Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

:) oferta cred ca este trimisa de mine .

De cand am incheiat contractul cu ei cred ca 80% din politele casco sunt la ei .

Avand in vedere ca sunt in cautare de clienti si ca incearca sa isi faca un "nume" acorda mare atentie fiecaruia in parte , ei inca nu au adoptat ideea : eh , lasa ca pierdem un client , vin alti 10 in urma lui si chiar au conditii foarte bune .

Au decontare directa cu dealer VW .

Noi nu avem nici un interes sa promovam un anumit asigurator dar chiar sunt ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o intrebare: dc masina nu e inca inmatriculata in Romania i se paote face casco, din moment ce pe talon si CI a masinii sunt trecut ca eu proprietar...??? (talon de Germania si brief de Germania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate; daca mai ai asigurari la firma respectiva cu unele aprobari se poate face casco chiar daca masina nu e inca inmatriculata in Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai avut o dauna totala...asa ca sigur ma tin minte baietii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu acceasi intrebare, si toate firmele mi-au zis ca nu se poate, mai putin cei de la Aliantz, care au zis ca se poate, dar,daca se intampla ceva cu masina se poate repara pe casco numai dupa ce e inmatriculata.Adica, platesti degeaba pana o inmatriculezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o problema aseara.....mi a aruncat un nenorocit pe masina cu picatura sau superglue...am vb la casco (am la bt)si ei au zis ca nu ma despagubesc....ce ma fac???a fost cineva in situatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai si riscul de vandalism asigurat, e normal sa nu te despagubeasca; incearca cu un polish si daca nu iese nici asa vezi cum o gasesti cu "avarie in parcare" :) in zona pe care ai superglue. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este vreo polita casco in Romania care sa acopere stropirea cu substante corozive/caustice...etc.

Practic daca iti arunca cineva cu acid pe masina nu cred ca se despagubeste chiar daca ai asigurat riscul de vandalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o mare problema: am CASCO la Banca Transilvania Asigurari, si mi s-au furat cheile de rezerva.

Acum, prietenii de la CASCO spun ca ei "nu stiu" daca, CASCO acopera si furtul cheilor.

Tare, nu?

Exista cineva pe aici care e mai in tema cu aceasta problema, si imi poate spune daca ei mint (ca de obicei)?

Am CASCO full, cu franciza 20% numai in caz de furt total.

Va multumesc anticipat,

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o mare problema: am CASCO la Banca Transilvania Asigurari, si mi s-au furat cheile de rezerva.

Acum, prietenii de la CASCO spun ca ei "nu stiu" daca, CASCO acopera si furtul cheilor.

Tare, nu?

Exista cineva pe aici care e mai in tema cu aceasta problema, si imi poate spune daca ei mint (ca de obicei)?

Am CASCO full, cu franciza 20% numai in caz de furt total.

Va multumesc anticipat,

Gabi

Ia si citeste inca o data contractul de asigurare si vezi daca ai trecut pe polita ca riscuri asigurate inlocuirea sistemului de inchidere (la Allianz este asigurat acest risc), daca nu cel mai bine ar fi sa le inlocuiesti tu. In caz de furt al masinii compania de asigurari nu-ti despagubeste daca nu prezinti in original carte de identitate, certificat de inmatriculare si cele 2 randuri de chei ale masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva unde pot sa imi fac si eu un CASCO pentru un Golf 4 din 1999 si cam cat m-ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea companiilor evita luarea in asigurare a masinilor mai vechi de 8 ani iar la un golf din 99 s-ar putea sa dai peste 10% din valoarea reala a masinii asa ca nu prea ti-ar placea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea companiilor evita luarea in asigurare a masinilor mai vechi de 8 ani iar la un golf din 99 s-ar putea sa dai peste 10% din valoarea reala a masinii asa ca nu prea ti-ar placea.

Asa ca nu cred ca imi mai fac. O sa merg mai cu grija si sper sa nu am nevoie de CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM fost azi la FATA asigurari din grupul Generali pt un casco la batranica Octavia din 2001.

A iesit la o valoare asigurata de 5300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a pierdut cartea?? :icon_thumright:

ce treaba are cu casco??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU va faceti CASCO la Banca Transilvania.

Am fost ieri la daune, si stiti ce mi-a scris pe foaia de constatare: reparatia se achita de catre client pana la solutionarea dosarului.

Cum adik, dom'le??? E incredibil! Pai eu pentru ce mai platesc CASCO?

In plus, relativ la problema de mai sus: cand l-am sunat pe broker si l-am intrebat daca se despagubeste furtul cheilor, a zis :"Nu stiu, dar cred ca nu". A trebuit sa sun la sediul central, la Cluj, ca sa-mi dea un nr de telefon din Bucuresti, ca sa discut cu directorul regional pe Bucuresti, care s-a aratat chiar ofticat de faptul ca agentul sau chiar nu a stiut sa raspunda la o intrebare atat de simpla.

In plus, la o zgarietura in parcare, m-au trimis sa iau proces-verbal de la politie. Care proces-verbal, mai oameni buni, ca daca e zgarietura in parcare, cu autor necunoscut, cui sa i se intocmeasca procesul verbal?

In plus, diferit fara de orice alta societate de asigurari, din service te duci personal cu factura la Banca Transilvania Asigurari, si poti sa-ti scoti masina din service abia dupa ce platesc cei de la Asigurari. Adik dupa o groaza de timp, nervi si telefoane.

Vi se pare normal asa ceva? Caci daca da, face-ti-va asigurare CASCO la Banca Transilvania.

Eu, personal, nu vreau sa mai aud de ei in viata mea.

Modificat de Qntrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ontrix vezi ca pt orice dauna la masina, fie ea si in parcare, iti trebuie dovada de la politie in toata tara asta nu numai la BT asigurari. E normal ep undeva, din moment ce la politie se verifica daca nu ai lovit tu masina, sau nu ai lovit pe cineva s.a.m.d. Chiar daca dai tu intr-o groapa si iti rupi o roata iti trebuie dovada de al politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la politie trebuie sa ceri "anexa 2" si dovada de reparatie si cu cele 2 acte te duci la firma de asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ontrix vezi ca pt orice dauna la masina, fie ea si in parcare, iti trebuie dovada de la politie in toata tara asta nu numai la BT asigurari. E normal ep undeva, din moment ce la politie se verifica daca nu ai lovit tu masina, sau nu ai lovit pe cineva s.a.m.d. Chiar daca dai tu intr-o groapa si iti rupi o roata iti trebuie dovada de al politie.

Normal ca trebuie ca politia sa verifice dauna, dar politia nu iti face proces-verbal pentru dauna cu autor necunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu cei de la Unita. Am cumparata o Skoda octavia 2 in leasing si cei de la leasing mi-au facut casco la Unita. Anul de fabricatie 2006. Toate bune si frumoase pana cand deunazi m-am dus sa schimb si eu parbrizul. Inspectorul de daune mi-a spus ca daca vreau sa schimb parbrizul la reprezentanta Skoda trebuie sa platesc din buzunar diferenta pana la pretul care il oferea un service la care ma trimitea el. Si ca motivatie imi oferea faptul ca masina mea nu mai e in garantie. Ideea e ca nu mai e masina in garantie la motor, insa la caroserie am 12 ani garantie. Are dreptate insepectorul sau e doar o manevra a lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o mare manevra din partea inspectorului de daune de la Unita. Mai citeste o data conditiile de asigurare de la contract si daca acolo nu scrie acest lucru du-te cu contractul la el si fa oleaca de scandal si ameninta-l cu CSA-ul. Sunt sigur ca vor schimba foaia. Sa ne anunti cum s-a finalizat procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu cei de la Unita. Am cumparata o Skoda octavia 2 in leasing si cei de la leasing mi-au facut casco la Unita. Anul de fabricatie 2006. Toate bune si frumoase pana cand deunazi m-am dus sa schimb si eu parbrizul. Inspectorul de daune mi-a spus ca daca vreau sa schimb parbrizul la reprezentanta Skoda trebuie sa platesc din buzunar diferenta pana la pretul care il oferea un service la care ma trimitea el. Si ca motivatie imi oferea faptul ca masina mea nu mai e in garantie. Ideea e ca nu mai e masina in garantie la motor, insa la caroserie am 12 ani garantie. Are dreptate insepectorul sau e doar o manevra a lui?

Am si eu asigurare la UNITA si anul acesta am schimbat parbrizul pe CASCO, nu are nici o legatura garnatia masinii cu faptul ca tu vrei sa schimbi la reprezentanta. Eu am schimbat parbrizul la reprezentanta si masina mea este din 2005 deci iesita din garantie. CIteste contractul poate este ceva special pe el, desi ma indoiesc.Eu spun ca e o manevra de-a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!