Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

resetarea sau rescrierea calculatorului ( a fost schimbat fiindca mi-a sarit un airbag ) ...Apropo...stiti unde se poate face asta?...am inteles ca doar la reprezentanta VW se poate ?...sau gasesc si eu un coleg care poate face asta!?....am intrebat la vreo 2-3 service si au zis ca nu pot !

Pentru siguranta ta nu recomand sa folosesti pe masina un calculator de airbag rescris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru siguranta ta nu recomand sa folosesti pe masina un calculator de airbag rescris.

Calculatorul de pe masina este nou...au facut comanda cei din service si l-au schimbat.....dar au zis ca mai trebuie facut ceva...nu am inteles exact ce anume...ceva ce ei nu pot face fiindca nu au aparatura necesara....si m-au trimis ( cand o sa scot masina din service ) , la reprezentanta VW .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo tie dar cati romani sunt in CONTINUARE umiliti de catre aceste firme de asigurari etc.

:D

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai din cauza asta am insistat pe acest post ! Nu trebuie sa luam ca litera de lege tot ce ne spun cei de la asigurari....daca luptam putin si suntem ajutati , chiar si cu sfaturi sau exemple...cine stie ....!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intalnit alta problema,care nu stiu daca e adevarata. Poate ma lamureste cineva.

Astazi am intrat la Allianz, unde am casco sa intreb cu cat la suta platesc mai putin daca am alarma pe masina(momentan nu am).

Raspunsul a fost: "Daca nu aveti alarma nu vi se asigura masina pentru furt, total sau partial.

Acum eu ce sa cred, ca masina mea nu este asigurata impotriva furtului .

Pe polita scrie asigurat pentru avarii si furt, inclusiv vandalism.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe polita scrie ca ai asigurare la avarii si furt inseamna ca asa este. Poate sa se puna alianz luntre si punte. Contractul este valabil pentru ce est scris in el .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai facut polita ai declarat ca ai sistem antifurt pe masina?

daca da si tu de fapt nu ai atunci nu esti asigurat la furt.

vezi ca pe prima pagina sau a treia ar trebui sa fie mentionata(bifat) acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Casco pentru Eos la Unita cu prima de 1170E/an , fara francisa , iar la Beetle la BCR cu prima de 760E/an tot fara francisa .

La fosta masina am avut o dauna destul de importanta anul trecut la BCR , in valoare de aproximativ 190mil ROL , si au platit fara probleme . Ii recomand fara rezerve .

Cu cei de la Unita nu am lucrat inca , si sper sa nici nu am ocazia , ;) . Nu am facut tot la BCR si pentru Eos pentru ca mi-au facut o oferta realmente proasta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut nu e anul asta. s-au schimbat multe la toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am declarat ca masina are alarma anul trecut, cand am facut casco.Din discutiile de pe forum am dedus ca cine are alarma plateste mai putin, de aceea am mers sa-ntreb daca voi plati mai putin si cu cat la reinnoirea politei,daca-mi voi monta o alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun , ai mers sa intrebi. Si raspunsul a fost? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxim 3% reducere pentru alarma , si nu se da la toti asiguratorii de pe iata , numai la 3-4 insa toti intreaba in formulare daca ai sau nu alarma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa iti ceara ceva in plus daca ai alarma (cel putin la unii asiguratori) ca sa o asigure in caz ca se distruge la accident

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta este posibil insa pot sa imi asigur doar masina beneficiind de reducerea de 3-5% pentru echipare cu alarma fara sa fiu obligat sa cupind in asigurare si alarma ca si echipament suplimentar asumandu-mi riscul ca in caz de accident sa nu mi se despagubeasca acest dispoztiv ci doar restul masinii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dukku daca ceea ce ai scris tu este o intrebare raspunsul este DA , orice echipament suplimentar pus pe masina se asigura/despagubeste doar daca vrei , nu te obliga nimeni sa iti asiguri alte jante dar nici de despagubit nu or sa te despagubeasca in caz de dauna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, Aveti idee care este limita de varsta a masini pt a putea face casco? passatul meu e din 2000 si pe net ce am vazut e numa 2001-2009, si daca are cineva casco cat costa polita si la ce suma e evaluata (numa daca e permis sa spuneti), pretul si suma evaluata vor fi orientative.

MS

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta este de aceeasi varsta cu a mea. Din pacate limita este de 10 ani la majoritatea societatilor insa anumite societati accepta doar 8 ani .

Asadar ar fi ultimul an in care poti face casco iar ca pret... ai de platit cam 8- 10% din valoarea masinii (suma asigurata).

Contacteaza si tu un broker poate te coafeaza cu ceva mai special .

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e ca nu stiu la cat e evaluata o masina de varsta si modelul asta, k ms, o sa ma duc dar mai intai sa schimb parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e pe la 7000 de euro ( putin peste) si e un passat comfortline din 2000 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la generali CASCO - ECO are cineva asa ceva? cica ar fi mai ieftina cu 30% , sau ascunde ceva, vreo clauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ei pe site scrie ceva de genu: "Solutii eficiente si ecologice de reparare a masinii." poate iti pun piese de la sh si nu noi :) .

oricum cam neprofesionisti sa nu treaca mai detaliat conditiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire referitoare la efectuarea regresului pe asigurarea RCA a vinovatului.

Eu am CASCO, cu franciza si doresc sa fac masina pe CASCO, cu regres pe RCA-ul celui care m-a lovit.

Intrebarea este cum imi pot recupera banii de fransiza (daca se pot recupera si de la cine - banuiesc ca de la firma unde are cel care m-a lovit incheiata polita RCA).

CASCO isi va recupera banii de reparatie, dar fara franciza mea.

Cum e mai indicat sa procedez? Sa fac masina pe CASCO si sa platesc franciza sau sa o repar pe RCA-ul vinovatului si sa nu stiu cand voi fi despagubit (sau daca voi fi despagubit 100%)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banii de franciza nu cred ca ai cum sa ii recuperezi. mai bine vorbeste cu cei de la casco sa nu platesti franciza pana nu recupereaza integral banii de la rca-ul vinovatului, iar in paralel fa presiuni la firma de rca sa despagubeasca dauna integral la service deci automat la firma ta de casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am avut si eu o asemenea problema anul trecut dar n-am reusit cu niciun chip sa recuperez fransiza. ;)

Si chiar daca ai reusi sa recuperezi fransiza, aceasta va fi o... palida consolare.

Vei ramane cu evenimentul iar la reinnoirea contractului de casco ti se va mari rata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@martinje

daca nu platesc franciza nu pot ridica masina din service. O sa incerc sa fac o cerere oficiala catre firma unde are vinovatul RCA-ul prin care sa solicit despagubirea francizei (pe baza devizului reparatiei eliberat de service si a chitantei care atesta plata francizei dedusa din acest deviz). Mai bine nu ma mai complicam cu regresul facut pe RCA ;)

@aryes13

de curiozitate, la ce firma avea vinovatul RCA? (al meu are la OMNIASIG).

Din cate stiu, daca e regres pe RCA-ul vinovatului nu ti se va mari valoarea politei - nu e considerat eveniment.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!