Jump to content

Creste Nivelul Lichidului De Frana In Vas


doctorul
 Share

Postare recomandată

am observat in seara asta ca a curs niste lichid de frana,chiar pe la capacul vasului...

nu stiu daca s-a intamplat chiar azi, sau zilele astea.

nu am umblat la frane, nici la placute de curand, singura chestiune ar fi ca la schimbarea ambreiajului s-a completat si aerisit acesta, si ce se gaseste legat de el si lichidul de frana pe la cutia de viteze.(daca asta ar avea vreo relevanta).

oare pur si simplu a fost ceva mai mult lichid?(era chiar in buza filetului, am extras pe acolo cativa mililitri)!

sau daca nu, ce anume poate produce cresterea lichidului?

nivelul era "in buza" cu masina parcata de cel putin 3 ore!

am spalat cu un spray degresant si am clatit cu apa, ca incepuse sa se murdareasca pe acolo.am scos si tot capacul de plastic sa curat frumos!

multumiri anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat uzura placutelor creste in timp cu atat scade si nivelul de lichid de frana din borcan. Am vazut cazuri cand s-a completat ca sa fie la nivel iar cand s-au schimbat placutele, incepuse sa dea pe afara lichidul de frana. Daca tu zici ca nu s-a umblat deloc la tot ce tine de sistemul de franare. Nu stiu ce sa zic, chiar e ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

precis are legatura cu ambreiajul, din cate stiu eu, si stiu bine, ambreiajul hidraulic al pasatului foloseste drept fluid lichidul de frana.

Poate cei care au completat au pus prea mult. Problema mare era daca scadea.....

PS. incearca sa scoti pana ajunge la limita max specificata pe "borcan" si vezi ce se intampla dupa, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu.am complectat cu lichid, a mai dat peste de citeva ori. chiar sint curios daca a mai observat cineva chestia asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ambreiajul se autoregleaza cumva?si dupa ce s-a mai asezat, etc, a crescut putin nivelul lichidului de frana?

nu am cum sa scot pana la limita MAX, deoarece vasul este prevazut cu plasa, care nu permite introducerea pana la respectivul nivel a unei seringi, etc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa bagi o seringa cu ac,dar nu cred ca e nevoie,asa am patit si eu cand am schimbat placutele.

Intai am pus schimbat lichidul si dupa aia am schimbat placutele si a inceput sa curga din vas.Am spalat pe unde a curs lichidul ca am inteles ca e coroziv si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu am schimbat placute, nu numic!

de asta ma agit!

a mai curs putin, am mai scos putin cu o seringa!

ce se intampla?

imediat ce am schimbat ambreiajul nu curgea nimic!!!!

ce a declansat problema?

ce ar trebui sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns la servici, era lichidul iar "in buza" borcanului.

am mai scos pe putin 10 ml.

bagati sfaturi, dar nu cred ca mai merita luate in discutie placutele de frana &comp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m am intors acasa, iar era sus nivelul, am mai scos vreo 15 ml....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tie iti functioneaza ABS-ul ? :argue:

Ma gandesc , ca e defecta pompa de la ABS si ... de-aia da lichidul afara din borcan ...

Ca doar n-o avea drojdie de bere in el , sa-l umfle ca pe cozonaci ...:blackeye[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am idee, pana acum ceva vreme mergea brici, nu pun frane de intrat abs ul zilnic!

da ma duc acu sa ii dau niste teste, sa vad daca intra sau nu!

asta pompa, se strica asa, brusc,si masina nu zice nimic??

l.e: am incercat abs-ul , merge!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi n-a mai curs nici un strop...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cand i-ai facut o scanare completa ?

S-ar putea sa fiu eu mai ... fixist , dar raman la parerea ca ai ( ai avut ) probleme cu pompa de la ABS . :)

Fa-i o scanare completa si vezi ce zice si poti sa-i faci si un output test pe modulul ABS ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ii fac si va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maestrul cipos a decretat azi:

nici o eroare pe abs! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa intri in afaceri, imbuteliaza-l si vinde, daca tot creste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
nici o eroare pe abs!

Ciudat ... Singura pompa care ar putea sa impinga lichidul de frana inapoi in borcan este pompa de la ABS , pentru ca daca :

- 1. ar fi pompa de frana => ai avea probleme cu franele . Adica ... daca ar fi pompa de frana si ea ar impinge lichidul in borcan , ai ramane fara frane , pentru ca locul lichidului de frana care da afara din borcan trebuie luat de ceva si in cazul nostru in afara de aer n-ar avea ce sa-i ia locul .

- 2. ar fi pompa de ambreiaj sau cilindrul receptor => ai avea probleme cu intratul/scosul in/din viteze din aceleasi motive enumerate si mai sus , adica aerul intrat pe instalatie ...

Singura pompa oarecum "independenta" de primele doua variante este cea de ABS si ma gandesc la un defect mecanic pe pompa de ABS si nu la unul electronic . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa cred ca pur si simplu a fost ceva mai mult decat ar fi trebuit sa fie, abia acum e undeva langa maxim si de 2 zile sta acolo cumintel!

de franat , masina franeaza drept la frane bruste, pe un stand de franare nu am mai apucat sa o pun zilele astea, deh, nasolia asta de vreme si treaba multa la servici!

dar la itp era perfecta, si n-a trecut decat o luna si putin de atunci...sau sa zicem 2 luni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa intri in afaceri, imbuteliaza-l si vinde, daca tot creste :D

Cel mai bun raspuns din punctul meu de vedere.

Atata vreme cat nu mai creste e probabil din vina ultimei corecturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

salutare!am si eu aceiasi problema cu masina din semnatura...curge lichid de frana pe la capacul vasului......am tras cu seringa lichid pana a ajuns intre min si max iar dupa ce am mai mers cu masina iarasi era pana la gura borcanului....frana am ,nu am schimbat placate sau alceva.va rog sa ma ajutati cu o parere ceva.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!