Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

O mare manareala din partea asiguratorilor.

La ASITRANS nu m-au lasat sa merg la reprezentanta Skoda cu bara spate de vopsit ca trebuie dati banii in avans imediat ce ei fac decontul si nu dupa ce fac reparatia (mi se pare OK, ca isi iau masuri de prevenire), ca au preturi mari la manopere(Ok si asta ca ei stau cu manualul de service in mana si stiu cate suruburi tre sa desfaca si anume pe care sa le desfaca...), ca sunt scumpi la piese( si ce?, nu sunt eu cel vinovat ca masina mea e busita din spate! ASA CA SA PLATEASCA EI SAU VINOVATU)...

Acu, masina fiind in garantie inca 23 de luni din 24 (referitor la motor si alte alea) si 12 ani la tablarie, pot eu pierde aceasta garantie intrucat mi-a fost vopsita o nenrocita de bara de protectie spate (spoiler)?

POT DESIGUR!

Daca peste un an doi sare vopseaua pe o aripa portiera poate zice reprezentanta ca am facut reparatii si ca nu au fost conforme si gata garantia.

Asa ca mai cu tupeu cu asigurarile. Eu nu am stiut. Da ma luam tare de ai cu Protectia consumatorului si cu CSA (pe e-mail telefon...)

Chiar si asa le-am zis ca nu dau 0.25 lei pe reparatie ca nu am fost eu vinovat si au stat 15 minute 2 persoane uitandu-se la deviz sa vada ce pot sa imi bage pe gat mie.

Masina noua de o luna si eu nevinovat se uitau la mine de parca as fi arnajat eu devizul. Au strambat din nas si au zis: cam multe ore de manopera da hai sa fie... de parca mi-ar fi facut un favor.

In concluzie: Daca ma mai loveste unu ma duc peste asigurator si il fac de-i sar fulgii iar masina in reprezentanta o repar chit de ar costa cat maisna noua. Sa plateasca cei ce asigura pe toti neatentii si neisparavitii si pe cei ce nu au pus mana pe carte.

Eu paltesc ratele la ea si nimeni alcineva nu da un leu!

Bafta si sa nu fioe nevoie asa ceva!Pana atunci numai de bine post mult si rugaciune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi de dimineata cu anexa 2 si mi-a deschis dosarul, iar dupa ce i-am aratat certificatul de garantie cu 12 ani la caroserie a fost de acord sa ma lase sa fac reparatia la reprezentanta. Insa cred ca m-a injurat tare rau pt ca dupa ce am dus hartia de deschidere de lucrare la service, la nici 1 km de reprezentanta am lovit un caine si am facut bara de fata praf. Insa acum stiam ordinea. Politie, dovada, asigurari,politie,asigurari, service. De data asta cand a vazut si bara lovita nu a mai zis nimic, dimpotriva a fost foarte amabil. Si eu sunt bucuros ca am rezolvat problema cu calm si fara certuri. Drum bun si fara daune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo!

Daca eram istet si eu acu eram cu masina reparata in reprezentanta. Cred ca si acolo unde au fost au facut treaba serioasa si mai ales ca era doar o bara de protectie (spoiler) care e din plastic si a fost revopsita toata. Acu sa dea domnul sa nu mai am belele.

Sfatul meu:

Faceti asa incat sa nu aveti belele si nu va uitati la banii cat costa reparatia (pe care oricum ii da asiguratorul)! (Suna de parca as lucra la reprezentanta!)

Bafta mie si bafta si voua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am luat plasa cu o dauna.

La constatarea de catre asiguratorul casco (Generali) a daunei mi s-a _recomandat_ ca si service Porsche. Am intrebat daca pot rezolva si in alta parte, daca au o lista de service-uri agreate sau daca pot sa aleg eu. Inspectorul a zis ca pot sa ma duc la orice service si sa decontez apoi costurile.

Am facut asa, dar iata ca mi-au returnat doar partial banii. Motivul e ca din programul pe care il folosesc (audatex) le indica o suma mult mai mica pentru o reparatie precum cea necesara masinii.

ce mi se pare in neregula:

- nu mi-au spus de modalitatea de calcul inainte de a face reparatia

- inspectorul mi-a spus ca initial i-a iesit o suma si mai mica, dar apoi a mai facut niste ajustari si a crescut totalul cu 20% (adica s-a chinuit sa ma scot eu cat mai bine, ca sa vezi :Driver: ). Probabil ca mai mergeau facute niste ajustari de astea, si se ajungea la suma pe care trebuia sa o recuperez.

Are idee cineva, Audatex-ul asta e standard oficial? E trecut in polita casco a cuiva (ca si referinta)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audatexul e cel mai mare program de baze de date privind autovehiculele si il folosesc cam 90% din firmele de asigurari din Europa. In Romania a fost implementat prima data de Allianz Tiriac si acuma este folosit de mai multe firme de asigurari (intr-un an maxim 2 toate il vor folosi). Normal cei de la Generali ar fi terbuit sa-ti faca un antecalcul in programul audatex ca sa-ti zica cati bani pot sa-ti deconteze sau sa te fi trimis la un service partener cu care au ei decontare si chiar daca dupa aia ieseau alte sume asta numai era problema ta si o rezolvau cei de la Generali cu respectivul service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi urmatoarea problema.

Daca ti-a trecut ca si reparatie in regie proprie nu vei primi aceeasi valoare pe care ar fi achitat-o catre service intrucat se elimina TVA-ul si se mai fac "ajustari".

Solicita service-ului sa iti dea factura fiscala si deviz Audatex pentru ce ti-a facut. In momentul in care te duci la asigurator si completezi cererea de despagubire la care anexezi cele 2 documente trebuie ca si Audatexul firmei de asigurare sa masoare cu aceeasi "oca " timpii de lucru si costurile la piese. Nu exista 2 audatexuri diferite asa ca nu poate sa ii dea altfel.

Daca ala de la service da click pe inlocuit aripa ii sunt trecute toate operatiile necesare inlocuirii aripii inclusiv piesa de schimb la pret de dealer (la fiecare marca se iau pretul oficial comunicat de dealerul marcii respective si timpii de manopera normati de catre fabricantul masinii respective ) , orele de manopera , materiale auxiliare consumate ...etc.ADaca service-ul repara masina in mai multe ore e problema lui . Timpul normal de lucru normat de producator se va factura nu altceva iar pretul pre ora de manopera nu are voie sa depaseasca pretul practicat de dealerul masinii.

Problema apare in cazul in care service-ul a bagat materiale mai scumpe in factura ca "vezi doamne" nu sunt bune preturile din audatex (ca el vopseste cu alta vopsea mai buna si mai scumpa )si "sa imi aduci tu piesa la banii aia daca poti" .

In acest caz asiguratorul nu suporta diferenta de pret dintre piesa de dealer si pretul umflat de service.

Si daca ti-o mai trece si in regie proprie sa iti dea banii in buzunar te pomenesti ca te mai lasa si fara C/V TVA-ului.

Numai bine :icon_thumright:

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum...o poveste ciudata pentru brandul Generali.

Am avut casco la Generali in vremurile bune ( fara fransiza obligatorie, fara Audatex) si nu au cartit la despagubirea nici unei daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serviceul a dat deviz detaliat, cu manopera, materiale si cantitati de material folosite.

nu e chestie de tva. intr-adevar, cand am depus actele, persoana de la ghiseu mi-a spus ceva de genul ca daca nu las factura originala nu o sa returneze tva-ul (!?), dar le-am lasat.

evident ca ma asteptam sa retina fransiza, dar tot mai raman vreo 800 ron de returnat.

poate ca serviceul a umflat devizul (eu nu sunt de specialitate), dar inspectorul trebuia sa ma anunte de la constatare in ce limite de bani trebuie sa ma incadrez. de fapt nu sa-mi spuna, ci sa ma puna sa semnez ca, daca imi repar in regie proprie masina, ei returneaza doar suma calculata de audatex. (despre acest program minunat am aflat abia acum, nu apare nicaieri in polita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are idee cineva, Audatex-ul asta e standard oficial? E trecut in polita casco a cuiva (ca si referinta)?

Daca te-ai dus la alt service unde ti-ai platit tu nu pot taia din deviz pret de piese sau de manopera decat daca acesta il depaseste pe cel al reprezentantei.Bineinteles, toate elementele din deviz trebuie sa sa fie pe constatare sau reconstatare!

Audatexul se foloseste pt reparatiile in regie proprie, adica atunci cand asiguratul spune ca vrea sa isi repare singur masina si cere bani inainte.In cazul acesta se face un deviz estimativ fara tva in Audatex si primesti suma rezultata! Devizul va fi facut cu ora de manopera mica si cu pret de catalog la piese.

Totusi e bine sa mergeti la service-uri care au decontare directa cu firma de asigurari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audatexul se foloseste pt reparatiile in regie proprie, adica atunci cand asiguratul spune ca vrea sa isi repare singur masina si cere bani inainte.

Costi ! probabil ca te-ai lovit de calculatia in Audatex la o "regie proprie" adica ti-a dat firma de asigurari bani sa iti repari "pe barba ta" masina.

Audatex

http://www.audatex.com/

...este o aplicatie online care tine loc de "oca" sau de unitate de masura astfel incat atat service-ul cat si asiguratorul sa cuantifice costurile cu reparatia unei masini in acelasi mod si sa nu mai existe divergente privind timpii de manopera , pretul pieselor etc. In aceasta aplicatie aceste valori sunt valorile standard oferite de catre dealer in asa fel incat audatex-ul este ca un etalon pentru toata lumea.Dealtfel nici preturile pe ora de manopera nu pot depasi limitele impuse de dealer ins asta nu inseamna ca aceste valori trebuie sa fie aceeasi.

Cu parere de rau va spun ca o alta "magarie" facuta de UNELE service-uri este ca pun piese facute de diversi producatori si le factureaza ca piese de origine conform audatex (de exemplu o bara fata de passat 3bg pe original costa peste 1000 de lei in audatex iar ei pun una pe producator mult mai proasta pe care deu 350 de lei )

De aici veti vedea de ce patronii de service-uri va primesc cu caciula in mana in primul an de la deschiderea firmei si ajung sa va adreseze un "nu-ti cunvie nu faci " dupa II-lea an de bizniz cu firmele de asigurari si cu clientii naivi.

Sa nu mai punem ca valoarea daunei pe hartie este mult mai mare si polita casco va fi mai scumpa la anu' ca a costat reparatia 1000 de euro (cand de fapt ar fi putut costa 600 euro) :lol:

:lol: Fiti mandrii ! Un surub cat de mic din Q7-le anumitor patroni de service este cumparat datorita faptului ca nu va doare prea mult daca vi s-a trecut pe hartie un parbriz Saint-Gobain iar el e Made in PRC. Ustura si trece :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Fiti mandrii ! Un surub cat de mic din Q7-le anumitor patroni de service este cumparat datorita faptului ca nu va doare prea mult daca vi s-a trecut pe hartie un parbriz Saint-Gobain iar el e Made in PRC. Ustura si trece :lol:

Crede-ma ca multi habar nu au ce inseamna o piesa aftermarket si una originala, mai ales sa faca diferenta intre ele.Chestia e ca de multe ori clientul semneaza cererea de despagubire la service si nici nu vede devizul sau factura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face asigurarea casco daca masina nu este inmatriculata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face asigurare casco sau RCA de catre un asigurator roman pe o masina neinmatriculata sau inmatriculata in alta tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rca nu se poate face, dar casco se poate face. Depinde de firma de asigurari si de relatia care este intre tine si respectiva firma. Daca mai ai asigurari la ei pot sa-ti faca o oferta, dar daca esti client nou ma indoiesc ca o sa-ti faca cineva polita Casco.

Numai bine si LA MULTI ANI!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
se poate face asigurarea casco daca masina nu este inmatriculata ?

Da. Se poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat m-ar costa sa-mi fac Casco pt golfuletul meu?Asa aproximativ.Va multumesc!Sarbatori fericite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ... aproximativ 6-7% din Schwache(aprox si numele) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asitrans, acum Euroins - valoare asigurata 6300E, casco - 463E cu fransiza 31E include furt, vandalism, avarii.

Ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit la Delta cu 407euro si 80euro fransiza, dar mi-au spus sa nu mai fac la masini inante de 2001, stiti daca este asa, sau ma duce de nas brokerul? :)

@kosfunny - unde ai gasit mai ieftin, pt o masina ca a mea?

nu mai da reply la mesajul anterior, se intelege ca la el te referi!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dem3ntor Nu am spus neaparat ca am gasit, am spus ca mi se pare cam scump.

La Ardaf, am vazut Logan asigurat la 5500, cu 300 euro fara fransiza. In comparatie cu aceasta polita m-am exprimat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Intrebare legata de CASCO pt cunoscatorii legislatiei asigurarilor:

Se da urmatoarea situatie: un asigurat CASCO are o dauna partiala si alege service-ul reprezentantei. Firma de asigurare nu are decontare directa cu service-ul respectiv. Reparatia se executa, se obtine acceptul de plata de la firma de asigurari dar service-ul nu vrea sa elibereze masina din service pe baza acceptului de plata ci doar cand reparatia este platita. Asiguratul se vede nevoit sa plateasca el reparatia pt a-si scoate masina din service, creditand astfel firma de asigurari.

Intrebarea este: care e limita maxima de timp in care firma de asigurari trebuie sa faca decontarea platii facute de asigurat in contul reparatiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

La Ardaf, am vazut Logan asigurat la 5500, cu 300 euro fara fransiza.

(...)

e prea putin ;)

ma face sa cred ca nu`i nou ...cati ani vechime are ?!

si btw, vad ca ardaful a scumpit preturile cu 100% :blah:

exemplu' sunt eu

Masina: Passat B6 din 2006

Valoarea de nou: 25600 Euro

Suma asigurata: 18100 Euro

Prima anuala: 1300 Euro :))

Fransiza: 0 Euro

EEEENNNNNOOOOORRRRMMMM !!! ( si te mai gandesti ca e si criza asta economica unde firmele ar trebuii sa faca ceva disconturi ca sa-si mentina clienti actuali )

:lol: safe

Riddler

P.S.: pe mine oricum m-au pierdut ca, client pana cand nu isi revine Leul in raport cu Euro

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este: care e limita maxima de timp in care firma de asigurari trebuie sa faca decontarea platii facute de asigurat in contul reparatiei?

30 zile lucratoare de la data la care ai depus toate documentele si ai primi nr de inregistrare, dar ca sa fii sigur poti da un telefon la CSA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!