Jump to content

Cum Activez/dezactivez Functia Coming Home ?


Shumi gti
 Share

Postare recomandată

La mine cand deschid masina se aprind farurile (cu comutatorul pe auto) dar cand inchid masina si afara e bezna nu se mai aprind.In BC am setat comin home/leaving home pe On si pe 10 sec dar se pare ca doar la deschidere functioneaza.Ce as putea face in privinta aceasta, exista o alta setare prin vagcom? Adica sa se aprinda noapte cand dau pe inchidere.Mersi mult.

am si eu acceasi problema,nu se aprind la inchiderea usilor....tu ai rezolvat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut cum sa o rezolv si am lasat-o asa, daca vreau sa am lumina dau un flash inainte sa ma cobor din masina si gata :)) merge 10 sec. Am umblat prin centrala electrica pana am nebunit-o de cap si am avut cele mai negre zile in ultima saptamana astfel incat am sa ma duc la cineva care se pricepe de 10 ori mai bine decat mine la codari :)). 

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE codeaza CH pe automat in loc de manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

inainte sa te dai jos din masina, da un flash - si deschide usa - daca raman aprinse farurile si se sting la 10 sec. dupa incuiere, atunci trebuie sa modifici din Long Coding-ul centralei - sa-l treci pe Old stile.

Si la mine e la fel,de ce e setat asa? Nu il pot seta fara sa intru pe vag com? Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara vcds nu ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
scumpelue35

eu am bc mare si vroiam sa activez coming home si leaving home ,am intrat in meniu unde scrie mod confort apoi mai jos lumini am dat acolo la lumini imi apare lumini confort si standard ,am dat confort on dar sa imi scrie ceva despre coming home nimic ..e posibil sa nu aiba aceasta functie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu fie activata. Vezi la lights and vision. Acolo e CH si LH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca nu, vezi cu VCDS-ul in 09-centrala electrica, la Long coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! Am achizionat recent un Passat cc din 06/2011 , si din pacate nu am manual de utilizare.Masina este ComfortLine , are senzori de lumina si Bixenon , insa nu stiu daca are Leaving Home/Coming Home , si sau cum se activeaza.Singurele Setari pe care le-am descoperit sunt cele care apar pe Navigatie.Ma puteti ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri in mfd si te duci la light&vision si de acolo setezi. Sau din vcds din 09 centr electr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
CiprianChiriac

Se poate muta C.H. la un passat b6 pe proiectoare?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Citeste si vezi ca doar la Audi are aceasta functie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare , am si eu o mica problema cand deschid masina nu se mai aprind luminile, are momente cand se aprinde cand nu se aprinde, are cineva vreo idee care este problema ? Multumesc.

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diagnoza apare ceva  ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut diagnoza inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/6/2017 at 3:07 PM, Biulian said:

Salutare , am si eu o mica problema cand deschid masina nu se mai aprind luminile, are momente cand se aprinde cand nu se aprinde, are cineva vreo idee care este problema ? Multumesc.

daca masina are senzor de lumina/ploaie, trebuie sa lasi comutatorul de lumini pe Auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Multumesc pentru sfaturi baieti, am gasit problema.

Problema este intre volan si scaun este un mare tacanit (eu), nu stiu de ce am avut eu impresia ca luminile se aprind chiar daca este ziua afara la deschiderea masini.

In concluzie luminile se aprind la deschiderea masinii doar seara ( sau cand este mai intunecat afara ).

Daca gresesc va rog sa ma trageti de urechi.

PS: Da Florin masina are senzor de lumina/ploaie si era pus pe automat :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
11 minutes ago, Biulian said:

In concluzie luminile se aprind la deschiderea masinii doar seara ( sau cand este mai intunecat afara ).

asa lucreaza la cele echipate cu senzor de lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare,

Legat de problema că nu merge leaving home doar daca dau flash înainte..am incercat și din VCDS și nu pot dezactiva funcția( e activata și am încercat să reactivez)...sunt si alte funcții care nu pot ( nu pot in sensul in care debifez,dau save, îmi dă cod accepted,dar tot valorile vechi rămân). Care ar fi problema? Mulțumesc!

Modificat de davyid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca incerci cu o clona... interfata ta nu este buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine merge leaving home doar daca dau flash înainte,imi poate spune si mie cineva pasii ce trebuie  facuti  cu vcds. multumesc(ceasuri albe)

Modificat de felix_ro1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina este ? Ce an? Ai senzor de lumina ? Dac este dupa 2011 si fara senzor de lumina, asa va functiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci codeaza cu automat, pe centrala electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu problema pe care o am, am observat ca daca setez din BC la leaving sau coming - on/off (leaving nu functioneaza), ele tot vor functiona cand las pe AUTO, si chiar daca setez 10, 20,30 de secunde, ele tot 10 secunde merg...Ceva idei? 

Modificat de davyid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!