Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Buna tuturor.

:vaidecapulmeu: Care este cea mai buna societate de asigurari pentru incheierea unei polite Casco? Criteriu de alegere al societatii din punctul meu de vedere este seriozitatea, nu pretul politei neaparat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult de la masina la masina si de la compania de asig la compania de asig. Este destul de real faptul ca cele mai bune companii de asig. sunt cele din topul pus de coleg (ca nu cred pe cineva in stare sa isi faca casco la Carpatica sau Euroins, in conditiile in care ei nu mai au mult de trait pe piata asigurarilor) pt ca deconteaza destul de bine, la timp si clientul pleaca multumit, atat cat poate el de multumit ca a scapat de paguba.

Spre examplu am facut calculul unui prieten pt un Passat 2006 (B6) cu 68000km reali, 4motion si la BCR a iesit cel mai bine zic eu.

BCR : -plata in 4 rate;

-franciza standard de 100euro/eveniment pt avarii partiale;

-fran. 10% din SA pt dauna totala;

-fran. 10% din SA pt furt total pe terit. RO;

-fran. 0% la furt partial

Prima de asigurare este de: 885 euro

O alta varianta tot la BCR:

-Plata integrala

- franciza standard de 100euro/eveniment pt avarii partiale;

-fran. 10% din SA pt dauna totala;

-fran. 10% din SA pt furt total pe terit. RO;

-fran. 0% la furt partial

Prima de asigurare este de: 843 euro

Toate variantele sunt cu acoperire Europa + Turcia. Valoarea, suma asigurata este de 13,825 el dand pe ea 11000 euro.

La ASIROM:

Valoarea este de 14,362 euro

Plata in 4 rate

Fran. Prima dauna: 5% din dauna, dar nu mai mult de 150 euro

Fran. Urmato. daune: 5% din dauna, dar nu mai putin de 300 euro

Fran. Furt RO 718.1 Euro

Fran. Furt in afara 718.1 euro

Prima de asig. : 1,297.44 euro

La Groupama:

Suma asig. 13,807 eur. AV(avarii) + F(furt) + V(vandalism)

PA=1077 eur,4 rate, fran.100eur/EV la DP si 20% din SA la DT

PA=1132 eur,4 rate, fran.100eur/EV la DP si 10% din SA la DT

PA=1293 eur,4 rate, Fara fran. la DP si 20% din SA la DT

PA=1358 eur,4 rate, Fara fran. la DP si 10% din SA la DT.

PA= prima asig.; EV= eveniment; DP= dauna partiala; SA= suma asig.; DT= dauna totala.

Mai am si altele si toate sunt peste 1000eur la Prima de asigurare.

Un alt exemplu l-am avut la un X5 la Omniasig, unde:

Suma Asigurată: = 15.100 EUR

Prima de asigurare = 1.284 EUR in rate.

1.219 EUR integral

Fransize:

-200 eur/ eveniment;

-20% din suma asigurata la dauna totala (avarie si furt) si la ARDAF au cerut pe Prima de Asigurare 2450 euro/an :) cat am avut de la Generali la un A5.

Concluzia este ca trebuie aleasa compania de asig. si din punctul de vedere al Primelor de Asigurare pe care le ofera si al seriozitatii ei pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca Allianz e leader pe casco daca nu se tine cont de pret ci doar de profesionalism. Ca pret insa, exista si oferte mai avantajoase care iti ofera si o oarecare incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e , dar suntem romani, vrem sa platim cat mai putin si sa primim calitatea intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake-care e faza cu Euroins,pentru ca tocmai trebuie sa semnez cu ei un contract de casco(au o oferta foarte buna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa-ti raspund eu pana o va face Borisake.

In cazul asiguratorilor slab cotati sau cu un grad de "profesionalism" mai scazut, cum este si Euroins, cand vine vorba sa obtii despagubiri pe CASCO, sunt sanse mari sa ai "surprize, surprize..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci... stiu ca nu e bine sa incep cu "deci", dar... mi-au spart masina de serviciu (o duba ford) si mi-au usurat cd-mp3 Sony si preferatul meu detector Beltronix... :vwrullz: Deci m-am apucat de umblat pe la asigurari. Firma mea are casco pe Allianz, si cum citisem pe forum despre ei, zic, hai sa vad cum e sistemul...

Dimineata m-am dus la ei (pe Barbu Vacarescu, in cladire Citroen-ului, vis-a-vis de Porche Aviatiei) si... am ramas putin socat... O domnita intr-un birou facea primirea, totul ca pe banda, ca un robot, intr-un birou terminat, ce semana cu o sala de asteptare din Gara Obor... Cabluri pe jos, cazuta pe ici colo tencuiala, rigipsul pocnit de o "viitura" de pe acoperis... Niste hartii lipite pe pereti ca la azilul de batrani si... am completat ceva hartii si am asteptat cateva ore sa-mi vina randul sa ajung la mult iubitul "agent" constatator... In fine, oamenii s-au purtat ok (n-au dat in plus din ei, dar nici in minus..) per ansamblu totul binisor, dar am mai avut de a face cu o firma de asigurari acum 1 an si ceva, nu mai reti numele (poate ASIBAN, dar e posibil sa ma insel), care m-a indrumat la un agent care a facut el toate hartiile, eu am dat cu subsemnatul si am scapat in 20 de minute cu hartia pt service in mana.

Nu le fac reclama sau antireclama la nici unul, dar ma asteptam la un sistem mai "altfel" la Allianz si un pic de stil si de imagine. Bineinteles ca mi-as face casco la ei, dar am cerut o calculatie pt masina din semnatura, si era sa pic cand am vazut scorul... 1600 euro / an - asigurare cu franciza 0, si presimt ca mai creste cand baga toate datele in calcul (calculatia a fost putin facuta in fuga, s-au omis niste campuri). Deci, niste sfaturi ? Raportul calitate / pret cine il are cel mai sus ? :ceuameni:

Modificat de Catalinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi TheBoogieMan.

Am avut anul trecut la Allianz,pretul lor este cam piperat,fransiza de 2% la valoarea asigurata practic iti taie toata pofta de a rezolva pe casco evenimentele de care ai practic parte cel mai des:zgarieturile lasate de colegii din parcari.Eu am semnat ca primarul contractul(facut printr-un agent pe care-l stiam)si am avut 2% fransiza la valoarea asigurata,deci la orice eveniment urma sa scot din buzunar 1500Ron.

Euroins imi ofera fransiza zero la toate evenimentele(accident,vandalism,furt) cu o prima anuala de 3933Ron,valoare asigurata de 67000Ron.Cred ca o sa merg totusi pe aceasta oferta,platile se fac lunar,daca o sa am nevoie de ei si nu voi fi multumit o sa renunt la polita.

Ca sugestie:inainte de a semna contractul cititi bine toate clauzele contractului,din pacate profesionalismul multor agenti lasa de dorit(omit sa te informeze despre partile "mai intunecate " ale politei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa merg totusi pe aceasta oferta,platile se fac lunar,daca o sa am nevoie de ei si nu voi fi multumit o sa renunt la polita.

Ca sugestie:inainte de a semna contractul cititi bine toate clauzele contractului,din pacate profesionalismul multor agenti lasa de dorit(omit sa te informeze despre partile "mai intunecate " ale politei)

Atentie la conditiile renuntarii la polita daca nu vei fi multumit dupa ce ai apelat la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La euroins sa ai in vedere ca pana de curand aplicau un coeficient de depreciere la piesele schimbate pe casco.

Ex: daca masina ta este din 2007 (3 ani vechime) suma asigurata s-a calculat scazand din valoarea de nou 30%, in caz de dauna sa fii foarte atent sa nu iti scada din valoarea despagubirii -30% !!

Din cate stiu, parca asa stipula o clauza din contract.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Tilu si multumesc lui TheBoogieMan pt raspunsul in locul meu. Mai incearca si la alte companii au cotatii mai bune. Eu unul nu m-as baga cu Euroinsul si Carpatica la casco. Mai toate companiile au frasiza standard de 100eur/eveniment, tocmai sa descurajeze pe aceia care au o zgarietura si dau buzna la service, acum asta este politica lor ce sa le faci, dar daca nu vrei fransiza atunci o sa ai prima cu cel putin 300-400euro mai mare.

Dar important este ca inainte sa semnezi cu o companie asigura-te ca ai ales cea mai buna oferta pt tine. Important este sa le dai si toate datele si cat mai exacte, conteaza iti mai scade polita spre exemplu: varsta, daca esti casatorit, daca ai copii, cati km are autovehicolul... si tot asa; sunt in favoarea ta. Daca vrei imi poti da pe mail sorin.tomulescu@inter-capital.ro cate o copie de pe buletin, permis conducere, talon si cartea masinii + datele cerute mai sus si iti fac o cotatie la firmele mai consacrate si abia atunci poti sa zici ca ai de unde alege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru buna intentie Borisake. Am mai solicitat si eu alte oferte de la societati de asigurare.In mare preturile pentru prima anuala sunt oarecum apropiate.Ex. Astra: 4000 Ron/an,fransiza prima dauna 150euro,de la a doua dauna 3% din valoarea asigurata(67000 ron);Allianz 4300ron/an,fransiza 2% din valoarea asigurata ,Generali sunt tot cam pe la aceste cotatii.Euroins-ul are aceeasi prima anuala,diferenta este data de valoarea fransizei,,adica zero la toate evenimentele.La societatile enumerate daca se opteaza pentru fransiza zero,primele anuale practic se dubleaza.

Nu sunt genul care sa fug la asigurator pentru orice dauna,dar nici nu pot plati 1500 ron fransiza daca-mi crapa cineva stopul care costa 800 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spun si eu parerea .. dupa cum ai cerut :

am luat golful meu acu 2 ani din germ si am zis sa imi vand dacia ... am vanduto cu 27 mil ca sa imi fac casco-ul ,am avut cu franciza ca fara era mult mai mult la generali... si vreau sa spun ca pretentiile sunt foarte mari LA BANI din partea lor ,daca era dupa mine eu nu imi faceam casco dar cu batranii astia ce sa facem ? au fugit aproape 30 mil pe geam pt nik ? casco este bun doar daca o dai dauna DIN VINA TA sau iti este FURATA ...unde probabilitatile sunt oarecum mici multi merg la risc cu sanatatea da mi te mai cu asta asa ca ... eu zic ca nu merita daca stai sa bagi intr-un cont banii aia pe an iesi mult MUUULT mai easy eu asa as face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iti dau eu alt exemplu. Acum aproximativ 3 luni ma intorceam linistit de la birou pe calea 13 septembrie, mergand pe verde inainte prin intersectia cu Panduri, Tudor Vladimirescu. Cand eram in intersectie imi trece prin fata in mare viteza un SUV, nu stiu ce marca, nici nu am apucat sa vad. Dupa care am avut o fractiune de secunda in care am zis ca am scapat, dar o doamna cu o Corsa a crezut ca trece si ea ascunsa dupa chiosc, dar neavand aceeasi putere a ramas in urma. Am apucat sa o vad pentru o fractiune de secunda dupa care BUUMM..airbaguri..Cu toate ca nu parea sa fie o dauna foarte serioasa, nu era spart radiatorul, doar stramb, bara straba, farurile nu pareau sparte...Am dus masina pe platforma la Metrotehnica, unde, a doua zi mi-au spus ca o sa am mari probleme daca o sa merg pe RCA-ul vinovatei deoarece e la Astra Asigurari care nu are decontare directa cu nici o reprezentanta fie ea Dacia sau Bentley si ca ei o fac dar nu imi dau masina pana nu primesc banii. Apoi mi-au aratat facturi catre Astra neplatite de mai bine de 8 luni, moment in care m-am hotarat sa o fac pe Casco cu regres catre Astra. Dauna s-a dovedit a fi de 400 de milioane, compresor clima, bara, faruri, capota, aripi, plansa bord, calculator airbaguri, centuri pirotehnice, intercooler, radiator apa, radiator clima + multe alte chestii marunte (furtune, senzori...). Probabil ca imi vedeam masina la toamna dupa multe lupte si interventi cu avocati si CSA. Daca nu vreti sa aveti astfel de probleme va sfatuiesc sa va faceti casco si stati linistiti, cu toate ca nu sunteti de vina, cat se devalorizeaza masina cat timp sta prin service-uri nu va despagubeste nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asta este adevarul Teo. Multi fugim de casco pe considerentul ca este foarte scump, dar si cand ai nevoie de el... sa vezi ce rau este fara el. Si cazul tau este mai mult decat elocvent.

Acelasi lucru l-am patit si eu cu ceva ani in urma si tot pe regres am mers, a fost in favoarea mea mai ales ca imediat ce masina a fost gata, am si plecat cu ea din service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si eu patit zilele astea.mi-a sarit o piatra in parbriz si s-a crapat.am casco la astra.azi am fost la astra, sediul central, pe stra ion slatineanu.am ajuns acolo pe la 13.erau 10 persoane care asteptau si doar doi agenti constatatori.era un calvar....ma infig in tipa de la receptie, ca dupa ce ca le dau o caruta de bani pe casco mai stau sa fac si coada....degeaba....nici o reactie...e una din alea "blonde"...se uita la mine ca la masini straine.imi da cica un bon de ordine.cand ma uit pe bon mai aveam un pic si faceam rasu - plansu'...scrie pe bon data de miercuri si nurmarul 6.intreb cei asta, la care tipa, inteligenta, imi zice ca am numarul 6 dar nu poate sa-mi zica o ora cand sa vin...sa vin cand vreau eu, ca nu conteaza...apropo...au program de la 11.30 la 17.super program...pana la urma am renuntat la decontare pe casco si o sa ma duc sa-mi schimb geamul pe banii mei.dupa chestia asta ma gandesc sa renunt la casco.sunt varza....mai ales astia de la astra.atat dezinteres fata de clienti nu am vazut.abia astept sa ma sune agentu' de asigurare sa-mi reinoiasca polita... sa vezi salata ce-i fac....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai roaga-i pe cei de la Astra sa mai angajeze personal ca sa nu mai astepti ! Inainte cand stateai si o zi intreaga la Politie pentru autorizatie cum era? De ce nu tipai sa se mai faca un birou de accidente usoare? Sa zicem merci ca s-a mai simplificat procedura si sa ne multumim ca nivelul politelor Casco in Romania este tangibil de catre multi soferi. Du-te tu la nemti de exemplu si vezi daca e vreunul care sa schimbe un rahat de parbriz pe Casco! La urmatoarea dauna ajunge lejer la 500 euro fransiza. Si daca se mai duce si cu o bara gasita zgariata in parcare anul urmator va trebui sa plateasca dublu casco. Eu unul de cate ori mi-am facut Casco am facut-o pt a nu ramane in fundul gol in urma vreunui accident mai grav produs din prostia mea sau in urma vreunei calamitati. Chestia asta cu tinutul masinii in stare de nou, fara pic de zgarieturi, fara nici-o ciobitura sau infundatura minora va disparea in curand. Un element de vopsit la o reprezentanta sare de 1000 de roni asa ca fransizele vor deveni obligatorii in curand la toate firmele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai de asta ne meritam soarta.mai multi care gandesc ca tine si de asta suntem in starea actuala.daca eu platesc niste bani pe casco macar persoanele care sunt puse acolo ar trebui sa fie, cel putin, amabile.asta este diferenta intre noi si vest.ca noi stam ca idiotii la coada, asa cum ne-a invatat ceaucescu, si ni se pare noormal...ca doar sunt numai 2 agenti, saracii de ei...in privinta pietrelor de pe carosabil, nu cred ca in germania intalnesti asa ceva.au fost gauri in sosea, s-au reparat, au tinut 2 zile si dupa asta pietrisul zbura in aer.iar daca tu in germania intalnesti masina lovita in parcare o sa vezi ca acela are bunul simt si iti lasa o carte de vizita in geam.am rude si merg destul de des in austria si in suedia.dar ei au simt civic spre deosebire de noi, care tie ti se pare normal sa stau la coada 5 ore pe banii mei.doamne fereste sa ai nevoie de ei, o sa vezi tu...cum e treaba cu asigurarile in romanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o mare diferenta intre Astra si Allianz, la modul in care esti tratat, care se reflecta in pret. La Golf am avut casco la Allianz, unde am fost intotdeauna tratat excelent. In schimb mai am o Mazda 2, cu haionul indoit de o nesimtita care ia dat cu piciorul, desi i-am luat nr si am mers la politie in loc sa-i crap capul, nu s-a rezolvat nimic dupa mai bine de 5 luni (tara in care nu se rezolva nimic niciodata, pentru ca suntem obisnuiti sa stam la cozi si sa tacem). Asa ca va trebui sa merg la Astra sa o rezolv pe Casco. Credeti-ma ca mie scarba sa merg la ei in Ion Slatineanu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrianharlea:

Nu are nici o vina agentul de asigurari pt modul in care se comporta inspectorii de la daune. Daca vrei sa-ti versi nervi pe el nu realizezi nimic, lui poti doar sa-i spui ca nu-ti mai faci asigurare la Astra (asta il doare pe el). Am avut si eu casco la Astra (acum vreo 4-5 ani),in primul an fara dauna iar in al doilea am lovit un caine. Am avut: bara fata sparta, grila rupta, capota indoita, far crapat; m-am plimbat intre service si asigurator de mi-o iesit pe ochi, masina a fost gata in 6 zile iar eu am ridicat-o dupa o luna. M-am mutat apoi la Allianz, am mutat si asigurarile parcului auto de la firma la care lucram (7 autoturisme) la Allianz (ulterior am devenit si agent de asigurarila Allianz). Crede-ma, desi mergeam aproape in fiecare luna sa deschid un dosar de dauna, nici o data nu a trebuit sa astept dupa nimeni, tot timpul am fost servit din prima, cu toate ca Allianz era in pierdere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care tie ti se pare normal sa stau la coada 5 ore pe banii mei.doamne fereste sa ai nevoie de ei, o sa vezi tu...cum e treaba cu asigurarile in romanica

Tu habar nu ai cum este sistemul de asigurari de afara dar te vaiti de sistemul de aici. Uite, iti aranjez eu la societatea unde lucrez sa iti faca o polita "casco lux", sa platesti o cota de 15 % si ti se va face constatare si la 12 noaptea, in ce locatie vrei tu. Si ti se vor da si banii in 3 zile. Si sa stii si tu ca atunci cand dai 5 lei si iti trebuie despagubita prostia sau ghinionul cu 100 de lei nu mai stai la coada pe banii tai. Stai la coada pentru a primi banii celorlalti asigurati, care nu au daune!

Si remintesc, in romanica inca e bine cu asigurarile si cei care mai sunt umblati pe afara si cunosc sistemele de asigurari de acolo sigur imi dau dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! am crapat parbrizul zilele trecute cand era inghetat afara dand cam tare cu unul dintre stergatoare. Am Casco la masina , se poate face pe CASCO si-n acest caz , la modul ca n-as vrea sa scriu altceva prin declaratia respectiva :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa declari ca l-ai gasit avarit in parcare sau ca a sarit o piatra de la o masina in timp ce te deplasai in strada ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!