Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Adi, sa-i spui "tipului de la asirom", ca nu exista nicio prevedere legala sau norma metodologica, care sa specifice completarea pe autorizatia de reparatie a unei astfel de fraze. :(

Autorizatia de reparatie se elibereaza pt service-ul care efectueaza reparatia, unde si ramane acest document.

Bafta!

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am casco, treaba e ca am dat cu spatele intr-un stalp, am fost a doua zi la politie. tipul de la asirom a zis ca trebuia sa scrie ca nu am consumat alcool pe autorizatia de reparatie, "chitanta" aia mica care o primesti impreuna cu PV de la politie

problema la tine e ca ai numai autorizatia de reparatie.

trebuie sa mai ai si o Anexa 2, pe langa autorizatie, care tine loc de p.v.

asa ca du-te la asig ia o adresa catre politie si du-te la agent sa o completeze pe aia.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asta e acuma de cand se lucreaza cu Audatex-ul... N-ai ce sa faci. Legal sigur nu e treaba, pentru ca referinta ar trebuie sa fie reprezentata nu un program tertz. Deseori reprezentata are preturi mult mai mari decat pe Audatex din ce-am observat si treaba asta sigur nu e legala dar cati ataca in instanta? Putini spre 0.

Tu ti-ai luat teapa fiindca asiguratorul nu a colaborat bine cu service-ul sau tu nu ai stiut procedurile exacte.

Mie BCR-ul la un dosar de 6000 Euro nu mi-a dat 20 Euro.... :icon_thumright: Deci chiar se uita la fiecare banusor. Probabil si agentii au anumite stimulente sa retina orice suma mica de la despagubire.

Am avut recent o dauna la BCR asigurari (o bara de inlocuit si vopsit) si au decontat pana la ultimul leu. Se pare ca in Cluj nu se foloseste inca programul Audatex. Am intrebat expres acest lucru si mi s-a spus ca NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELP!!! La dauna totala se restituie toti bani, conform sumei care figureaza in polita incheiata cu firma asiguratoare sau se mai pot pierde pe drum banii???? Stie careva??

PS:precizez ca nu am nici un fel de franciza la dauna totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu primesti toata suma din polita de asigurare. Sunt unele formule de calcul specifice fiecarei companii. S-a discutat despre acest subiect, dar nu-l gasesc acum.

Am gasit:

Accident, Posibil Dauna Totala?

Accident Rezultat Cu Dauna Totala, se intampla de obicei in cel mai nepotrivit moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

casco a expirat, am nevoie de polita noua.

inainte de data expirarii am deschis ultimul dosar de dauna si pina nu se face reparatia si plata vreau sa stiu cum contabilizeaza platile daunelor la reinoirea politei, avind deja 2 dosare la activ si unul in stand-by.

sau nu conteaza, deja mi-au pus bila neagra :P

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nairolg - nu , nu vei primi toata suma deoarece epava ramane la tine , ceea ce inseamna ca vei primi pe undeva la 75 - 80 % , depinde de asigurator .

@DragosR

se contabilizeaza destul de bine , doua dosare de dauna aduc sigur o majorare de 50% , acum depinde si de valoarea lor insa daca nu au fost maruntisuri poti sa te astepti si la o asemenea majorare .

Te sfatuiesc sa reinnoiesti polita la alt asigurator .

Daca vrei ma poti suna si te ajut cu mai multe detalii sau chiar cu incheierea asigurari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

precizez ca epava nu ramane la mine ci la ei, o vor scoate la licitatie si intra-adevar restul baniilor mi vor da cei la firma asiguratoare...

Deci valoare epava+rest bani (pana la suma asig), idee era dc se pierd pe undeva prin anumite cheltuile din valoare asigurata???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pierd prin nici o cheltuiala! :icon_thumright:

doar nu esti la banci sa platesti mii de comisioane cah!

in unele situatii chiar poti sa castigi frumos dintr-o dauna totala. totul depinde de ce masina este si cat de cautata la sh e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms m-am mai calmat...e vb de G4 intretinut impecabil (inseamna ca doar la service trebuie sa platesc constatarea si eventual cat am tinut masina acolo)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce asigurator imi recomandati si mie pentru casco?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Allianz-tiriac

2. Generali

altele.

Cel mai bine te duci frumusel la firma cu care vrei sa lucrezi in caz de ceva(eu am fost la mobel) si intrebi cine le achita in cel mai scurt timp si cine plateste cel mai bine daunele(eventual sume mari)! => Acel asigurator e cel mai bun, chiar daca uneori e ceva mai scump :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Dar din ce am inteles eu .. generali nu face casco la masini peste 6 ani .. si a mea e din 2001 (si "pusa pe strazi" in 2003 :huh: cand a fost prima oara inmatriculata) Stiti cumva cei de la BCR sunt buni de ceva?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cei de la BCR sunt buni de ceva?

F buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa-i sun sa-mi trimita o oferta pe cei de la BCR si pe cei de la Allianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

BCR are pana la 30.09.2008 o oferta prin care achiti ca si prima de asigurare doar 4.63% din valoarea autoturismului (daca e achizitionata anul asta se va calcula la pretul de factura sau al contractului de vanzare-cumparare). Ex.: daca masina valoreaza 10000euro vei plati 463euro/an, ceea ce mie mi se pare avantajos.

PS: poti elimina franciza per eveniment pentru suma de 100euro/an indiferent de valoarea autoturismului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am patit-o si eu...veneam pe A1 spre Bucuresti si un sofer indemanatic in fata mea a trecut cu roata peste o cutie de suc din tabla pe care mi-a aruncat-o mie in parbriz si implicit in plafon. Acum parbrizul nu are decat o ciupitura dar astazi am observat ca din plafon au sarit cam 3 mm de vopsea loc in care a ruginit. Trebuie sa ma duc la politie pentru 3 mm de vopsea sarita ca sa pot face reparatia pe casco si sa-i spun toata povestea politistului?

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 1 ianuarie 2009 pt orice lucru iti trebui neaparat documente de la Politie. De la 1 ianuarie nu va mai fi nevoie pt evenimentele fara victime de documente de la politie, ci vei rezolva totul cu inspectorul de daune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 2 intrebari seaci, dar intai sa expun problema

Masina mea am cumparat-o in iulie a.c. ( an de fabricatie ian 2006 ) si am zis ca o sa-mi fac si RCA si CASCO la ardaf ca acolo au ai mei masina asigurat de cativa ani ( masina SI caminul impreuna ) iar pretul este destul de bun si normal, fara franciza, ceea ce si caut ;)

...acum nedumerirea mea era ca eu nu puteam sa intru in polita intocmita de ai mei la inceputul anului si un agent ne-a sfatuit asa: "Faceti casco doar la masina pe 6 luni si la anu' o includetzi la reinoirea politie pe toate 3, deci o sa aveti 2 masini si caminul asigurat impreuna... pt care veti primi discont..." :D

bun... toate bune si frumoase, fac eu niste calcule pe configuratorul de pe net, vad cam ce bani sa iau sa la mine si plec a doua zi hotarat sa-mi fac casco pe 6 luni, fara franciza ( ca nu`mi place sa contribui pt orice chichitza cu 100E )

stupoarea mea a fost cand, dupa ce mi-a luat ala datele de la masina ( alt agent, fatza de cel de care am fost sfatuit ) si a dat vreo 2 telefone sa afle pretul de catalog + alte prostii de indici si indicatori, imi toarna un pretz de 714E/6 luni de casco ( iulie 2008 - ian 2009 ) :D

....am zis ca a citit invers cifrele :D , dar s-a dovedit ca asha reiese dupa calcul si de-aici incepe PROBLEMA mea

la detalierea costurilor aflu' cu stupoare ca pretul de catalog dupa care mi s-a luat in considerea apare suma de 25600 E ;) ( ENORM pt o masina care poate fii catologata ca un Black Edition si ala are pretul de 20000 E cu discont, 22980 E fara discont de NOU !!! ), prima in caz de dauna totala este de 19200 E ( fain, o dau intr-un stalp si din bani castigati iau alta la fel si raman si cu bani :P ) ...iar picatura care a umplut paharu' ...mi-a zis ca pt 6 luni platesc de la 60% pana la 65% din valoarea pe 1 an a primei de asigurare !!!! ;)

sa raman socat si nimic altceva... si dupa vreo 10 minute de tatonari unde tonul a prins mai multi dB din cauza sumelor expuse de respectivu' agent, mi-am bagat piciorul romaneste si am plecat de-acolo trantind usa si urandu-i "de bine" respectivului .

acum vine intrebarea:

AGENTUL respectiv de asigurari e tebel sau asha sunt normele ?! 60% / 6 luni din valoarea primei pe 1 an ?! :blink:

Cine stabileste preturile din acele cataloagele SCHWANE ( parca asha era numele ) si de ce toate firmele ( sau cel putin Ardaf-ul ) se ia expres dupa el ?! :unsure:

ca o inchere, tind sa multumesc colegilor care imi vor raspunde la intrebari si v-as ruga sa scuzati stilul de exepunere a problemei

Regards,

Riddler

P.S.: putin mi-a lipsit in ziua respectiva sa-l nu-l :ceuameni: pe respectivu ( desi nu stiam daca e vina lui sau a firmei )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula cam toate tipurile de polita se comporta asa. Contractele pe 6 luni costa 60% din valoarea pe un an .Puteai sa inchei pe 1 an cu plata in 2 rate (adica a doua rata o plateai la 6 luni si era egala cu jumatate din prima pe an ).

Cataloagele Schwake sunt inventate de germani si reprezinta preturile de vanzare ale masinilor fara discount-uri. Chiar daca tu cumperi masina cu discount de 20% ca i-a placut dealerului de ochii tai masina va fi asigurata la valoarea reala intrucat daca maine ai dauna piesele nu se cumpara cu discount si nici masina intreaga daca ar fi cazul. http://www.schwacke.de/

Ce-i drept problema ar fi alta. Nu pretul de nou al masinii este problema ci modul in care scade valoarea masinii odata cu trecerea anilor.De exemplu eu am un Passat B5 din 2000 care de nou a costat 24 000 euro (echivalent marci germane la data aceea) iar acum il am asigurat la aproximativ 10 000 euro ori toata lumea stie ca o masina ca asta nu face mai mult de 7000 ..hai 8000 de euro (am pus preturi generoase) insa la calculul primei de asigurare casco modul de lucru este urmatoru . Val masinii x cota de prima = prima de asigurare . Deci cu cat valoarea asigurata e mai mare cu atat vei plati mai mult pentru asigurarea casco.

Totusi legea spune ca valoarea despagubirii nu poate depasi valoarea reala a bunului deci ....la dauna totala ar putea sa invoce chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula cam toate tipurile de polita se comporta asa. Contractele pe 6 luni costa 60% din valoarea pe un an .Puteai sa inchei pe 1 an cu plata in 2 rate (adica a doua rata o plateai la 6 luni si era egala cu jumatate din prima pe an ).

hmm, deci nu era tembel ala... bun, deci aici ma felicit ca m-am aptinut sa nu`l iau de "guler" :) ...ca nu era vina lui oricum

acu, problema e asha

Cataloagele Schwake sunt inventate de germani si reprezinta preturile de vanzare ale masinilor fara discount-uri. Chiar daca tu cumperi masina cu discount de 20% ca i-a placut dealerului de ochii tai masina va fi asigurata la valoarea reala intrucat daca maine ai dauna piesele nu se cumpara cu discount si nici masina intreaga daca ar fi cazul. http://www.schwacke.de/

+

Deci cu cat valoarea asigurata e mai mare cu atat vei plati mai mult pentru asigurarea casco.

Totusi legea spune ca valoarea despagubirii nu poate depasi valoarea reala a bunului deci ....la dauna totala ar putea sa invoce chestia asta.

= me is :blink: ...ori is batut eu in cap si nu inteleg ...ori something's fishy in ROMANIA !!! :D

faza cu legea respectiv am aflat-o si eu ( mi-a zis-o un coleg pe alt topic ) ...dar daca valoarea aia nu trebuie sa depaseasca valoarea reala a bunului, atunci de ce mie imi dau 19200 E ( in caz de dauna totala ) cand eu pe masina n-am dat mai mult de 16.000 E ?! :huh:

misterioase sunt caile firmelor de asigurare...

btw.. eu imi faceam pe 1 an, dar stand de vorba cu ai mei am zis sa fac pe 6 luni ( chiar erau 6 luni cand s-a intocmit polita respectiva ) si dupa o pun pe polita generala cu tot cu masina lor si locuinta si dupa macar stim una si buna, platim la un loc si obtinem si discont :) ...

mersi oricum pt raspunsuri dukku

momentan stau asha, sa vad din ianuarie cum sta treaba, studiez piatza, iau si alti asiguratori in calcul, gasesc eu o solutie ...dar daca iar imi calculeaza sume aberante si excesiv de MARI, atunci sa-si ia politele si sa se spele pe cap cu ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc va vine sa credeti....pe data de 18.09.2008 am semnat nota prin care sunt de acord cu suma care urma sa mi se dea de la CASCO in urma accidentului. De abia pe 01.10.2008 dosarul a ajuns la contabilitate si bani sunt pe drum...

Accidentul a avut loc pe data de 12.08.2008, iar pe 26.08.2008 era dosarul complet pt a fi declarata dauna totala...

Toate astea s-au intamplat la Omniasig....O firma mare dar care nu prea isi respecta blazonul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca chestia cu blazonul e relativa .

E intradevar o chestie generalizata in Romania intrucat profesionalismul atat al service-urilor cat si al firmelor de asigurari lasa de dorit. Problemele nu tin de blazon ci tin de factorii locali (ai sucursalei respective care rezolva dauna)si pot diferi de la o firma la alta si de la un oras la altul.

Spre exemplu in sectorul 3 este vazuta prost societatea x . In Constanta toata lumea fuge de firma y...si tot asa; asta legat de respectarea contractelor.Probabil ca legislatia din Romania este de doi bani si exista portite de scapare in detrimentul clientului .

Mai sunt si clienti care nu sunt fair play si care incearca sa fenteze asiguratorul si se ajunge la litigii.

Am intalnit de curand un caz in care a condus sub influenta alcoolului si care ulterior a declarat ca condus altcineva si ca a avariat masina intr-un loc anume. Cand s-a solicitat expertiza s-a constatat ca acolo nu avusese loc nici un accident pentru ca ulterior falsul conducator sa spuna ca nu isi mai aminteste unde s-a intamplat ( e vb de o zona unde sunt 20 de copaci si in rest blocuri iar omul spune ca a lovit un pom dar nu mai stie pe care insa masina era praf si toti pomii ok).

Sau alt client declara ca a gasit masina avariata in parcare si la constatare se observa traverse de sub masina indoite , lonjeroane strambe si suporti de motor sau cutie rupti , punti deplasate. :icon_thumright:

Si dupa aia omu' spune..am asigurare si nu mi-au dat nenorocitii domnule .In Germania sau Franta se face inchisoare pentru asa ceva.Sa nu uitam ca aceste contracte trebuie respectate de ambele parti semnatare.

Au fost cazuri de persoane care au incheiat pentru aceeasi masina mai multe polite la mai multe societati de asigurare si au inscenat daune totale in speranta ca vor incasa suma asigurata de pe polita de la fiecare societate gandind ca daca platesc 5 polite casco la 5 societati voi primi de 5 ori valoarea masinii.

Hai sa fim corecti cu totii.

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu unul am fost foarte corect...banii mi-au ajuns dar la aproape 2 luni cu toata tevatura si dupa niste drumuri pe la ei si nu stiu cate telefoane, inclusiv concediu terminat mai devreme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Are cineva cunostinta de Casco la Credit Europe Bank?

Am primit de la un broker mai multe oferte, iar cea de la CEB este de departe cea mai ieftina.

suma asig 13900 eur, prima 760 eur, vandalism inclus, fara fransiza la daune, ci doar la Furt total, 10%.

Stiti ceva de ei ca si asigurator casco ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!