Jump to content

Cruise Control Ibiza/Cordoba


Alex2112
 Share

Postare recomandată

Salutare . Ma intereseaza si pe mine sa montez tempomat pe ibiza mea ; este modelul facelift, 2007, motorizaare 1.4 63kw ( 86cp ) , fara BC, fara volan multifunctional ; ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva, si cam ce costuri implica ; muttumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor? ce cod are centrala electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod motor BXW. Centrala electrica nu stiu cum sa-l aflu..ajuta cu ceva seria de sasiu..? Sau daca imi poti spune unde sa ma uit...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diagnoza pe centrala electrica. Adresa 09.

 

Ai nevoie de blocul de manete cu butoane pentru CCS , de o mufa de la centrala electrica, si cablajul (care se face ) dintre maneta si centrala. Apoi se activeaza in ECU si gata.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut , vreau sa montez pe masina soției seat ibiza 1.2 CC 14 Mai 2007 data de achizitie deci are 7 ani si 25 500 km la bord.Ma poate ajuta cineva .Se potrivesc piesele? Nu am computer de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta si pe mine...am cateva intrebari:

Am un Seat Cordoba 2008, 1,9 TDI, 101 CP. Are pilot automat. Se poate pune computer de bord (cu afisare in displayul de la ceas)? Am la dezmembrat un Seat identic (2003) care are computer dar nu are pilot automat. Se pot "combina" cele 2 blocuri de lumini ? Am si ceasurile de la cel dezmembrat cu afisajul din dotare (daca e nevoie se pot schimba cele de pe masina fara computer). Eventual si o oferta de pret pe PM. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ai computer de bord, trebuie sa inlocuiesti si ceasurile - ca sa inlocuiesti ceasurile, trebuie codurile pin extrase, trebuie adaptate ceasurile cu ECU, trebuie scrise cipurile la chei si codate ceasurile...

 

dupa care trebuie sa adaugi cablajul necesar

 

blocul de manete - da, se poate muta de pe una pe alta - nu cred sa existe diferente care sa impieteze mutarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Discutam detalii pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , vreau sa montez pe masina soției seat ibiza 1.2 CC 14 Mai 2007 data de achizitie deci are 7 ani si 25 500 km la bord.Ma poate ajuta cineva .Se potrivesc piesele? Nu am computer de bord.

Deci ma lămurește cineva dacă se poate sau nu și cât costa? Modificat de cosmin_cnl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, cum am spus mai sus, daca ne spui codul motor , te lamurim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pentru un seat cordoba 1.4 bky an 2006 se poate monta CC? Care ar fi piesele necesare si ce costuri ar implica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

DEci, cum am spus mai sus, daca ne spui codul motor , te lamurim.

Ok scuze BXV este motorul 1.2.

Modificat de cosmin_cnl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE ambele motoare se poate monta CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut , vreau sa montez pe masina soției seat ibiza 1.2 CC 14 Mai 2007 data de achizitie deci are 7 ani si 25 500 km la bord.Ma poate ajuta cineva .Se potrivesc piesele? Nu am computer de bord.

Deci ma lămurește cineva dacă se poate sau nu și cât costa?

 

 

Cosmin, posteaza te rog codul centralei electrice, sa nu ai vreo surpriza din punctul asta de vedere...... motoarele suporta - 2007 poate sa fie la limita, din punct de vedere al compatibilitatii centralei electrice.

 

Salut, pentru un seat cordoba 1.4 bky an 2006 se poate monta CC? Care ar fi piesele necesare si ce costuri ar implica

 

merge

 

Altfel, va trebuie blocul de manete - sunt impreuna - din cate imi aduc aminte undeva la 450-500 lei un set original nou. Cablajul se confectioneaza, se comanda mufa, etc.

 

altfel, grupul de manete se poate cumpara la mana a doua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut , vreau sa montez pe masina soției seat ibiza 1.2 CC 14 Mai 2007 data de achizitie deci are 7 ani si 25 500 km la bord.Ma poate ajuta cineva .Se potrivesc piesele? Nu am computer de bord.

Deci ma lămurește cineva dacă se poate sau nu și cât costa?

Cosmin, posteaza te rog codul centralei electrice, sa nu ai vreo surpriza din punctul asta de vedere...... motoarele suporta - 2007 poate sa fie la limita, din punct de vedere al compatibilitatii centralei electrice.

Salut, pentru un seat cordoba 1.4 bky an 2006 se poate monta CC? Care ar fi piesele necesare si ce costuri ar implica

merge

Altfel, va trebuie blocul de manete - sunt impreuna - din cate imi aduc aminte undeva la 450-500 lei un set original nou. Cablajul se confectioneaza, se comanda mufa, etc.

altfel, grupul de manete se poate cumpara la mana a doua....

Ziceti-mi si mie de unde iau codul de la centrala electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE pe ea sau de la o diagnoza pe adresa 09.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok dar ca locatie ? unde o gasesc cum o identific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub bord, in partea stanga, la sofer... sa zicem pe linie cu comutatorul de lumini, dar mai jos.

 

trebuie sa desfaci partea inferioara a bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut as vrea sa cer si eu schema de tempomat pentru seat ibiza 2003 1.9 sdi


puteti sa ma ajutati?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare,

Am si eu o intrebare referitor la CC. Am achizitionat masina cu maneta de CC deja montata. Nu am avut curiozitatea sa o probez la cumparare asa ca nu am bagat de seama ca nu merge. Pe drumul spre casa am incercat sa il activez dar nu functioneaza deloc. Banuiesc ca a fost montat de fostul proprietar. Am mai fost in service sa citeasca erorile ( fusesem pentru alta problema) si au depistat ca CC-ul are probleme la ''cablaj''. Are cineva idee cam ce ar putea fi? Sau de unde sa incep sa verific....sunt putin depasit de situatie.

Masina este din 2002 1.4ccm 75CP cod motor.BKY

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa verific trebuie demontata maneta cu totul? Sau am vreo sansa sa o rezolv in pozitia in care este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu ai sanse sa o repari pe masina - trebuie data jos si desfacuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

se poate monta pilot automat si comp. bor la un seat cordoba 1.4 16v 75CP 2008 daca da ce cablaje sunt necesare si daca gasesc schema de pilot automat

Modificat de Gabi_ct
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate.Ai nevoie de manete-la tine e grup de manete,sunt impreuna cele de semnalizare/stergatoare,ceasuri cu computer bord,cablaje,montaj si activarea functiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!