Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Asirom a "umblat" la fransiza.

De la 01.01.2009 fransiza este 5% dar nu mai putin de 150 de euro.

Fara a avea intentia sa jignesc pe cineva , pot spune doar atat: din pacate unii sunt si prosti si mai traiesc si cu capul in nori.

Dar rau nu e asta ci faptul ca au functii de decizie.

Din pacate! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DIESEL Tu vinzi polite CASCO si nu cunosti legislatia?

Conform legii despagubirea in asigurari ar trebui sa se faca in maxim 15 zile lucratoare de la data depunerii cererii de despagubire.Bineinteles, asta in cazul in care dosarul are toate actele si avizele necesare.

Si acum legat de decontarea catre service.Acum ceva ani nici nu se pomenea de neimplicarea cu bani a asiguratului sau a pagubitului.Iti plateai reparatia si apoi te duceai cu actele doveditoare la asigurator pt a fi despagubit.

In cazul tau , asiguratorul a fost de buna credinta si ti-a dat acceptul de plata.acum tot el e de vina ca nu iti da service-ul masina? Nu ai stiut ca nu exista conventie cu service-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista lege pe casco?

eu stiam doar ca pe rca e decret!

singura "lege" pe casco e contractul de asigurare unde ar trebui sa scrie f clar.

de regula cam 15-20 zile lucratoare.

daca gresesc astep sa fiu corectat cu argumente :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
singura "lege" pe casco e contractul de asigurare unde ar trebui sa scrie f clar.

La aceasta ora am in desfasurare 8 (opt) contracte de Casco la Asirom.

Pe NICIUNUL din contractele de casco respective NU scrie vreun TERMEN pentru acordarea despagubirilor in caz de avarii si/sau dauna totala.

Daca intradevar scrie asa ceva, va rog sa postati.

La cat de mic e scris contractul exista posibilitatea sa nu fi vazut eu. :coffee_lol:

PS:

Pe 29 iulie 2008 am avut o dauna totala.

Masina stationa in coloana la semafor si a venit un "neatent" din spate, a uitat sa puna frana si rezultatul a fost dauna totala.

Cu toate ca dosarul era complet pe 31 iulie, despagubirea am primit-o pe... 23 octombrie 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt LAST: afirmatia ta pe ce se bazeaza?? eu stiam altceva, mai exact invers (am sunat la Omniasig mai exact), masina nefiind inamtriculata in RO, nu ai cum sa ii faci casco la o firma asiguratoare din tara, dc stii mai multe te rog revin-o cu detalii...

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face Casco chiar daca masina inca nu e inmatriculata in Romania, dar asta depinde de relatia ta cu asiguratorul respectiv. Daca mai ai asigurari la firma respectiva ai sanse foarte mari sa iti faci casco chiar daca masina inca nu e inmatriculata in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DIESEL Tu vinzi polite CASCO si nu cunosti legislatia?

Da...si nu le stiu pe toate. Scuza-ma pt asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul politei RCA termenii si conditiile sunt cele legale intrucat este o polita obligatorie.

In cazul politei casco , fiind o polita facultativa, termenele sunt contractuale iar contractul casco se incheie intre cele 2 parti in conditiile legii asa ca pot diferi de la un caz la altul .

Spre exemplu la firma la care lucrez eu termenul de plata este de 15 zile de la data la care s-a completat cererea de despagubire si s-a depus documentatia completa .

Sfatul meu este sa studiezi contractul de asigurare pe care il ai si daca s-a depasit acea perioada solicita ajutorul unui avocat.

Mai multe date despre legi si contracte vei afla de la el.

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceasta ora am in desfasurare 8 (opt) contracte de Casco la Asirom.

Pe NICIUNUL din contractele de casco respective NU scrie vreun TERMEN pentru acordarea despagubirilor in caz de avarii si/sau dauna totala.

Daca intradevar scrie asa ceva, va rog sa postati.

La cat de mic e scris contractul exista posibilitatea sa nu fi vazut eu. :banghead:

....

o firma serioasa trece in contract perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut in ianuarie la Tiriac la masina din semnatura.

Suma asigurata=72000 lei

Suma platita=2370 lei, include calamitati, vandalism,furt, numai intern.

Cu franciza de 100 euro.

Nu ma deranjeaza franciza, atata timp cat am platit o suma ok.,consider ca asig. casco nu este pentru zgarieturi sau oglinzi lovite, ci pentru lucruri mult mai grave.Doamne fereste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin tu ai dreptate. Daca toti ar gandi ca tine nu s-ar fi scumpit asigurarile casco atat de mult insa ce sa te faci cu romanul ca el gandeste ca "am platit 1800 de lei pe casco si nu schimb nimic ? " si uite asa "gaseste "masina avariata in parcarea de la supermarket sau mai stiu eu cum si ba trebuie un parbriz "ca ala veki se cam sablase frateee !!" sau o bara "ca aia veche avea o sgarietura " si uite asa la nivel de tara se strang daune foarte mari , produsul casco devine pagubos pentru acea firma de asiguarari si in anul urmator , dupa ce se intrunesc la conferinta FIAR toate societatile de asigurare ,se decid sa introduca fransiza , se maresc tarifele etc. Si uite asa in loc sa platesti 1800 de lei pentru polita casco ajungi sa dai 2700 de lei si sa ai si fransiza 100 euro/eveniment .

Se pare ca "educarea" clientului roman se face prin "biciuirea " cu preturi mari a tuturor clientilor.

Intr-o buna zi se va trece la o baza de date comuna a tuturor societatilor de asigurare si atunci daca Dl Gogu de la Bragadiru' care obisnuieste sa isi schimbe pe casco cate ceva in fiecare an dar de fiecare data pe la alta firma de sigurare se duce in anul urmator la firma X i se face o analiza in baza de date a asiguratorilor si i se cmunica un pret "custom-made" de ii sare motul de la basca .

Adica ce ai plati tu cu 2000 de lei Dl Gogu va fi ofertat cu 3500 de lei si o fransiza de 200 de euro /eveniment si i se va spune zambind

"stimate client , in ultimii ani ati solicitat de la alte societati de asigurare daune in valoare de ...10348 lei drept pentru care noi va putem oferta in aceste conditii"

Si se duce Dl Gogu la firma de peste drum cu gandul ca la aia nu a avut casco si ca mai face si el o cioaca insa dupa o analiza amanuntita va primi o oferta asemanatoare sau poate ca asiguratorul il considera mai periculos decat colegul de la societatea concurenta sii ii face oferta cu 3700 de lei.

Partea buna este ca nu se vor mai pune in carca clientilor fair-play pierderile datorate acestui gen de oameni ci vor suporta fiecare dupa cat merita . Pana atunci...suntem ca la RADET ... pierderile de pe retea se regasesc in scumpirea giga-caloriei :)

P.S.

Daunalitatea pe produsul casco pentru o firma de asigurari se situeaza intre 70-80 % asa ca practic numai un 20-30 la suta se duce in profit .Atunci cand acest procent se duce catre 90-100 % produsul nu mai este rofitabil si se recurge la masuri (scumpiri , fransize , la unii inrautatirea serviciilor etc)

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu necunascator fiind, la masina din semnatura de noua am incheiat polita casco la UNITA. 4 trimestre, 310euro/trimestru....cred ca am inghitit galusca afland ca la generali ma ajunge cam 700-800 RON maxim pe trimestru. Ce parere aveti ? m-au fraierit astia de la UNITA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de conditiile de asigurare. Fiecare firma cu conditiile ei contractuale.Unii au fransize mai de soi , altii prime de asigurare mai mari , altii mai stiu eu ce.Important e sa se comporte normal cand ai dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica sa te fraiereasca?

daca nu platesc vreo dauna atunci poate, dar fiecare e liber sa isi puna ce pret vrea pe produsul lui .

trebuia sa mergi la un broker si sa il rogi sa iti faca calculatii pt mai multe soc de asig si dupa sa alegi.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Baieti:

Cat m-ar costa un CASCO ptr Golf IV, 1,9 TDI, 2003, 150.000 km, geamuri si oglinzi electrice, fara jante/alarma/navigatie, 4 airbag, nemetalizat, functionare ireprosabila?

Multumesc ptr lamuriri :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca scrie in postul de deasupra: du-te la un broker si iti face un calcul la fata locului oferindu-ti mai multe variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sper ca postez unde trebuie.. masina mea este pe firma, asigurata CASCO la Asirom. Ieri avand un accident din care dreapta fata a iesit sifonata, m'am dus la Asirom ca sa aflu ca pe langa franciza de 150 euro trebuie sa platesc TVA'ul facturii de reparatie, factura ramanand in contabilitatea firmei mele...ati mai auzit de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pe firma masina probabil ca de aceea ti-a spus acest lucru, nu sunt sigur, dar imi dau si eu o parere :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca postez unde trebuie.. masina mea este pe firma, asigurata CASCO la Asirom. Ieri avand un accident din care dreapta fata a iesit sifonata, m'am dus la Asirom ca sa aflu ca pe langa franciza de 150 euro trebuie sa platesc TVA'ul facturii de reparatie, factura ramanand in contabilitatea firmei mele...ati mai auzit de asa ceva?

repari masina pe casco.. platesti franciza si ridici masina cand asigurarea da acceptul de plata sau platesti tu reparatia la service si casco iti da banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ei zic ca tva'ul trebuie sa il platesc eu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibila acest lucru daca asigurarea s-a incheiat la valoarea CIP a masinii (unele cazuri de leasing) sau daca in mod explcit in contract este mentionat acest lucru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dukku are dreptate

dar citeste in conditii ca acolo scrie clar ce reprezinta paguba care este acoperita de casco!

eu nu am mai auzit de neplata tva pe casco decat in reparatie in regie proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 2 ani de cand lucrez in asigurari nu am auzit pana acum ca o persoana pagubita sa fie obligata sa plateasca TVA-ul din factura. Mai citeste inca o data contractul de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde care este procedura de reparatie. Daca repari masina in regim propriu si facturile nu sunt emise pe firma la care ai casco clar ca tu suporti TVA-ul. O firma nu poate deconta-recupera TVA-ul dintr-o factura care este emisa pe alta firma, facturile se pot introduce in contabilitate intr-un anumit cont dar TVA-ul nu se deduce din factura respectiva. Poti sa fi sigur ca firma de Casco nu o sa-ti plateasca TVA-ul fiindca efectiv il pierde.

Cea mai buna solutie este sa-l repare firma de casco pe banii lui si tu sa platesti numai fransiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ msanyix

1- Factura de reparatie se emite obligatoriu pe numele beneficiarului (asiguratului/pagubitului) iar emiterea facturii nu presupune ca este accept de plata din partea firmei de asigurare asa incat e posibil sa fie platita de client in cazul unui refuz .

2 - Societatile de asigurare nu sunt platitoare de TVA

Explicatia e alta . Regim propriu inseamna ca ti-o repari tu insuti (ca si firma inseamna ca ti-o repari in atelierul propriu ) deci nu ai cum sa iti incasezi TVA tu tie .

@ciomi - nu ai incheiat niciodata polite de asigurare pe utilaje sau vehicule (de exemplu cap tractoare) cumparate din spatiul UE la care asigurarea sa fie incheiata la valoarea de nou de pe factura externa?

Acele valori sunt preturi CIP iar bancile deblocheaza creditul pe baza unei documentatii care include o factura proforma .

Acea proforma emisa de o firma din afara tarii reprezinta valoarea CIP iar pe banca nu o intereseaza valoarea DDP atata timp cat ea a finantat acea factura si s-a finalizat achizitia .

Totodata clientul e obligat sa incheie o asigurare ca parte din acel contract insa firma de asigurari ii propune 2 variante :

a) Asiguri la valoarea CIP insa la dauna eu nu iti platesc TVA la factura

b) Asiguri la valoarea DDP (adica adaugi TVA la factura ) si atunci nu mai fac nazuri cu TVA-ul pe reparatie

In cazul b costul asigurarii e mai mare intrucat si suma asigurata e mai mare.

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!