Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Exista mai nou posibilitatea de a incheia polite CASCO cu prime de asigurare mai mici, daca asiguratul este o persoana juridica platitoare de TVA si doreste sa incheie o astfel de asigurare, dupa reparatie i se da factura in original pentru a si-o introduce in gestiune si se accepta catre service suma fara TVA, restul platindu-l clientul, lucru care nu este rau daca acesta are activitate la firma si isi va deduce acel tva, iar pentru societatile de asigurari, care sunt prin lege neplatitoare de tva, este o binecuvantare, practic este o economie de 19%.

De asemeni, s-au incheiat conventii cu firmele de leasing, sa li se trimita facaturile in original din dosarele de dauna iar acestea, in baza facturilor respective, pot cere rambursari de tva la stat, apoi pe baza unor facturi de decont vor vira la societatea de asigurari care le-a transmis factura, nu 19%, ci 12-15%, depinde conventia semnata intre ele.De aceea se cere acum sa se emita factura numai pe proprietar, nu pe utilizator, cu se putea face in trecut.Acest lucru ar trebui sa mai revigoreze putin conturile societatilor de asigurari zdruncinate destul de rau in ultimul timp.

Ca ex, una din cele mai mari societati de pe piata noastra : pe 2008 TVA-ul daunelor cu asigurat o firma de leasing care are cele mai multe asigurari la societatea respectiva ,este de cca 41 miliarde lei vechi , deci, se vor putea face ceva economii.

Referitor la problema expusa de ciocanel, daca firma ta nu are incheiata cu Asirom cu astfel de conventie, nu te pot obliga la plata TVA-ului, sa iti arate unde scrie in contratul tau CASCO asa ceva, pur si simplu merg la cacealma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Jmason ,esti ori daunas ori economist ?? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco POLO 9N3 evaluat 13000, 1,4 an 2005 75 cai la ALLIANCE 30 EURO, dar negociati fratilor ca de????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Esti sigur ca doar 30 euro?

Polo 1,2 din 2006 la bcr 42 euro pe luna fara franciza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pt greseala 40/luna la GENERALI .Sunt sigur acum-------- si fara franciza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident N E G O C I A T I ! la sange!

Oricum prin plata primei sute din dauna de catre asigurat practic aproape ca nu mai isi are rostul casco.

La o prima de 377 euro + 100 euro tot a mea, cred ca la o masina ieftina, ca polo, pot sa-mi fac singur reparatia in caz de dauna, fara a ma mai complica cu un asigurator. Evident ca se exclude dauna totala sau furt. Dar asta tine de experienta, indemanare si noroc. Statistic eu in 20 de ani de soferie, poate mai mult decat sofer amator, am cam platit o groaza de bani la asiguratori si nu prea am reusit sa iau cam nimic de pe la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

De ieri sunt posesorul unui Golf V 1,4 TSI nou. Vreau sa-mi fac o asigurare CASCO si nu stiu ce asigurator sa aleg (la precedenta Dacie nu era cazul, asa ca nu am mai avut de-a face).

Va rog pareri despre seriozitatea firmelor la care sunteti asigurati si despre preturi in special cei cu masini noi - valoare 15430 EURO.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

De ieri sunt posesorul unui Golf V 1,4 TSI nou. Vreau sa-mi fac o asigurare CASCO si nu stiu ce asigurator sa aleg (la precedenta Dacie nu era cazul, asa ca nu am mai avut de-a face).

Va rog pareri despre seriozitatea firmelor la care sunteti asigurati si despre preturi in special cei cu masini noi - valoare 15430 EURO.

Multumesc anticipat

BCR Asigurari si Generali cu derivatele (FATA si ING CASCO)- seriozitate la tarife mai mici decat Allianz Tiriac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ei zic ca tva'ul trebuie sa il platesc eu ...

Se pare ca au prevazut in contractele incheiate dupa luna oct. 2008,contracte incheiate cu persoane juridice,ca plata TVA sa fie facuta de pagubit.Asta dupa parerea mea denota probleme financiare pentru firma de asigurari mai sus enuntata.

Si nu in ultimul rand,de ce in cazul in care firma mea va avea un dosar de dauna,cu o factura in valoare de, sa zicem 85000 lei,rezulta ca trebuie sa suport TVA in suma de 16150 lei. Apar 2 probleme:una ca nu scoti asa usor suma asta in orice moment si de ce sa blochez acesti bani pana imi recuperez eu TVA de la stat?

Concluzie(cel putin in cazul meu): casco la masinile mele se fac doar la Allianz sau Generali. END!

Modificat de rdirectoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca m-am hotarat pentru Generali, oare fac bine? :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

msn2, multumesc, daca ai asigurare la ei te rog cateva impresii.

Sau altcineva care are are asigurare Casco la Generali, cum a decurs de-a lungul vremii colaborarea, au fost deriosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auditor daca vrei impresii numai despre generali deschide un topic nou sa nu poluam un topic general.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi dacă le dau 500 euro pe an,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca trebuie avuta foarte mare grija la contractul casco si in ceea ce priveste despagubirea in caz de dauna totala. o amica a avut o dauna totala la un Yaris si a avut optiunea (pe care a si ales-o) sa le lase lor epava si sa accepte suma la care a fost evaluata ...in acelasi timp, prietena mea a trosnit un Polo si din pacate trebuie ea sa valorifice respectiva epava... plus ca a fost mult mai prost evaluata, dar nu asta ar fi fost problema... si-ar fi dorit sa-i dea asiguratorul banii si sa nu-si mai bata ea capul.

eu la Golf habar n-am cum am :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu stiu daca postez unde trebuie, dar se pare ca OMNIASIG ma lasa fara masina de sarbatori!

Masina e gata de vineri 10.04, au recunoscut ca au primit devizul tot atunci insa de o sapt nu primesc acceptul de plata! Am tot sunat si imi spun ca inspectorul (la care este dosarul) nu mai este, sau este in concediu. Ce e de facut? Ma poate ajuta cineva?

Ce se intampla daca nu mai platesc ratele pe viitor si ma mut la alt asigurator?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei te pun sa achiti ratele in avans cand ai o dauna.

daca nu le mai achiti si ei au platit o dauna atunci pot sa te dea in judecata.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raf-ule daca nu e mare factura si ai bani plateste si ia-ti masina de la service ca iti vor da ei banii pe reparatie .

Probabil ca o sa te mai plimbe vreo saptamana-doua . Mai toate firmele de asigurari din top-ten fac asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: masina a ramas in service! Vineri la Omniasig nu mai lucrau decat secretarele care mi-au spus f amabil ca e zi libera!

in concluzie am formulat o reclamatie oficiala si am trimis-o la sediul central si toate filialele din Buc! macar sa fac putin taraboi.

@dukku nu este adevarat, am avut 3 daune la Allianz si s-au comportat exemplar, adica nu am stiut de ei! M-am mai interesat si Omniasig asa procedeaza, asa ca pe viitor nu o sa mai iau cea mai ieftina oferta.

Asa ca daca e de ales, taiati Omniasig de pe lista! Puteti impartasi si prietenilor experienta mea, sa nu mai ia si altii teapa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca sunt patiti ca tine si la Alianz si la Asiban si la Generali si la Astra si asa mai departe.

Nu exista firma de asigurari care sa fie bine vazuta in toate judetele tarii.Problema ta nu tine de Omniasig ci de oamenii care lucreaza in acea sucursala .

Austriacul care supervizeaza Wiener Stadtische in Romania si implicit Omniasig nu cred ca stie prin ce treci tu acum si nici nu cred ca e de acord cu practica asta.La fel si la celelate societati .

Ce-i drept sunt cateva care au platit in 2008 mai mult decat au incasat si care vor veni cu preturi mari in viitor. Vreo 2 au fost chiar laudate si apreciate de cei de pe forum .

Sa vedem cine se va ridica si cine va cobori pe piata asigurarilor anul asta .

Din ce se aude se pare ca Asirom va veni cu preturi bomba .

Ardaf care a mers rau pana acum a fost cumparata de Generali

Grupama care este cam pe locul 13-14 mondial intra direct pe locul 3 pe piata romaneasca prin achizitia BT Asigurari , Asiban si Otp Garancia iar in curand toate se vor numi Groupama .

Uniqua si Astra trec prin ceva schimbari

BCR asigurari a platit daune peste cat si-a planificat si s-ar putea sa scumpeasca ...si tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de asigurari (mai ieftine) am gasit la cine nu te asteptai - ALLIANZ ...

Hai sa va spun ... ma interesam si chiar ma orientasem catre Generalli ... cand am zis hai sa intreb si la Allianz ... si am intrebat si mi-a dat o oferta foarte mare (vreo 5400 roni pe an fara franciza si vreo 3400 cu fransiza de 670 ...) asa ca eram convins c-o sa ajung la Generalli unde aveam oferta de vreo 2600 cu franciza de 100 euro. Cand am declinat oferta la Allianz, doamna foarte amabila care mi-a facut oferta mi-a spus de ce nu intru pe www.allianzdirect.ro sa-mi fac direct de acolo CASCO+RCA ca s-ar pute sa iasa chiar la juma de pret ...

Am intrat si am facut si asa a fost (ma rog aproximativ) CASCO cu asistenta rutiera si asigurare de accidente la persoanele din auto - 2560 roni +231 roni RCA, asa ca am incheiat-o (cu asistenta cuiva de la Bucuresti care m-a sunat) am platit-o pe net ... am fost la cea mai apropiata agentie Allianz pentru inspectia de risc, iar acum astept polita prin posta (curier rapid).

PS. Eu nu am stiut de aceasta modalitate si de aceea am dat aceste detalii ... sper sa ajute si pe altii ... :P

PS2. are si aceasta polita frnsiza - 0,5 % din valoarea asigurata pentru daune de pana la 5000 roni (peste aceasta valoare frasiza este zero sau daca paguba s-a produs din vina altcuiva identificat si daca se opteaza pentru CASCO nu RCA) ...

Modificat de auditor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest moment am Casco la Omniasig si am 2 ani fara evenimente deci am o reducere destul de buna. Am intrebat daca imi schimb masina si fac tot la ei daca beneficiez de reducerea respectiva si mi-au zis ca asigurarea nu se face pe persoana ci pe masina si ca pierd acea reducere, desi ar fi o reducere dar mult mai mica. Vreau sa va intreb daca la alte societati de asigurare e la fel sau se poate pastra reducerea date pentru ani fara evenimente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!