Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

mi-am facut si eu azi casco la bcr. Din pacate mie unul mi se pare ca masina a fost cam subevaluata (7600 euro). Partea pozitiva e ca platesc putin pe an (521 euro cu tot cu asigurarea utilizatorilor) Am ramas insa cu o nelamurire.....pe lista de optionale s-a strecurat o greseala....si anume nu a fost bifat si tempomatul.....si inca ceva ce mie mi se pare important....in lista nu exista esp....doar abs si asr....eu i-am pomenit de vreo 2 ori brokerului ca am esp dar nus ce imi explica el acolo....ca e ca si senzorii de parcare...nu e nevoie sa fie trecuti pe lista.......sunt inclusi in evaluare. (masina a fost evaluata dupa catalog...si anume ca golf special care are in standard esp). Intrebarea mea este daca pot merge sa modific contractul sa fie inclus si tempomatul. De asemenea...e corect ce mi-a spus brokerul?....esp nu trebuia trecut separat de lista? M-as duce sa includ cele 2 optiuni pt a creste valoarea asigurata si de asemenea as renunta la fransiza de 10% la furt total (voi plati diferenta de bani bineinteles). Se pot face modificarile oricand sau doar la expirarea contractului?

Modificat de Carcass
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o evaluare la BCR asigurari se face dupa un catalog Schwacke. Daca identificarea masinii s-a facut corect si acel Golf 'special' apare ca avand ESP in serie inseamna ca e asa cum ti-a spus acea persoana.

Ca sa adaugi tempomatul la noul contract e inutil...valoarea asigurata creste cu cateva zeci de euro (datorita deprecierii masinii care include si valoarea optionalelor), pe de o parte, iar pe de alta parte, tempomatul e un element de interior la care nu prea ai cum sa ai o dauna individuala din exterior...deci las-o asa...

Din ce an e masina, ca sa-mi dau seama daca iti e subevaluata...

Ai fransiza de 10% la furt total si la dauna totala? Eu am tot la BCRasig si am facut cu fransiza 0 la dauna totala si 20% la furt total.

Mai grav e cu fransiza de 100€ pe eveniment...de care eu insa am scapat pt ca am facut asigurarea in noiembrie 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...multumesc mult pt raspuns. Masina e din 2001. Mie mi s-ar fi parut corect sa fie evaluata undeva la 9000 euro...tinand cont de faptul ca am dat 7500 pe ea si am platit si 1600 taxa de inmatriculare. Fransiza am 10 % la furt.

Ma ingrozeste sa ma gandesc ca in caz ca mi-o fura cineva iau doar 6800 euro pe ea. La dauna totala nu am fransiza dar si in cazul asta sunt speriat...pt ca ei imi evalueaza epava la 2000 si imi platesc restul pana la 7500.Pe mine cine ma asigura ca pot valorifica epava cu 2000 euro ?

Intradevar...fransiza de 100 euro pe eveniment e jaf la drumu mare dupa parerea mea. Oricum...in functie de feedback-ul pe care il primesc de la voi am sa ma gandesc ce fac peste 3 luni cand trebuie sa platesc rata la casco din nou. S-ar putea sa nu o achit si sa incerc sa imi fac in alta parte casco. Eu cel mai mult ma tem de furt si dauna totala...de asta mi-am si facut casco...iar in conditiile actuale sunt prea putin protejat....si daca stau si ma gandesc bine....prima de asigurare e putin cam mare pt valoarea asigurata....daca ar fi fost 400 euro poate nu ma plangeam

edit:macar pot merge sa scot fransiza la furt sau trebuie sa astept urmatoarea rata?

edit2:am uitat sa mentionez....pe copia pe care o am eu nu scrie nicaieri ca varianta de dotare ar fi de golf special....este specificata doar valoarea autoturimului de nou....de asta am intrat eu la banuieli......cam tarziu totusi

Modificat de Carcass
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...multumsc mult pt raspuns. Masina e din 2001. Mie mi s-ar fi parut corect sa fie evaluata undeva la 9000 euro...tinand cont de faptul ca am dat 7500 pe ea si am platit si 1600 taxa de inmatriculare. Fransiza am 10 % la furt.

:D

Octavia mea din 2001 e asigurata la 7700€ si platesc 505€ cu fransizele de care ziceam mai sus. Deci eu zic ca e bine si la tine.

Pe mine nu ma ingrozeste furtul total. E pur si simplu putin probabil sa imi fure masina. De asta am si pus 20% la furt total.

Daunele partiale stiu insa ca, costa f mult daca le rezolvi la dealer, eu nu am incredere deloc in sistemul RCA. Iar cand valoarea asigurata e mica ajungi usor la o dauna totala. Insa...am trecut si printr-o faza cu o dauna totala si stiu cum e...putin probabil sa se mai repete si asta. Statistic vorbind...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri Diesel....m-am mai linistit putin citind reply-urile tale :D ....oricum....eu zic ca macar un 8000 euro ar fi fost mai ok (tot raman cu gandul la esp-ul ala pe care cred ca nu l-a inclus :lol: ). Cel mai bine ar fi sa nu am nevoie de casco niciodata....si sa dau bani degeaba....dar din pacate asta nu depinde doar de mine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..mi-am comandat si eu o Octavia2 si astept sa vina luna asta si stiu ca trebuie sa imi fac si caso la ea...dar sunt in mare ceata...nu am idee ce firma sa aleg...si cam dupa ce anume trebuie sa ma uit sau sa ma interesez cand fac asigurarea. Masina valoreaza 20k ...stiti cam la ce pret m-ar ducea asigurarea pe an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 5-6% din ddp pe an.

ca firme: allianz, generali, iar daca nu esti din buc. asiban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri Diesel....m-am mai linistit putin citind reply-urile tale :frigbaitata: ....oricum....eu zic ca macar un 8000 euro ar fi fost mai ok (tot raman cu gandul la esp-ul ala pe care cred ca nu l-a inclus :D ). Cel mai bine ar fi sa nu am nevoie de casco niciodata....si sa dau bani degeaba....dar din pacate asta nu depinde doar de mine :P

nu depinde numai de tine ;) depinde si de cei din parcare sa zicem.

Oricum de cand au intordus fransiza obligatorie eu am renuntat la casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum de cand au intordus fransiza obligatorie eu am renuntat la casco.

Mi se pare un gest destul de hazardat, pentru ca masina ta inca mai valoreaza multi bani. Casco il faci ca prevenire a unor daune mari...chiar daca cele mai frecvente sunt cele marunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sa zicem ca sunt atent eu ..adica incerc sa exclud faptul ca eu as putea face o dauna mare masinii. Daca se intampla ...asta e ..dar eu am tinut casco mai mult pentru greselile altora nu ale mele. Am mers pe premisa ca eu nu pot gresi :) ( nu am voie sa gresesc ) ..desi e riscant ..dar imi asum responsabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vineri imi fac Casco si sunt in dubiu cu privire la alegerea asiguratorului, dupa ce am primit oferte cam de la toti cred ca voi ramene la Ardaf, cate chestiuni imi plac le ei: 1.ei nu au acea taxa de 100E pe eveniment. 2. pot sa platesc lunar fara sa imi creasca prima si 3. au 0% francize pt tot. Masina a fost evaluata la 8500E si prima anuala 550E. La ceilalti asiguratori cam in banii astia ma alegeam cu 100E taxa pe eveniment si 10-20% francize la furt total si/sau dauna totala.

ps. explicatia unul "domn" de la Generali cu privire la taxa de 100E pe eveniment : "Nu,nu dumneavostra veti platii cei 100E in cazul unui eveniment, numai ca nu vi vom platii noi pe primii 100Edin paguba :D :blink: "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca nimeni nu deconteaza direct cu Ardaf si vei avea o polita minunata cu care nu ai UNDE sa-ti repari masinuta in caz de dauna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut si eu casco la Astra asig.Prima anuala 420 E(platibila in 4 rate x 105 E),suma despagubita 14000E.Franciza=0%,

casco valabil si extern (inclusiv Turcia) cu exceptia furtului total(R.Moldova,Rusia,Belarus,Albania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat ARDAF... mai bine strangi tu banii aia deoparte si te asiguri singur :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat deloc,e bine si atata.In privinta despagubirii ,cauti un agent constator ,"decartezi"ceva,iti cauti tu un service,platesti de la tine si intr-un final recuperezi banii de la ei.Bineinteles daca respecti pasii(inclusiv 2) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw passat 2.0tdi 4motion din 2006 highline (valoare asigurata 22.000E) casco la omniasig 1070euro/an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate recomanda si mie un broker? am sunat azi la toate firmele de asigurari si singura oferta care parea rezonabila sa dovedit a fi din partea unui asigurator de 2lei(Ardaf), ma gandesc ca un broker s'ar descurca mult mai bine decat mine in negocierea unei prime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi tu prin pret rezonabil. La masina ta, un casco care sa acopere si furtul, cu o fransiza de 100 de euro pe dauna si 10% la furt total, la o firma cu un renume bunicel... sub 550 de euro nu cred ca o sa gasesti. Un broker merita sa cauti daca ai flota de masini... altfel nu ai sa obti un pret mai mic.

Ca si firme mai ieftine darcare platesc si daunele recomand BCR Asigurari si Omniasig.

Cu BCR am avut anul trecut ceva de rezolvat pe CASCO si totul a mers ireprosabil.

Anul acesta mi-am gasit masina lovita in parcare si am de schimbat o aripa, semnalizator si un bandou la Omniasig. Pana acuma sunt ok... dar ca si minus fata de Omniasig, ei pretind ratele ramase de platit din contract inainte de termen in cazul unei daune. EU mai am de platit 5 rate de ~100 euro una, asa ca s-ar putea sa-mi platesc eu reparatia in contul ratelor pe tot anul. Ori daca mai ai si rate si banii lunari sunt calculati la fix, nu e deloc placut. Pana la urma de aia am ales CASCO sa nu am cheltuieli financiare neprevazute... si de aia nu am platit integral sa am reducere 10% pentru ca nu am avut bani.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-a mai intrebat dar nu a aparut niciun raspuns referitor la FATA Asigurari. Care este "povestea" lor?Are cineva facut CASCO la ei?

Vreau sa-mi fac CASCO si firma asta este fara franciza, de aceea sunt interesat. Orice informatie este binevenita :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu casco la RAI Asigurari.... 5.400 suma asigurata si 390 prima cu 0% franciza-full casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara fransiza e si Garanta .. deocamdata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut la Asirom.. 11 180 suma asigurat, 498 asigurarea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un articol interesant din ziarul Gandul de astazi :

Proprietari de ma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care sunteti din galati si doriti casco la masina incercati sa evitati Allianz si Asirom . Am avut pagube la amandoua societatile si pe cat de amabili si civilizati sunt agentii care incheie politele pe atit de varza si rauvoitori sunt inspectorii de daune !!! Allianz sunt cei mai scumpi din piata dar degeaba . Se pierd ore intregi la constatari ! Dupa ce mi-a dat de indreptat aripa , de la doua service-uri mi sa zis ca trebuie inlocuita altfel ei nu primesc lucrarea! Inapoi la inspectorul de daune alte ore de asteptare dupa care "vino maine "! Apoi alte ore la acceptul de plata ... stai sa vedem etc . exact Aceeiasi problema si la Asirom . Am fost cu alta masina cu o dauna la Asitrans .Au fost surprinzatori de amabil si de prompti . Poate pt. ca sunt la inceput? In orice caz dupa 3 masini si 6 ani de lucru cu Allianz renunt la ei si caut alta firma din galati . Cei din zona au ceva sugestii? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A si uitasem : la allianz 1205 eur anual pt casco la un golf 1.9 tdi trendline din 2006 fransiza 0%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!