Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

De regula daca ai avut o dauna avizata si achitata de firma de asigurari, esti obligat sa platesti contracutl pana la sf anului contractual.

Doar in caz de dauna totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de dauna totala, valoarea ratelor restante se scade din despagubire.

De regula, nu e o problema sa renunti la un contract daca valoarea despagubita a daunei este mai mica decat valoarea cumulata a ratelor platite pana la despagubirea daunei.

Daca despagubirea depaseste suma platita de asigurat pana atunci, si asiguratul renunta la plata ratelor, e foarte probabil ca asiguratorul sa se indrepte impotriva asiguratului, fiind evident prejudiciat de intruperea unilaterala a contractului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut mult timp casco la Allianz si a fost ok, de cativa ani am trecut pe Uniqa - pret cam mare dar nu comenteaza la daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, intre timp s-au mai schimbat conditiile, din pacate.Fransiza este de 500 RON la Porsche Asigurari, chiar si la prima dauna...Oricum, dintre Astra fara fransiza, Omniasig cu fransiza 150 EURO si Porsche Asig. cred ca am facut alegerea cea mai buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma poate ajuta cineva cu un agent constator la groupama? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am facut si eu CASCO la allianz pentru masina din semnatura

-suma asigurata 63500ron

-prima anuala 2800 ron

-fransiza 100 euro pentru daune pana in 5000ron.peste acest prag-0ron

sper sa nu am nevoie de ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva sa i se acorde dauna totala desi reparatia era 70% din suma asigurata? ... am patit-o eu si nu oriunde, la Generali ... am intrat pe site-ul de procese al Min Justitiei si se pare ca au sute de procese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne dai mai multe detalii?

Auzisem ca asiguratorii nu prea se complica cu reparatiile la masinile mai vechi de 7-8 ani si le califica usor drept dauna totala, dar nu mi-a venit sa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu vi se pare normal ca atunci cand reparatia depaseste 70-80% din suma asigurata sa se dea dauna totala?

Daca ai o masina de 10.000 euro, merita sa investesti in reparatie 8.000? Eu zic ca o masina, cu o asemenea dauna, este destul de grav avariata!

Nu inteleg de ce anumiti asigurati se feresc de dauna totala!

Epava ramane in sarcina clientului, pentru valorificare ulterioara (de regula o epava se vinde in maxim 2 saptamani)!

Nu cunosc nici un client care sa fi avut dauna totala si la sf sa nu fi iesit in castig ( despagubirea + epava ii permit sa isi ia un auto similar si sa ramana si cu bani)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dauna totala din pacate nu se raporteaza la valoarea de piata a masinii ci la valoarea politei care mie mi-a scazut in timp datorita calculelor lor la 4000 de euro reparatia face 2800 de euro iar ca sa cumpar o alta masina identica ma costa 7-8000 de euro plus ca nu o vand si din alte motive decat financiare ... iar ca sa te miri si mai mult si ca sa stie toata lumea Generali acorda dauna totala daca valoarea reparatiei depaseste 60% - norma lor interna care e in contradictie totala cu politele CASCO semnate cu clientii si sub orice oferta de pe piata - Alianz 75%, Omniasig 85% de altii nu mai stiu dar sunt unii care platesc reparatii si la 99% din polita - am vazut cu ochii mei la service-ul la care am masina al carui patron a zis ca nu a mai auzit asa ceva pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc nici un client care sa fi avut dauna totala si la sf sa nu fi iesit in castig ( despagubirea + epava ii permit sa isi ia un auto similar si sa ramana si cu bani)!

Aici cred ca exista si exceptii (mai ales in cazul masinilor vechi cu sume asigurate mici dar piese scumpe).

Din pacate si eu am avut problema scaderii vertiginoase a sumei asigurate.

Daca in august 2009 aceasta era de 6500 EUR in august 2010 a ajuns la 5150 EUR, la acelasi asigurator: Generali. Pt acelasi Golf 4 din 2003 cu o valoare de catalog de 16.500 EUR. Daca, Doamne fereste, ajunge masina dauna totala, de unde mai gasesc eu un TDI cu 112.000 km la bord cu distributie, frane, bucse si alte chestiuni schimbate la doar 5000 EUR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la anu viitor ce faci? Mi se pare ca Porsche Asigurari pastreaza polita la o valoare rezonabila chiar si mai mult 10 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi era adresata mie intrebarea? Ca n-am reusit sa inteleg ce intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va intreb de ce nu ati cautat o societate care asigura masina pentru o valoare mai mare?

Marea parte a soc de asig. tind sa supraevalueze auto., comparativ cu valoarea lor de piata, pentru a incasa o prima de asigurare mai mare (introducand in contract, cateodata, o clauza care stipuleaza ca in caz de dauna totala valoarea sumei asigurate se corecteaza in fc. de valoarea de piata, insa macar stii ca nu iesi in pierdere \)

O suma asigurata mare insemna o prima de asigurare mai mare ... si avand in vedere ca toti clientii zic ca ei nu o sa pateasca asa ceva, le convine, oferta cea mai ieftina, cu prima de asigurarea cea mai mica, insa se mai intampla si necazuri!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vede ca nu citesti ceea ce semnezi ca toti de altfel ... e adevarat ca toti sunt dispusi sa supraevalueze masina dar iti baga o clauza mai toate societatile cel putin la Generali o gasesti la art 23 in conditiile generale de aasigurare in care daca se constata ca valoarea asigurata depaseste valoarea reala a bunului te despagubeste la valoarea bunului si iti restituie diferenta de prima achitata ... adica daca platesti ptr mai mult iti iau cu 2 maini daca te platesc ei it da cat mai putin

ptr Boogie Man : te intrebam ca daca acum nu iti convine 5150 de euro ce vei face peste un an cand valoarea asigurata va scade la 4000 de euro?

am consultat azi si pe marele Alianz Tiriac ptr un CASCO ce sa zic sunt f buni recunosc dar daca ai masina mai veche de 6-7 ani ramai in pierdere ptr ca in caz de dauna totala te obliga sa le dai masina fara sa ai posibilitatea sa alegi sa o pastrezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] tind sa supraevalueze auto. [...] pentru a incasa o prima de asigurare mai mare [...] o clauza [...] in caz de dauna totala valoarea sumei asigurate se corecteaza in fc. de valoarea de piata, insa macar stii ca nu iesi in pierdere[...]

D@ny

Din motive subiective n-am ales alt asigurator.

Daca valoarea de piata este mai mare decat suma asigurata se despagubeste conform valorii de piata ?!

ghid2006

Voi face si la anu Casco chiar daca va fi 4000 EUR suma asigurata. Am vazut si auzit suficiente cazuri cand oameniii n-au fost despagubiti pe RCA-ul vinovatului. Am un coleg de serviciu care a fost lovit de o duba (in noiembrie), masina a fost dauna totala, suma asigurata 12.000 EUR. Daca nu avea Casco nu primea nici astazi despagubire pe RCA pentru ca politia inca il cauta pe "adevaratul vinovat" care a declansat totul si a fugit de la locul accidentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc nici un client care sa fi avut dauna totala si la sf sa nu fi iesit in castig ( despagubirea + epava ii permit sa isi ia un auto similar si sa ramana si cu bani)!

Aici cred ca exista si exceptii (mai ales in cazul masinilor vechi cu sume asigurate mici dar piese scumpe).

Din pacate si eu am avut problema scaderii vertiginoase a sumei asigurate.

Daca in august 2009 aceasta era de 6500 EUR in august 2010 a ajuns la 5150 EUR, la acelasi asigurator: Generali. Pt acelasi Golf 4 din 2003 cu o valoare de catalog de 16.500 EUR. Daca, Doamne fereste, ajunge masina dauna totala, de unde mai gasesc eu un TDI cu 112.000 km la bord cu distributie, frane, bucse si alte chestiuni schimbate la doar 5000 EUR?

Pai si ce prima de asigurare platesti pt suma asta asigurata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny

Daca valoarea de piata este mai mare decat suma asigurata se despagubeste conform valorii de piata ?!

In cazul asta nu! Se despagubeste cf. contractului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VWladone: ~ 550 EUR / an

D@ny: la ora actuala valoarea de piata a masinii mele este ceva mai mare decat suma asigurata (apreciere usor subiectiva) si tocmai in aceste cazuri asiguratul are de pierdut. Asta am incercat sa explic si eu cu acel exemplu.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca sunt mai bine de 10 asiguratori in piata, daca conditiile de asigurare de la unul nu va satisfac cerintele, cautati in alta parte!

Sfat: nu va uitati doar la ofertele cele mai ieftine, nu exista casco ieftin si bun, de cele mai multe ori ele ascund suprize ( plata greoaie, despagubire doar cu piese after-market ...etc.)

Nu vorbim de ofertele care sunt mici datorita istoricului la acelasi asigurator sau de ofertele firmelor serioase, care la ofertare tin cont de mai mult de doua criterii (suma asigurata si vechime)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Va rog, am nevoie de putin ajutor :

A doua masina a familiei (un Hyundai), asigurat casco la Allianz Tiriac a fost implicat intr-un accident (vinovat - celalalt sofer).Vom proceda la recuperarea pagubei/efectuarea reparatiei prin Casco pentru a urgenta lucrurile, urmand ca ei sa obtina banii ulterior de la RCA-ul vinovatului.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1) In cazul in care va fi declarata dauna totala, stiu ca Allianz poate sa valorifice epava in cadrul unei licitatii.Intrebarea este : Despagubesc intai procentul de aprox. 75 % din valoarea asigurata urmand ca ulterior, dupa ce valorifica epava sa primim si diferenta sau...trebuie sa asteptam obligatoriu sa se finalizeze si procedura de vanzare a epavei ca apoi sa primim valoarea totala a despagubirii?(Stiu ca asta poate dura cel putin 1-2 luni...)

2) Pana la finalizarea dosarului, inclusiv pana la vanzarea epavei, autoturismul avariat va sta in curtea celor de la Hyundai (unde a fost transportata cu platfor ma) sau a asiguratorului intrucat noi nu avem unde sa o tinem.Se percepe vreo taxa suplimentara pentru asta sau este acoperita de casco?

3) Exista vreo sansa ca Allianz sa asigure o masina de back-up pana la finalizarea dosarului?(Nu am vazut in conditiile de asigurare vreo astfel de mentiune..)

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. vanzarea pe site-ul specializat se face f repede, de cele mai multe ori vanzarea epavei se face mai repede decat se intocmeste dosarul pentru despagubire.

2. asiguratorul nu va plati in cazul in care cei de la service vor avea pretentii pentru depozitare!

3. verifica conditiile de asigurare, daca nu ai aceasta clauza nu se va deconta inchirierea unui auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc !

Am intrebat de depozitare pentru ca cei de la Allianz au birou de constatari la o alta reprezentanta, apropiata de Hyundai si au mentionat ca nu ar fi o problema ca ramane masina la Hyundai.Cei de la service ne-au dat o foaie pe care este mentionat ,,in asteptare pentru constatare asigurare'' si vroiam sa ma asigur ca nu ne trezim cu cine stie ce de plata.Oricum, astazi se va face constatarea de catre cei de la Allianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A obtinut cineva un polish integral (toata masina) pe CASCO? Mentionez ca am "full casco" si am cateva zgarieturi superficiale (probabil de la ceva pisica) plus o multime de pete marunte de rasina (probabil din copaci) pe pavilion, hayon si capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!