Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor

Ma numesc Bogdan si ma bucur ca am gasit acest forum dedicat posesorilor de vw. Luna trecuta pe 27 am achizitionat un vw golf 3 cu motor de 1400 cmc, din 1997 , benzina de la o persoana din Bucuresti, fiind prima mea masina. Masina a fost adusa din germania, am primit brief, actele ei, am facut contract v-c, RCA si totul este in regula. Au fost scoase nr provizorii o data de el si a doua oara de mine (al doilea set expira maine pe 25) si probabil le voi scoate si pe ultimele saptamana viitoare.

Am avut programarea la RAR pe 11 luna aceasta singura neplacere e ca masina a fost gasita euro 2. Intrebarea mea este ma poate ajuta cineva sa calculez taxa de prima inmatriculare? Pe autovit imi apare 6300 E iar daca selectez transport de marfuri imi da rezultatul 5700 E

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut snakey si multumesc pt raspuns

la campul Categoria am ales: N1,N1G,Vehicul pentru transport de marfuri cu masa sub 3.5 t

Capacitate cilindrica 1400

norma poluare EURO 2

vechime autovehicul peste 14 ani

Emisia de dioxid de carbon - grame CO2/km (aici nu am completat, m-am uitat in cartea masinii si nu am gasit nimic despre noxe, din pacate )

Rezultat: Taxa poluare in Euro 280 E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut,

Am cumparat un Golf 5 adus din Germania. Detin brief-ul mare si mic, pe ambele apare numele celui care mi-a adus masina, si contractul de V-C intre mine si neamt.

Am scos numere rosii.

Am facut RAR, in cartea de identitate a vehiculului nu este trecut nimeni inca (am inteles ca se trece la inmatricularea definitiva).

Doamna de la inmatriculari mi-a spus ca am nevoie si de brieful in care a apara neamtul.

Ce pot sa fac pentru a o putea inmatricula definitiv?

Recapitulez: brief mare si mic pe numele celui care a adus masina (roman) , contract V-C intre mine si neamt.

Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi trebuit sa ai C_V intre tine si cel care a adus masina.Si va mai trebui fiscal de la cel care a adus-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu ce a zis Ro_Ger...... Il am si pe ala. Azi am depus actele pentru calcularea taxei si doamna de acolo nu a avut nimic de zis in privinta brief-ului cu numele neamtului deci sper sa fie ok si la politie. Multumesc

Modificat de dan_claudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contract intre mine si el pot face, fiscal o sa pot sa obtin, dar atunci nu o sa am nevoie si de? :

-contract intre el si neamt

-din nou acel brief in care apare neamtul

dan_claudiu,

si eu am depus actele pentru calcularea taxei si a fost ok, nu am avut nevoie de brieful cu numele neamtului.

dar la inmatricularea definitiva cica o sa am nevoie (asa m-a atentionat doamna de la inmatriculari Salaj)

a zis sa imi rezolv problema ca altfel nu o inmatriculeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am actele urmatoare:

- Brief mare si mic cu numele romanului

- Contractul de vc intre el si neamt

- Contractul de vc intre mine si roman

- Certificat fiscal

- Actele de la rar (cartea certificatul de auteticitate si carnetelul in care e trecuta data cand voi face inspectia tehnica)

Cel de la care am luat masina mi-a spus ca nu am nevoie si de brief-ul vechi care oricum se anuleaza candse emite unul nou. Am si intrebat la politie daca am nevoie de ele si mi-au spus ca nu.

Din ce ai spus tu am inteles ca esti trecut in contractul de vc de germania. Ar fi trebuit sa fie romanul acolo si sa ai alt contract vc intre el si tine. Dar sunt maimulte posibilitati din ce am mai citit pe forumuri. Sper sa rezolve si la tine. O sa scriu cum a mers la politie si daca au fost probleme.

Modificat de dan_claudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recapitulez: brief mare si mic pe numele celui care a adus masina (roman) , contract V-C intre mine si neamt.

pai pe Brief ori e Roman ori e neamt?

Dupa mine este cam asa: brief urile sunt pe numele neamtului iar c-v este intre tine si neamt. Daca este asa, NU declari ca a adus cineva masina, declari ca ai fost personal in Germania sa o cumperi. Daca declari ca a adus cineva masina, acel cineva trebuie sa o bage la impozit pe numele lui, sa scoata certificat fiscal ca nu are datorii la stat si pe urma cu fiscalul lui o inmatriculezi tu. Deci: declari ca ai fost tu personal in Germania si ai adus masina, altfel la politie si la impozit ai nevoie de fiscalul celui care a dus masina.

Si da, la politie ai nevoie de brief in original, dar nu pe numele celui care a dus masina ci brief ul original al fostului proprietar din Germania.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am actele urmatoare:

- Brief mare si mic cu numele romanului

- Contractul de vc intre el si neamt

- Contractul de vc intre mine si roman

- Certificat fiscal

- Actele de la rar (cartea certificatul de auteticitate si carnetelul in care e trecuta data cand voi face inspectia tehnica)

Cel de la care am luat masina mi-a spus ca nu am nevoie si de brief-ul vechi care oricum se anuleaza candse emite unul nou. Am si intrebat la politie daca am nevoie de ele si mi-au spus ca nu.

Din ce ai spus tu am inteles ca esti trecut in contractul de vc de germania. Ar fi trebuit sa fie romanul acolo si sa ai alt contract vc intre el si tine. Dar sunt maimulte posibilitati din ce am mai citit pe forumuri. Sper sa rezolve si la tine. O sa scriu cum a mers la politie si daca au fost probleme.

Astept sa vad daca rezolvi la politie (inmatriculare cu numere negre) fara brief-ul cu numele neamtului. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mometul cand se scot nr de toll brieful vechi este oprit acolo si ti se da brieful nou cu numele celui care a scos numerele(asta nu inseamna ca el este cumparatorul,poate fi doar soferul masinii!)deci nu ai ce brief sa-i arati la ghiseu decat cel pe care-l ai acum!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mometul cand se scot nr de toll brieful vechi este oprit acolo si ti se da brieful nou cu numele celui care a scos numerele(asta nu inseamna ca el este cumparatorul,poate fi doar soferul masinii!)deci nu ai ce brief sa-i arati la ghiseu decat cel pe care-l ai acum!!!

Asa mi-a spus si cel care mi-a adus masina. El a luat numere provizorii pentru o luna (din Germania) si mi-au spus ca i-au retinut brief-ul vechi, i-au facut 2 brief-uri noi (cel mare si cel mic) pe numele lui, si mai este contractul care dovedeste ca eu sunt cumparatorul.

Poate is astia de la Zalau mai cu mot. Nu inteleg domn'le, parca le si place sa te tot poarte sa le duci si aia, si aia...

Multumesc pentru raspunsuri!

O sa va tin si eu la curent, insa nu ma grabesc cu inmatricularea, mai astept nitel...

Modificat de scarr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mometul cand se scot nr de toll brieful vechi este oprit acolo si ti se da brieful nou cu numele celui care a scos numerele(asta nu inseamna ca el este cumparatorul,poate fi doar soferul masinii!)deci nu ai ce brief sa-i arati la ghiseu decat cel pe care-l ai acum!!!

Cu siguranta tu ai cumparat mai multe masini din Germania decat mine insa este a 3a masina care o cumpar personal din Germania si NU mi-a oprit nimic.

Insa este posibil sa fie valabila treaba doar la nr de toll pe 5 zile ( cele galbene).

De 3 ori am primit brief-ul mare si cel mic in Original si mi-au fost cerute la politie ( pipera) . Ce vb tu cu nr de toll , iti da un cartonas , talonul pt cat sunt valabile nr-le si da, acolo apare cel care aduce masina. Daca nu imi dai crezare, iti fac o poza la ele sa le vezi.

La Bucuresti/Pipera nu ai ce cauta fara brief-urile in Original.( cel putin daca masina e adusa pe platforma sau cu nr de toll valabile 5 zile.)

numere provizorii pentru o luna (din Germania) si mi-au spus ca i-au retinut brief-ul vechi

Poate is astia de la Zalau mai cu mot. Nu inteleg domn'le, parca le si place sa te tot poarte sa le duci si aia, si aia...

Multumesc pentru raspunsuri!

Auzi este posibil sa ai dreptate atat tu cat si cel care a adus masina, explicale celor de la Zalau ca la numerele de toll pe 5 zile ( nr galbene ) primesti brief-urile in Original la cele pe 1 luna, da, este posibil sa-ti faca alte brief uri. La nr pe 1 luna trebuie sa mergi si cu masina, la cele pe 5 zile prezenta masinii nu este obligatorie.

Mergi cu varianta asta si vezi.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr nr de 5 zile se emite cartonas iar la cele de o luna trebuie sa faci tuv-ul daca este exp sau masina este mai veche de 3 ani !!!brieful vechi t-il opreste sau nu(depinde) dar de facut altul nou iti face sigur!! asa ca la pol prezinti doar briful nou mare si mic!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr nr de 5 zile se emite cartonas iar la cele de o luna trebuie sa faci tuv-ul daca este exp sau masina este mai veche de 3 ani !!!brieful vechi t-il opreste sau nu(depinde) dar de facut altul nou iti face sigur!! asa ca la pol prezinti doar briful nou mare si mic!!!

Exact asta mi-a spus si persoana care mi-a adus masina. Luni ma duc sa vorbesc cu cei de la inmatriculari sa vad daca sunt in regula sau nu. Nu platesc taxa pana ma asigur ca pot sa o inmatriculez.

Weekend placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi dimineata la politie la inmatriculari, ii dau dosarul domnului de la ghiseu, ii explic situatia. Zice el, mai pe scurt, vrei sa zici ca nu ai brief-ul vechi. Zice ca nu sunt foarte tare in afara, dar i-am dus actele, insa brieful mare nu era tradus. A zis sa ma duc cu ala tradus complet si apoi discutam. Hmm, ce-o vrea sa insemne asta, ce poate sa scrie pe acel brief?

Asadar, lunea viitoare o sa ma duc din nou cu brieful tradus sa vad ce rezolv...sunt un pic stresat de situatie, dar asta e, sper sa o rezolv pana la urma. Va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

La mine s-a rezolvat, a fost ok.

Am avut la dosar urmatoarele:

- brieful mare si brieful mic cu numele romanului (copie brief mare tradus)

- contract intre german si cel trecut in brief (tradus si copie)

- contract intre mine si cel trecut in brief

- fiscalul celui trecut in brief si fiscalul meu

- fisa de inmatriculare (cu vizele de la finante precum ca nu ave mdatorii)

- cartea masinii de la rar

- certificat de autenticitate

- cartonul galben cu reviziile rar

- copie buletin

- chitantele de la cec pentru taxa de talon si taxa de inmatriculare (alta decat taxa de poluare) in totoal 90 de lei au costat

In mare acelasi dosar care mi-a trebuit si cand am depus pentru plata taxei.

Bafta la inmatriculare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care-s pasii de urmat pentru inmatricularea unui autoturism din Romania in Germania?

...ca in Romania nu exista numere de-ala de tranzit si cu alea rosii n-ai voie in strainatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am şi eu o problemă care mă roade pe creier....foarte tare. La jumătatea lunii august mi-am cumpărat actuala maşină din târg de la Cluj, vânzătorul fiind din Sebeş, jud. Alba. Toate bune şi frumoase, maşina adusă recent în Ro, luate primul set de numere roşii de la Poliţia din Sebeş. Între timp am rezolvat cu toate actele necesare înmatriculării (RAR, taxa mediu, asigurare, alte taxe.....) Când ajung la poliţie pentru înmatriculare surpriză : lipsă certificat fiscal de la vânzător. Asta se întâmpla pe la începutul lunii octombrie. De atunci tot l-am sunat pe cel de la care am cumpărat maşina, dar se pare că este un tip care o tot dă cotită, că nu are bani să plătească impozitul la maşină ca să-i dea certificatul fiscal. A am uitat să vă spun un amănunt : pe actul de vânzare/cumpărare din Germania se pare că este o "greşeală" (nu ştiu dacă aşa este sau e tot o mârşăvie de-a vânzătorului), în sensul că data cumpărării maşinii din Germania este anul 2010. Din această cauză cei de la finanţe Sebeş îl obligă cică să plătească impozit pe maşina respectivă din 2010 până în prezent. Fără acest certificat fiscal eu nu pot să înmatriculez maşina. În curând (07.11) îmi expiră şi al 3-lea rând de numere roşii şi nu mai pot circula cu ea. Ce pot să fac, cum pot să-l determin pe acest individ să-mi trimită nenorocitul asta de certificat? Că am început să "chelesc" de câţi nervi mi-am făcut în urma discuţiilor telefonice cu respectivul. Certificatul fiscal e pentru bunul respectiv sau că individul nu înregistrează datorii la finanţe? La ce se referă certificatul asta? Daţi-mi vă rog o idee, ceva, să ies din impasul ăsta. Mulţumesc pentru orice informaţie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Certificatul fiscal dovedeste ca el nu are datorii la stat ( era o melodie ). Adica are impozitul la casa ( daca este pe numele lui ) platiti la zi, amenzi de la Politie platite, impozit la masina ( daca este pe numele lui ) la zi... totul la zi altfel nu iti elibereaza certificat fiscal. De obicei certificatul fiscal daca nu cunosti persoana, se merge impreuna cu el, in ziua respectiva cand ai achizitionat masina, nu are, nu cumperi masina.

Legat de c-v cu anul 2010, se poate face alt contract , in care sa scrii 2011/2012 , ce vrei tu. Asta nu e o problema, problema este cu fiscalul. Daca are omul vreo 50mil datorii stranse din amenzi si impozite...!

Ce mai poti face, este sa vb cu el sa -i propui sa vb cu un amic care nu are datorii, sa-l ajute. Sa faca contract cum ca ala ar fi cumparat masina din Germania , o baga la impozit 1zi, scoate certificat fiscal si gata.

Alta varianta nu stiu daca este.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am fost azi la inmatriculari in Zalau, cu brief-ul mare tradus, s-a uitat doamna peste acte si am fost in regula. A zis ca pot sa o inmatriculez.

Asadar, nu este neaparat nevoie de brief-ul vechi (cel pe numele neamtului).

Eu am avut:

-brief mare + brief mic pe numele celui care mi-a adus masina

-contract V-C intre mine si neamt

Asadar, cine doreste sa cumpere o masina, este ok daca primeste aceste acte (bineinteles, este doar una dintre multele situatii posibile, insa vroiam doar sa va informez ca este in regula, in acest caz).

Pentru inmatriculare aveam facut si RAR-ul, si mai trebuie sa platesc taxa (ceea ce nu inteleg este ca s-a suspendat, dar tot se plateste!?! In fine...)

Modificat de scarr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ceea ce s-a suspendat este de fapt taxa aceea pt auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gata masina este inmatriculata (cu metoda lui @bossake ) ...va multumesc pentru ajutor

Salut. Si eu vreau sa inmatriculez o masina tot in Bistrita si tot asa:

- contract intre mine si neamt

- Brief mare+mic traduse in care apare soferul roman

Ti-au cerut si ceva declaratie notariala ca romanul care este pe Brief este doar cel care a adus masina si ca tu esti proprietar? Auzeam de la cineva ca ar mai trebui si asa ceva, dar depinde de la judet la judet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

am doua intrebari pt. SCARR

la rar ti-au facut si itp-ul?

cand ai adus masina ITP-ul era valabil?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!