Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Pai noua ar fi cam 17 000 si la vechimea ei ar ramane pe la 10 000 (cifrele snt aproximative).

O asigurare casco buna(avarii+furt), fara fransiza ar fi cam 800 euro/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce spui tu se numeste reintregirea politei.Nu o mai folosesc multe societati de asigurare.Calculul pe care il propui tu e relevant daca ai un singur eveniment pe an. Fransiza la furt partial mai merge daca ai o masina neinteresanta hotilor, ai garaj/curte si masina e protejata samd. Nu recomand insa nimanui fransiza la avarii partiale. E cel mai probabil risc si platiti bani aiurea de fiecare cand apelati la o despagubire.

termenul de "reintregire" difera de la o societate la alta. chiar sunt curios care societate mai are o astfel de clauza, dar asta peste o saptamana cand vin din strainatate.

in ceea ce priveste fransiza la avarii partiale depinde si de sofer odata si in al doilea rand intr-adevar cum e protejata masina, vezi si riscul de vandalism. eu am postat si chestia cu fransize la avarii partiale astfel incat fiecare sa-si poata face calculele lui pentru ca fransiza se aplica intr-adevar la fiecare dauna in parte.

RUGAMINTE: UITATI-VA IN CONTRACTELE VOASTRE CASCO SI VERIFICATI DACA EXISTA O CLAUZA REFERITOARE LA REINTREGIREA POLITEI, FIE CA DA FIE CA NU SI TRECETI SI NUMELE SOCIETATII DE ASIGURARI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termenul de "reintregire" difera de la o societate la alta. chiar sunt curios care societate mai are o astfel de clauza, dar asta peste o saptamana cand vin din strainatate.

Pai iti spun eu de care stiu sigur ca nu mai are: Generali, Omniasig. Cred ca nici Allianz nu mai are la noul sistem.

Stiu sigur ca practica reintregirea: BCR Asig, BT ASIG, Asiban. Probabil si UNITA, ASTRA.

Oricum la daune mici (de 2000 lei de ex) reintregirea e un fleac, dar la daune mari de mii de euro devine o fransiza maricica. Prefer fara reintregire daca e posibil. Oricum valoarea de reintregire scade cu cat e dauna mai aproape de sfarsitul contractului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ASIROM , vandalismul e acoperit, dar ca exceptie este faptul ca daca iti gasesti masina cu vopsea pe ea ... nu esti despagubit.

Deci atentie !!

aaa la fel si caucicucurile. Daca ti le gasesti taiate .... nu iti sunt despagubite.

Stiti voi vreo companie care asigura in FULL Casco si cauciucurile ?

Am vazut ca esti asigurat la Asirom si te rog daca se poate sa ma ajuti cu un sfat....Vreau sa iau in leasing o skoda O2 pe o perioada cat mai mare (sa zicem 6 ani - pretul DDP 23773). Ce imi poti spune in legatura cu asigurarea CASCO de la ASIROM....Dealerul mi-a recomandat aceasta societate, desi erau mai multe optiuni....E o alegere buna? Ce presupune asigurarea la ASIROM (ma refer la daunele suportate)? E bine ca nu exista fransiza? Daca ai avut cumva vreo problema/dauna, cum s-a rezolvat situatia? Nu prea am inteles care e chestiunea cu majoararea de 12,8 % in caz de dauna....Adica daca am busit-o....si ar costa 1000Eur...trebuie sa platesc in plus 128 EUR si cand se plateste suma? La sf. anului sau pe loc? Multumesc anticipat! (Sper ca nu am pus prea multe intrebari). :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai .., am avut daune la ei si au comentat pe faza ca eu voiam sa imi repar masina in alt oras decat cel unde era inchiat Contractul casco. Iar lor nu prea le convenea acest lucru, dar cu un mail la Bucuresti s-a rezolvat. In rest din ce stiu eu sunt corecti si la dosarele pe casco nu comenteaza prea mult si au prioritate aceste dosare. Cat am lucrat cu ei nu am avut probleme. Oricum sa stii ca depinde si de oamenii de la fiecare sucursala. Adica cei de la ASIROM Neamt pot fi de treaba si cei de la ASIROM CLUJ pot fi pe dos. Oircum in mare sa stii ca am fost surpins ca problema mea s-a rezolvat cu un mail luat de pe site-ul lor.

Reintregirea nu e obligatorie s-o platesti. Ca sa intelgi mai bine iti dau un ex de caz real de la ASIROM:

Contrat casco inchiat pe 1 dec 2006 pana la 1 dec 2007 !

Dauna de 3000 EUR in luna martie 2007. Totul ok. In luna octombrie 2007 dauna de 1500 eur. Ca Asirom-ul sa plateasca integral cei 1500 EUR am ales sa platesc reintregirea politei in valoare de maxim 70 RON ( poate chiar si mai mica)..in urma daunei din martie ! Alfel trebuia sa platesc un procent din cei 1500 EUR ..nu stiu exact cat la suta ar trebui sa suport eu ... dar pt ~ 70 ron .. am ales reintregirea politei. Deci nu esti obligat s-o platesti daca nu vrei.

E bine ca nu au francize !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FRANSIZE!! Francizele sunt altceva (forme de asociere intr-o afacere cu traditie, multinationala etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Asirom am avut eu anul trecut. Am avut vreo 4 daune (val totala aprox 120 mil) si sincer nu am ce comenta la adresa lor. Au achitat intotdeaua fara prob, dar trebuie sa stii cum sa-i iei sa mearga mai rpd.

Eu intotdeaua am achitat eu service-ului suma necesara si apoi mi-am decontat la ei, primind banii in 2 sapt pana la 1 luna. Nu stiu cum lucreaza cu decontarea directa la serice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la Alianz si mi-au asigurat masina pentru suma de 17000 euro dupa calculele lor de uzura.Totusi eu nu am data atat pe ea.Este ok daca vreau sa imi asigur masina la o suma mai mica?Cei de acolo au strambat din nas , stau si ma gandesc ca voi plati o polita mai mica dar nu imi vor despagubi pagubele la valoarea lor, sau imi vor da numai un procent de ex: 70% din valoarea pagubei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi plati o polita mai mica dar nu imi vor despagubi pagubele la valoarea lor, sau imi vor da numai un procent de ex: 70% din valoarea pagubei.

ai 100% dreptate!! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am luat ieri masina si am incehiat Casco si Rca, ambele pe 6 luni = 1420 Ron (din care 250 RCA-ul),fara franchiza, la valoare de 11 000euro, la Allianz. Am auzit de asemenea ca cei de la Porche a rupt contractul cu Generali. Cel mai bine ar fi sa va interesati cei care aveti la Generali.

nu ati anteles bine GENERALI A RUPT CONTRACTUL CU CEI DE LA PORCHE DIN CAUZA DAUNELOR MARI SI FOARTE FRECVENTE CINEVA CARE LUCREAZA LA GENERALI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Nu inteleg ce vrei saspui. Cum adica, "din cauza daunelor mari si foarte frecvente". Pai nu pentru asta e CASCO ?

Adice pentru ce platim banii astia, nu pentru a fi despagubiti ?...

Sa intelegem ca Generali nu mai are decontare directa cu Porsche Romania ?... la asta te referi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...asigurarea casco e valabila pt ca a fost incheiata un contract...Generali cu Porsche a intrerupt colaborarea...probabil ca erau prea multe daune si nu le conveneau celor de la Generali

Modificat de Nego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la Alianz si mi-au asigurat masina pentru suma de 17000 euro dupa calculele lor de uzura.Totusi eu nu am data atat pe ea.Este ok daca vreau sa imi asigur masina la o suma mai mica?Cei de acolo au strambat din nas , stau si ma gandesc ca voi plati o polita mai mica dar nu imi vor despagubi pagubele la valoarea lor, sau imi vor da numai un procent de ex: 70% din valoarea pagubei.

Allianz au tendinta sa supraevalueze unele masini (nu toate caci mie nu mi s-a intamplat dar unor prieteni da-masini mult mai scumpe).

Avand in vedere ca pentru persoane fizice au devenit si f scumpi, nu stiu de ce nu te duci sa culegi si alte oferte de la alti asiguratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco la Polo 9n din 2002 evaluat la 6700euro a costat 486 euro/an la Omniasig. Exista o fransiza de 10% in cazul unui furt si pretul politei include si vandalism. Intre Omniasig si Porshe exista decontare directa.

Acealasi casco la Tiriac a fost cotat la 955 euro din cauza vechimii permisului proprietarului.

Modificat de netsonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare (sa nu deschid un alt topic). Cam cat ar fi asigurarea casco pe un an, nu conteaza la cine, la o fabia 1, avantaje, 1,2 HTP? Ca idee. Merci PS: Luata de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scade 10% din valoarea de nou si inmulteste cu 6%. Totusi mai bine mergi la un broker care sa-ti calculeze mai multe variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Asirom mi-au calculat astfel:

Valoare asigurata 13.367 Euro

819 E - cu plata integrala

848,32 E - 2 rate

864 E - 4 rate

------------------------

Valoare achizitie masina - 14.852 E

Uzura - 90 %

An fabricatie 2006

-----------------------

Fransiza - 0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASiban- valoarea de nou (fara discounturi) deinmultit cu 6%

Oferta pentru asigurare de avarii si furt

Daca echipezi cu alarma mai primesti 5% reducere

Daca ai GPS cu localizare (montat pe masina) nu dintr-acela lipit pe parbriz - primesti 10% reducere

Daca achiti integral mai primesti 5%

Primesti bonus acoperirea de furt pentru UE si Intreg teritoriul Turciei daca cumperi tot pachetul(si cu RCA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am facut un nou CASCO la Octavia (2001) la BCR Asigurari. Valoare asigurata 7700€. Pret polita 505€. Fransize ZERO la daune partiale si totala.

20% fransiza la furt total (la cererea mea -din oficiu era 10%). E putin probabil sa mi se fure masina, in opinia mea.

Procentul este de 6,55% din valoarea asigurata. Personal sunt foarte multumit. Anul trecut am platit 7% la Generali (unde ce-i drept aveam fransize ZERO la orice fel de dauna.

Alegerea am facut-o uitandu-ma si la cotele RCA ca tot imi expira polita in curand. BCR Asigurari e printre cele mai ieftine si acopera si Turcia (daca conteaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am casco la allianz. masina este in leasing. intrebarea mea este daca rata la casco variaza in functie de avarii (creste daca ai daune/scade daca n-ai evenimente) avand in vedere ca masina este in leasing. se aplica acelasi sistem ca la persoane fizice (adica cel nou introdus de allianz) sau nu are nici o relevanta in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu variaza si nici fransiza nu are!

doar la persoane fizice s-a introdus fransiza obligatorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar la persoane fizice s-a introdus fransiza obligatorie

Din cauza asta sunt inca nr 1 la polite Casco. Cand introduc fransize la firme (leasing) o sa le scada cifra de afaceri. De fapt cred ca tot mai putine persoane fizice isi mai asigura Casco la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

allianz e mult prea scump pentru persoane fizice. in primavara am vrut sa fac asigurare casco la ei pentru masina tatei, insa am renuntat la idee dupa ce am vazut ce preturi au. asa ca am ales bcr de care sunt foarte multumit.

acum, de ce sa mint, nici celor de la allianz n-am ce sa le reprosez din punctul de vedere al platilor efectuate catre service, cand am avut o dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Allianz Tiriac fransizele pentru persoane fizice sunt numai pentru cei care au pana in 30-35 de ani. Celelalte categorii de varsta pot alege si varianta cu fransiza 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!