Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

poti incerca la generali sunt ceva mai ieftini si acceptabili la daune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand ARDAF , intradevar nu au francisa insa prima de asigurare este cu 200 euro mai mare decat la ceilalti asiguratori deci dupa doua daune poti spune ca ai iesit mai bine insa nu cred ca vrea nimeni sa faca doua daune intr-un an si sa zica dupa aceea ca a avut de castigat de pe urma ardafului plus ca este foarte greu sa gasesti service cu decontare directa ( cel putin pentru moment ) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda ... un lucru e destul de clar la ce spuneti voi si anume faptul ca daca ai bani te duci ori la allianz ori la generali , pentru restul care mai au si ate cheltuieli sunt companiile mai mici care sunt ca si o tombola fiind sau nu agreate prin diversele ateliere ...

eu unul raman la polita RCA pe care tocmai am facut-o si daca se intampla sa am ghinion sa mi-o fure din fata blocului ... asta e ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topul e oarecum irelevant pt topic atata timp cat vad in top o companie ca ING asigurari de viata. E un top generalist a asiguratorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , este topul firmelor de asig din toate domeniile.

@Diesel - tind sa te contrazic , piata asig casco din romania nu insemna numai TIriac si Generali , sunt si alte companii cu servici bune si cu prime de asig rezonabile ( omniasig are servicii bune , asiromul inreg o imbunatatire a serviciilor in ultimul timp ) deci sunt variante .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mai sunt variante, dar nu sunt la fel in toata tara.

calitatea serviciilor oferite la dauna difera f mult din oras in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati stiut de vreo clauza de la BCR cum ca daca iti repari masina (pe banii lor) esti obligat sa duci la sfarsit contractul? Adica esti obligat sa platesti in continuare toate ratele, fie ca esti sau nu multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clauza nu este doar la bcr , clauza este la toate firmele de asigurare :

poti renunta oricand la contractul casco , chiar daca nu au trecut 12 luni DOAR daca nu ai inregistrat vreo dauna in per dinaintea rezilieri , sunt unele soc care daca ai dauna de ex in luna a 4 de contract si tu mai ai rate de plata in luna 6 si 9 sa iti ceara in avans cele doua rate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte complicat. Adica, daca din nefericire am apelat la ei o data, trebuie sa le suport erorile si figurile inca x luni? Pai inseamna ca in perioada ramasa, angajatii lor pot sterge pe jos cu mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

complicat dar asa este , trebuie sa isi mai scoata si ei din cheltuiala pe care au facut-o cu reparatul masini . nu ?!

daca tu ai o prima de asig de 1.000 de euro si in prima luna faci paguba tot de 1000 ei te obliga sa platesti toata suma aferenta contractului ( uni cer sa se plateasca in mom daunei , alti urmeaza ratele ) , astfel daca pana la sf contractului nu mai inreg alta dauna sa iasa echitabil pentru ambele parti , daia daca faci dauna mai mare de 100% iti da malus , poate se scot in al doilea an .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Articole de doi lei cu personaje gen Nea Costica, Nea Fanel, Nea Mielu tinichigiul, etc. Se pleaca de la o situatie cat-de -cat reala si apoi se bat campii la greu. Nota 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da articol prost unde se bat campii destul de mult dar ideea e corecta:

"industria de asigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedeti ce limuzine schimba la fiecare 6 luni patronii de service . Plus ca la un passat ca al meu se pune bara pe producator ca re la volksmann e 3.5 mil si o factureaza cu 13 mil ca piesa originala. Si asta de cand e musai cu audatexul la care se face referire in articolul de mai sus ca altfel cereau si 15 mil pe acea bara (ma refer la piesa gruntuita ce urmeaza sa fie vopsita si montata pe masina).

Si la reinnoirea politelor suntem nevoiti sa mergem la alt asigurator ca deh...se scumpeste polita.

Ideea a ca se aude ca se va face o baza de date comuna la un moment dat si chiar daca vom merge la alta societate de asigurari aceasta va vedea situatia daunelor si va taxa pe masura.

Sa vedeti atunci cum ne vom certa noi cu cei de la service sa nu incarce factura la reparatii intrucat in anii viitori se scumpeste asigurarea.Pana atunci continua sa sfideze in continuare luxul facut pe seama oamenilor pagubiti pe RCA sau care apeleaza la asigurarea casco pentru ca au gasit masina lovita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am avut masina lovita, a trebuit sa schimb bara si farul din stanga. Reparatia s-a facut pe asigurarea celui care nu mi-a dat prioritate, pe RCA. Bara fata Passat = 2.500 RON (pe original), Far stanga = 700 RON (cred ca e turcesc, oricum nu este Hella sau Valeo sau mai stiu eu ce). Astea sunt sumele facturate de service ptr ASIROM, care d-abia au fost de acord sa-mi schimbe bara.

Pret far stanga la Volksman pe original = 450 RON

Modificat de crysty_cyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit buclier spate cu bandou, plus manopera si vopsire (negru), Renault Megane Sedan. Pret 3300 RON, Redac , Craiova.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off: numai bandoul de megane pe spate costa vreo 11 mil nevopsit ... ce excroci.

totusi hai sa nu mai continuam pe zona asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Mihai.Nechifor

eu am facut la astra.sunt al doilea an la ei. suma sigurata de 9200 euro(dupa ce in primul an a fost 11.200-cica au aparut noi reguli in cadrul firmei si din acest motiv aceasta scadere a sumei asigurate).la aceasta suma asigurata(9200euro) platesc 740 de euro in care este inclusa tractare gratuita non-stop.

P.S.: stiti ceva de schimbari ale calcularii SA in cadrul altor companii de asigurari sau mi-am luat tzeapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate firmele de asigurari isi modifica formulele de calcul periodic deci nu ti-ai luat nici o teapa .

Oricum chiar daca raman aceleasi formule de calcul este normal ca de la un an la an sa scada si SA pentru ca si masina se invecheste .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
toate firmele de asigurari isi modifica formulele de calcul periodic deci nu ti-ai luat nici o teapa .

Oricum chiar daca raman aceleasi formule de calcul este normal ca de la un an la an sa scada si SA pentru ca si masina se invecheste .

da dar e normal sa scada cu 2000 de euro?normal stiiam ceva de 500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal e sa scada anual 10% din valoarea asigurata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

in acest caz trebuia sa fie SA undeva la 10.000 de euro nu 9.000 nu? deci pana la urma a fost un mic tzep.oricum ma gandesc sa mi schimb casco la lata firma.voi ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!