Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Da, cel mai important, la o polita CASCO este seriozitatea firmei respective!

E cam neplacut sa stai cu masina in service, reparata, dar sa astepti confirmarea platii.

Eu am avut pana acum la BCR. 1.200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu cu Omniasig nu o sa mai lucrez in vecii vecilor. Sunt niste nesimtiti. La o masina nou-nouta asigurata la ei mi-au deschis 2 dosare de dauna pt o singura avarie care se intindea pe usa spate si pe aripa. Motivatia a fost ca mai aveam o mica stersatura in lac la nivelul aripii, stersatura care ar fi disparut la un polish. M-am certat cu ei dar nimic. Si cum trebuia sa predau masina a doua zi companiei la care lucram nu am avut de ales si am platit fransiza de 2 ori. Iar alta patanie din trecut, tot cu Omniasig: am asigurat echipamentul suplimentar montat in masina dupa momentul incheierii politei principale. Fiind vorba despre lucruri aduse din State (ieftine) le-am asigurat peste valoarea facturii, adica undeva la mijloc intre cat am platit eu si cat valorau in magazin in RO. Cand s-a produs neplacutul eveniment si mi-au furat ce aveam in masina Omniasig a refuzat sa-mi deconteze valoarea asigurata si o tineau una si buna ca ei imi platesc suma din facturi. S-a lasat cu plangeri si scandaluri la directorii lor dar degeaba. Am facut o sesizare la Comisia de supraveghere a asigurarilor in care le aduceam in vedere ca Omniasig a avut de la inceput copii dupa facturi si cu toate astea a acceptat sa asigure bunurile la o valoare mai mare drept pt care si eu am platit mai multi bani pe asigurare. La 5 zile dupa ce am depus sesizarea am primit telefon de la Omniasig sa le dau un cont in care sa-mi vireze suma asigurata :))

Cu BCR Asig am avut tangente cu un RCA. Oamenii nu au comentat nimic, eu am facut plata reparatiei la PBN (cea din iarna trecuta, cu aripa si bara fata), am depus factura si restul actelor la sediul BCR si in 3-4 zile am avut banii in cont.

Acum am casco la Groupama dar platesc destul de mult. Suma asigurata 11.500EUR + 2.000EUR echipament suplimentar si fara fransiza ma costa cam 1250EUR/an. Partea buna esta ca de cateva luni au decontare directa cu Porsche si Midocar deci nu mai scot eu banii din buzunar. Un alt plus este faptul ca pe un singur dosar mi-a trecut si parbrizul spart si usa+aripa spate. Fransiza oricum e zero dar nu am stat sa completez doua dosare. Si nu am avut nicio problema cu decontarea, nu s-a taiat nimic de pe lista de "to do" emisa de catre Porsche. Au dat acceptul inclusiv pt notele de constatare ulterioare.

De restul nu stiu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pana acum la BCR....am avut 3 daune....oferta broker-ului la BCR este 1.200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat CC 1,8 TSI 2008 - 30.000

Modificat de Derago
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Inseamna ca depinde foarte mult de masina, eu am primit o cotatie de la Allianz de m-a busit rasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent, in septembrie, am avut si eu ocazia sa vad daca am ales bine Allianz.

M-am atins usor intr-un giratoriu cu un Logan. Din vina mea. Mi-a atins usa stanga, putin din aripa fata si pentru ca s-a proptit si in roata, mi-a afectat si directia (bieleta si ce-o mai fi fost pe acolo). Loganul n-a avut nici macar o urma.

Am sunat la nr de tel de pe contract. Mi-au recomandat in detaliu cum sa procedez, mi-au dat numar de dosar si a doua zi au trimis un inspector la service sa constate. Prezenta mea nu a fost necesara.

In ziua urmatoare am mers eu la ei sa semnez dosarul. Inspectorul a constatat si o fisura in bara de protectie pe care eu nu o observasem (cum sau cand s-o fi crapat?).

Mi-a propus sa deschida un dosar si pentru o zdrelitura mai veche de la pragul din spate (plus portiera spate si aripa spate zgariate).

Am fost pieton zece zile, dar asta din pricina vopsitoriilor, care dureaza. Habar n-am avut cum si cand si-au decontat intre ei, cand au facut reconstatari, etc.

In final m-am ales cu toata partea stanga indreptata la meserie si revopsita, directia revizuita si reglata cu ocazia inlocuirii bieletei (insp. a scris doar: directie) si m-am mai ales si cu o bara noua, complet echipata (grila centrala o aveam legata discret iar cele laterale, lipsa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric Allianz, cu toate ca, din auzite, Generali i-ar fi depasit, in ultimul an, la seriozitate.

Eu am auzit chiar opusul despre Generali. Stiu cel putin 2 dosare problematice cu daune totale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dauna totala de regula provoaca nemultumiri pentru ca nu se achita integral suma asigurata. Se considera ca pot fi valorificate parti componente ramase neafectate.

Acum vreo doi sau trei ani, intr-un caz de dauna totala pentru o masina de la firma unde lucrez, Allianz le-a facut urmatoarea oferta:

accepta 75% din suma asigurata si pastreaza epava sau 100% si cedeaza epava asiguratorului pentru a se ocupa de valorificare, dar suma se achita dupa valorificarea epavei.

Daca as fi in situatia sa aleg (mai bine nu :icon_thumright: ) mi-ar conveni sa-si bata ei capul cu vanzarea ramasitelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am facut eu CASCO la masina fabricata in decembrie 1999 (Golf 4 GTi) si e ok; au ramas surprinsi de cat de bine arata masina iar eu sunt multumit ca VW ul are CASCO si ca se va putea prelungi desi masina este in al - 11-lea an de existenta :icon_thumright:

suma asigurata 4900 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dauna totala de regula provoaca nemultumiri pentru ca nu se achita integral suma asigurata. Se considera ca pot fi valorificate parti componente ramase neafectate.

Acum vreo doi sau trei ani, intr-un caz de dauna totala pentru o masina de la firma unde lucrez, Allianz le-a facut urmatoarea oferta:

accepta 75% din suma asigurata si pastreaza epava sau 100% si cedeaza epava asiguratorului pentru a se ocupa de valorificare, dar suma se achita dupa valorificarea epavei.

Daca as fi in situatia sa aleg (mai bine nu :( ) mi-ar conveni sa-si bata ei capul cu vanzarea ramasitelor.

Faptul ca iti valorifica epava cei de la Allianz (adica iti gasesc un cumparator la ea) pe tine teoretic te ajuta, adica incasesezi in totalitate suma asigurata, altfel o diminueaza cu 25% . Isi dau tot interesul sa obtina un pret cat mai bun pentru a plati cat mai putin, deci pana la urma e in avantajul ambelor parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Urmeaza sa imi achizitionez un Golf VI prin credit auto de la Porsche Bank si voi fi nevoit sa inchei o polita casco la unul dintre cei 4 asiguratori agreeati de banca :

- Porsche Asigurari

- Allianz

- Generali

- Astra

Rezumand, punctele tari si cele slabe din cunostintele mele ar fi cam urmatoarele pentru fiecare :

1) Porsche Asigurari

+ Face parte din grup, reparatiile se efectueaza numai la reprezentanta, constatari rapide - sper

+ Este pe locul 2 ca pret, dupa Astra, din spusele dealer-ului

- Au cateva clauze ciudate prin contract, cum ar fi : Asistenta rutiera gratuita in limita a 200 km (incluzand drumul dus-intors al platformei), nu asigura cauciucurile/jantele, etc

- Nu stiu foarte multe despre ei, nici pe net nu am gasit informatii

2) Generali (ar cam fi prima optiune) :

+ Seriozitate cunoscuta, rapiditate in plata daunelor, etc

+ Asistenta rutiera

- Pretul un pic ridicat

3) Allianz :

+ ---,,---- Generali

- Pretul cel mai ridicat

4) Astra :

+ Pretul scazut

- Seriozitate..., intarzieri la plata daunelor, tot felul de clauze nu chiar ok prin continutul politei, dosare multe (datorita faptului ca sunt cei mai ieftini), etc

Astfel, tind sa ma indrept catre Generali insa vor conta destul de mult si diferentele de preturi.

Voi ce mi-ati recomanda?Are cineva asigurare la Porsche Asigurari?Sunt variatii mari intre preturile celor 4 societati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porsche Asigurari eu am la ei. Am avut un mic incident cu bara pe spate. A fost schimbata complet la reprezentanta. Totul a fost facut foarte bine. Dezavantaj ar fi ca ai dupa primu incident ai franciza 400 ron iar dupa al doilea ai 800 ron. Mai e ca eu am leasing pe 7 ani si deci am in fiecare an aceiasi suma de achitat ceea ce mi se pare cam ciudat deoarece valoarea masinii scade dupa primul an insa eu am aceiasi suma pe toti anii. Deci sa intrebi la oricare firma alegi si un desfasurator pe ani ca sa vezi daca e aceiasi suma de achitat in fiecare an sau scade cum ar fi normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-as recomanda Astra pentru ca am auzit destule plangeri din partea unor cunoscuti / prieteni / etc.

Eu as alege intre Generali si Allianz.

Intereseaza-te bine sa vezi ce conditii sunt dar mai ales ce modificari pot aparea pe parcurs (de genul celor mentionate de blordc si nu numai). Afla ce se intampla daca vrei dupa x ani sa schimbi asiguratorul, de exemplu.

Stiu ca traim vremuri grele insa banii nu sunt totul, trebuie sa analizezi polita din toate punctele de vedere. Daca (Doamne fereste !) o sa ai probleme cu asiguratorul, timpul pierdut si nervii consumati vor atarna mai greu in balanta decat banii economisiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat la Porsche si ma destainui si voua, pentru cei care vor mai fi intr-o situatie similara :

In cazul unui credit auto pe 10 ani, Generali si Allianz ies din schema pentru ca nu se baga la o perioada asa de mare (max. 7 ani din cate am inteles parca).

Raman urmatoarele optiuni, cu plata trimestriala (nu accepta plata lunara) :

- Porsche Asigurari - > Cea mai mare prima de asigurare lunara din cele 3 (cu 10 EURO mai mare decat Astra si cu 5 EUR fata de Omniasig).Fransiza 500 RON/eveniment

- Omniasig - > Fransiza 150 EURO/eveniment motiv pentru care iese din discutie.Oricum nu am auzit prea multe lucruri bune nici despre ei

- Astra - > Cea mai mica prima de asigurare, fara fransiza.Eh, ii exclud doar pentru ca sunt Astra, chiar daca aveau si o oferta la jumatate fata de celelalte.Nu recomand nici RCA la Astra.

Ca atare..am fost nevoit sa aleg Porsche.

Citind contractul de asigurare pot sa spun ca sunt ok cu exceptia Fransizei destul de maricica.Bineinteles, ca si la ceilalti, contractul se incheie pe toata perioada si, desi suma asigurata se diminueaza anual conform grilei de uzura, prima de asigurare ramane aceeasi, ceea ce nu e tocmai corect.In compensatie vin cu explicatia clasica : Da, dar suma asigurata se intregeste anual indiferent de dauna/nr. daunelor, ceea ce pe mine nu ma incanta foarte mult pentru ca nu sunt genul sa dau cu ea in borduri/garduri/copaci, nu parchez astfel incat sa`mi gasesc urme de chei pe masina, etc...

In fine, am fost nevoit sa fac aceasta alegere.Contez pe faptul ca intr-o posibila situatie nefericita voi avea parte de profesionalism si lucrari efectuate cum trebuie la reprezentanta fara prea multe batai de cap in privinta acceptului de plata, etc..

Apropo, prima lunara de asigurare este de 77 EURO - > trimestrial : 231 EURO.Voi cat platiti la Golf VI?

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt in al 3-lea an de Casco la BCR Asig si din nefericire azi am avut primul eveniment.

Daca eu imi repar pe Casco , in anul 4 o sa mi se mareasca rata? sau incepand cu rata 3 din anul 2?(eu am platit pana acum rata 2 din anul 3 din maximul 4 rate/an)?

Reparatia as vrea sa o fac pe casco , dar apoi as vrea sa renunt definitiv la Casco si sa nu mai platesc RATA 3...oare se poate? Sau trebuie sa platesc anul 3 integral ?

Multumesc

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut CASCO azi la Allianz, prima impresie a fost de seriozitate. Au facut poze la toata masina, interior + exterior, inclusiv la kilometraj. Sper sa nu am nevoie prea curand de polita. Este scumpa si tinand cont ca sunt si incepator pretul creste.

O intrebare as avea, daca schimb bara fata ori spate cu ceva de gti sau iau pachetul aerodinamic, toate lucrarile executandu-se la repezentanta, in caz de avarie la una din aceste componente, ele sunt asigurate sau doar ce s-a vazut in pozele initiale? Nu stiu daca m-am facut inteles :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru orice "upgrade" va trebui sa-i notifici si sa le treaca in polita. De ex. daca montezi o navigatie, tu inainte avand un rcd, aceasta va trebui trecuta in polita. Daca nu o treci, in caz de furt nu vei fi despagubit decat pentru ce ai avut pe masina atunci cand s-a efectuat inspectia de risc. de asemenea, in cazul upgrade-ului, valoarea politei s-ar putea sa creasca.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bujulache, ai semnat deja un contract cu ei. Nu pot mari valoarea primei. Fii atent insa daca ai clauza de reintregire automata, daca n-o ai va trebui sa platesti pt reintregire. Ce e reintregirea?

"Cand ai un incident, in urma caruia ai o dauna de Y euro, care ti se despagubesc, valoarea ramasa acoperibila de casco este de X-Y euro, pentru perioada contractuala in curs.

Pentru ca tu sa beneficiezi din nou de o polita "neatinsa" la valoarea initiala de X euro, tu trebuia sa platesti un z% din Y, dauna ce s-a dedus anterior pentru a reintregi valoarea asigurata la suma initiala."

Ca sa raspund insa intrebarii tale, este probabil (nu neaparat obligatoriu) sa ti se mareasca prima de asigurare anul urmator (daca decizi sa continui cu ei). De asemenea este posibil ca societatea de asigurari sa-ti ceara, asa cum scriai si tu, sa platesti si ultima rata. Uita-te in contract insa pt a vedea daca se face vreo precizare in acest sens.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind contractul de asigurare pot sa spun ca sunt ok cu exceptia Fransizei destul de maricica.

Mersi !

CAre franciza? CA e zero la prima dauna din an.

Si la faza cu rata egala desi valoarea masinii scade nu ai dreptate, deoarece la o masina de 26000 euro cum a fost a mea, la ce firma de asigurari gaseai rata lunara de 99 euro ? Aceasta e calculata la o valoare media a masinii in cei X ani de contract de leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius mersi de raspuns...m-am uitat in contract si nu apare nimic legat de faptul asta sau cel putin nu am vazut eu...

Ce am observat e ca scrie ca daca in 15 zile eu nu platesc prima de asigurare automat contractul se reziliaza de plin drept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula daca ai avut o dauna avizata si achitata de firma de asigurari, esti obligat sa platesti contracutl pana la sf anului contractual. Cel mai bine intrebi la sediul lor sau citeste polita de asigurare cu atentie. Sa nu ai surprize dupa aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit contractul insa nu se specifica nimic de chestia asta...sau fie se specifica da e foarte subtil si nu m-am prins... o sa intreb eu eventual maine cand merg la inspectorul de daune...

50753383.th.jpg

33626079.th.jpg

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!