Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Pentru 40 Euro pe an, tinand cont ca masina asta sta pe strada tot timpul si cand stiu ca nu am unde parca merg cu ea, eu tot mi-as asigura-o ca sa dorm linistit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

As vrea sa asigur si B5-ul din semnatura. Datorita vechimii masinii, putine societati de asigurare se baga.

Am primit o oferta de la o companie de care n-am auzit pana acuma: Delta Addendum http://www.deltaaddendum.ro/index.php

Broker-ul m-a asigurat ca n-o sa am nicio problema cu ei. Am vazut si lista service-urilor agreate, nu's foarte multe in Bucuresti insa brokerul afirma ca sunt in expansiune si-mi garanteaza suportul lui total in rezolvarea unei posibile daune. Cu el am mai asigurat si B6-le (BCR Asig), deocamdata fara niciun incident, este ruda unei colege de servici, recomandat cu caldura.

Oferta e cam asa:

Suma asigurata: 5000 eur

Fransiza: 10% la furt total, restul ZERO, asigurare de vandalism inclusa

Prima de asigurare 450 eur pe an (hahaha), se poate plati si in 6 rate

Masina e la ai mei, mai mult sta, vreau s-o asigur contra vandalismului (zgarieturi si altele)

Ce parere aveti? Nu stiu ASIROM-ul daca se baga la vechituri d'astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu si BTAsig asigura masini de 12 ani. Nu stiu insa cat te-ar costa.

Insa de firma aceea acum aud prima data si cu siguranta garantia broker-ului legata de problemele pe care le-ai putea avea cu ei, e doar VERBALA pana platesti banii. Te risti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ASIROM sigur se baga si la d-astea mai vechi dar o sa ai uzura mare si n-o sa fie suma destul de mare. Eu zic sa incerci sa treci pe la ei (si pe la alti asiguratori) ca n-ai ce pierde :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la Allianz merge pana la 14 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , trebuie sa imi vina si mie masina prin octombrie si as vrea sa stiu cam cat ma va costa CASCO ( FULL CASCO). Am auzit pe cineva ca GENERALI ar fi ok ca au si asistenta rutiera gratuita in caz de ceva . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut eu reinnoire casco la Generali. Casco Complet m-a costat 2090 lei, pt mai multi soferi si cu fransiza minima (obligatorie) de 100 euro. RCA tot la ei, a fost 307 lei.

Modificat de polo_mat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la O2-ul meu i-am facut casco fara fransiza, la 18026 euro, si ma duce toata treaba la vreo 89 euro/luna!

include furt, vandalism, etc...

nu-i rau zic eu, dar trebuie sa mentionez si ca am si rca-ul la ei plus polita caminul, si asta de vreo 3-4 ani, deci se mai fac si niste reduceri p-aici pe colo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb si eu aici (e vb tot de bani): care este bonusul primit (x% din polita) la o asigurare pentru un an fara daune?

sau pt o dauna de cca 100 euro merita sa pierzi bonusul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula reducere pentru un an fara daune este cam intre 10-15% din veche prima de asigurare. Daca umbli la polita sa nu ai surpriza sa platesti chiar mai mult decat anu trecut mai ales acuma ca majoritatea firmelor au marit tarifele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, cam acesta este procentul de reducere a pretului politei in cazul lipsei de evenimente. Insa referitor la ce zicea ciomi aveti mare grija ca baietii sunt pusi pe capatuiala. Ma refer la prelungirea politei si nu la incheierea unei noi polite. Ma duc acum o luna doua sa imi reinnoiesc polita, la acelasi agent de asigurari din ultimii 4 ani, si cand imi face calculul iese ca am de platit chiar mai mult decat pretul initial al politei. Indignat, intreb care e treaba, ca doar nu s-a intalnit hotu cu prostu. La care el: pai se vedeti, e adevarat ca nu ati avut nici un eveniment si ca noi nu v-am platit nimic, dar multi clienti au avut iar anul acesta am platit mai mult decat plafonul preconizat. Deci practic eu trebuia sa suport problemele altora. M-am dus frumos acasa si am studiat contractul cuvant cu cuvant (lucru deloc usor, avand in vedere ca e scris cu caractere de 6 :( ), iar pe la sfarsit scria clar ca ei nu pot sa majoreze pretul asigurarii in cazul in care nu ai avut nici o avarie. Asa ca am sunat la persoana cu o functie superioara agentului respectiv, i-am explicat care este treaba, ea mi-a repetat ce-mi spusese agentul, dar in momentul in care am invocat punctul respectiv din contract si-a dat seama ca nu m-a prins si mi-a acordat reducerea cuvenita.

In concluzie, sfatul meu este sa aveti mare grija ca lumea mizeaza pe ingnoranta sau neatentia voastra pentru a-si acoperi propria incompetenta.

S-auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem pe forum agenti de asigurari care fac reduceri pentru membri? :P

M-ar interesa in ordinea asta: Allianz, Generalli, BCR Asigurari, Asiban.

Rog PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare de 10 puncte:

Saptamana viitoare imi expira Casco la Generali si am niste ciupituri pe capota de la pietricele aruncate pe frumoasele noastre drumuri.Vopseaua e sarita in vreo 4-5 locuri.

Despagubeste CASCO asa ceva?

Merita sa revopsesc capota pentru cateva puncte de impact? Mentionez ca se va vopsi si o aripa fata datorita unor zgarieturi mult mai serioase, precum si o portiera din aceleasi motive, aceste dosare fiind deschise deja.

Mentionez ca nu mai doresc sa prelungesc contractul cu ei datorita schimbarii politicii de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul masinii noi a fost in 2006 de 905 milioane - CASCO 2006 (fara reducere sau promotzii) - 64 milioane/an (Alliantz Tiriac) - full casco fara franshiza

Pretul actual al masinii conform calculatiei 810 milioane - CASCO 2007 (fara reducere sau promotzii) - 90 milioane/an (Alliantz Tiriac) - full casco fara franshiza.

Neavand evenimente exista o circulara la ei prin care se pastreaza contractul ce expira din care se scade 10% - 57 milioane/an (Alliantz Tiriac).

Deci daca te fereste Doamne Doamne de evenimente....si asta ne dorim totzi ...iesi muuuult mai ieftin la Tiriac....daca nu alternativa este alta societate de asigurari si 10-20% frashiza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am asigurat golf 5 2007,1.4,goal edition,valoare auto 13500 eur ,la GENERALI,pe 600 eur/an..si o franshiza de 100 eur pt fiecare dauna...cum vi se pare,mult,putin?la anul sa ma orientez la altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...cum vi se pare,mult,putin?la anul sa ma orientez la altceva?

Pai daca nu vei avea nici o dauna se cheama ca ai economisit 100€. Nu stiu ce cotatii ai primit de la alti asiguratori cu fransize zero la daune partiale.

Eu unul plec de la Generali luna aceasta, tocmai pentru ca eu personal apreciez o asigurare fara fransiza la daune partiale (cele mai probabile sa se intample).

In traficul din ziua de azi, poti avea lejer 3 daune usoare pe an. Si atunci ce faci? Scoti de fiecare data cate 100€.Adaugate la prima de asigurare.

Fransiza obligatorie la daune partiale e o inginerie de asigurari care sa te faca sa eziti sa apelezi la solicitare de despagubire. Mai exact sa repari pe banul tau desi ai CASCO. Si atunci unde e interesul tau?

Pe de alta parte este totusi pozitiv ca Generali nu considera bonus malus daunele cu regres pe RCA (cele care nu sunt din vina ta). Dar iti 'umfla' cate 100€ si in aceste cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cotatia mi se pare aiurea pt ca eu am ciupit vopseaua pe bara si costa 400 roni afacerea...si cred ca la mici daune o fi posibilitatea sa platiti jumi-juma reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cotatia mi se pare aiurea pt ca eu am ciupit vopseaua pe bara si costa 400 roni afacerea...si cred ca la mici daune o fi posibilitatea sa platiti jumi-juma reparatia.

Pai exact ce spuneam, costa 400 lei, nu mai apelezi la ei si o faci pe banii tai. Daca apelezi la ei, dai 100€ si ei platesc diferenta.Iar la anul te alegi cu prima majorata mult.

Sistemul asta e cam generalizat in Occident. De aceea, masinile in Italia, Franta unde stilul de parcare/iesire din parcare e haotic, f multe masini sunt lovite usor si nu sunt reparate. Pt ca omul e speriat de fransize si bonus malus ca sa apeleze la CASCO desi il plateste si nu e deloc ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...sa inteleg ca nu imi pare rau ca am casco important e sa dau daune cat mai mari..ca sa nu simt suta...:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau le aduni :) (cel putin eu asa am de gind sa fac, macar sa stiu de ce ma arde la reinnoire. Asa daca pun pe bubica aia un sticker cu RO, am bara noua :beerchug: )

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe masina din semnatura care este din 2002 si pretz de catalog 19980 euro, CASCO la Asirom. A fost evaluata la 10500 euro si platesc 24 milioane pe an.

Modificat de d_crisu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!