Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

am si eu o intebare pt distinsii colegi care cunosc politica si birocratia asta cu casco.Avand full casco(platesc cam 250 lei lunar) la tiriac, am vreo sansa sa imi schimbe o janta de aliaj zgariata de mine de o bordura?Imi cer scuze daca e off topic. multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...87&hl=casco - cred ca aici mergea intrebarea, in sfarsit.. nu lucrez in asigurari dar stiu ca se poate, insa fa-ti un calcul mai intai si vezi daca nu e mai avantajos sa nu apelezi la asigurare. Trebuie avute in vedere:

-fransiza (suma cu care participi la despagubire-poate fi suma fixa sau procent la valoarea masinii, scrie in contractul de asigurare),

-suma reprezentand reintregirea politei casco - dupa ce primesti despagubirea, valoarea asigurata a masinii scade, este indicat sa o readuci la valoarea initiala,

-bonusul pentru faptul ca nu ai apelat la asigurare - deloc neglijabil, se acorda la reinnoirea politei de asigurare, in cazul in care nu ai avut evenimente asigurate.

Din pacate nu iti pot oferi cifre, va trebui sa le afli de la firma de asigurari. sau daca sunt colegi pe forum mai bine informati..

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am si nu am avut niciodata casco, insa as vrea sa-mi fac.

cei de la Astra, la o valoare a masinii de 14.000 E, mi-au zis ca asigurarea ajunge la 800E/an. dar nu include daunele din vandalism, abia de la 1 feb. o sa includa si aceasta posibilitate. ce parere aveti? e mult, e putin? cum sunt cei de la Astra cand e vorba de dezpagubiri?

ps. imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar nu merge search-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as ocoli ASTRA. Mergi pe firme mai de incredere, dar cred ca vei plati putin mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi sfat ca si Alex, chiar daca au cotatii bune o sa ai probleme dupa.

La toate service-urile la care am fost NIMENI nu avea relatii bune/decontare directa cu Astra. Din cate stiu au decontare directa cu un service (se asteapta mult) si chiar si cu acela lucrurile merg greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu stiu daca e threadul corect unde pot sa intreb,daca nu, rog un moderator sa mute.

Am avut in decembrie doua evenimente (accident cu victima si gasit masina avariata in parcare), si am facut reparatiile masinii pe CASCO, incheiat la Allianz. Masina a fost reparata la serviceul dealerului (Ingricop Targu Mures) de unde am cumprat masina, insa nu pot sa scot masina din service.

Se pare ca Allianz a schimbat modul de lucru cu serviceurile, si devizele trebuie trimise la Bucuresti pentru aprobare. Desi la service mi s-a spus ca au sa raspunda intr-o zi, astept deja de o saptamana sa se intimple ceva. Cei de aici spun ca nu pot sa faca nimic, pina nu primesc raspuns din Bucuresti, ca e un nou program pilot la care ia Allianz parte, etc .. si ca ei pot face doar constatarile, restul se face de la Bucuresti. Service-ul imi spune ca nu pot scoate masina de la ei, pina nu primesc acceptul de plata, iar in Bucuresti toata lumea se face ca ploua. Intre timp eu stau cu masina reparata in parcarea serviceului....

Eu credeam ca Allianz e o firma serioasa. Stie cineva ce e cu acest no program pilot?

Merci,

J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Allianz Tiriac s-a implementat de la 1 ianuarie un nou program pentru departamentul daune (AUDATEX) care este folosit in peste 150 de tari de foarte multe firme de asigurari si de unitati service. Adevarul e ca au aparut multe probleme pana se implementeaza la toate unitatile service respectivul program. Oricum in viitorul apropiat cam majoritatea reprezentantelor auto vor avea implementat acest program. Oricum daca respectivul service are contract nou semnat cu Allianz nu este nevoie sa mai astepte confirmarea de la Bucuresti (asta daca nu e o dauna mare). Oricum mai au ceva pana se va implementa complet acest program la toate unitatile service.

Pe viitor cam asta va fi politica Allianz Tiriac referitor la daune: vine respectiva persoana cu o dauna iar reprezentantul Allianz ii fa propune 2 variante:

1. fie se duce intr-un service agreat de firma (care are contract semnat cu allianz si foloseste programul Audatex) si dupa ce masina e reparata o ridici de la service fara sa mai fie nevoie sa mai astepti accepte de plata sau alte hartii

2. sau daca doreste sa o repare in regie proprie sau la alt service care nu are contract semnat cu Allianz inspectorul de dauna ii calculeaza (folosind programul Audatex) cat costa reparatiile si ii va vira banii in cont, iar dupa aia persoana pagubita se duce si i-si repara masina unde vrea. (Am avut un caz in care o persoana a avut un parbriz spart la o Skoda Octavia si cei de la Allianz i-au virat in cont suma de 850 de lei (cat costa reparatia la o reprezentanta) iar el si-a reparat parbrizul la un alt service si l-a costat vreo 700 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ciomi.

O fi folosit in foarte multe tari, dar din pacate la noi totul este 'cu cintec', fiindca sintem mai speciali (ca sa nu folosesc o alta expresie..) (uff)

Cred ca service-ul are contract nou semnat cu Allianz (altfel sper ca nu ma puneau sa stau cu masina la ei in parcare). Oricum, sigur este service agreat. Pot sa caut undeva ceva oficial in legatura cu faptul ca nu e necesar sa se astepte confirmarea de la Bucuresti, pentru a aduce la cunostinta serviceului?

Ce inseamna 'nu este dauna mare' referitor la suma daunei / reparatii efectuate?

J.

Modificat de CsakEn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai varianta decat sa astepti...sau sa-i hartuiesti cu telefoanele...inclusiv la Bucuresti. Spune-le ca masina e reparata si tu stai si te uiti la ea de dincolo de gard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta mi-e si mie frica, ca mai dureaza vreo 2-3 saptamani pina se dezmeticesc cei din Bucuresti ..

Si eu care ma bucuram ca e la Allianz...

Deh, daca merge ceva bine si sint oamenii multumiti, trebuie stricat ..

J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@A4UDI: Omule, asa cum ti-au scris si ceilalti colegi de forum, fugi de ASTRA cat poti de repede si mult. Sunt o adunatura de tepari. Eu am patit-o urat cu ei si urmeaza sa ma judec cu ei. Dar, in Romania, stii f. bine ce inseamna procese: ma pot judeca cu ei o luna (as fi un caz unic) sau 5 ani (cel mai probabil).

Asa ca, prietene, ai mare grija cu ASTRA. Sincer, crde ca nu exista firma mai tepara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu daca dauna e pana la 2000 de ron (nu sunt 100% sigur). cei de la service iti rezolva tot dosarul (poze documente).

Pentru mai multe informatii sunati la 021.2019180 e noul numar de la centrul de asistenta Allianz Tiriac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A auzit careva de FATA Generali (satelit al grupului Generali)?

Are careva casco la ei? Ma intereseaza deoarece au franciza 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu Fata Asigurari este membra a Generali Group si se ocupa doar de asigurarile agricole. Oricum inainte de a semna cu ei intereseaza-te sa vezi cu ce unitati service lucreaza si daca au destui agenti de constatare a daunelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu cat este valabil un dosar de daune....adica are un termen de valabilitate oarecare?...eram programat pe maine sa imi vopsesc capota insa nu o sa pot lasa masina din diferite motive..daca o las peste 2 saptamani trebuie sa fac alt dosar? :beerchug: ..nu prea ma grabesc ca e doar o lovitura de piatra minora...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, nu e nici o problema!, eu cand am avut de schimbat bara am luat dovada de la politie+deviz de reparatie de la asigurator si am foast in service abia peste 1 luna.

Tot din cauza ca aveam nevoie de masina.

Eu zic sa te duci la service sa vada ce trebuie facut, sa vada codul de culoare ca sa faca rost de ea (in caz ca nu au pe stoc) si sa le spui ca revii peste 2 saptamani.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar fi rau sa le spui si baietilor de la firma de asigurari ca nu duci masina in service acum .Nu te pot constrange cu nimic insa asa...pentru o mai buna colborare.Probabil ca mai au si alte dosare in lucru si isi fac diverse socoteli si ei .

:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca e asa...e prima data...de asta nu stiu cum stau treburile.Maine o sa imi fac programare si o sa merg si la casco sa imi iau dosarul si sa ii anunt.....oricum nu e cu decontare directa...ei ma despagubesc cand duc devizul final...

Casco e la Aliianz..daca asta are relevanta... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un dosar de dauna se inchide din oficiu dupa 2 ani de la deschiderea lui. Deci legal, dauna poate fi despagubita pana in maxim 24 luni de la deschiderea dosarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sfarsitul acestei luni imi expira si mie polita casco de la allianz, de care am beneficiat un an de zile gratuit in urma unei promotii, aceasta fiind in valoare de 1000 euro. Cum ar fi cel mai bine sa procedez acum? Sa merg la dealer si sa o prelungesc pe inca un an sau sa caut in alta parte. Mentionez ca doresc in continuare sa merg pe allianz, nu am folosit-o pana acum, deci voi avea si un mica reducere dar nici bugetul nu e foarte mare undeva la 3000 Ron. Merci

Modificat de Adrian82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...mai spera si tu la o promotie ceva... sau nu se mai poate?!

allianz sunt printre cei mai scumpi insa sunt si printre cei mai seriosi

de reducere normal ar fi sa beneficiezi, daca nu ai avut incidente...parca 10%

eu zic sa mai intrebi si la alte firme sa vezi ce preturi ofera si ei, daca gasesti firma de Broker asigurari si mai bine astia au preturi bune si poti sa-ti alegi tu firma de asigurare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar fi cel mai bine sa procedez acum? Sa merg la dealer si sa o prelungesc pe inca un an sau sa caut in alta parte. Mentionez ca doresc in continuare sa merg pe allianz, nu am folosit-o pana acum, deci voi avea si un mica reducere dar nici bugetul nu e foarte mare undeva la 3000 Ron. Merci

Avand in vedere ca toate societatile de asigurare au introdus fransize obligatorii, merita sa vezi care e oferta celor de la Allianz avand in vedere ca nu ai avut daune.

Daca oferta lor nu se incadreaza in bugetul tau, te-as indruma catre un broker de asigurari pt a vedea mai multe oferte comparate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai avut daune reducerea de la Allianz este de 15% dupa primul an de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca multi au avut probleme cu asigurarile la Astra. Sunt surprins, din 2001 de cand sunt asigurat la ei n-am avut niciodata probleme de decontare, din contra, mi s-au parut foarte operativi si cooperanti. N-am dat peste nici un service care sa aiba vreo retinere in repararea masinii pe polita Astra. Cred ca pana la urma totul depinde de persoanele cu care ai sansa sau ghinionul sa te intalnesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O asigurare pentru furt cam la ce pret ajunge? daca suma asigurata ar fi 10.000 de E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!