Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

In general lumea se bucura la o cotatie mai mica pt ca plateste mai putin. Daca nu ai in vedere o posibila dauna totala, eu nu mi-as face probleme de o valoare asigurata mai mica.

As recomanda Generali sau Bcr Asigurari. Dar cel mai bine intrebi dealerul tau cu care firma are decontare directa si care ii plateste cel mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta personala toata lumea urmareste o suna asigurata cat mai mica pentru a plati mai putin , oricum evaluarea de 9000 euro este corecta si este cam aceeasi cam pe la toate firmele de asigurare .

lumea cand isi face asigurare casco se gandeste mai putin la dauna totala , sunt interesati mai mult de despagubirea in caz ca lovesc o aripa , far , maruntisuri .

generali are cote bune la asigurarile casco pentru soferi experimentati ( cu vechime de peste 5-6 ani , varsta de asemenea +28 posibil casatoriti fara antecedente rutiere s.a.m.d. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi de dimineata, cand sa plec la serviciu, m-am trezit fara capacele de la roti. La mai multe masini VW din parcarea blocului lipseau capacele. Am CASCO si pentru furt partial sau total si pentru vandalism. M-am uitat prin contract si capacele de la roti nu intra la capitolul excluderi. Stie cineva daca acest furt se incadreaza in polita CASCO? Are rost sa ma agit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de firma de asigurari la care ai incheiata polita. Sunt firme care nu despagubesc furtul elementelor usor detasabile gen capace de roti, stergatoare (din ce stiu parca BCR-ul nu despagubeste acest lucru). Cel mai bine mergi la firma respectiva si intrebi. Oricum pt niste capace nu stiu daca merita sa "strici" polita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am sunat la firma de asigurari si mi-au spus ca nu intra la furt si capacele de la roti. Astea se despagubesc doar in caz de accident, cand este avariata si janta si roata. Oricum daca o sa imi iau alte capace, imi iau simple, ca vad ca astea cu sigla VW sunt foarte cautate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se fura pt ca sunt foarte scumpe capacele OEM, in jur de 150ron buc.

In mod normal, daca in contractul de casco nu este stipulat expres, furtul capacelor trebuie sa-l despagubeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, daca nu apare la excluderi sunt obligati sa despagubeasca pentru a aduce masina la starea initiala de la momentul incheierii politei

scapi de problema asta daca schimbi jantele de tabla cu unele de aliaj

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum vi se pare urmatoarea situatie:

- masina in leasing

- deschid dosar de daune pe 13.05, primesc imputernicire de la firma de leasing ca nu am datorii in momentul acela si ca pot repara masina ( o aberatie pana la urma, ca vreau sa repar masina lor...ce legatura are daca am sau nu datorii, ma rog)

- programare in service abia in luna a 7-a ( ca deh)

- asigurarea Casco o platesc direct firmei Omniasig, fara a trece prin firma de leasing, deci sunt clientul lor direct

- intre timp...ma trezesc cu niste penalizari anapoda cu care evident nu sunt de acord

- pentru a-si da acordul de plata, cei de la Omniasig intreaba firma de leasing daca am datorii si li se spune ca da ( o suma foarte mica) si ca sa nu plateasca reparatia masinii pentru acel dosar de daune

Acum va intreb:

vi se pare normala aceasta situatie? De ce trebuie Omniasig sa intrebe firma de leasing de datorii, din moment ce eu sunt la zi cu platile la Casco. De ce mi s-a dat imputernicire de reparatie de la firma de leasing daca nu sunt in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazu tau asiguratul este firma de leasing si daca in urma unui eveniment acoperit de polita casco firma de asigurari trebuie sa plateasca asiguratului sau o suma ea nu e obligata sa plateasca la service ci poate sa verse banii direct in contul datoriilor, asa cum vrea prprietrul masinii, singurul caruia firma de asigurari ii datoreaza bani, si nu utilizatorului sau serviceului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui tu este un caz special si mi se pare ca nu se poate aplica in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor o mare intrebare.imi cer scuze daca s-a mai discutat despre aceasta firma de asigurari dar trebuia citit intreg tread-ul si are 45 de pagini:)

am contactat un broker in asigurari si am rugat sa imi faca oferte pt :omniasig, allianz si euroasig.

a auzit care de aceasta firma euroasig?un prieten mi-a recomandat aceasta firma de asigurari.0% pt furt si daune atat intern cat si extern.e prins si vandalism.si plus de asta are 0% franciza pt daune.mi se pare interesant plus ca brokerul imi poate recomanda si service-ul unde sa merg in caz de accident.am intrebat cu extinderea casco la iesirea din tara deoarece rca trebuie facut la alta firma....mi-a recomdat asitrans fiind f ieftin si mi-a zis ca nu mai e nevoie de nici o prelungire.recunosc ca inca nu am citit contractul ... inainte de a ma gandi sa semnez trebuie sa citesc.daca cineva are cunostinte despre aceasta firma rog un ajutor...un sfat...o experienta orice.multam,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt dl morison: du-te la service si intreaba acolo daca lucreaza cu firma de asig x, aia la care te-ai hotarat tu si asa poti sa afli multe.

@groove: nu stiu daca am reusit eu sa ma fac inteles sau nu dar ce am scris mai sus se aplica la toate firmele de leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca se aplica...asta am simtit, dar am vorbit azi cu cineva de la omniasig si mi-au recunoscut ca nu e normal asa ceva si ca este posibil sa fie un acord intre ei si firma de leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la porche romania si se pare ca nu au decontare directa cu Euroasig asa ca ma cam tem sa fac la aia cu toate ca mi se par super ok la pret.plus de asta le-a fost luata licenta pe 2 ani m-am uiat pe site de la agentia de supraveghere a firmelor de asigurari si la isstoricul firmei era precizat asta.nu sstiu daca merita riscut pt cateva milioane pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu merita. Licenta se ia pentru situatii nasoale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa ca am renuntat si eu.ramane in picioare doar omniasig pt moment studiez zilele astea Generali.daca e cineva cu o opinie legat de ei sau experienta rog un post sau un sfat.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre cele doua as alege italienii.(de fapt i-am ales deja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu casco 580 euro 0% fransiza si suma asigurata de 8.500 euro la ardaf :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurele 2 care ma intereseaza sunt omniassig si generali.la omniasig stiu deja ma interesa doar generali .... ardaf nu are decontare directa cu porche romania.

la generali a picat. am sunat si se pare ca nu asigura casco decat masini max ca vechime din 2003...si a mea e din 2002:)

so....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

600 euro la ominasig, tot ce se paote asigura, mai putin in caz de furt total franciza 10%, suma asigurata 6500 euro..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm , ma indoiesc ca generali sa nu asigure masini mai vechi de 6 ani , maine am sa iti dau un raspuns desi ma indoiesc de aceasta pozitie a celor de la generali .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politica de asigurare a celor de la Generali este sa nu asigure masini mai vechi de 6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si daca se poate doar pe cele care nu au daune niciodata.

cineva mi-a spus ca daca ai rata daunei ceva mai mare in anul urmator refuza sa te mai asigure... hmm (si vb de procente de la 60-70%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Generali e 6 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!