Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

qqq - nu o sa primesti suma asigurata trecuta in contract decat daca si valoarea de piata este apropiata, in caz contrat o sa primesti o suma cu care sa iti poti lua o masina echivalenta, este si o norma a CSA care stipuleaza acest lucru, tocmai pentru a incerca sa limiteze tentativele de frauda.

In acest moment este mai greu sa comparam oferta primita de X cu cea primita de Y, chiar si pentru aceeasi societate. Sunt multe criterii care influenteaza pretul, nu mai este ca inainte ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, treaba asta cu " nu primesti suma trecuta in contract decat daca val de piata......" o gasesc a fi frauda; evident in defavoarea clientilor.

Adica, se incheie un contract cu drepturi si obligatii de ambele parti, clientul isi respecta obligatiile (face platile), daca nu are dauna plateste ca fraierul prima de asigurare conform valorii asigurate. Daca cumva are dauna totala, compania de asigurari vine si spune, da te despagubim, dar valoarea asigurata trecuta in contracta si pt care ai platit prima de asigurare, a fost asa..........la sanchi, acum te despagubim in fct de valoarea de piata din acest moment; si ca un fals si ipocrit gest reparatoriu ii returneaza clientului o diferenta a primei de asigurare.

Atunci de ce se mai fac contracte ? De ce se stipuleaza valoarea asigurata ? pai daca nu despagubeste conform contractului, clientul respectiv putea sa aleaga o alta societate de asigurari, etc.

Si uite asa pe langa frauda (sau cel putin tentativa) se mai poate adauga si falsul in acte.

Dpmdv, atat timp cat exista un contract intre parti el trebuie respectat, sau se poate modifica doar cu acordul ambelor parti.

Daca exista suspiciunea de frauda, trebuie dovedita, caz in care (daca se dovedeste) nu se efectueaza nicio plata plus raspunderea legala a celui care a vrut sa insele.

Si NU, nu ma intereseaza pe mine (client) ca service-urile au tarife sensibil mai mari, uneori, cand fac reparatiile pe o polita de asigurare sau alta. Pt ca intr-un fel sau altul, in cele din urma, tot clientul (posesorul masinii) plateste pt toata acestea (fie in service, fie o prima de asigurare din ce in ce mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa primesti suma asigurata trecuta in contract decat daca si valoarea de piata este apropiata, in caz contrat o sa primesti o suma cu care sa iti poti lua o masina echivalenta

Mi se pare un mare abuz si o incalcare grosolana a contractului incheiat. Cand se incheie contractul pentru o anume valoare asigurata, prima de asigurare este in functie de valoarea respectiva... Atunci de ce mai incheiem contract de asigurare? Voi platiti si cand trebuie sa fiti despagubiti va dam cat vrem noi? Si ne miram de ce instantele de judecata sunt supraaglomerate...

Ce-i de facut sa evitam astfel de situatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

qqq - nu o sa primesti suma asigurata trecuta in contract decat daca si valoarea de piata este apropiata, in caz contrar o sa primesti o suma cu care sa iti poti lua o masina echivalenta, este si o norma a CSA care stipuleaza acest lucru, tocmai pentru a incerca sa limiteze tentativele de frauda.

Asta mi se pare absurd (sa nu primesti suma asigurata). Care mai e atunci rolul sumei asigurate? Asigurarea spune care e valoarea la care iti asigura masina (in functie an fabricatie, pret initial, depreciere, etc), platesti polita pentru suma respectiva si apoi cand ai dauna iti dau mai putin pentru ca gasesc ei alta "valoare de piata" (mai mica)? Pai prima data ce au calculat? In felul asta pot sa-ti umfle suma asigurata ca si asa nu-ti dau ei suma aia.

O sa recitesc contractul (Generali) sa ma conving, dar ma indoiesc ca e asa.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur-sigur nu o sa se plateasca de catre o polita Casco suma care e trecuta in contract ca fiind asigurata! Chiar spunea cineva pe-aici ca a patit sau ca era pe cale sa pateasca asa...daca gasesc pun aici sa se vada!

E la mintea cocosului treaba: omului i se da pe casco ca valoare asigurata o suma mai mare decat suma care se platea pentru acea masina cand era noua!

Pun pariu ca s-ar gasi destui sa sara cu ea in pom daca ar fi asa. Nu stiu de ce e suma aia trecuta acolo atat de mare. Dar am o parere: Probabil pentru ca suntem romani, societatea de asigurari se gandeste ca nu sta nimeni sa se documenteze in legatura cu asta cand vede scorul ala. Asa ca omul se urca in masina, prinde 130-140KM/h, sare cu ea in pom si se duce la casco cu "hoitul" masinii. La care cei de la casco prin niste calcule imposibil de inteles pentru un muritor de rand si niste algoritmi greu de priceput si de catre marii cercetatori in matematici, ii ofera omului jumatate din acea suma si spune: "Ti-am facut-o, fraiere! Mai incearca tu sa ma arzi pe mine!

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu dau valoarea din contract ca iti calculeaza ei super umflat si resturile din masina facuta dauna totala, ca aia iti ramane tie si chipurile mai vinzi ceva piese de pe ea, o duci la fier vechi, mai are ceva valoare...

eu cel mai ieftin pentru un golf 6 am gasit la generali, undeva pe la 1900 ron pe an (am exclus din start carpatica si euroins, nici nu m-am interesat, posibil ca acolo sa fie mei ieftin)... inca mai studiez piata, da probabil la generali o sa ma opresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Golful dauna totala la Allianz. Am primit suma asigurata -25% + epava, la Allianz este evaluata epava prin contract la 25%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valoarea asigurata se calculeaza dupa valoarea de nou a masinii din care se scade devalorizarea pentru fiecare an a masinii. Daca nu ai factura de nou se calculeaza dupa cataloagele Swache.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a semna contractul de casco, cititi foarte bine articolele care fac referire la valoarea despagubire.

Majoritatea au acum clauza ca nu te pot despagubi cu mai mult de valoarea de piata a masinii din momentul producerii evenimentului.

Fiind patit ma intreb daca pot sa fac o asigurare casco pe o valoare pe care o vreau eu, valoarea de piata din momentul incheierii asigurarii, care oricum este mai mica decat ce le da lor din Eurotax/Schwacke

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva pasaje din conditiile de asigurare CASCO

1.Societatea are dreptul:

- să dispună efectuarea reparaţiilor necesare repunerii

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate si de asta (dar si din cauza tarifelor din ce in ce mai mari si de multe ori nejustificate, dupa cum prea bine vedem) multi renunta la a mai reinnoii polita casco; cel putin eu stiu destule cazuri cumasini si de 10k euro dar si de 20k euro (valoare actuala pe piata).

Ramane sa vedem daca asiguratorii vor avea acelasi comportament abuziv si in defavoarea clientului, peste 6 - 12 luni de zile.

Cand voi cumpara urmatoare masina noua (sau sh de max 1 an) imi voi lamurii curiozitatea daca pot incheia o polita casco cu un asigurator din ue, dar nu din RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Atenţie, şoferi! Provocaţi accidente, sunteţi buni de plată. Companiile de asigurări şi-au făcut o bază comună de date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baza asta de date trebuia facuta demult, inainte ca fraudarea asiguratorilor sa devina sport national. Si inca e la stadiul de proiect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ne gandim acum ca din 10.000e asigurati o sa primim 5.000euro, cel mai probabil ~7500 - 8000...

Atunci de ce nu se plateste prima de asigurare pentru 7500-8000, si nu pentru 10.000? Tocmai aici este magaria... Probabil ca din ce in ce mai multi romani vor renunta la Casco. Platesti o prima pentru o valoare de asigurare de 10.000 euro si cand ai beleaua iti dau numai 8.000... De ce nu au evaluat masina inca de la inceput la 8.000 si ai fi platit mai putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta multa lume va renunta la CASCO si eu sunt tare curioas daca cumva sunt inregistrat in baza lor de date pentru ca mi-am reparat masina pe CASCO cu regres pe asigurarea vinovatei, in afara de asta, il cam platesc ca pe un impozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre ardaf?a avut cineva probleme cu ei?eu sunt aproape la finalul contractului si nu stiu dc sa il inchei din nou cu ei(nu am avut pana acum vreun eveniment rutier neplacut si sper sa nu am parte)...la momentul in care am incheiat polita a fost printre cele mai ieftine oferte si acum as vrea sa vad dc merita...ms mult! numai bine!

Modificat de swarthofole
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A facut cineva de curand asifurare casco la vw passat?

Eu am un b6 si doresc sa-i fac un casco cat mai repede si am urmarit preturile si mi se par ca au cam scazut, daca pana acum faceam o configuratie din aceea si i-mi da numai peste 800e acum observ ca au mai scazut, am facut la allianz direct si mi-a dat Prima Casco cu reducere

717 EUR iar la astra asigurari mai frumos:D Suma asigurata Prima de asigurare Fransiza furt total[?] Fransiza avarii[?]

13319 EUR 645.08 EUR 20% 100E pt avarii

Ce parare aveti de cele 2 variante si asa in general daca se misca repede si fac ceva de calitate!

Daca stie cineva mai ieftin astept oferta.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din ce an este masina? Suma asigurata este cam mica dar prima de asigurare este buna. Daca se apropie de cat ai dat pe masina este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva de curand asifurare casco la vw passat?

Eu am un b6 si doresc sa-i fac un casco cat mai repede si am urmarit preturile si mi se par ca au cam scazut, daca pana acum faceam o configuratie din aceea si i-mi da numai peste 800e acum observ ca au mai scazut, am facut la allianz direct si mi-a dat Prima Casco cu reducere

717 EUR iar la astra asigurari mai frumos:D Suma asigurata Prima de asigurare Fransiza furt total[?] Fransiza avarii[?]

13319 EUR 645.08 EUR 20% 100E pt avarii

Ce parare aveti de cele 2 variante si asa in general daca se misca repede si fac ceva de calitate!

Daca stie cineva mai ieftin astept oferta.

Multumesc mult!

Mergi pe Allianz. Diferenta e modica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si mai ieftin, la 548E casco tot la astra asigurari pt cei din bucuresti, mi se par prea bine fata de celelalte societati de asigurari valoarea asigurata este de app 13000e franciza 20% si pe eveniment de 100e

Nu vi se pare bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai spus ca este pentru cei din Bucuresti.

Vad ca tu esti din Videle!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe Allianz - sunt f seriosi. Eu am avut casco pe la aproape toti asiguratorii si vreau sa-ti spun ca nu te trateaza cum te trateaza cei de la Allianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, as dori sa-mi repar masina pe casco cu regres pe rca-ul vinovatului, am facut deja cu el intelegere amiabila,

este posibil asa ceva?, am casco la BCR Asig.

apropo, cunoaste cineva un inspector daune de la BCR ca sa pot vorbi cu el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vreau sa-mi schimb parbrizul pe casco. Spuneti-mi si mie ce sa trec in formular? Ca mi-a picat o creanga din pom?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergeai in spatele unui camion si dintr-o data "poc" nici nu ai vazut ce te-a lovit, doar a crapat parbrizul! :blink:

Nu stiu daca merita sa fi inregistrat in baza de date cu un eveniment pentru un parbriz.

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!