Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

asa se procedeaza, nu e nimic ilegal sau fals deoarece tu la inmatriculare ii spui ca tu ai cumparat masina dar tia adus-o cutare ce apare in actele nemtesti, e o procedura ciudata de a nu mai incurca lumea cu hartii unanim acceptata dar birocratia noastra mai are multi pasi de facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca masina are numere zoll rosii, acestea au fost luate in baza unui contract de vanzare cumparare intre neamt si samsar.

In acest caz pe brieful mare si pe cel mic apare la detinator numele samsarului.

La inmatriculare vei fi intrebat de ce in contract esti trecut tu ca si cumparator (asta daca te apuci sa faci alt contract fals de Germania cu numele tau la cumparator) iar pe brief-uri figureaza altcineva.

Mai bine obtii un fiscal de la samsar.

 

Apropo, vezi ca azi la Cluj, Prahova si Alba au saltat cativa samsari cu tot cu masini aduse din .de, cumparate pe firme fantoma - fara plata TVA. Daca cel care iti vinde masina iti da certificat fiscal ai scapat de cei de la inmatriculari care in cazul unei masini importate din UE iti pot cere o hartie de la ANAF care certifica ca pentru acel autoturism nu se datoreaza TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum aproape toti samsarii fac lucru asta cu trecutu cumparatorului direct pe cv cu neamtul.Niciunul nu vrea sa bage masina la impozite sa dea certificat fiscal.Mai ales ca masina nu e adusa de samsar, e adusa de 'sofer' si ala e trecut pe brif-uri ca a luat numere zoll.Ce pot face in cazul de fata ?imi trebuie neaparat certificat fiscal de la romanul trecut in brif-uri ?Va rog lamuriti-ma.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar tu ti-ai raspuns ca e deja o practica comuna, atunci de ce te mai legi de soferul din brifuri daca nici serviciul inmatriculari nu o face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am luat o masina de la un intermediar, iar in brief e numele celui care a adus-o ( altul decat intermediarul) iar pe contract m-a trecut pe mine si a zis ca imi da o declaratie cum ca masina a fost adusa pe platforma si ca nu imi mai trebuie procura de la cel ce este trecut in brief ! Merge asa? Multumesc !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutări la cititori! Vă dau exemplu ce am păţit eu: Cumpărat maşina din semnătură în 28.09.2014 din târg auto Sibiu. În brieful mic era trecut propietar A şi cel care o vindea, să zicem B, avea contract de VC pe soţia lui dar un contract VC german şi anume Kaufvertrag ARBO. Am încheiat contract VC între mine şi B, de fapt între mine şi soţia lui B, şi am plecat acasă liniştit. Binenţeles am făcut schimb de nr telefon şi i-am precizat că o să-l sun pentru fiscal. Numărul de zoll expira în 28.09.2014, deci de a doua zi nr. roşu. La firma de înmatriculări mi-a precizat că normal trebuie să cer fiscal şi de la A şi de la B dar e bine şi numai de la B că sigur A a fost şofer  :dry: În 20.10.2014 efectuat RAR şi sun pentru fiscal pe B. După ce se codeşte 2 săptămâni că să ne vedem în târg la Sibiu (să facem un Kaufvertrag ARBO în locul contractului VC în limba română) i-am explicat că nu se mai poate întrucât maşina figura cu numere roşii deja pe mine ca proprietar acceptă în 11.11.2014 să-i trimit documente necesare(au pus cei de la firma de înmatriculări nişte copii într-un plic) să o înscrie la el la taxe şi să o scoată apoi şi să ceară şi fiscalul. După negocieri îndelungate, că are amenzi de 600 de lei şi promisiunea mea fermă că-l chem în instanţă pe speţă penală, primesc în 09.12.2014 fiscalul. Şi tocmai atunci salariaţii primăriei(serviciul taxe) intră în grevă :tuktuk: . Azi 15.12.2010 am rezolvat, dar doamna de la taxe mi-a atras atenţia că am depăşit termenul de 30 de zile şi voi plătii amendă de 35 de lei  :RO flag:  Morala: este indicat ca atunci când cumpăraţi o maşină respectivul să vă dea şi un fiscal valabil pe numele persoanei cu care faceti contract de VC. Chiar dacă e valabil, 30 de zile sau mai puţin, cei de la serviciul înmatriculări(prefectura judeţului) acceptă dacă e expirat de câteva zile(acest lucru l-am aflat după ce am sunat la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor) Normal că am întrebat că de ce nu postează pe site acest detaliu, mi-a răspuns cu nonșalanță că nu poate încălca legea :mad:

Toate cele bune și sărbători fericite alături de familie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ti se pare ca iti fac un favor daca incalca legea ? Poate nu te deranja nici daca aparea ca reclama TV...

La combinatia de sus nu e nimeni vinovat decat tu insuti deoarece nu te-ai sinchisit sa citesti cate s-au scris numai pe acest forum si cati useri ca tine isi impartasesc lumina "mintii de pe urma" celor de la care primeau sfaturi utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
georgianlaurentiu50

Salutare ! Doresc sa achizitionez o masina adusa din Germania ! Ce acte trebuie sa-mi dea romanul care a adus masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut ! Am luat o masina de la un intermediar, iar in brief e numele celui care a adus-o ( altul decat intermediarul) iar pe contract m-a trecut pe mine si a zis ca imi da o declaratie cum ca masina a fost adusa pe platforma si ca nu imi mai trebuie procura de la cel ce este trecut in brief ! Merge asa? Multumesc !

 

Tu trebuie sa ai V-C cu cel din brief, fie direct, fie indirect (cu intermediarul, si el cu tine)

Rigorile pot diferi de la judet la judet, de exemplu aici au fost stricti "trebuie fiscal de la absolut toti cei inscrisi in CV" deci si cel din brief, si intermediarul (daca a scos nr rosu). Surpriza a fost ca nu au cerut asigurare inainte de inmatriculare  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumpărat în septembrie maşina, adusă din Germania. Acte: brieful mic(talonul la noi) care trebuie tradus, brieful mare(doar pentru tine),să faci act VC cu cel care vinde şi dacă sepoate să iei o copie a actului lui de VC între el şi cel din brieful mic,  nr lui de telefon pentru că ai nevoie de fiscal, poza la buletin şi dacă are fiscalul e şi mai bine. În niciun caz să accepti contract VC cu altă persoană care nu este de faţă. În judeţul Braşov la înmatriculări acceptă şi adeverinţă fiscală expirată, dar valabilă la data încheierii contractului VC. 

Cea mai mare bătaie de cap este cu fiscalul, fără el nu poţi înmatricula maşina, şi deja sunt tertipuri gen nu pot elibera fiscalul că am amenzi de 400 sau 500 lei. Şi uite aşa te mai fac samsarii de 100 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, să zicem că ai dreptate. Câţi dintre cei care sunt la prima vânzare-cumpărare ştiu ce au de făcut? Am cumpărat prima maşină în 2007 şi altfel erau regulile. Şi din acest motiv, atunci şi acum, am apelat la firmă de înmatriculări auto. Şi apropo tot pe acest forum, unde m-am înscris după ce am cumpărat maşina, am citit despre transferul clasei bonus la rca şi este adevarat am reuşit şi eu asta. menţionez că inainte am avut o altă marcă de maşină şi pe forumul respectiv nu găseam atâtea informaţii ca aici. Binenţeles trebuie să mai ştii şi să cauţi  :tuktuk:  Un An Nou Fericit!

Modificat de ovidiu70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Doresc sa achizitionez auto import germania de la un roman.

Auto are acum numere rosii de romania si i s-a scos carte RAR. El sustine ca are si numerele de toll din germania cele care au fost valabile 1 luna si imi va da si fiscal.

1. Pentru inmatriculare definitiva am nevoie de la el de brief mare si mic ale neamtului cu stampila anulat dar si de teil 1 si 2 cu numele romanului din contract? El sustine ca are doar brief mare si mic. Din ce am vazut pe forum daca a avut nr. temporare ar trebui sa aibe pe langa brief mare si mic anulate si teil 1 si 2 in care sa apara numele lui.

2. Imi trebuie la dosarul de inmatriculare si inspectia TUV si asigurarea pe 1 luna din Germania pentru nr. de toll?

Astept si alte sfaturi cu privire la ce sa fiu atent la acte, de ex. data contract cu data brief, seriile briefurilor... nu stiu...

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor,

 

    Am inmatriculat la sfarsitul lui 2014 masina din semnatura pe care am cumparat-o din Cluj Napoca de la un tip, iar contractul de vanzare cumparare era pe numele altui tip, cu care m-am intalnit doar sa semneze contractul si care mi-a trimis la cateva zile certificatul fiscal pe numele lui, deci pe numele vanzatorului din contractul de vanzare cumparare.

 

   Rezumatul a ceea ce am parcurs apare mai jos:

 

 1. Taxa CEC pentru numere provizorii = 13 Ron

 2. Taxa Posta pentru inmatriculare provizorie = 9 Ron

 3. RCA valabil 1 luna pentru numerele provizorii = 63 Ron

 4. Numerele provizorii = 40 Ron

 

             1-4 => Inmatriculare provizorie (numere rosii) = 125 Ron.

 

 5. Traducere si legalizare pentru Brief Mare, traducere Factura de Germania si traducere Certif. de Conformitate (pt mine, sa-l am) = 210 Ron

 6. RAR unde am facut CIV, ITP si Certificatul de Autenticitate = 450 Ron

 7. Fisa de inmatriculare si completare la masina de scris = 5 Ron

 8. Taxa CEC pentru certificatul de inmatriculare = 37 Ron

 9. Taxa Posta pentru inmatricularea permanenta = 60 Ron

10. Asigurare RCA valabila 6 luni = 352 Ron

11. Taxa timbru de mediu ANAF = 378 Ron

12. Taxa numere de inmatriculare permanente preferentiale = 85 Ron

13. Dosar plic si copii xerox = aprox. 9 Ron

14. Parcari = 6 Ron

 

          5-14 => Inmatriculare permanenta = 1.592 Ron.

 

Total costuri cu inmatricularea (provizorie + permanenta) = 1.717 Ron.

 

Atentie va rog: aceste calcule sunt valabile in cazul meu, doar unele dintre taxe sunt tarife standard si nu depind de masina si persoana.

 

Sper sa va fie de folos acest rezumat, avand in vedere ca am facut toate aceste proceduri singur, fara sa apelez la o firma.


Salutare ! Doresc sa achizitionez o masina adusa din Germania ! Ce acte trebuie sa-mi dea romanul care a adus masina? 

 

Salut, in cazul meu a fost cam asa:

 

 - am cumparat masina de la un roman (romanul A), care a adus masina din Germania dar printr-un intermediar, (romanul B), cel cu care am discutat despre vanzare si cu care m-am intalnit sa vad masina.

 - pe masina au fost scoase numere rosii de catre romanul A, deci nu cel cu care am discutat eu cumpararea masinii.

 - masina a fost adusa pe platforma, deci in Brief Mare nu apare nicio mentiune.

 - am facut contract de vanzare cumparare intre mine si romanul A, cel pe care au fost scoase numere rosii si am primit urmatoarele acte:

                  1. Contract Vanzare Cumparare intre mine si romanul A, m-am intalnit personal cu acel roman A care a semnat contractul de fata cu mine.

                  2. Brief Mare curat, fara mentiuni de numere de germania sau altele.

                  3. Brief Mic

                  4. Factura de Germania prin care romanul A a cumparat masina de acolo.

                  5. Certificat de conformitate de la VW - te ajuta la RAR

                  6. Carte Service si manualele de utilizare a masinii si a sistemelor electronice (in cazul meu RNS 510) in mapa originala VW

                  7. Am trecut mentiune in contractul de vanzare cumparare cum ca romanul A, vanzatorul, se obliga in termen de 10 zile sa imi trimita certificatul fiscal prin posta - a fost ok in cazul meu si l-am primit a doua zi lucratoare dupa ce am cumparat masina.

                  8. Nr de inmatriculare al platformei cu care a fost adusa masina din Germania - ai nevoie la inmatriculare, sa dai o declaratie prin care masina a fost adusa cu acea platforma.

Modificat de Dan-Danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,urmeaza sa achizitioez o masina cumparata din olanda pe firma tipului care a adus-o,ulterior si-a vandut-o lui, acum mi-o va vinde mie,care sunt pasii care trebuie urmati ? masina nu mai poate circula,neavand numere rosii . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara tuturor . am luat de curand o masina de la un samsar ce mi.a dat brief mare si mic far placute nimic atunci am luat nr rosii dar acum am citit pe net ca imi vor cere placutele dar de unde le iau sau ce pot face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai o declaratie precum ca masina a fost adusa pe platforma, iar daca rasfoiesti putin topicul mai gasesti si alte informatii utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor, sunt si eu noul detinator de un Vw Passat Variant din 2003 cumparat de la un samsar din Pitesti, pe drum spre casa mi-a crapat masina si reparatia fiind foarte costisitoare la motor, am decis sa-l inlocuiesc cu unul SH de la dezmebrari la care mii sa eliberat bon fiscal pe care scrie "piese dezmebrari" si suma reala in lei la cursul zilei de 450E....acum ce acte imi trebuie la RAR ca pe BRIF-ul mare si mic este trecuta si seria motorului original, ce probleme as putea intampina?
Stiu ca motorul este considerat pesa de schimd dar...NU e inmatriculata!!!
Precizez ca masina are primul set de numere rosii pe numele samsarului de unde am cuparat-o iar pe CV e trecuta seria se sasiu.

Inca o nedumerire, ce inseamna renul asta pe masina....am vazut multe masini in trafic cu ren, taur, iepuri smd.?
PS: Daca raspunsul nu se poate publica, rog lamurire pe privat!!!

Multumesc anticipat!


IMG_0438ef55f.jpg



IMG_04550e35a.jpg

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca e trecut in actele de DE, seria motorului? Pune o poza, ca eu nu am intalnit asaceva.

Important e sa fie acelasi tip de motor.

Nu inseamna nimic acel colant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este acelasi tip de motor ALZ, asa era si masina de pe care am dezmebrat motorul inocuit, ca masina era completa si am putut sa probez motorul SH si scrie si pe seria motorului ALZ******, ... NU sunt sigur daca seria motorului care era pe masina mea e trecuta in BRIF-ul mare si mic ca nu stiu germana, asa mi-a spus un mecanic.

Ai aici poza cu BRIF-ul mic si in dreapta BRIF-ul mare: https://picasaweb.google.com/109997369286923719524/VolkswagenPassat16Variant102CP#6203161839579961538
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e trecuta nici o serie, in nici un brief. Mergi linistit la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa ai probleme la rar , in de nu se trece seria in acte , de fapt chiar te sfatuiesc sa dai o bere la raru nostru sa nu ti-o treaca nici acum in acte , se poate spune ca nu se vede clar /complet si se trece FARA SERIE MOTOR ........asta te ajuta pe tine daca vrei sa il schimbi ulterior , nu iti mai bati capul cu serii /acte iarasi .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. S-a schimbat ceva legat de inmatricularea masinilor VW care sunt pe lista celor cu probleme de poluare dupa scandalul cu falsificarile din soft? Vreau sa cumpar ceva si ma intreb daca pot fi probleme la inmatriculare sau la plata taxa mediu!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! Am si eu o problema.Vreau sa cumpar o masina din Bucuresti adusa din Belgia,cu 2 randuri de numere rosii scoase,acest rand al doilea este valabil pana pe 31 decembrie spune proprietarul,el a luat ambele randuri.El mi-a spus ca are si briefurile alea din Belgia ,dar nu este el ca proprietar in ele deoarece a luato pe platforma.
Treaba sta in felul urmator:

El zice ca singurele acte care mi le da el sunt Contractul de V-C si actele masinii,el zice ca fiscalul acela de la imp si taxe mi-l da de abia dupa ce inscriu eu masina la RAR in orasul meu si dupa ce-i trimit copie dupa cartea masinii imi trimite el fiscalul inapoi.Omul pare ok,nu vad de ce ar vrea sa faca "jmecherii",adica ce ar avea de castigat sa nu scoata fiscalul si sa-mi faca mie rau? El zice ca asa e in Bucuresti ca cica de ex in Cluj ti-l da pe loc,dar in Bucuresti asa se face cum am spus mai sus.Eu stiu ca poti sa-l platesti de "urgenta" o taxa de 35 lei parca in plus si ti-l da pe loc.

Intreaba logica:

Cum naiba sa cumpar masina fara sa-mi de-a fiscalul????

Am auzit deja nush cate pareri dar cea mai logica e sa mergem sa ia fiscalu sa-mi puna nush ce stampila pe el sa se vada ca nu are datorii si etc si de abia dupa i dau banii,dupa ce facem V-C.Am inteles ceva ca trebuie actele traduse ,dar eu stiu ca alea se pot traduce oriunde imediat in ziua respectiva,eu nu concep sa plec de acolo fara sa-mi de-a fiscalu,el zice ca asa face la toate masinile ca asta face aduce masini si ca daca vrem sa fim siguri ne arata alt fiscal in care se vede ca nu are datorii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,exact asa este procedura,el iti  poate da certificatul de atestare fiscala doar dupa ce faci tu cartea la RAR si-i trimiti o copie dupa ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!