Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

pana la urma mi`am facut si eu casco :D l`am facut la Generali si platesc 640 ron trimestrial , casco full. Valoarea asigurata este de 11.000 de euro.poate im fura si mie cineva masina sa`m iau nijte bani frumosi :biggrin:)

cum ai reusit? mie cei de la generali zic ca nu fac decat prin franciza :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi tot cu franciza am facut si eu :D 100 de euro.mi se pare o suma nesemnificativa in cazul unui accident sau furt sau incediat.am trecut printr-un accident si ma costat reparatia 3200 de euro asa ca aia 100 sunt o nimica toata.daca vrei iti las un nr de telefon de la un tip super si vb cu el mai multe.dami un pm daca te intereseaza. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mie la Ardaf mi-au zis ca pentru masina din semnatura m-a costa casco full/an fara franciza 761euro la o valoare asigurata 14.000euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum au ajuns cei de la Ardaf la aceasta suma asigurata mica? Masina ta de noua a costat cel putin 23 000 E. Eu am la BCR si suma asigurata 20700 si 998 E asigurarea pe an. Masina este 01.2008 si am dat pe ea 23300 E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ardaful obisnuieste sa subevalueze suma asigurata, consecinta, prima de asigurare mai mica, astfel se castiga clientul care stie ca, cazul de dauna sau avarie totala este mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Din cate stiu la masinile mai vechi de 5 ani multi asiguratori cam stramba din nas, unde asigurati masinile de prin 2001-2002 fara conditii abuzive din partea asiguratorilor?

Eu am avut la euroins, dar nu mai doresc reinnoirea la ei.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Allianz se asigura masinile pana la o vechime de maxim 10 ani, iar repreratia poti sa o faci fie in reprezentanta (polita o sa fie mai scumpa) sau un service-uri cu care Allianz are contrat de colaborare semnat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am avut si eu impresia dar nu este adevarat. Ei nu te obliga sa o repari in nici un service si nici sa platesti vreo prima majorata in cazul in care doresti sa o repari in reprezentanta (am intrebat). Oricum, cel mai mult merita sa faci la Allianz prin serviciul on-line.

PS: On-line vs sediu pt mine : On-line prima de asigurare 1400 euro (suma asigurata ~24000).

Sediu prima de asigurare 1900 (suma de asigurare ~19000).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am casco prin Alliantz-Direct.M-a costat 2400 lei in ianuarie a.c., iar suma asigurata era cu 2000 de lei mai mare decat platisem eu pe masina noua, respectiv 70.000 lei.

Acum cateva zile am facut o simulare pe site si surpriza, 2900 lei prima , suma asigurata 54.000 lei. Cam mare deprecierea la o masina de 1,5 ani si 25000 de km.

Totusi, daca comparam cu sumele primite la sediul alliantz- Giurgiu, e foarte ieftin: 5400 lei prima de asig, 54000 lei suma asigurata, cu mentiunea ca pe site exista fransiza de 100 euro, la sediu ,fara .

Astept sa vad ce reducere primesc, deoarece nu am avut eveniente si cred ca tot online o sa fac asigurarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trimis mail la tiriac si pentru masina mea, prima este de 2800ron, dar ceea ce m-a pus pe ganduri este fransiza de 700ron/eveniment. M-i se pare enorm.

Multumesc!

LE: am citit ce scrie deasupra, pai, eu am supa asigurata de ~20.000 si prima 2800???? ce naiba au astia au innebunit :ceuameni:

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puricelule,

nu trebuie sa trimiti mail la Allianz, ci sa accesezi... www.allianzdirect.ro . Pe baza datelor furnizate de tine primesti cotatia si un cod cu care te prezinti la orice agentie Allianz.

Totusi eu ti-as recomanda sa intri si pe www.generali.ro pentru ca cei de la Generali au ceva CASCO Eco pentru masini peste 6 ani si cica ar fi cu 30% mai mic decat un casco similar pt masini mai noi. Nu stiu insa conditiile.

O a 3-a alternativa ar fi BCR asigurari. Nu am avut niciodata surprize cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cea mai importanta conditie la CASCO Eco de la Generali este ca in cazul unei daune ti se ofera maxim 75% din cat ar costa reparatia la reprezentanta marcii deci implicit nu poti efectua reparatia in reprezentanta ci in alte service-uri. Costul asigurarii este intr-adevar simtitor mai mic. In caz de dauna totala primesti integral suma asigurata. Astea erau conditiile in August, cand m-am interesat eu.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. E f bine ca ai precizat conditiile asigurarii Eco de la Generali. Inseamna ca e un casco pt nepretentiosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Generali in minus ca nu accepta reprezentante, nu ai voie sa folosesti nici piese OEM, asa mi-a spus tantea de la Generali galati.

cred ca ma bag la Ardaf, 530euro prima, 100euro fransiza

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog atentie!

Am scos in evidenta conditii ale Casco Eco de la Generali.

Compania ofera in continuare Casco Premium pentru pretentiosi (ca sa-l citez pe Diesel) si care permite reparatia la reprezentanta marcii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare pentru cei care lucreaza in asigurari: daca iti repari masina avariata intr-un eveniment in care nu ai fost vinovat pe CSCO, urmand ca acestia sa-si recupereze banii de la asiguratorul RCA al vinovatului, este considerat eveniment? Iti va creste polita de asigurare?

Am CASCO la Generali.

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi permit eu sa raspund desi nu lucrez in domeniu.Raspunsul este NU , nu se considera eveniment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, dar am auzit diferite variante, eu imi repar masina acum pe Casco cu regres pe RCA-ul vinovatului, sper sa fie cum zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de la companie la companie. Sunt companii la care chiar daca reparatia se face prin "regres" se tine cont de acest incident la reinnoirea politei. Cel mai bine mergi la Generali si intrebi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din surse "foarte sigure" iti pot confirma ca la Generali acest scenariu nu figureaza ca eveniment, in sensul ca la reinnoirea politei Casco nu vei "beneficia" de malus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi permit eu sa raspund desi nu lucrez in domeniu.Raspunsul este NU , nu se considera eveniment

Ba da, se considera eveniment pana in momentul in care asiguratorul Casco isi recupereaza integral banii de la asiguratorul RCA. De obicei aceasta procedura dureaza aproximativ 1 an daca suma nu este mare. La fel, daca din diverse motive (ex deviz umflat de service) asiguratorul RCA plateste mai putin decat a despagubit asiguratorul Casco , acesta nu iti va mai sterge evenimentul din istoric!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca "ne ametim". Evenimentul ramane in istoricul politei daca vrei sa pui problema asa, adica nu se sterge. Insa ceea ce conteaza pentru client este faptul ca la reinnoirea politei nu va figura cu daune si nu va primi malus.

Vorbim de scenariul descris de colegul GtSport, reparatie pe Casco la Generali cu regres catre societatea de asigurari care a emis RCA-ul vinovatului.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cea mai importanta conditie la CASCO Eco de la Generali este ca in cazul unei daune ti se ofera maxim 75% din cat ar costa reparatia la reprezentanta marcii deci implicit nu poti efectua reparatia in reprezentanta ci in alte service-uri. Costul asigurarii este intr-adevar simtitor mai mic. In caz de dauna totala primesti integral suma asigurata. Astea erau conditiile in August, cand m-am interesat eu.

Unde ai auzit tu asa ceva??

Eu am CASCO la generali si e prima oara cand aud varianta asta...daca vrei iti trimit un pdf cu ce contine contractul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris ingrosat Casco Eco, care este un produs diferit de Casco Premium (adica ceea ce ai tu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!