Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Celelalte categorii de varsta pot alege si varianta cu fransiza 0.

...platind substantial acea polita.Adica mult mai mult ca la alte firme de asigurare.

O completare care se impunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut casco pe firma cu mine ca utilizator... 1300 euro in 4 rate anuale... rata trimestriala e 341 eur, daca ar fi PF - 271 eur... tot mi se pare mult - BT Asigurari

Nu am furt in strainatate (dar voi face rca tot la BT si o sa am acoperire astfel), in rest e chiar FULL... fransize 0 la toate capitolele...

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am furt in strainatate (dar voi face rca tot la BT si o sa am acoperire astfel), in rest e chiar FULL... fransize 0 la toate capitolele...

Parca nu vroiai la BT Asig :(...ce te-a facut sa te razgandesti? By the way, BT asigurari e de-acum firma frantuzeasca de asigurari dupa ce Banca Transilvania si-a vandut pachetul de control...

Parlez-vous francais, musiu RIon? :blink:

Cat ai valoarea asigurata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excuse me...my french is a little bit rusty :icon_thumright:

Peste 14 000 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bine v-am gasit!

Am cumparat acum 2 saptamani prima mea masina :huh: si fiind bineinteles si prima asigurare casco pe care o fac as avea nevoie va rog de ajutorul vostru.

Este vorba de un Golf IV din 2003, 1,6 benzina cumparat cu 8.000 E.

Am contactat un broker de asigurari si am primit urmatoarea oferta (sumele sunt toate in Euro):

Societatea & Suma asigurata

Prima(in 4 rate) - Prima(integral) - Conditii de asigurare

OMNIASIG 8.658

580 555 fransiza 10% furt total +100E / eveniment

656 628 fransiza 0 % furt total + 100 E / eveniment

BCR 11.894

649 617 fransiza 10% furt total

715 679 fransiza 0

UNITA 8.944

608 547 fransiza 15% furt total

669 608 fransiza 0

ASIBAN 12.186

909 864 Fransiza 0 furt si 100 E/eveniment (fara vandalism

1019 968 Fransiza 0 furt si 100 E/eveniment(+vandalism)

ASIROM 11.028

682 634 fransiza 100 Euro / eveniment

ASITO KAPITAL 9.700

517 490 Fransiza 10% furt total si dauna totala

544 517 Fransiza 0

Din cate remarc, tendinta este de includere a taxei de 100E/eveniment (numai BCR are oferta fara aceasta).

Ciudat de mari imi par diferentele in evaluarea masinii.

Bazat pe experienta voastra, ce imi recomandati sa aleg?

Multumesc mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate remarc, tendinta este de includere a taxei de 100E/eveniment (numai BCR are oferta fara aceasta).

Ciudat de mari imi par diferentele in evaluarea masinii.

Bazat pe experienta voastra, ce imi recomandati sa aleg?

Multumesc mult de ajutor!

Pai cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare. Pt mine 100€ pe eveniment suna ca naiba. Daca esti ghinionista poti sa le dai sute de euro pe an.

Parerea mea este sa mergi pe BCRasig...iar daca vrei sa platesti si mai putin si nu esti stresata de ideea unui furt total poti merge pe o fransiza suplimentara de 10% la furt total ( adica de 20%).

Diferentele de valoare de asigurare depind de ochelarii celui care se uita in catalogul Schwacke. Pt unii conteaza doar Golf 1.6 si nu mai conteaza daca e Trend sau Highline. Tine de profesionalismul inspectorului sau brokerului de a include sau nu optiunile si echiparea.Insa daca nu ai incluse optiunile in polita la un accident se poate sa nu ti le despagubeasca.

Ce ti-a spus broker-ul de cand s-au introdus aceste 100€ pe eveniment???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate societatile au inclus fransiza in cota. Daca nu ma insel, Omniasig a fost ultima care a introdus-o pe data de 11 decembrie. Bine, mai sunt societatile uitate de lume, gen Ardaf, care e posibil sa nu fi inclus fransiza. Si mai sunt cazuri, cum ar fi cel al unul coleg de pe forum, care sa faca casco fara fransiza, cand deja aceasta a fost introdusa. In aceste cazuri, chiar daca este semnat acel contract fara clauza de fransiza, se va plati fransiza la dauna. Deci, atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare.

..................................

Ce ti-a spus broker-ul de cand s-au introdus aceste 100€ pe eveniment???

Ghinionista nu sunt, dar tinand cont ca voi avea numere de Olt si voi circula in Bucuresti ... ma astept la surprize :icon_thumright:

Cat despre optiuni, din moment ce brokerul mi-a cerut lista lor cred ca sunt incluse, dar il voi intreba chiar azi. Nu a fost chiar exact in a-mi spune data de introducere a taxei, s-a limitat la "de curand". Probabil vror sa faca soferii mai prudenti si sa reduca numarul celor care se prezinta in service pentru mici retusuri.

Multumesc Diesel si Vlad pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din lista as alege bcr, dar din toate m-as gandi si la o societate de top, dar cu o fransiza mai mare la furt total (20-25%) pt o prima mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omniasig 3741 ron[1055 E] Pe 1 an asigurata 94/100. Avarii, Furt,inclus vandalism.

Mentiuni speciale: Nu se asigura riscul de furt extern in UCRAINA si REPUBLICA MOLDOVA.

Octavia 2 Elegance+Optiuni, 18302 EURO cu tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurare UNITA VIENNA INSURANCE GROUP S.A.

450,61 ron pe 1 an .[pos anterior CASCO]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Asiban s-a introdus fransiza de 100 de euro/eveniment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Updates:

I-am sunat pe cei de la BCR pentru a-mi calcula polita cu fransiza de 20% pentru furt si surpriza: m-au atentionat ca de fapt si ei au obligatoriu taxa de 100E/eveniment.

Raspunsul brokerului: intre el si BCR exista o conventie semnata prin care pana la sfarsitul anului 2007 ei pot incheia politele fara acea taxa de eveniment. In schimb numai 10% pot da fransiza. Bine si asa, oricum iese rata mai mica decat direct de la BCR

Decizie luata, intalnire programata azi la ora 16.00 :icon_thumright:

Multumesc celor ce mi-au raspuns cu oferte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh? Eu mi-am facut la BCR asigurare (de la magazin, deci direct m-am dus la ei) cu fransiza 0 la dauna partiala, 10% la totala CA AM VRUT EU...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh? Eu mi-am facut la BCR asigurare (de la magazin, deci direct m-am dus la ei) cu fransiza 0 la dauna partiala, 10% la totala CA AM VRUT EU...

Cred ca depinde cand ti-ai facut. Tipa de la BCR mi-a spus ca de o saptamana s-au facut modificarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, am facut la sfarsitul lui Octombrie.... Foarte aiurea... Poate se apuca sa-mi impuna si mie frasiza sau ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai semnat contractul...la revedere!! nu-ti mai impun nimic!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul acesta cu fransiza la orice dauna ..nu imi mai fac Casco. Nu e rentabil, cel putin pt mine ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca pt daune minore nu o sa mai apelam la casco, iar chestia asta probabil va fi in defavoarea societatilor de asigurare pt ca multa lume o sa renunte sa mai plateasca 2-3000 RON si sa astepte sa jumuleasca jumatate de masina ca sa beneficieze de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai semnat contractul...la revedere!! nu-ti mai impun nimic!!

Da? Si cu impunerea fransizelor la Generalli la cei cu leasing cum a fost? Sau credeti c-a fost o conspiratie fiind mana in mana cu compania de leasing? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu am spus de la inceput ca acesti Generali sunt o firma de 2 lei si ca majoritatea au gresit semnand cu ei. La leasing ( cum niciodata nu am recomandat nimanui leasing-ul in favoarea creditului auto- multi sunt atrasi de dobanda mica dar in final cand platesc rca pe pers juridica si impozit pe persoana juridica vei vedea ca la calculul anual vei ajunge la aceeasi suma platita cu avantajul creditului auto ca esti proprietarul masinii), masina este proprietatea companiei de leasing si ei decid cu cine sa semneze polita si tu nu ai nimic de zis. La creditul auto se schimba pentru ca tu esti proprietar si sa presupunem ca iei credit de la bcr ei vor vrea sa asigure masina la BCR ASIGURARI si ti-o vor baga pe gat. Dar asta nu este legal si cu putina discutie si ceva corespondenta se rezolva si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, mica problema: imi taie unul calea, sunt nevoit sa trag dreapta sa nu intru in el, sar pe bordura, ajung pe iarba... urmarea: janta stanga fata julita si ciobita putin, cauciuc distrus (taietura de vreo 10 cm, sfartecat pe lateral)... jante de 17" monte carlo (parca), cauciucuri 235/45/17 dunlop sp1...

sa merg cu ele la casco?... stiu ca doar cauciuc nu despagubesc, dar cauciuc+janta ar trebui... un dunlop de 235/45/17 e vreo 10 milioane, janta la vw ma gandesc ca e tot pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce firma de asig?

generali de ex nu despag. ce ai tu acolo dar alianz, asiban, unita etc da!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo Attractiv 1.4 benzina.

Valoarea masinii 14.131 E respectiv 48.973 RONi - facturata pe 2.12.2007

Casco la Generali - 2.160 RONi - facturati pe 3.12.2007

RCA la Generali - 296 RONi - facturati pe 5.12.2007

Masina este luata cu credit de la Volksbank si mi-au cam impus sa fac asigurarea la Generali. As fi putut evita asta platind un comision de 150 RONi anual pentru urmarirea politei.

Am citit acum polita Casco si nu vad sa scrie nimic despre optionalele pe care le-am luat pe masina, care in cazul meu sunt: Climatronic(PH3), Airbag lateral fata(PE2), Computer de bord(9Q1), Jante 6Jx14 cu naelope 185/60R14 (PJ1), Radio CD player RCD 200 cu MP3Plyer 4x20W cu 8 incinte acustice (RBL) si Volan in piele inclusiv... (WA1).

Este cazul sa ma agit? Daca da, cu cine ar trebui sa discut? Polita a fost incheiata la sediul bancii, de catre personalul bancii.

Stie cineva sa imi spuna ce inseamna ceea ce scrie la Articolul 7 numit Fransiza Sau Procentul Neacoperit respectiv " ... Fransiza fixa prevazuta in polita de asigurare nu se aplica la stabilirea despagubirii daca dauna a fost produsa din culpa exclusiva a unor terte persoane , pentru evenimente in urma carora Asiguratul Casco al Generalii are dreptul la primirea unei despagubiri in baza asigurarii obligatorii de raspundere civila auto incheiata de tertul vinovat."

Pot sa ma folosesc in service-ul Porsche, in cazul in care am o dauna in urma unui accident produs din vina altui conducator, constata la politie, vinovatul fiind si el prezenta la polite la constatarea accidentului, eu beneficiind de polita lui RCA, de Generali? Adica eu sa merg sa-mi fac masina intr-un service Porsche, Generali sa achite factura si ei sa se deconteze apoi cu Asiguratorul RCA? Pentru ca din ce am mai citit si auzit si eu se pare anumit asiguratori RCA te trimit la service-urile pe care le agreaza ei, nicidecum la Porsche, unde sa stie ca sunt costuri destul de mari pentru remedierea pagubelor.

Si mai este un lucru: prin polita RCA poti sa rezolvi orice problema rezultata in urma uni accident, indiferent de valoarea pagubei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.daca optionalele sunt incluse in cei 14 131 euro atunci e ok

2.ai inteles bine fransiza nu se va aplica daca tu ai fost lovit de cineva si iti repari masina pe casco-ul tau in loc de rca-ul lui!

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!