Jump to content

Probleme instalatie spalare faruri


Dany06
 Share

Postare recomandată

Am si eu cateva nelamuriri legat de acest topic. in primul rand vreau sa spun ca ma un golf 5 din 2006 si ca nu are montate xenoane. nu am calc de bord (de fapt am cea mai simpla varianta doar cu temp ext si leduri de avertizare pt. lampa arsa, placute frana, etc.)

daca imi iau un set de faruri dayline pot monta pe ele xenon?

am spalator faruri dar nu merg. am fost la un si mi s-a spus ca e de la modulul de confort. am vazut si eu ca cu toate ca am si incalzire in scaune functionabil, vag com nu-l vede. la fel n vede nici spalator faruri dar astea nici nu merg. puse pe "direct" in limbaj tehnic ele functioneaza perfect dar altfel nu. aveti idee ce se intampla?

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU modulul de confort se ocupa de spalatorul de faruri, ci centrala electrica.

Si scaunele incalzite nu sunt accesate de vagcom.

De curiozitate, la ce adrese vroia acel "un" sa vada spalatorul si scaunele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mancat un cuvant nu o litera :D

sincer nu stiu la ce adresa dar stiu ca a stat inginerul cu calculatorul pe el vreo 5 ore si a cautat in tot ce credea el ca are legatura cu spalatorul.

ce am vazut eu este ca la incalzirea in scaune scria not instaled cu toate ca exista si functioneaza si ca la spalator scria la fel numai ca astea nici nu functioneaza. concluzia a fost ca imi trebuie modul de confort nou si cica ar fi vreo 500 de euro motiv pentru care am renuntat. mai mult de atat mi s-a spus ca modulul trebuie sa se potriveasca perfect cu dotarile masinii.

imi pare rau ca nu pot da mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, nu modul de confort ci centrala electrica. Vezi ca sunt destui cu vagcom in zona ta si fa un scan la 09-Centrala electrica, la coding si posteaza-l aici. Spalatorul de faruri merge doar cu faza scurta aprinsa si la 1-6-11 etc actioanari a spalatoarelor de perbriz. Oricum se paote vedea functionarea lor din Output test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun diseara ce am rezolvat.... dar nu am inteles tre sa actionez spalatorul parbriz de 11 ori ca sa vad daca merg? adica dau de 11 ori de maneta? sau a 6-11 etc merge?

dupa ce scanez ce miai zis revin. ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fiecare 5 spalari de parbriz iti spala si farurile odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si am pus masina pe tester dar nu poate sa acceseze spalatorul... m-am interesat in legatura cu istoria masinii si cred ca consola electrica a fost schimbata. se poate ca aceasta consola sa nu fie prevazuta cu spalator faruri si de asta sa nu mearga? erori nu sunt la scanare si mai mult la "testele selective" tot ce se bifeaza se activeaza (stergatoare, spalare parbriz, incalzire luneta si scaune etc. ) mai putin spalator faruri. daca consola nu e compatibila cu dotarile masinii ce as putea face? sa iau alta cred ca e prea scump si nu merita. se poate resofta? inginerul de la service m-a rugat sa-ti ( al bundy) cer un nr. de tel ca si el e foarte curios care este problema. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in problema lui Kissski.

Am inteles ca masina este second hand.Daca a fost schimbata bara fata cu alta care are capacele de la spalator faruri, iar masina din fabrica nu a fost dotata cu asa ceva?Ai desfacut bara si exista fizic acele spalatoare?

E doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista. dupa cum am spus instalatia a fost pusa pe direct de la relee cred si am vazut chiar eu ca merge perfect. comanda de la maneta nu ajunge la sistem.

multumesc pentru atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA sa te ajut te-am rugat sa pui codul (cel de 9 sau 10 caractere) centralei electrice de la adresa 09 si LongCodingul acesteia.

Numarul il gasesti in profil sau in topicul de prestari servicii de la semnatura mea.

CE cer eu este de tipul: 3c0949567x, si long codingul e o succesiune de cel putin 38 litere si cifre. MA intereseaza caracterele de pe 3 si 4 de la stanga la dreapta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mai duc o data la inginer si i dau exact cuvintele tale ca eu probabil l-am zapacit. daca nu stie la ce te referi te sun. iti multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce ii spun astia la service domnul inginer aluia cu care am vb eu :) am fost din nou si mia dat doua coduri de la adresa 09

astfel " nr. vag" cum scria si pe laptop 1K0937049S si long codingul unde scria ca daca modifici paralizeaza masina 00890F0600041000001400001400000000.

Daca nici astea nu sunt bune (am dubii) inseamna ca tre sa ma duc la alt inginer. e frumoasa tehnologia dar nu e usoara deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile sunt bune dar acum sunt la serviciu si nu am acces la calc de casa. maine ma uit si vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc eu aminte Byte 1 Bit 1 este Headlight Washer .Din ce ai pus tu acolo 89 este 10001001 ,deci nu este codat cu Headlight Washer.Sper sa nu gresesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta vroiam si eu sa vad. O sa confirm sau o sa infirm ce ai spus tu.

Stii ce e curios? LOngcodingul e pe 16 bytes. Exista si asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu e codat cu headlight washer ce pot face?

se mai poate face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, sa-l codezi la cineva care stie, Adica sa bifezi Byte 1 Bit 1.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu recodarea? la reprezentanta ma pot ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a plecat din fabrica cu stalator de faruri celor de la reprezentanta le va fi usor de codat (o vor coda online)da nu si este montat ulterior le va lua ceva timp daca nu au mai facut acest lucru.Dar avand in vedere ca il cunosc pe tehnicianul de la Suceava nu cred ca vor avea probleme. :)

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut o programare pentru luni la reprezentanta. sper sa ma poata ajuta cei de acolo. va multumesc pentru ajutor si cand ajungeti prin sv contactati-ma ca sunt bun de cinste. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te duci tot la "inginerul" ala sa codeze el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca stie....... doar sa-mi spui u cum sa faca daca e usor de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai byte 2 care la tine e acum 89 in HEXA adica 10001001 in BINAR ar trebui sa fie 10001011 adica 8B in HEXA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema modificand cele 2 cifre cum am fost invatat. Acum functioneaza spalator faruri. Sunt foarte bucuros si multumesc celor care m-au ajutat. E bine sa afli ca mai exista oameni care isi dau interesul pentru a-i ajuta pe ceilalti. Din nou multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
misu ploiesteanu

am o problema , am pus lichid de spalare de iarna dar nu am folosit spalarea ca lichidul de iarna sa inlocuiasca pe furtune pe cel de vara. la prima folosire spalatorul de far stinga a ramas iesit, cel din dreapta culmea merge, :icon_thumright: unde sa dau cu wd40?asta ar rezolva problema, in ipoteza ca nu s-a stricat nimic si este dezghetata? a doua intrebare; in lista de dotari scrie ca duzele de spalare(nu stiu daca si de la faruri) sunt cu incalzire, cind ar trebui sa functioneze si cum imi dau seama ca functioneaza???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!