Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

ramne doar omniasig.din pacate faceam la allianz dar am aproape 30 si tre sa platesc obosita aia de fransiza.din pacate la omniasig am 100E/eveniment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt comparatii...azi am reinnoi polita casco la BCR-asig. am avut o dauna de 421 euro pe polita veche ...

Polita noua cu fransiza de 100 euro /eveniment

mi-a iesit anul asta la 492 euro cu suma asigurata 9086 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Am citit tot ceea ce s-a scris aici despre polite CASCO si, sincer sa fiu, tot nelamurit am ramas :D Intetionez sa fac o asigurare casco pt masinuta mea, dar nu stiu ce firma sa aleg. Am observat ca fiecare s-a lovit la randul sau de cate o problema in relatia cu asiguratorul. Asa ca, vin si intreb la obiect: in Buzau, ce firma de asigurari credeti ca este cea mai serioasa? Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc aniticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BT Asigurari are RCA cel ce m-a lovit. Mi-am făcut dosar de daune fără nici o problemă, fără să fie respectivul prezent, mi-a trebuit doar copie după RCA-ul lui. Procedura a fost cat de simplă se poate. Thumbs up.

Eu am casco la Omniasig, recomandat de dealer. 5.5% pe an din valoarea asigurată, fără franşiză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca, vin si intreb la obiect: in Buzau, ce firma de asigurari credeti ca este cea mai serioasa? Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc aniticipat!

Te duci la service-ul unde crezi tu ca ai vrea sa-ti repari masina in cazul unui eveniment si intrebi care e societatea de asigurari cu care colaboreaza cel mai bine. In acest mod poti gresi cel mai putin in alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut posesori de VW!

De curand am achizitionat si eu un Passat 2006 2.0 TDI 140CP bixenon parking sensor adus din Germania. As dori si eu cateva informatii despre asigurarea casco. La ce firma sa imi fac si cam cat ar costa. Mentionez ca sunt din Bucuresti. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut la BCR Asigurari(10 rate a cate 47 euro) ...valoare asigurata 8800 cu urmatoarele precizari : fransiza 100 euro/pe eveniment+20% fransiza in caz de furt sau dauna totala....

am facut inainte o cercetare de piata dar cei de la BCR mi s-au parut cei mai ieftini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oriunde a-ti face, feriti-va de ASTRA ASIGURARI!!!

E prea mult de scris si mi-e cam somn ca sa mai stau sa povestesc acum ce am patit cu ei (si eu si un prieten) dar pot spune pe scurt ca am fost tratati ca ultimii oameni numa ca nu ne-au scos afara din birou, nici n-au vrut sa se uite la masina, plus amenintari din partea lor. Am si renuntat la contract (pierzand 1500 ron de cand platesc rata la ei, dar am preferat sa pierd acei bani decat sa mai continui sa "imbogatesc" astfel de oameni si astfel de companii.

Prietenul meu a fost refuzat la masina noua de 20 de mii de euro sa i se schimbe parbrizul crapat de-o piatra in trafic, si bara spate indoita de un bmw care l-a busit in partea dreapta. Jenant!

Acum ma interesez si studiez piata pentru a face casco la alta companie de asigurari, sfaturile sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in cumpana:

Casco

Generali: Suma Asigurata (la Passat 2006 Confortline 2.0 140CP) este de 18500 E, Prima anuala 1224 E, fransiza 150 E/eveniment

BCR Asig : Suma Asig=23020 E, Prima Anuala 1066 E, fransiza 100 E/ eveniment

La prima vedere as alege BCR, dar am ceva retineri dupa cate am citit despre ei. Este adevarat ca problemele pe care le-a avut BCR-ul cu diversi asigurati erau cam vechi (2006-2007). Puteti sa imi dati un sfat unde sa fac CASCO? Care lucreaza mai bine in Bucuresti?

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te mai gandi atat si alege bcr e mult mai ieftin iar fransiza de 150 e o mare nesimtire.

spun asta pt ca tocmai am terminat un dosar pe rca la ei si s-au purtat f bine, chiar daca au fost mici probleme nu s-au cramponat de ele si totul a decurs bine(normal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut casco la ASIROM si totul a fost ok, plateau bine si la timp, pana acum o luna cand, cica au aderat la VIENA INSURANCE GROUP, alaturi de BCR Asig, OMNIASIG, si UNITA. Asa ca au preluat si procedura de analiza a dosarelor. Adica au impuse un anumit normativ, care difera mult de cel de RAR. Deci la plata daunelor, platesc toti la fel de PROST!!! si se zgarcesc pana la ultimul banutz(Astia de la BCR mi-au refuzat sa-mi despagubeasca contravaloare placii de inmatriculare adika vreo 20 lei pe atunci :) ). Astfel mie la o dauna de 1400E, ASIROM-ul mi-au acceptat sa plateasca doar 900E (cica diferenta de normative). Diferenta trebuie sa o suport eu. Plus ca analiza dosarului a durat 1 luna si jumatate, iar in contract scrie maxim 12 zile. Pe de alta parte in contract scrie ca ma despagubesc la valoarea cu care lucreaza orice unitate service autorizata ,si nu dupa un normativ care il vor muschii lor.

Asa ca o bila neagra imensa pentru ASIROM. Au fost baietzi faini odata ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca vrei sa iti despagubeasca placuta atunci trebuie sa o treci si pe ea in asigurare.

stiu ca pare ridicol dar asa e.

pe viitor daca mai lungesc perioadele in care trebuie sa plateasca reclama cat mai repede la CSA si la anpc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca vrei sa iti despagubeasca placuta atunci trebuie sa o treci si pe ea in asigurare.

Interesant e ca la un eveniment similar, pe RCA se desbagubeste si placuta de inmatriculare.

Si e si normal. Atata timp cat autoturismul asigurat e inmatriculat e firesc. Cand nu e, la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Asirom sa imi rezolv un mic incident; domnul de acolo mi-a spus ca nu poate sa imi deschida dosarul pentru ca politistul nu a scris pe autorizatia de reparatie ca nu am consumat alcool in momentul accidentului. Are rost sa ma cert cu ei sau are dreptate? Accidentul s-a intamplat la 250 de km de casa asa ca nu am chef sa fac un asemenea drum degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ce sa scrie?

cred ca te referi la procesul verbal.

daca ai p.v. de la politie e obligat sa iti deschida dosar de dauna asa ca du-te peste ala.

cam orice in lumea asta se face cu hartii asa ca daca ei cred ca p.v-ul e incomplet sa iti dea in scris asta si sa si motiveze ce lipseste.

pt viitor da si tu mai multe detalii. e casco e rca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in cumpana:

Casco

Generali: Suma Asigurata (la Passat 2006 Confortline 2.0 140CP) este de 18500 E, Prima anuala 1224 E, fransiza 150 E/eveniment

BCR Asig : Suma Asig=23020 E, Prima Anuala 1066 E, fransiza 100 E/ eveniment

La prima vedere as alege BCR, dar am ceva retineri dupa cate am citit despre ei. Este adevarat ca problemele pe care le-a avut BCR-ul cu diversi asigurati erau cam vechi (2006-2007). Puteti sa imi dati un sfat unde sa fac CASCO? Care lucreaza mai bine in Bucuresti?

Eu te sfatuiesc sa alegi Generali. Argumentul meu fiind ca au decontare directa cu majoritatea service-urilor VW. BCR din punctul meu de vedere e doar brand... Argumentul pretului nu este chiar cel mai bun.

Iti recomand asa cum spunea cineva mai sus, sa discuti cu service-ul agreat de tine... cu cine lucreaza (ca asiguratori) si care este gradul lor de multumire.

ps: ... nu spun ca nu merge si bcr-ul... merge dar "costa" mult mai mult timp, si nervi din partea ta. Daca nu ai probleme ca masina iti este imobilizata in service pana la plata reparatiei (evident in cazul unei daune coroborat cu lipsa unui contract de colaborare cu unitatea de service) sau sa platesti cu catre service si sa iti recuperezi banii de la asigurator ... poate fi si bcr-ul o partida buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@agopteam: nu stiu cum se misca ce de la braila dar la galati cei de la skoda mi-au spus ca bcrasig platesc bine si la timp, eu luandu-mi masina doar pe un accept de plata, care a fost o formalitate sa il obtin de la dep. daune al bcr.

chiar si eu am fost surprins cat de normal si usor au curs toate la ei.

si cred ca intr-o piata plina de uscaturi cand mai gasesti un loc unde esti tratat cum trebuie, trebuie sa afle cat mai multi.

ps: nu lucrez laei si nu am nici o legatura cu ei, sunt doar un client multumit(nici macar client ca era pe rca :icon_thumright: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa alegi Generali.

ps: ... nu spun ca nu merge si bcr-ul... merge dar "costa" mult mai mult timp, si nervi din partea ta.

Eu am avut si Generali si BCR Asig.

Sincer amandoua au platit la fel de bine, adica au dat accept de plata fara nici o problema. Doar ca la Generali filiala Cluj la Daune e un idiot de inspector pe nume Campeanu care pe langa ca e un impertinent in relatie cu clientii nici nu stie care e stanga si care e dreapta, desi pe PV-ul politiei si pe declaratia mea scria care portiera era avariata, din cauza lui (si a unor tembeli de la service care muncesc si nu gandesc) mi-au vopsit o alta portiera (care era perfecta) ca sa mai pierd 3 zile in service si bineinteles bandoul pe usa care trebuia reparata nu mi l-a mai schimbat.

Asa ca, in Romania orice brand cu renume poate fi reprezentat de persoane frustrate si retardate, iar branduri in formare sa aiba personal cu bun simt si o prestatie ireprosabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut casco la ASIROM si totul a fost ok, plateau bine si la timp, pana acum o luna cand, cica au aderat la VIENA INSURANCE GROUP, alaturi de BCR Asig, OMNIASIG, si UNITA. Asa ca au preluat si procedura de analiza a dosarelor. Adica au impuse un anumit normativ, care difera mult de cel de RAR. Deci la plata daunelor, platesc toti la fel de PROST!!! si se zgarcesc pana la ultimul banutz(Astia de la BCR mi-au refuzat sa-mi despagubeasca contravaloare placii de inmatriculare adika vreo 20 lei pe atunci :D ). Astfel mie la o dauna de 1400E, ASIROM-ul mi-au acceptat sa plateasca doar 900E (cica diferenta de normative). Diferenta trebuie sa o suport eu. Plus ca analiza dosarului a durat 1 luna si jumatate, iar in contract scrie maxim 12 zile. Pe de alta parte in contract scrie ca ma despagubesc la valoarea cu care lucreaza orice unitate service autorizata ,si nu dupa un normativ care il vor muschii lor.

Asa ca o bila neagra imensa pentru ASIROM. Au fost baietzi faini odata ....

Dap, asta e acuma de cand se lucreaza cu Audatex-ul... N-ai ce sa faci. Legal sigur nu e treaba, pentru ca referinta ar trebuie sa fie reprezentata nu un program tertz. Deseori reprezentata are preturi mult mai mari decat pe Audatex din ce-am observat si treaba asta sigur nu e legala dar cati ataca in instanta? Putini spre 0.

Tu ti-ai luat teapa fiindca asiguratorul nu a colaborat bine cu service-ul sau tu nu ai stiut procedurile exacte.

Mie BCR-ul la un dosar de 6000 Euro nu mi-a dat 20 Euro.... :vaidecapulmeu: Deci chiar se uita la fiecare banusor. Probabil si agentii au anumite stimulente sa retina orice suma mica de la despagubire.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audatex care este un mare jeg si care nu are legatura cu ELSA (sistemul de lucru VAG). Program facut, cred, special pentru asigurari, cu niste normative idioate. Cred ca vor fi de-acum incolo multe diferente la despagubiri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just, depinde de inspector, eu pana pe 17 august a.c. am avut casco la bcr. Am avut o dauna pricinuita de pietricele, care a constat in inlocuirea parbrizului si revopsirea catorva elemente de caroserie. bcr-ul nu a dat revopsire (au considerat ca retusul e suficient ... de retusat in 4 locuri capota motor :) ), mi-au lungit cat au putut dosarul, iar service-ul la care am apelat (Autogrup Constanta) nu avea/are o intelegere cu bcr-ul. In consecinta a trebuit sa ma implic sa pot sa imi iau masina la timp.

Diferenta intre Generali si BCR fiind data de feedback-ul din service (asa am ajuns la Generali). Daca service-ul cu care lucrezi... e ok cu BCR-ul, iar inspectorul de daune nu este cel mai frustrat om din zona, pot fi considerati ok... :)

Ps: ma abtin cu greu sa povestesc de bcr.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marele avantaj al Generali Asigurari este faptul ca au cu service-urile intelegere de decontare directa. Clientul nu trebuie sa mai alerge cu devizul pentru accept de plata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cateva post-uri si tot nu am inteles care ar fi cel mai recomandat asigurator. Vreau si eu sa imi fac casco si nu stiu ce sa aleg. Masina a fost fabricata in 2001 si prima oara inmatriculata in 2003. Deci Generali pica din start nu? ca am inteles ca nu asigura masini mai vechi de 6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ce sa scrie?

cred ca te referi la procesul verbal.

daca ai p.v. de la politie e obligat sa iti deschida dosar de dauna asa ca du-te peste ala.

cam orice in lumea asta se face cu hartii asa ca daca ei cred ca p.v-ul e incomplet sa iti dea in scris asta si sa si motiveze ce lipseste.

pt viitor da si tu mai multe detalii. e casco e rca?

am casco, treaba e ca am dat cu spatele intr-un stalp, am fost a doua zi la politie. tipul de la asirom a zis ca trebuia sa scrie ca nu am consumat alcool pe autorizatia de reparatie, "chitanta" aia mica care o primesti impreuna cu PV de la politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intoarce-te la politai , si pune-l sa-ti scrie ca nu ai consumat alcool. Probabil ca a uitat. Daca nu , insemna ca a gresti si iarasi nu e vina ta.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!