Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

La rar nu conteaza cine merge pentru ca nu e trecut numele pe acte ! Doar sa nu treaca 60 de zile pana la inmatricularea definitiva cat e valabila autentificarea ! Deci daca nu trec zilele astea nu trebuie sa mai faci nici un alt rar !

Acum daca vrei sa o treci pe numele parintilor, tu va trebui sa o inscrii fiscal si sa o radiezi dupa care va trebui sa o inscrie parinti tai !

Oricum problema asta cu fiscalu e precum atatea bordee atatea obiceiuri, adica depinde de fiecare judet ! Insa in lege trebuie sa o inscrii chiar si pentru o zi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu certificatul fiscal am avut probleme, cand am vrut sa o trec la taxe si impozite pe numele mi-au spus ca cel care a adus-o trebuie sa-mi dea fiscal deoarece el era trecut in brief. Dar mi se pare o prostie atat timp cat pentru masina n-a fost luat niciun set de numere rosii. Inca metoda de excrocare din partea statului. 

Modificat de dragos124
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar asa este si eu m-am confruntat  cu acceasi problema chiar daca de cand fusese cumparata masina de la neamt pana am luat-o eu au trecut doar vreo 2 saptamani, tot a trebuit sa imi dea omul fiscal ! Eu am rezolvat-o in felul urmator ! Am facut rar-ul (defapt a fost altcineva cu masina) am facut fisa de inmatriculare si am trimis-o omului impreuna cu o copie de la rar ! Dupa care omu a inscriso si radiat masina fiscal in aceasi zi(a platit vreo 2 lei impozit pe aceea perioada) si mi-a trimis inapoi fisa de inmatriculare cu stampila fiscala de la el ! Si dupa am inscris-o pe numele meu la fisc, altfel nu au acceptat cu toata povestea cu 30 de zile de la cumpararea din germania ! E doar o metoda ambicata de a te pune pe drumuri si a stoarce un ban facuta de catre stat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de repede ai fost programat la rar ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut noroc ca am facut prog online marti dimineata si m-au programat joi ca aveau un loc liber !La prog online iti dau prima locatie disponibila ! Si dupa am sunat ca sa imi confirme ca a fost inregistrata programarea !

Deci 2 zile ! Acum depinde de cat e de aglomerat rar-ul in perioada asta ! Oricum poti sa il faci in ce judet vrei nu trebuie sa il faci neaparat in judet-ul de resedinta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai devreme de 10 zile nu gasesc nicaieri, asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor. In primul rand vreau sa imi cer scuze daca deranjez cu intrebarea mea dar se pare ca nu am gasit raspuns la ea. Daca ma puteti ajuta ar fi super, daca nu .. :(

Am achizitionat acum 2 saptamani un Golf V adus din De evident. Tipul de la care am cumparat masina mi-a dat brief mare + brief mic in care este trecut el, iar c-v este intre mine si neamt. Mi-am luat acum 1 saptamana primul rand de numere provizorii si acum ma chinui sa o inscriu.

Am facut programare la RAR pe 12 septembrie primul din ziua reapectiva, in ideea ca pe 13 imi pot lua liber de la munca( rar se intampla asta) sa termin cu inmatricularea.

Intrebarea mea este pentru cei din Bucuresti daca cei de la RAR imi dau pe loc/la ceva timp civ-ul(2 ore). Ce trebuie sa traduc pentru a intocmii dosarul pentru plata taxei de timbru si daca o pot platii in aceeasi zi pentru a continua inscrierea. Pe unde trebuie sa mai bantui prin Bucuresti pentru a termina in aceeasi zi si daca este posibil . Imi cer scuze inca o data daca am suparat prin intrebarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea se elibereaza pe loc la rar, de tradus nu stiu exact ce trebuie sa traduci, dar nu poti rezolva in doar 2 zile pentru ca dupa ce iti iese cartea trebuie sa te duci la anaf sa faci cerere sa ti se calculeze taxa. Dureaza vreo 2-3 zile si cu hartia care iese de acolo poti plati taxa.

dupa ce ai taxa platita, actele traduse, rca valabil la politie in pipera dureaza maxim 3 ore sa iti dea numerele. ideal e sa ajungi pana in ora 16-17 ca sa poti ridica numerele si talonul in aceeasi zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De tradus iti trebuie doar Brif-ul mare pentru a atesta cei de la ANAF data primei inmatriculari a masini ca sa iti calculeze taxa! Insa taxa nu ti-o calculeaza pe loc deci trebuie sa te duci a zi maine sa o iei daca ai norocu sa iti iasa decizia si sa platesti in aceasi zi ! Dupa care te duci la politie cu actele care le ai: CIV, ITP, ASIGurare, Acte Orig Germania, Fisa inmatriculare, Copie buletin si decizia ANAF cu chitanta plati taxei, +chitante taxe aferente ! De preferat puneti actele in dosar in ordinea listei de pe site-ul drpciv si o sa mearga totul f repede !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Deci voi tranduce doar brieful mare. Contractul dintre neamt si mine nu trebuie tradus si legalizat?

Alta intrebare : la primaria de sectorul la care apartin trebuie sa merg la taxe si impozite? Sa ma ia in evidenta? Nu prea am inteles ce naiba am de facut la " Vanghelie care este "

Are vreo importanta in ce directii o apuc? Ma refer daca dupa rar pot merge la primarie, cec si ultimul sa fie Anaful?

Multumesc

Modificat de AndreiBKR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Traduci brief mare si contract vc, fara legalizari...nu se mai cer din 12 luna trecuta.

Brief tradus pt anaf si contractul vc pt financiar.

La politie nu se cer traduceri.

Ps: mai ai nevoie de tradceri si pt rca (mie mi-au cerut astazi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai . Multumesc pentru raspuns. In legatura cu cealalta nelamurire a mea? Legata de primarie ma poti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa mergi la anaf mai intai, dureaza cam 2 zile pana iti dau verdictul cu suma de plata. La sectia financiara mergi la sectorul tau, la directia de venituri buget local sau ceva de genu (pt sector 2 la gara obor).

Ai nevoie de contract vc original si tradus, fisa de inmatriculare original ai xerox, cartea original si xerox, buletin original si zerox si un formular luat de acolo.

Pt politie:rca, 60 taxa de carte la posta, 37 taxa de talon la cec, 45/85 numere aleatorii/preferentiale, 2 copii de pe chitanta de plata a timbrului de mediu, 2 de pe foaia de la anaf cu calculul timbrului, foaia albastra de la rar, xerox carte plus original, buletin etc.. Nu mai sti exact, maine ma duc sa iau numerele.

Daca am omis sa raspund la ceva, ma poi intreba linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu directia de taxe si impozite, trebuie sa o declare in termen de 30 zile de la data la care ai facut contractul cu neamtul(daca tu ai cumparat-o de acolo), indiferent daca a fost inmatriculata sau nu. Daca trece termenul trebuie platita o amenda de 60 de lei, cel putin asta a patit cel de la care am luat-o. Cea mai tampita taxa, fara niciun rost, a fost la impozite si taxe 60 lei ca sa mi-o ia in evidenta, altfel nu-mi dadeau numere cei de la politie. Deci practic le dai bani ca sa-ti ia banii pe viitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu scoti cartea masinii de la RAR nu te poti duce nici sa o iei in evidenta si nici sa iti calculeze taxa.

Luatul in evidenta la impozit se face la autoritatea financiara nu la primarie efectiv. Pentru sectorul5 am impresia ca e undeva pe la unirii in spatele curtii de apel parca e acolo.

iar pentru calculul taxei trebuie sa te duci la ANAF sector5.

Dupa ce scoti cartea nu mai are importanta in ce ordine faci hartiile, doar sa ai grija ca la calculul taxei de la anaf iti trebuie sa ai deja documentele traduse. E bine sa te duci cat mai repede pentru calculul taxei ca dureaza cateva zile..

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si eu ma aflu in fata unei inmatriculari auto de origine De doar k am trecut de etapele luare in evidenta,RAR si Finante.Astazi am platit si timbrul de mediu si mai am sa depun dosarul pentru numere definitive doar ca aici cred ca o sa ma lovesc de un mic impediment si anume:masina este cumparata de la un anume X si am urmatoarele acte:brief mare si brief mic anulate,contract v-c intre neamt si X,talon numere provizorii(acela roz),contract v-c intre mine si X,fiscal de la x,dar problema este ca pe talonul roz apare o alta persoana un anume Y sa ai zicem.Intrebare:la inmatricularea definitiva o sa mi se ceara si numerele provizorii precum si talonul roz pe care apare numele lui respectivulY,dar nume ce nu apare in nici un contract v-c.ce este de facut in situatia de fata ca vreau sa depun dosarul cat mai repede posibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nicio problema.cel de pe talonul roz este soferul care a adus masina.nu ti se va cere fiscal pentru el.depune actele linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de raspuns,oricum asta era si intentia mea de a merge cu dosarul complet pentru inmatriculare definitiva chiar daca auzisem in stanga si in dreapta ca o sa am probleme din cauza persoanei trecute pe talonul roz...

si am mers astazi la prima ora cu dosarul aranjat frumos la un birou de acte auto,am norocul sa fiu chiar primul in fata ghiseului,dau dosarul functionarului si toate bune si frumoase pana cand ajunge la acel talon,mi-l separa de celelalte acte si copii si parca mi le arunca inapoi pe ghiseu intrebandu-ma cine este respctivul de pe talonul provizoriu ca el nu il cunoaste,spunandu-mi sa clarific problema cu cel de la care am cumparat masina fara a-mi mai da vreo informatie si vrand sa scape de mine incepe a vorbi cu urmatorul cetatean,acum nu mai stiu ce as putea face ca sa termin inmatricularea...asa sunt functionarii DRPCIV din judetul Arges,ca doar ii stie o Romanie intreaga...asa este la noi la Pitesti suntem foarte "corecti" domn`le

Modificat de jorjelinho1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate si tu talonul ala roz din dosar si asteapta la alt functionar, poate asa merge treaba sau cauta un birou de acte auto si poate poti imputernici pe cineva cu relatii pe la inmatriculari. Niste jeguri de functionary, ce sa mai.


Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa sunt cum spui si tu .Nici macar nu se simt datori sa ati dea informatiile de care ai nevoie,din contra nu stiu cum sa te bage in ceata mai rau ca in ultima faza sa apelezi la asa zisele "relatii" ... tot sistemul asta este foarte corupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Caz mai special. Am luat un Bora luna asta. pe brieful mare si cel mic este un neamt. Masina a fost cumparata de o firma romaneasca de la un dealer auto din germania. Pentru asta exista contract si CMR (ca a fost adusa cu platforma) intre dealerul german si cel roman. Eu am luat de la firma din Romania pentru care am primit factura. Firma a scos primul rand de numar rosii. Este problema ca intre neamt care e in brief si firma germana care comercializa nu este un act de vanz-cumparare.? O sa trebuiasca fiscal de la firma din Ro la inmatriculare? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,masina cumparata din germania pe data de 17.09.2013 de unul de la cluj,el aparand si pe brief,si vanduta pe data de 28.09.2013 unui bisnitar la bacau.pe data de 13.10.2013 am cumparato eu de la asta de la bacau prin c.v.de la ala de la cluj pana la mine exista continuitate in acte(c.v).in afara de fiscalul astuia de la bacau credeti ca mai am nevoie si de cel al aluia de la cluj,el tinando foarte putin practic a vanduto in aceiasi luna.ati mai fost careva in situatia asta?ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

O problema urgenta am si eu de rezolvat: Am cumparat o masina cu numere rosii de la o persoana X. Pe brieful mare si cel mic apare numele unei alte persoane Y, tot roman, dar in contractul de V-C din Germania apare persoana X. Eu am intocmit contract de V-C intre mine si persoana X. Intrebarea mea e cine trebuie sa imi dea acel certificat fiscal si daca mai am nevoie de alte documente pentru a inmatricula masina(legate de persoana Y). Am RAR facut(ITP, identificare, carte masina), asigurare, traduceri dupa brieful mare si contractul lui X cu persoana din Germania. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiscalul trebuie sa il iei de X. Iti mai trebuie taxa de talon - 60 lei, taxa de inmatriculare- 37 lei( platite la CEC), asigurare RCA si 40 lei pt nr la rand sau 85 lei pt nr. preferentiale.sent from Tapatalk-powered by B 1 60LF A

Trebuie sa ai si dovada intrarii masinii in tara,pe care trebuie sa ti-o dea X.

Legat de persoana Y, nu iti mai trebuie nimic.

sent from Tapatalk-powered by B 1 60LF A

Modificat de TGBabanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Din discutia avuta cu el saptamana trecuta, mi-a spus ca certificatul fiscal o sa mi-l dea de la persoana Y. Inteleg ca nu e ok. In caz ca el nu vrea sa-mi dea fiscal, este ceva de facut in situatia in care am certificatul fiscal de la Y si pe brief apare tot Y. Nr rosii sunt pe persoana X scoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!