Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

pai in mod normal, daca intentionez sa o vopsesc (masina) este mai indicat sa merg pe Casco, nu? Ca asa m-ar costa cateva sute bune poate chiar 1000 si :-s..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi nu stiu cum "sa le zic" ca mi zgariata masina .. cum se procedeaza :icon_thumright:) ?
Polita ta de CASCO suporta vandalismul? Te duci la politie pentru constatarea vandalizarii, apoi la asigurator. Bineinteles, masina trebuie sa fie vandalizata (zgariata) peste tot, ca altfel nu o poti vopsi integral.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. trebuie sa "imi bat joc de ea". In acest caz mai astept putin .. parca mi mila :rolleyes: dar nici nu as da 2000 de euro din buzunar :D.. ms de sfaturi . o sa vad ce si cum :-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RedFighter tu-ti dai seama ce discuti pe un forum public avand numarul de telefon, masina si numarul de inmatriculare in profil?????

In alta ordine de idei, abtineti-va de la a discuta chestii ilegale pe forum. Aveti mesaje private, messenger, mail, telefon, altele pt chestii d-astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa-mi asigur si eu masina, am avut casco la Alliantz, am renuntat ca mi-au recalculat dupa noul program si nu-mi mai permit.

Daca cineva a facut recent o comparatie intre societatile de asigurari, v-as ruga sa-mi spuneti si mie care-i cea mai rentabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o oferta de la Astra, cum vi se pare?

: valoare de nou 20431 euro

suma asigurata 8990

rezultat 656 euro/an

Full casco cu fransiza 10%, numai la furt total.

Sau fara furt, 525 euro/an in rate,

Sau 472 euro cu plata integrala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm oferta asta e cand propietarul e persoana fizica sau cand masina e pe firma?

In ansamblu oferta mi se pare foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta este pentru persoana fizica.

Am mai avut una de la Generalli, dar aveau fransiza 6420 RON la tot, adica nu-ti despagubesc nici o paguba sub aceasta suma :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fratiilor eu am fost la Allianz...astfel: masina a fost 17.000 in 2000-pret de catalog..iar in urma vechimii suma care mi-o platesc ei in caz de furt/vandalism/calimitati etc. este de aproape 7000 euro....dar

...franciza 0...5000 ron/an

...franciza 821....3200 ron/an

...franciza 1000...3000 ron/an

toate sunt platibile in 10 rate...cum vi se pare suma pe an care ar urma sa o platesc..sincer mi se pare un pic cam scumpa pt un Golf 4 din oct 2000...??

astept raspunsuri si sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump, f scump.

Nu-ti ramane decat sa incerci la firme de genul BCR asigurari, BT asig, Omniasig, Unita, Asiban...etc.

Cu siguranta vei obtine cotatii mai bune. Si nici probleme prea mari s-ar putea sa nu-ti faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o oferta de la BCR Asigurari....

1. Plata in rate, cu fransize Suma asigurata = 6859 EURcota de prima = 6,43 %prima de asigurare anuala = 441 EURfransize: 1 % din SA in caz de daune partiale ( avarii partiale, furt partial ) 10 % din SA in caz de daune totale ( furt total, dauna totala )

2. plata in rate, fara fransize Suma asigurata = 6859 EURcota de prima = 8,95 %prima de asigurare anuala = 614 EURfransize = 0

Definitii:Fransiza = partea din despagubire suportata de asigurat

Facilitati: In caz de plata integrala a primei de asigurare beneficiati de o reducere de 10 % a cotei de prima.In cazul in care odata cu incheierea politei CASCO incheiati si o asigurare de locuinta, mai beneficiati de o reducere de 10 % a cotei de prima

IAr acestia sunt de la OMNIASIG

Modalitate de calcul: catalog

Valoare de nou: 17709

Modificari constructive 0

Suma echipamente 0

Informatii asigurare

Compania: OMNIASIG

Asigurare anterioara: NU

Tip acoperire: avarii

Riscuri suplimentare: VandalismPatrundere autovehicul in zone inundateAvariere autovehicul in afara drumurilor publice

Dotare GPS: nu

Dotare alarma: nu

Utilizare auto: in folos personal / activitate firma

Fransiza: fara fransiza* la riscul de furt total

Informatii asigurareCompania: OMNIASIG

Categorie: Autoturisme, autovehicule de teren - productie externa (inclusiv Daewoo)

Suma asigurata: 6552€

Cota de Prima: 10.08%

Prima de asigurare: 660€

Numar rate: 6

Prima rata: 110€

Valabil din: 08-08-2007

Marca/ Model: VW-Golf 1.6 Edition

Categorie: Berlina

An fabricatie: 2000Culoare: Argintie

Capacitate cilindrica: 1598

Putere (KW): 77/105

Nr locuri: 5

Marca anvelope: Continental

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pt cei care nu au luat masina in leasing. La ridicarea masinii practic nu ai asigurare casco. Cand ma duc sa ridic masina daca doamne fereste am accident presupun ca tre sa suport toate cheltuielile.Se poate evita sau se poate proceda intr-un fel,astfel incat sa ai asigurare casco in momentu ridicarii masinii??

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci cu foaia aceea pe care vei avea seria masinii si ii vei face CASCO si cu 2 sapt inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shellshock: eu sunt tot in situatia ta si am intrebat la omniasig, avand ceva cunostinte acolo voi face casco la omniasig. din ce mi-a zis nu se poate face cu 2 sapt inainte, cel putin la omniasig. in momentu in care masina e la dealer in curte merge un reprezentant de la omniasig care face poza la masina si asigurarea iti va intra in vigoare de a doua zi. oricum sigur nu vei ridica masina din prima zi de la dealer ca tre sa ii vina numere rosii si chestii de genu asta deci 1-2 zile tot sta in curte la dealer si in timpu asta poti sa iti rezolvi cu casco. poate la altii e altfel da la omniasig asa mi-a zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a facut Casco cand masina era la Curtici. Masina nu este pe leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aloo????? ma ajuta cineva?? cu ofertele de CASCO?? cum vi se par??

ALOOO!! Ai rabdare; sau crezi ca esti la ghiseu? :lol: :lol:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doriti o oferta la CASCO rog PM. Voi incerca sa va ofer o cota de prima cit mai avantajoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aloo????? ma ajuta cineva?? cu ofertele de CASCO?? cum vi se par??

ALOOO!! Ai rabdare; sau crezi ca esti la ghiseu? :) :)

alooooooo!

intre omniasig si bcr asig aleg oricand bcr asig-fara fransize!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lexy, ai PM..si completeaza locatia la profil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce-am primit o oferta decenta de la Astra pentru viitorul meu Passat B6, cu pret de lista 22.200. Totul iese la 952 Euro, cu o singura fransiza de 15% in cazul furtului total, pentru avarii si dauna totala fransiza 0%. Am mari dubii ca gasesc prin alte parti mai bine dar mai sap :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Polo 1.2 12 V, 2002

vreo 10 milioane pe an(325 euroi). bcr asigurari

Modificat de tidess
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POLO 1.4 13.200 EUR DDP din Octombrie 2006

800 EUR/an ASIROM

Cam scump...ma voi reorienta

Modificat de thegreek_27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut CASCO la BCR

Suma asigurata 12000 eur, ceva mai mica decat pretul de achizitie al masinii

Prima: 800 eur/an, in 6 rate

Fransiza 10% furt total, restul fransiza ZERO

Asigurare de vandalism inclusa

Acolo scrie insa ca, in caz de razbel, revolutii, lovituri de stat (mineriade?) primesc ciuciu, aia e..sper sa nu am ghinion. In rest, polita acopera cam tot, inclusiv daune produse de fenomene naturale (traznet, inundatii,etc) , copaci prabusiti, pietre, vecini idioti.

Nu sunt asigurate cauciucurile in cazul in care le tai in sina de tramvai daca nu a fost afectata si janta. Adica daca se taie cauciucul doar, spaga mea.

Am incercat la mai multi asiguratori, am ales BCR din mai multe motive, incluzand aici prima de asigurare, faptul ca am lucrat cu ei odata (adevarat era RCA nu CASCO). Asigurarea am facut-o printr-un broker care s-a deplasat la mine la birou, mi-a oferit consultanta, ma va anunta cand e data scadenta pentru urmatoarea rata si chiar se va deplasa la mine s-o incaseze. De asemenea, m-a asigurat ca ma va ajuta/consilia in cazul unei daune. Brokerul este ruda unei colege asa ca am mers pe incredere. Acuma dorm linistit mai ales ca am reusit sa iau si loc de parcare de la Primarie.

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor dati-mi si mie un sfat. Vreau sa-i fac la Dacia veche CASCO si mi-a facut unu de la ASIROM o oferta si suma asigurata e 1200 Euro :P Nova se vinde pe piata cu 2000 si mie mi-o asigura la 1200?

De ce e asa subapreciata cand Passatul tot la Asirom e asigurat la 14000 Euro (deci mult peste valoarea pietei). La sfarsit mi-a zis respectivul ca cica nu o sa mai gasesc la alta firma ca ei sunt singurii care asigura d-astea vechi.

Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e asa subapreciata cand Passatul tot la Asirom e asigurat la 14000 Euro (deci mult peste valoarea pietei).

Ceva sfaturi?

Pentru ca masina are uzura in acte de 90% fiind de aproape 10 ani.

Sfaturi? Sa nu ti-o asiguri CASCO, nu are nici un sens...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!