Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Deci, eu vreau sa o inmatrulez pe romania pe numele tatalui sau altcineva care nu are rezidentza in italia, dupa care o iau in italia si pot circula cu procuraa cu ea in italia, cam asa fac totzi, numai ca momentan , nu ma mai intorc cu ea in italia o las aici in rom la cineva in curte si o sa-i fac inmatricularea la vara, ma intelegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bun, si daca o inmatriculezi pe numele tatalui, si o duci in italia poti circula o perioada limitata cu ea, ce nu intelegi? ajungi sa platesti 1000Euro+ pt o masina cu pretul cuprins intre 2000 si 3500 E, cum ti se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui sa o las asa cu nr de italia, sa circul cu ea asa acolo, platesc la ea 650 asig pe an (numele mamei)plus 250 bolul pe an cam 900, chiar daca acum voi plati 1000 de euro, i recuperez in 3 ani, c-am totzi romanii circula pe acolo cu masini inmatr in ro si cu procura pe numele altora asa nu au probleme cu politia de acolo,de m-i bine de 5 ani merge asa, o sa ma gandesc pana in vara, oricum iti multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Zilele astea urmeaza sa ma duc dupa o masina in germania pt parinti.

Eu ma voi duce in autohaus, fac cvc  cu neamtul pe numele meu. La intoarcerea in tara daca nu trec 30 zile de la emiterea cvc  mai este necesar sa scot eu certificat fiscal pt ca tata (de exemplu) sa scoata numere rosii si ulterior sa  inmatriculeze masina pe numele lui? (bineinteles in prealabil fac contract vanzare cumparare cu el).

Am inteles corect?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca nu se scoate certificat fiscal pt persoane din acelasi judet. De ex eu am cumparat masina de la cineva din Cj eu fiind in MM, mi-a dat fiscal, insa cand am trecut masina de pe mine pe tata nu a fost nevoie de fiscal. 

 

Stiu ca mai poti face o chestie, de ce nu o trecit direct pe tatal tau? tu treci doar ca ai adus masina, dar e prop lui. Stiu ca se poate.

 

Sau hai sa o luam altfel, daca voi nu detineti firma, nu sunteti persoana juridica, si aveti aceasi adresa, ce alte datorii mai puteti avea? impozit si cam atat. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ar fi ideal sa spun ca eu doar am adus masina. dar nu stiu cum se face asta.

Faza cu acelasi judet la mine nu merge ca am buletin de buc. el nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti, am o intrebare, pot sa inmatriculez o masina pe care nu sunt proprietar? E vorba de masina tatalui meu care sta in italia, in vara anului 2013 am fost ai am adus-o in tara cu procura pe numele meu, am actele masini si procura in original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai imputermicire (procura) de la proprietar sa il poti reprezenta in fata autoritatilor interesate (RAR, fisc, ANAF, inmatriculari si oriunde ar mai fi strict - necesara prezenta proprietarului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa imi cumpar un VW cc din germania pe firma.. as dori sa stiu care este exact procedura cand vin cu masina in tara si in momentul in care o voi inmatricula. 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am un VW Golf 4 din '98 euro 2, 1.4 benzina si vreau sa il inscriu

Problema este taxa de prima inmatriculare care este aproape 500 euro

Din cate am auzit,alti posesori cu masina ca a mea au platit in jur de 300-350 de euro.

Curiozitatea mea este: "ar putea" cei de la RAR sa treaca noxe mai mici si sa sar de la euro 2 la euro 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cumparat recent o masina de la persoana D care la randul ei a cumparat masina de la SRL C. SRL-ul a cumparat masina din germania de la autohaus B.

 

Am urmatoarele acte:

- brief mare + biref mic cu numele proprietarului din germania ( A )

- contract v-c intre autohaus B si SRL C

- contract v-c intre SRL C si persoana D

- certificat fiscal SRL C

- factura si chitanta v-c emisa de SRL C

- contract v-c intre persoana D si mine

- certificat fiscal persoana D

 

Am fost la un birou de acte in vederea pregatirii dosarului pentru inmatriculare, iar acestia si-au exprimat ingrijorarea pentru faptul ca nu exista un contract intre proprietarul A si autohaus B. Este intemeiata ingrijorarea lor? Voi intampina probleme la inmatriculare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am un Golf 5 din 2008 (adus in 2012 si inmatriculat prin octombrie acelasi an pe persoana juridica). Eu am circulat cu el pana acum inmatriculat fiind pe persoana juridica. Acum m-am indragostit de el si vreau sa il iau si sa il trec pe numele meu. Care sunt pasii pentru a face acest lucru? Am cautat pe aici pe forum si am gasit o multime de informatii, dar prea multe (nu stiu care imi folosesc mie). Mentionez ca persoana juridica este dintr-un alt judet decat mine, iar trecerea pe numele meu se poate face in orice mod (adica primesc la mana orice fel de hartie din partea P.J.). Cum ar fi mai usor si mai ieftin? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt mai multe variante, decat una:

Firma iti vinde masina in baza unei facturi.

Masina se scoate din evidenta fiscala si se stampileaza fisa tip (orice ghiseu care face acte auto va poate completa acel tipizat)

In acest moment firma a terminat treaba, iti inmaneaza cartea si talonul.

Tu:

cu factura, actele masinii si fiscalul te prezinti la dep imp si taxe de care apartii si iei masina in evidenta

depui o cerere la anaf ( in judetul/loc de domiciliu) prin care ceri sa se confirme ca taxa auto este platita si nerecuperata

faci programare la rar pt identificare

inchei polita rca

cu toate actele te prezinti la biroul inmatriculari unde soliciti inmatricularea autot pe noul prop.

Final.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Daca persona juridica respectiva este un ONG, se schimba in vreun fel datele problemei? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

D@ny, in momentul in care pe fisa de înmatriculare apare rubrica: data primei înmatriculari (se face trimitere la CIV)...vorbim despre data primei înmatriculari dupa cumpărare (cea din Germania?) sau se referă la dat primei înmatriculari din România? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romania. Sunt cazuri in care nu se cunoaste acea data (cand s-a inmatriculat in DE) Atunci ce faci? :)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

    Nu stiu daca s-a mai discutat pe aici, dar abia m-am intors de la finante. Am vrut sa platesc taxa pt inmatriculare( luare in evidenta) dar nu voi fi eu proprietarul, ci tatal meu( RCA mai ieftin) si se pare ca nu se mai poate. Trebuie sa se prezinte persoana care va fi trecuta in acte..." proprietarul" masinii. Asta incepand cu 27 martie...

Cel putin asa mi-a spus doamna de la ghiseu( Galati)

.....dupa ce am stat la rand o ora jumate. :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ori se prezinta tatal tau ori te prezinti tot tu, dar cu procura de la notar (vei semna in numele lui). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bine asta stiu si eu ca ma pot prezenta cu procura. Inainte nu era nevoie sa fie proprietarul masinii, ce-l care face actele pentru fisc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum iti trebuie procura, pentru RAR, finante, ghiseu inmatriculari. Iti face una singura pentru toate institutiile interesate.

Si nu vad ce mirare este daca cel de la ghiseu a cerut ca  prorietarul sa fie prezent cand isi declara un bun impozabil... A, ca pana acum nu s-a cerut ..., asta e alta problema, probabil acum si-au dat seama cum e legal! Proprietarul isi declara singur bunurile si semneaza pentru asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor. Am cumparat de curand prin contract de v-c, o masina, adusa din Germania.

Am achizitionat-o de la romanul X asa cum am spus prin contract de v-c, acesta mi-a dat brief mic si mare, in care e trecut un roman Y, asigurare, numere zoll valabile, c-v intre X si neamt. Am tradus cu ajutorul google ce scrie pe brief mare la pozitia C4C : <der inhaber der zulassungsbescheinigung wird nicht als eigentumer des fahrzeugs ausgewiesen> adica, <titularul certificatului de înregistrare nu apare ca proprietar al vehiculului>. Numere de zoll sunt inca valabile (30 zile), nu au fost scoase numere rosii. Luni acum ma intalnesc cu X sa imi dea certificate fiscal, mai précis mergem impreuna la primaria de care apartine. Joi am programare la rar pentru omologare. Masina nu a fost declarata de X. Stiu ca la rar nu am treaba cu fiscal, imi trebuie doar brief-urile in original si buletinul me ca eu o sa merg cu ea acolo. La stabilirea taxei, punerea pe rol si inamtricularea la politie imi trebuie fiscal de la X, am vreo treaba cu cel de pe brief care doar a adus masina? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit răspunsul la masina lui sora mea si rezulta ca certificatul a fost furat. Politistul a spus ca trebuie mers in Belgia de unde a fost cumparata masina pentru a se elibera duplicat. Asta e procedura sau ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ca in DE, duplicat poate scoate doar ultimul prop. trecut in acte si dureaza pana la 30 de zile. Nu cred sa se poata altfel, decat mers in Belgia sau luat legatura cu ultimul prop. de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am reusit sa inmatriculez Golful 5 adus din Germania, inmatriculat mai intai pe persoana juridica si acum trecut pe numele meu. Nu stiu exact cum stau lucrurile prin alte parti, dar in Bacau toata treaba a durat 3,5 ore cu tot cu RAR (aici am stat doua ore pt ca, desi se fac programari, vin baietii si se baga in fata). Mentionez ca toate actele care ar fi trebuit facute la un birou de acte auto le-am facut acasa dupa ce m-am documentat de pe internet si de aici de pe forum. In rest, am stat cam 5 minute pe la fiecare dintre ghiseele vizitate (chiar si la ANAF, ori am avut eu noroc ori asa merge treaba, dar nu era nimeni si mi-au dat adeverinta pe loc, fara nici o taxa de urgenta). La inmatriculari a durat cam o ora pana am primit noile numere. Numai bine! N.B. Multumesc lui D@ny pt sfaturi!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti un norocos, mie mi-a luat cam 3 zile in Bucuresti sa termin cu toate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!