Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Daca am un dosar de casco deschis in 28.11.2008, iar din terte motive n-am ajuns inca la service... exista vreo problema ?

Trebuie deschis alt dosar sau pot sa ma duc acum la service fara nici o problema ?

De precizat ca acest dosar a fost deschis in urma unei mici coliziuni cu un Matiz din care a rezultat Grila fata + ornamentul nichelat putin sparte... (vizibil doar de la distanta mica), + mici zgarieturi pe bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trei ani de la data deschiderii dosarului ai la dispozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care 2?

de obicei pe casco sunt 2 ani

3 pe rca!

la mine in galati daunasii de la bcr sunt ok! (verificat de mine de 2 ori din vina prostilor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. sa va spun si ptania mea cu Credit Europe Asigurari.

Pe data de 01.01.2009 lovit una bucata Renault megane (masina cu 10000 km) rau de tot. Deschis dosar de dauna pe data de 06.01.2009 ( ca deh pana atunci toata lumea era in concediu). si acum urmeaza jocul celor de la CE Asigurari.

- facem o prima constatare la masina

- dupa o luna ajunge si devizul estimat la suma 45600ron si baietii nu o declara dauna totala (masina fiind asigurata la 48000 :icon_thumright:)

- dupa inca o luna refac devizul 51200 ron :D si nici acum nu declara legal masina ca fiind dauna totala, ce naiba or astepta nu stiu.

- dupa inca vreo luna se trezesc ca ei nu au la dosar copie dupa permisul celui care a fost la volan! Intre timp cel ce condusese masina isi pierduse permisul si isi scosese altul, dar pe care era mentionat data obtinerii categoriei B din 2004

- dupa inca o luna facem adresa la politie din care sa rezulte ca omul avea dreptul legal sa conduca in data de 01.01.2009.

Au trecut 6 luni si jumatate si inca cei de la CE asigurari refuza sa inchida dosarul si sa ne restituie suma asigurata.

Luni planuiesc sa le fac o vizita. Sfatuiti-ma va rog ce as putea sa le fac?

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva date mai noi? poate pe timp de criza e mai eftin casco.daca se poate si in rate sa mentionati cam la ce suma ajung ratele.asteptam info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform legii 136, suma despagubita nu poate depasi valoarea reala a autoturismului, adica suma asigurata (SA), intelegand prin aceasta despagubirea (~70-80% din SA) + epava, pe care o vei valorifica.

Ar fi bine ca la discutia urmatoare sa fii insotit de un martor, de preferat cu cunostinte in domeniu sau cel putin cu memoria buna. Solicita o discutie cu directorul de filiala si depune (inregistrat) o notificare scrisa prin care soliciti respectarea contractului CASCO - aici ar fi bine sa ai asistenta unui jurist care sa formuleze.

Pe scurt, ceri stabilirea cotei de despagubire (de fapt stabilirea valorii epavei) si achitarea despagubirii in termenul legal, avand in vedere depunerea la dosar a tuturor documentelor solicitate. In caz contrar, le comunici ca iti rezervi dreptul de a te adresa CSA (Comisia Pentru Supravegherea Asigurarilor), respectiv vei actiona in instanta.

Totul trebuie sa fie in scris iar ce se discuta (in prezenta martorului) sa fie notat - cine, cand, ce!

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pe scurt: trebuie sa depui la dosar o cerere de despagubire in care treci suma pe care tu vrei sa o primesti (acolo treci suma data la tine in contract la dauna totala). ceri o copie cu numar de inregistrare a ei.

din acest moment ei au un termen in care trebuie ori sa iti dea banii ori sa iti precizeze in scris motivul pt care nu o fac.

odata ce ti-u dat in scris un motiv poti sa vezi ce faci mai departe.

un casco ieftin inseamna aproape intotdeauna probleme la daune(intarzieri sau altele).

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat la prima ora cu cei de la CE. Ei spun ca sunt de acord sa imi platesca suma din contract, dar mai intai sa vand epava la o firma cica castigatoare la licitatia online facuta de ei. Ma gandesc ca nu ar fi ok sa vand epava pana nu vad banii de la ei ca asa vand si masina pe nimica toata si apoi poate cine stie ce mai inventeaza.

apropo: Megane berlina, 1.5dci 80cp,2008.05 , 17.000km, ac/geamuri el, avariata lateral (toata partea stanga, zona usilor infundata bine) a fost evaluata la 800 euro?

In acest caz nu e mai bine sa tin epava?

rog un sfat pentru ca la ora 14 am intalnire cu ei si chiar vreau sa termin cosmarul cu CE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

propunere: rezolva o vanzare fictiva intre tine si un prieten de al tau cu o anumita suma ... si du-te la CASCO si vezi cum procedeaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza un casco. Am incercat diverse calculatoare online si nu-mi vine sa cred cat de scumpa e asigurarea.

masina e cea din semnatura, vechime 9ani. De noua a costat in jur de 19000e si ma intereseaza sa fiu acoperit si in tara si in afara de accident si furt pe timp de un an.

mai toti asiguratorii au evaluat-o in jur de 6700 de euro, suma ce mi se pare putin cam mare, dar avand in vedere optionalele (climatronic, trapa electrica, jante aliaj, 6 airbags) am zis ca accept.

La allianz, daca fac rca la ei: 670 lei rca-ul + 2600 lei casco.

la bt asigurari: 2400 lei si cu o groaza de fransize.

la ardaf: 981 euro. (un amic cu un a3 din 2004 evaluat la 14k euro plateste mai putin la ei :) ).

Repet, toate preturile sunt obtinute foolosind calculatoarele online are diversilor asiguratori.

Imi puteti recomanda un asigurator?

thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba bag si eu in seama: Se poate asigura o masina mai veche de 5 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cap_de_viezure
Ba bag si eu in seama: Se poate asigura o masina mai veche de 5 ani?

eu mi-am asigurat lupoul la bcr. si e din 2003 :coffee_lol: deci de 6 ani

ma intereseaza un casco. Am incercat diverse calculatoare online si nu-mi vine sa cred cat de scumpa e asigurarea.

masina e cea din semnatura, vechime 9ani. De noua a costat in jur de 19000e si ma intereseaza sa fiu acoperit si in tara si in afara de accident si furt pe timp de un an.

mai toti asiguratorii au evaluat-o in jur de 6700 de euro, suma ce mi se pare putin cam mare, dar avand in vedere optionalele (climatronic, trapa electrica, jante aliaj, 6 airbags) am zis ca accept.

La allianz, daca fac rca la ei: 670 lei rca-ul + 2600 lei casco.

la bt asigurari: 2400 lei si cu o groaza de fransize.

la ardaf: 981 euro. (un amic cu un a3 din 2004 evaluat la 14k euro plateste mai putin la ei :beerchug: ).

Repet, toate preturile sunt obtinute foolosind calculatoarele online are diversilor asiguratori.

Imi puteti recomanda un asigurator?

thx.

si pe mine m-au rupt cu casco ul dupa ce mi-au calculat cam toti lupo ul la 5800 de euro ... ceea ce e o magarie nesimtita. unul din cele mai ieftine casco serioase l-am gasit la bcr, unde spre deosebire de allianz , nu m-au intrebat daca sunt incepator sau daca am incidente in ultima perioada (ceea ce am) . nu stiu cum e acum , eu mi-am facut acum vreo 2 luni , dar la momentul respectiv era cam cea mai convenabila oferta din punct de vedere calitate-pret. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot face asigurari Casco si la masini mai vechi de 5 ani. La allianz se asigura masinile pana la varsta de 10 ani, iar cu aprobari se pot asigura si cele mai vechi de 10 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Abuwz: Incearca si la Generali, prietena mea a obtinut cota buna pt G4 2000. Nu mai stiu exact suma dar nu e sa cazi pe spate.

LE: 5 mil/3 luni deci un 20 de mil/an in rate. probabil ca ar fi un 17 mil cu plata integrala. Nu e la Generali, e la Omniasig. Si a ei e full. Clima, trapa etc etc)

iLi2K2, nu te mai tzigani cu ei. Vezi ce au de spus, sa-ti dea in scris ce vor si fa-le o intampinare la Comisia deSupraveghere a Asigurarilor. Baitii sunt prompti, in cateva zile rezolva. Eu am avut probleme cu Omniasig-ul. Am avut casco pt echipamentul suplimentar, adus din State, cu facturi, dar evaluat la un pret mai mare decat in acte (pt ca in tara oricum costa de 3 ori mai mult produsul). Cand mi-au incasat procentul din valoare le-a fost bine, cand a venit vremea despagubirii au inceput discutiile. Dupa vreo 6 luni in care ma plimbau am facut o reclamatie la CSA si in 8 zile am avut suma asigurata in cont, fara alte discutii suplimentare.

Modificat de the_punkreas2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ili2k2:

Legal, societatile de asigurari nu pot face valorificarea epavei - din motive de impartialitate - insa pot sa organizeze, cu acceptul proprietarului, o licitatie pentru valorificare.

Metoda este, intr-un fel, cea mai corecta si iti garanteaza, fara batai de cap, ca vei incasa exact SA - o parte de la cumparatorul epavei, direct iar restul de la asigurator. Nu-ti pierzi timpul si nu-ti bati capul cum gasesc ei cumparator. Atentie doar sa obtii in scris aranjamentul!!!

Altfel, cu negocieri si taraganari, poti obtine ~80% din SA despagubire, urmand ca restul sa-l recuperezi din vanzarea epavei, chiar in avantaj daca o faci prin dezmembrare dar cu mult efort si batai de cap.

LE

Din pacate, avand in vedere experienta ta cu ei, mie mi se pare ca este doar (inca) o metoda de a trage de timp pe termen nelimitat.

Daca vei accepta aceasta cale, sau oricare alta, solicita (in scris) un raspuns in termenul legal la cererea de despagubire. Nu accepta un termen nelimitat pentru licitatie deoarece ei abia asteapta sa aiba un temei legal de taraganare iar nevanzarea la pretul cerut de ei este cel mai bun temei!!!

Lucrurile se discuta in scris si numai in scris in aceste conditii.

Modificat de adi_ar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai prevazut in contract un termen de plata al despagubirilor depune cererea de despagubire si trece suma asigurata! Sunt obligati sa iti raspunda sau sa iti justifice in scris cat trebuie sa primesti din despagubire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am incheiat capitolul cu CE Asigurari. Am acceptat pana la urma o depreciere a masinii de 10% deoarece chiar daca masina era cumparata in 2008.05 de la Meridian masina era fabricata in 2007! De asemenea este stipulat in contract ca in caz de dauna totala primesc valoarea reala a masinii la data producerii accidentului dar nu mai mult de suma asigurata. Si acum pe criza, chiar si la 01.01.2009, ganditi-va ce pret poate avea un renault din 2007.

Au scos masina pe site-ul lor de licitatie si s-a obtinut suma de 800 euro.

Asadar oferta lor finala a fost:

40175ron +epava la mine

43995ron si epava la ei.

Eu tin sa aleg prima varianta deoarece cred ca epava poate fi valorificata mai bine.

in rest numai bine si sper sa primesc repede banii pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI CARE E SITE UL LOR DE LICITATII??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un site pe care il utilizeaza companiile de asigurari si la care au access doar firmele autorizate de dezmembrari auto.Nu e public. In functie de ofertele primite de acolo iti evalueaza epava.

ps: normal in contractul de asigurare se spune clar ca in caz de dauna totala se plateste suma asigurata/valoarea reala a masinii minus valoarea pieselor ramase nevariate. Acum iti dai seama ca nu sta nimeni de la asigurari sa vada fiecare piesa buna ramasa si sa o evalueze. E cam imposibil.Metoda impusa este destul de buna, iar sumele licitate sunt destul de mici.

De ex: la megane-ul de mai sus 800 euro (masina care are motorul impecabil ce nu a apucat nici macar prima revizie, partea dreapta intacta, portbagaj intact, comprtiment motor intreg, interior in stare super buna. Partea fata nu are avariat decat bara si farul stang.

Idee este ca daca vrei tu sa pastrezi epava trebuie sa platesti in plus suma de 100 euro care reprezinta cheltuielile lor cu organizarea licitatiei/implicit aflarea valorii epavei. In acest caz banuiesc ca "membrii" site-ului contribuiesc lunar, platesc participarea la fiecare licitatie sau platesc o anumita suma in plus cand sunt considerati castigatori la o licitatie.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma e bine ca au evaluatepava cat mai putin,pentru ca iti iei mai multi bani de la ei si valorifici si epava bine.Ce faceai daca iti evaluau epava la 4000 de euro si in realitate nu puteai lua mai mult de 2000 pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la inceput le-am spus ca daca se obtine sub 2000 euro o pastrez. Daca se obtine peste le-o donez :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci q.e.d. In general epavele (sigur ca depinde de impact) sunt evaluate mai de toate societatile intre 15-25% Avantajos este in orice caz (si mai ales pe criza asta) sa iti iei mai multi bani de la ei si sa evalueze epava la cat mai putin.

Modificat de rdirectoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este ca fiind criza nici firmele de dezmembrari nu prea se mai arunca la sume mari ( 800 euro din 10500 euro- valoarea reala a masinii la 01.01.2009) reprezinta cam 7,9%!

Nu mai zic ca daca raportam la masina de noua 800 euro din 13000 euro reprezinta cam 6%.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi care e site-ul? Sunt inspector de daune si nu am auzit de asa ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asiban 616 euro pe an (acoperita in totalitate inclusiv vandalism si zgirieturi) la valoare de 11.152euro.Rate trimestriale de 154.O groaza de bani,de la anul trebuie sa imi caut alta firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!