Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Eu aveam/am casco la Asirom iar vinovatul avea RCA la Ardaf.

Si... ba da!

Chiar daca este cu regres, e considerat eveniment.

Sau cel putin asa era anul trecut pe vremea asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cat e de ordodox dar... poti ameninta vinovatul ca il dai in judecata pe civil (daune morale de ex. ca ai fost privat de auto cat a fost la reparat) daca nu iti plateste diferenta de bani intre cat plateste rca-ul prin regres la casco si valoarea reala a reparatiei, adica franciza. totusi e un pas cu asiguratorul tau casco daca " e regres pe RCA-ul vinovatului nu ti se va mari valoarea politei - nu e considerat eveniment."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Chiar daca ai fransiza, iar dosarul care il deschizi este pe regres nu ar trebui sa mai suporti fransiza, deoarece compania i-si va recupera banii de la firma unde avea persoana vinovata RCA-ul. (sunt companii care in aceasta situatie nu iti mai opresc fransiza indiferent de valoarea ei)

2. Chiar daca reparatia se face prin "regres" la mai toate companiile de asigurari se va tine cont de aceasta dauna la reinnoire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai intre punctele 1 si 2 ale tale exista o mare contradictie: ori punctul 1 este valabil ori punctul 2.

Nicidecum ambele deoarece daca este considerat eveniment, atunci conform contractului casco ESTI OBLIGAT sa platesti fransiza.

Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciomi

Firma de CASCO recupereaza de la vinovat numai valoarea reparatiei fara franciza. Am vorbit cu 2 colegi care sunt brokeri de asigurari si care mi-au spus amandoi acest lucru. Franciza inseamna ca ar trebui sa o recuperez de la firma unde vinovatul are incheiata polita RCA.

Am vorbit din nou si la firma de CASCO - ei mi-au spus ca nu au mai intalnit pana acum pe cineva care sa recupereze franciza de la vinovat. Deci, prin urmare, mai bine ma lipseam de CASCO si o faceam pe RCA-ul vinovatului. Asta o sa-mi fie invatatura de mine (nu e vorba de franciza de 100 EUR, dar sa fi si xxxxx si cu banii luati parca nu e normal, mai ales in contextul in care nu esti vinovat).

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg. service-ul factureaza la casco, casco factureaza (in mod normal) la rca aceeasi suma. Daca aveai casco la ecelasi asigurator cu rca-ul vinovatului ce faceau? primeau o factura de la un service pe care trebuiau sa o plateasca cei din "divizia" rca si o recuperau de la "divizia" casco mai putin 100 de euro? :)

faza cu "nimeni nu a recuperat franciza" e intimidare dar si o mare dreptate, nimeni nu se mai uita la 100 de euro dupa ce e : privat de auto o perioada de timp, scarbit de serviciile pe care le plateste, satul de hartii si taxiul costa mai mult decat recuperarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai sa prinzi prin mana un contract casco de la Allianz ai sa vezi ca la capitoul fransize o sa ai undeva scris, ca daca vinovat de producerea accidentului este o terta persoana fransiza nu se mai suporta de catre asigurat.

aryes13

Depinde de compania unde inchei polita Casco - conditiile pot sa difere de la o companie la alta. Maine cand ajung la servici, daca nu uit am sa fac un print screen la conditii unde scrie exact de fransize

Modificat de ciomi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciomi,

Ai dreptate privind Allianz-ul - intradevar, daca se face regres tu nu platesti acea franciza (la fel e si la ARDAF). Problema mea este ca in polita mea CASCO nu prevede nimic asemantor situatiei date (regres fara plata francizei). Este prevazut insa ca obligatie din partea asiguratului sa conserve dreptul de regres al asiguratorului impotriva persoanei responsabile de paguba. Interesant, nu am ce zice - eu aduc vinovatul la ei, ei isi iau banii de la el si apoi platesc franciza, ca deh, am avut eveniment.

Nu mi se pare corecta situatia, dar va trebui sa o accept fie ca-mi place fie ca nu. O sa va tin la curent cu ce rezolv atat cu cei de la CASCO cat si cu cei de la RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce te-ai complicat sa iti faci masina pe casco , mai mult ca sigur se puncteaza cu eveniment si o sa platesti mai mult la anul , nu o sa poti recupera fransiza daca nu este stipulat clar in contract plus ca ai zis ca respectivul avea RCA la omniasig , puteai sa iti repari masina la Porsche pentru ca au decontare directa sau oriunde in alta parte , este o societate care de regula plateste daunele repejor deci nu aveai de ce sa iti faci griji !

Sfat pentru cei care sunt in astfel de situatii : daca societatea respectivului nu este una prea dubioasa reparati masina pe RCA si nu pe CASCO pentru a nu va complica , de cele mai multe ori (exceptie tiriac si genearli unde lucrurile sunt clare in contract) situatia se complica si pana la urma o sa constatati ca nevinovat fiind pe langa timp pierdut ati pierdut si ceva bani !

Cat despre un proces civil impotriva unui vinovat care are platit un RCA ... nu sunt sanse de castig , omul a facut ceea ce ii spune legea , a platit o polita de raspundere civila auto si este acoperit , ai ceva de obiectat : te indrepti catre societatea de asigurari si nu catre clientul lor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire referitoare la efectuarea regresului pe asigurarea RCA a vinovatului.

Eu am CASCO, cu franciza si doresc sa fac masina pe CASCO, cu regres pe RCA-ul celui care m-a lovit.

Intrebarea este cum imi pot recupera banii de fransiza (daca se pot recupera si de la cine - banuiesc ca de la firma unde are cel care m-a lovit incheiata polita RCA).

CASCO isi va recupera banii de reparatie, dar fara franciza mea.

Cum e mai indicat sa procedez? Sa fac masina pe CASCO si sa platesc franciza sau sa o repar pe RCA-ul vinovatului si sa nu stiu cand voi fi despagubit (sau daca voi fi despagubit 100%)?

Eu cred ca nu esti informat corect.Ce treaba are asigurarea ta casco ,inclusiv fransiza .De ce sa platesti fransiza daca nu esti tu vinovat.Tu faci prin regres deci CASCO isi va recupera banii de la RCA-ul vinovatului.Eu ma casco la Genarali cu fransiza .Asta toamna m-a lovit un taxi in spate care avea RCA la bcr.M-am dus la BCR ,(eu nestiind atunci de combinatia cu regres) mi-a facut ala dosarul de dauna si la revedere.Acum vreo 2 saptamani m-am hotarat sa fac masina si m-am dus la Midocar Otopeni,eu mai avand un dosar de dauna al meu pe casco,si am zis sa le fac pe amandoua odata. Cand ajung la Midocar ,imi zice un nene de acolo ca nu au decontari cu BCR.IL intreb ce fac si el zice asa:te duci la BCR,renunti la dosar si iti dau actele de la politie inapoi(pv.,autorizatie de rep.la politie),dupa aia te duci la Generali,declari accidentul,aia iti fac dosar de dauna si ei isi recupereaza dauna de la BCR.Asa am facut,am luat masina de la reparat,am platit fransiza de la dosarul meu si pa .Nici nu am vazut factura cealalta ,adica cea cu dauna prin regres catre BCR.Deci ,platesti fransiza cand dosarul este pe numele tau.Sper ca ai inteles.Bafta.

Acum am vazut si postul tau 1116,inseamna ca depinde unde ai casco,dar daca aveai fransiza 350E,asa cum are un prieten de-al meu(pe persoana juridica cei drept) ce faceai,plateai tu tot?

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generali nu aplica fransiza la daune cu regres pe RCA-ul vinovatului. Insa asta e cazul Generali, sunt societati in care fransiza intervine si intr-un astfel de caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva cu ceva preturi mai noi se prezinta? ce firme recomdati? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1035 E full + international la ASIROM

Modificat de monkishor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

ma aflu intro problema o tara mai nasoala si am gandit sa apelez la ajutorul vostru.in urma cu doua zile am avut un accident,cu victime,viovat am iesit eu pentru ca am intrat cu masina pe contrasens si neam izbit frontal.vina a cazut pe mine dar totusi nu am fost vinovat pentru ca accidentu sa produs din cauza soseli si a carburantilor care erau pe sosea,era mai ceva decat poleiul,eu fiind cu u vw lt tractiune spate,si ma furat pe drum drept,fara viteza,fara nimic.

intrebarea vine altfel,am vorbit cu victima si mia zis ca are casco si sunt asigurate si persoanele din masina,dacael are casco,despagubeste masina si victimele?si eu sa-mi pot face cu asigurarea mea masina?sau tre sa fac cu asigurarea mea masina lui si pe a mea sa o fac cu bani mei?normal tre sa ii dea masina noua nu?pentru ca asta d acuma e acordion,care este parerea voastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,care este parerea voastra?

El isi poate face masina pe RCA-ul tau...sau pe CASCO-ul lui. Chiar si in cazul 2, firma la care are el Casco, va cere despagubiri de la firma la care ai tu RCA si iti poate cere si tie bani de despagubire daca cei dati de firma RCA nu acopera daunele produse.

Cand esti vinovat si nu ai CASCO, nu iti repara nimeni propria masina ci ti-o repari din propriul buzunar.

Iar legat de vinovatie...ceea ce spui tu sunt doar conditiile in care s-a intamplat accidentul, circumstantele...daca ai intrat pe sensul lui de mers si l-ai accidentat...normal ca tu esti vinovat ca doar el mergea regulamentar pe sensul lui de mers.

Ca erau carburanti pe jos samd ...reprezinta descrieri ale conditiilor de producere a accidentului insa nu inlatura faptul ca tu ai intrat pe contrasens. Ceea ce ai putea tu sa faci, e sa dai in judecata administratorul drumului pentru neregulile existente pe drum care au condus la accident. Insa pt asta ar trebui sa ai multiple probe: poze sau filmari la locul accidentului, raportul politiei care sa ateste neregula de pe drum samd. Si bineinteles, vointa si mijloacele sa dai autoritatea in judecata si sa ceri despagubiri pt propria masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare legata de CASCO pentru colegii de forum :vwrullz: Care unde ati mai facut asigurarea CASCO? Vad ca nesimtitii de asiguratori mai nou au toti fransiza. Eu sper sa mai fie careva care nu aibe fransiza. Stie cineva ce firma face CASCO fara fransiza? Spun asta pentru ca decat sa am CASCO cu fransiza mai bine nu mai am CASCO, ma scutesc de el, imi deschid un cont in banca si virez acolo banii care altfel as fi dat la CASCO si voi fi mai castigat. Voi avea satisfactia ca nu se imbogateste firma X sau Y de asigurari pe spatele meu. Singura chestie de care am emotii este in cazul de pagube naturale, ca furt nu mai fura nimeni masini, si in nici un caz Skoda :P Mersi

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am CASCO la UNIQA (fosta UNITA) si nu am franciza nici la accident nici la dauna totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tot roade gandul la un casco pentru golful adus, inca nu e inmatriculat, abea saptamana viitoare sunt programat la RAR

din cate am inteles casco se face la pretul de catalog... si nu la cel de achizitie.

ce pret de catalog are un Golf 4 din 2002, inmatriculat in 2003, model AXP, Special

desi eu am dat 5000 euro pe ea, posibil ca pretul de catalog sa fie 15.000.

poate confirma cineva asta ? pentru ca nu am nicio sansa sa mai platesc 200-300 lei lunar pentru casco...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi eu am dat 5000 euro pe ea, posibil ca pretul de catalog sa fie 15.000.

Exclus. La an fabricatie 2002, deja ai 70% depreciere fata de valoarea de nou. Un Golf ca si al tau o fi costat vreo 18000euro nou. Aplica 70% depreciere si mai inmultesti cu 8% si iti faci o idee cat ai de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Corect ce spune Diesel!

Mai sus de 5000-5500 nu-ti asigura nimeni Golful respectiv la casco.

Eu la al meu am 5600 euro (G4 Variant, 1.9 tdi, 101 cp) si am reinnoit contractul casco acum doua zile. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e bun, ma gandeam ca ma ajunge o polita destul de mare.

cat ajunge casco la tine aryes ? sa-mi fac o idee

chiar daca mi-o asigura undeva la 5000-5500 euro, in caz de dauna totala macar imi da jumate din ea.

sa nu plang ca am economisit aproape un an salariile ca sa-mi iau un golf4 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La Golf, full casco inclusiv persoanele 761,68 euro la Asirom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila nu prea mai sunt valabile tarifele la casco cele vechi(inclusiv cele date de Nelu) .

Aproape toate companiile de asigurari au majorat tarifele in ultimele 2-3 saptamani.

Inclin sa cred ca si Asirom intra in categorie intrucat est vorba despre VIG care se plange ca nu prea a iesit la vopsea in ultimul timp .

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Casco la BCR pe un GOLF 2002 TDI 1.9 ALH cu o prima anuala de 470 euro in primul an ,iar acum mi-a scazut la 400 euro pentru ca nu am avut nici un eveniment... Casco are fransiza de 100 de euro+20% fransiza la furt total+20% fransiza la avarie totala. Mie imi convine pentru ca pe masina am dat 6000 de euro la curs euro 3,6 RON.

In primul an valoarea asigurata era in jur la 8400 de euro (masina de noua a gasit-o undeva la valoarea de 18500).

Acum mi-a scazut la 7400 de euro ( a crescut gradul de uzura cu un an).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la urma mi`am facut si eu casco :D l`am facut la Generali si platesc 640 ron trimestrial , casco full. Valoarea asigurata este de 11.000 de euro.poate im fura si mie cineva masina sa`m iau nijte bani frumosi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!