...acuma imi variaza motorul pana da sa moara....mai bine lasam asa ca pana la urma nu a fost nici becul ars, pur si simplu imi palpaie rapid cand semanlizez stanga dar becul din fata nu se aprindedar nici ars nu este, nu am masa pe undeva sau ce sa-i mai fac ca recunosc si eu sunt cam incepator in din astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • COSMIN27

    5

  • g3org3lll

    5

  • Robb

    4

  • Aron

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aurelian 6n2
Cumpar faruri de Polo 6N2 normale ,de preferinta Hella dar cred ca merg orice marca,fara motorase si fara becuri.

Am incercat sa postez la sectiunea de cumparari ,dar nu pot.

Pe langa faptul ca nu pot deschide un topic nou, mi-a fost sters si cel anterior si chiar nu inteleg de ce. Daca tot stergem ce e off-topic ar trebui sters si asta pe care l-am evidentiat in quote. :))

Asa ca revin cu problema mea : cumpar proiector ceata pt. vw polo 6n2. Poate fi si defect doar sa aiba sticla intreaga, indiferent daca e pe stanga sau dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andumoscaliuc
Cumpar faruri de Polo 6N2 normale ,de preferinta Hella dar cred ca merg orice marca,fara motorase si fara becuri.

Am incercat sa postez la sectiunea de cumparari ,dar nu pot.

Masinile din fabrica vin cu 2 tipuri de faruri....unele hella care au acea sticla transparenta din plastic ....si altele valeo (care mai nou se fabrica in romania) si au sticla....

avantaje la Hella - se poate da jos foarte repede plasticul transparent (sticla) prin incalzire pentru a curata farul pe cand la valeo nu se poate da jos

Cat despre suporti.....eu recomand ceva original.....pt ca nu cred ca ceva contrafacut poate fi mai rezistent.....aa....si inca ceva intre hella si valeo nu exista prea mare diferenta la suporti ....in vederea materiamului din care sunt facuti.....Pentru BMW am vazut ca sunt suporti pentru oglinda din faruri ....din aluminiu....oare pt polo sa nu fie?

Concluzie.......ATENTIE IN ROMANIA SUNT GROPII

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam vechi postul ala. Cred ca si-a schimbat farurile de atunci.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare

tocmai mi am luat un polo din 2001 1.4 benzina 75 cp

am un bec de la pozitie in partea dr ars si nu stiu pe unde il pot scoate

mam uiatat o ora la far si nu amreusit sa l scot

am dat jos capacul negru din spatele farului,are numai o clema metalica,apoi am incercat sa trag de suportul unde este becul de pozitie dar nu iese:(

ma poate ajuta cineva

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am schimbat astazi pozitia de pe dreapta (toata vrajeala e sa tragi cu grija si sa rotesti putin la tragere), aku e bai cum umblu prin jungla din stanga sa schimb faza scurta, sunt numai liane de fire si o dimatai baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final am reusit, spatiul mic de manevrare a fost un impediment, dar nu imposibil.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile din fabrica vin cu 2 tipuri de faruri....unele hella care au acea sticla transparenta din plastic ....si altele valeo (care mai nou se fabrica in romania) si au sticla....

avantaje la Hella - se poate da jos foarte repede plasticul transparent (sticla) prin incalzire pentru a curata farul pe cand la valeo nu se poate da jos

Cat despre suporti.....eu recomand ceva original.....pt ca nu cred ca ceva contrafacut poate fi mai rezistent.....aa....si inca ceva intre hella si valeo nu exista prea mare diferenta la suporti ....in vederea materiamului din care sunt facuti.....Pentru BMW am vazut ca sunt suporti pentru oglinda din faruri ....din aluminiu....oare pt polo sa nu fie?

Concluzie.......ATENTIE IN ROMANIA SUNT GROPII

"...sticla transparenta din plastic...",pai ori e sticla ori e plastic?hotaraste-te prietene!eu zic ca farurile Hella de Polo 6N,cum am eu ,au"sticla transparenta din sticla",cel putin la mine asa e,la tine or fi Hella facute pe vapor,insa daca vrei sa vezi cum arata Hella originale din cu lentila din sticla te astept sa ne intalnim unde vrei tu sa iti arat, asa ca nu mai duce lumea in eroare. si inca ceva,"sticla transparenta din sticla" de la farurile mele Hella e prinsa cu cleme metalice(vreo 4) si nu are nevoie de anumite proceduri complexe pentru a le da jos de pe carcasa farului,asa ca iar nu esti informat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informare pentru toti posesorii de Polo 6N2 care vor sa cumpere far. Sa nu dea mama dra... sa va luati TYC. Am facut prostia sa cumpar asa ceva, de fapt eu am comandat Klokenhom.... sau Der War ceva, insa inafara de Valeo sau Hella toate-s TYC, adica un mare raha.....De ce spun asta, nic dupa 2 saptamani de la cumparare si montare, cu becuri Osram de 55W mi s-a ars oglinda de la faza scurta , faza lunga si chiar de la pozitie in proportie de 30% in max 30 zileee. Dezastru. Recomand Hella chiar si second, garantat calitate. In ceea ce priveste reglajele, la 6N2 toate farurile au sistem de reglaj, de prindere a oglinzii, din plastic foarte fragil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

nu stiu ce siguranta trebuie verificata pentru beculetul din interiorul portpagajului,nu este ars,cand deschid portpagajul nu se aprinde

polo 1.4-55kw,2001,benzinar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand deschizi portbagajul se aprinde martorul din bord? Nu e neaparat siguranta, vezi ca intrerupatorul pentru becul respectiv e in broasca de pe hayon. Pe tine te intereseaza cred ca numarul 10.

post-24001-1288212893_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Robb: mie mi aprins tot timpul pe bord martorul din bord, asta de foarte multa vreme. Din cate am inteles este un intrerupator mic pentru asta care se distruge de la apa care intra acolo sau ceva de genul. Da intrerupatorul ala pentru martor nu are legatura cu becul din portbagaj . Ai ceva sfaturi cum sa il schimb usor pentru ca nu is asa priceput (am incercat odata si am dat gres :) ) Eventual 2-3 poze cu ce si de unde sa desurubez ? Desigur numa daca ai la indemana :P mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Polo 6N, si vreau sa stiu daca farul de la 6N Clasic s-ar potrivi la masina mea, din poze nu prea sunt identice. Daca stie cineva sa ma ajute... Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am un polo 9N3 an 2007 la care am pierdut clema care sustine becul de faza scurta din partea stanga. unde pot gasi o alta clema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi spune si mie cineva un electrician bun???? in timisoara. am si eu probleme cu un bec ars la un far si unul ars la numar spate, dar nu ma incumet sa ma bag eu sa le schimb... deci... un pont ceva... Am polo 6n2 din 2001

Modificat de TavyPolistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, va rog ajutati-ma si pe mine intr-o problema. Am un polo 6n din 97 in doua usi si nu imi mai merge stopul frana de pe luneta. Precizez ca s-a deslipit capsa acea de pe luneta si nu mai are cum sa ia curent. Dati-mi un sfat ce sa fac ca sa il aprind dinou. Am incercat sa il lipesc cu pistolul de lipit dar nu am putut,nu se lipeste. Adevarul e ca nici nu am insistat ca mi-a fost teama sa nu crape geamu de la caldura. Astept un raspuns,va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul in care incerci in zadar sa lipesti cu pistolul doua piese metalice,fa rost de niste "APA TARE" si cu un penson da pe acele suprafete metalice care vrei sa le cositoresti(lipesti),lasa cateva minute sa actioneze dupa care incearca iarasi sa lipesti cu sacaz si cositor,eu sunt aproape sigur ca merge,merita sa incerci dar lasa un raspuns ca rezultat,multa bafta!!!

in nici un caz sa nu bati vreun cui in luneta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, o sa incerc si revin cu informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am promis am revenit cu informatii despre ce am rezolvat cu stopul frana. Pot spune ca am rezolvat jumate de treaba,am reusit sa lipesc dupa cum mi s-a spus si multumesc pentru aceasta idee dar tot nu am rezolvat sa il fac sa se aprinda... Nu primeste curent de la firele acelea de pe geam,precizez ca am masurat si nu vine deloc curent. Ce pot sa mai fac in cazu asta?(siguranta de la stop pe frana e buna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu e buna siguranta de la dezaburire sau vreun fir intrerupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va rog spuneti-mi cum sa mai procedez ca sa rezolv problema cu stopul de frana de pe luneta ca nu mai stiu ce sa fac. Am verificat sigurantele...(multumesc pt raspunsuri cosmin) precizez ca dezaburirea merge primeste curent,incalzeste,dar acolo pe geam de unde se alimenteaza stopul nu este deloc curent,am verificat cu un creion de acela de verificat sigurante.ce sa mai fac? Sa trag un fir separat de la un stop de pe spate? Nu afecteaza cu nimic? Nu suprasolicit circuitul de la becul din stopul din spate,ca totusi in stopul de pe luneta sunt vreo 6 becuri,e ceva consum? Sau cum sa inlocuiesc sau sa verific firele de prin haion care duc curentul acolo?

Modificat de g3org3lll
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu si nu merge ,trageti fire de la stop ca alta alternativa nu ai

daca stopul pe care vrei sa il pui are leduri nu vei avea nici o problema,spor la treaba si o sa vezi ca iti merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc inca o data pentru raspunsuri rapide si la subiect cosmin. o sa incerc pana la urma cu fire, dar asi fi vrut sa pastrez lampa originala de pe masina si aceasta are 6 becuri dinacelea normale,care cam consuma si imi e sa nu suprasolicit vre-un circuit pe acolo. dar pana la urma poate gasesc ceva cu leduri si improvizez. revin cu detalii. daca mai are careva vreo ideie sau vre-un sfat sa nu ezite sa il afiseze. NUMAI BINE :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

polo 1.4 MPI din 2001 nu mai merg pozitiile spate, becurile si sigurantele sunt bune (le-am verificat) ce altceva ar putea fi nu pot sa-mi dau seama.am tot cautat ceva asemanator si nu am gasit, daca la cineva sa mai intamplat asa ceva as fi foarte recunoscator sa-mi dea o idee cu ce ar puteae fi.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te la un electrician auto ca o fi vreun fir intrerupt sau daca stii si ai aparat de masurat verifica tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!