Jump to content

Becuri faruri/stopuri


lucian.ghinet
 Share

Postare recomandată

Salut, am un polo 1.4 MPI, din 2000, si recent am schimbat becurile faza scurta, (H7), cu niste becuri imitatie xenon de 100 de W, becul care l-am scos era de 55 W. Se poate intampla ceva rau ?.. adica sa mi se arda instalatia sau ceva de genu asta ?.. sunt prea tari becurile ? .. Imi place cum lumineaza si nu le-as schimba decat daca chiar dauneaza masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • COSMIN27

    5

  • g3org3lll

    5

  • Robb

    4

  • Aron

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se poate intampla ceva rau ?

Doar sa se topeasa firele si/sau oglinda farului :P

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu cc_seat.In plus iti mai trebuie si modificare la instalatie electrica,risti talonul pt asta.....

Daca vrei sa schimbi farurile prematur foloseste-le in continuare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un search pe forum dupa xenon. O sa gasesti multe chestii interesante (atat tehnice cat si legale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus chestia nu e legala si orbesti pe toata lumea de pe contrasens. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu 100w pe toate 4. problema este ca, cam odata la 2 ani tre sa schimb instalatia electrica de la faruri... cuplaje, papuci, ca sa nu mai spun ca vei termina bateriile destul de repede:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La una din dacii am si eu o pereche de astfel de faruri de 100W imitatie culoare albastra. Sincer se vad mai prost ca niste becuri "normale" si mult mai prost ca niste becuri vision plus de ex. La mashina aia bateria e mai mereu moarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hey

daca nu vrei sa investesti bani intr-o instaltie cu xenon, iti recomand Philiphs Blue Vision. Eu pe masina (reno) am si faza scurta H7 si faza lunga H1 cu astfel de becuri.. Pretul e cam de 600.000 becul. Eu personal, sunt multumit de felul in care lumineaza..

Daca vrei neaprat lumina fa ce am facut si eu la Lada Niva mea :D :D

sper ca nu am fost offtopic total..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,sunt posesorul unui Polo 6N2 1,4 MPI din 2001.

As vrea sa-mi schimb becurile pozitie,faza scurta/lunga,ceata si nr.inmatriculare.

Vreau sa achizitionez marca Philips dar nu stiu de unde sa le iau si de care!

Scuzati daca s-a mai discutat acest topic,sunt nou aici si m-am saturat de chilipurile no name de 2lei care tin pe cat dai pe ele!

Multumesc anticipat,mentionez sunt din Tm.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

despre becuri iti recomand Philips Vision plus sau Osram Silverstar pe faza scurta, ultimele le am eu si zic ca bat un pic mai bine decat cele stock

bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Salut,sunt posesorul unui Polo 6N2 1,4 MPI din 2001 si am 2 rugaminti:

1-as vrea sa-mi schimb becurile pozitie,faza scurta/lunga,ceata si nr.inmatriculare.

Vreau sa achizitionez marca Philips dar nu stiu de unde sa le iau si de care!

Scuzati daca s-a mai discutat acest topic,sunt nou aici si m-am saturat de chilipurile no name de 2lei care tin pe cat dai pe ele!

2-Stergatoarele aero se pot monta sau trebuie achizitionate cu tot cu brat?

Mii de scuze inca odata,sper ca nu am jignit pe nimeni.

Multumesc anticipat,mentionez sunt din Tm.

Si eu sunt tot din tm. S mi-am luat becurile de la auto motor de pe str. closca sau de pe iuliu maniu.

au acolo toate modelele

ex. un H4 philips costa cam 21 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut.Aveti idee ce bec are un polo 6n din 2001 h1 h7 h3?!...ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Conform cu acest configurator iti trebuie H7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Polo 2001 are H7 pe faza scurta , H1 pe luga ! Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare!

Exact cum zice şi titlul. Mi s-a ars faza scurtă. Fraţilor.... nu reuşesc să scot farul să schimb becul.

Are cineva răbdare să-mi explice cum se schimbă becul?

Mulţumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,problema schimbatului becurilor e foarte simpla,va trebuie doar rabdare si putina indemanare deoarece pozitia de lucru e cam incomoda.

Eu am becuri (si recomand) Hella pe care le am de cand am cumparat masina si sunt f.multumit avand o lumina destul de alba si puternica.Am vazut prin magazinele de profil la pretul de 23 lei bucata.

Operatiunea de schimbare a becurilor din far este urmatoarea:

1) Se ridica capota pt a ajunge la faruri,dupa care se desfac capacele de plastic din spatele acestora,desfacand clema aia din sarma(e f.simplu)

Acum aveti acces la becuri

2) Becul de pozitie - se trage cu incredere de soclul ala mic si negru de plastic in care sta becul,iar dupa aia se inlocuieste becul tot prin extragere,se introduce la loc in ordinea inversa.

3) Becul de faza scurta - se elibereaza clema elastica din sarma care-l tine fxat,se extrage becul,se scoate papucul(papucii) de la el,se introduce la loc in ordinea inversa.

4) Becul de faza lunga - se schimba la fel ca cel de faza scurta.

Atentie!!!

- NU SE DEMONTEAZA FARUL DE PE MASINA !!!

- NU ATINGETI STICLA BECURILOR CU MANA LIBERA, CI DOAR CU UN SERVETEL SAU HARTIE USCATA SI CURATA(DACA NU,SE ARD IN MAX 1 LUNA)

- NU TRAGETI CA LA TZARA DE BECURI SAU DE FARURI CA RUPETI SUPORTII SI ARICULATIILE ACESTORA PRECUM SI REGLAJUL ELECTRIC(UN FAR NOU E INTRE 1500-2000 LEI)

....A...Emilush..Stergatoarele alea se potrivesc la orice brat pt ca se vand cu tot cu adaptoare de montaj (La Polo 6n2 lungimea lor tre sa fie de 48 cm).

Drive safe si spor la treaba.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţumesc Aurelian. Problema e că nu-mi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut,sunt posesorul unui Polo 6N2 1,4 MPI din 2001 si am 2 rugaminti:

1-as vrea sa-mi schimb becurile pozitie,faza scurta/lunga,ceata si nr.inmatriculare.

Vreau sa achizitionez marca Philips dar nu stiu de unde sa le iau si de care!

Scuzati daca s-a mai discutat acest topic,sunt nou aici si m-am saturat de chilipurile no name de 2lei care tin pe cat dai pe ele!

2-Stergatoarele aero se pot monta sau trebuie achizitionate cu tot cu brat?

Mii de scuze inca odata,sper ca nu am jignit pe nimeni.

Multumesc anticipat,mentionez sunt din Tm.

si eu aveam aceiasi problema.becurile aveau o lumina slaba si galbena parca aveam lumanari in loc de becuri:).Anul trecut mi-am luat direct de la Philips pentru faza scurta Extreme power si pentru lunga si pozitii Blue Vision.toata afacerea m-a ajuns 180 si ceva de Ron.ti le recomand.diferenta e de la cer la pamant.bafta si succes in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot e vorba de becuri sa-mi spun si eu offfff-ul meu,cam intr-un an am schimbat vreo 4 becuri pe faza scurta si in ultimul timp un far imi bate la veverite si unul sub masina,asa ca am purces la desfacerea lor si...surpriza farurile nu mai aveau nici un sistem de reglare intreg.Culmea motorasele electrice functionau,farurile mele sunt de tip Hella.As avea si eu mai multe intrebari: mai sunt si alte tipuri de faruri,adica sa nu aiba sistemele astea ciudate de reglaj din plastic foarte casant,sau nu era plasticul casant si a ajuns asa de la caldura degajata de becuri?Ce faruri mi-ati recomanda sa-mi cumpar tot Hella?Si de la ce ar putea sa se strice sistemul de reglaj de la faruri,de la gropi,ca atunci nu are rost sa-mi iau altele,in juma' de an ma intorc de unde am plecat? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cumpar faruri de Polo 6N2 normale ,de preferinta Hella dar cred ca merg orice marca,fara motorase si fara becuri.

Am incercat sa postez la sectiunea de cumparari ,dar nu pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la farurile hella se poate desface asa zisa sticla cu o spatula dupa ce incalzesti cu un freon in prealabil. si cu putina imaginatie si spirit practic sper sa reusesti sa refaci ce s-a stricat acolo.

nu vreau sa te dezamagesc, dar faruri sh nu prea o sa gasesti. la dezmembrari, din masini lovite.. slabe sanse pentru ca majoritatea sunt lovite fata :(

poate la cineva care schimba farurile cu unele cu lupa gen FK...

poti incerca si noi ceva marca tyc, parca, chinezesti la 200 de ron bucata si daca nu, atunci cele "originale" adica hella si valeo, foarte apropiate intre ele ca pret si performante, dar mai scumpe decat tyc-ul

Modificat de strengarul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
CozminLucian

Stie careva cum pot sa ajung la beculetul pt nr de inmatriculare spate??(unul din cele doua e ars).Am un polo 6n din 94

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, am un polo 6n din 96 si mi sa ars becul de semnalizare fata stanga, trebuie neaparat sa dau bateria jos ca sa schimb becul? niste poze m-ar ajuta mult ....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grijă! Semnalizarea este prinsă de far cu nişte cleme care se rup foarte uşor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!