Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

GoodLookingElf

De acord cu Sharanel... daca service-ul avea decontare directa cu Allianz-ul atunci cunosteau foarte bine tarifele. Eu zic sa nu te lasi asa usor fiindca societatile de asigurari merg la intimidare de multe ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa, si eu daca imi fac service si repar o zgarietura de logan si facturez 5000 euro ti se pare normal?

Sa nu exageram, diferentele de pret erau la PIESE si nu la manopera si daca tie ti se pare normal ca atunci cand ai casco sa vii cu banii in buzunar la asigurator sa iti inchida dosarul de dauna, mie nu mi se pare normal deloc.Mai ales cad am intrebat in mod clar la service daca au sau nu decontare directa cu Alianz.

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu, mie mi-au spus clar sa nu ma duc la reprezentanta ca au preturile prea mari. Daca service-ul acela unde a fost reparata masina este pe lista agreata de service-uri conform anexei la contract, atunci daca isi sustin sus si tare parerea lor inseamna ca trebuie implicat OPC (ANPC). Stii, m-am saturat sa ma tot cert pentru drepturile mele si sa-mi fac nervi, asa ca apelez la cei abilitati sa faca lucrul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, din punctul meu de vedere cred ca domneste legea junglei, adica fiecare isi face propriile reguli in functie de zona, client, si mai stiu eu ce . Cert este ca daca le faci scandal monstru poate ai sanse sa rezolvi ceva( dar nu e civilizat sa faci asta) . Cert e ca prietenul meu ca sa isi recupereze masina a platit acei bani si gata.Nu cred ca o sa mai faca altceva ca nu e genul. Patronul service-ului a spus ca ii pare rau de situatia creata si culmea mai are 2 masini in situatia data. Asta in contextul in care el a mai lucrat si a mai trimis masini la Alianz si no problem, au dat acceptul de plata imediat . Asa ca .... ;) nu ramane decat sa ne minunam de aberatiile si prostia unora . :lol: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire legata de Allianz. Vreau sa fac un CASCO cat mai acoperitor (nu zic "full" ca nu-mi place termenul). Am vazut in contractul pe care il semnezi ca scrie fransize obligatorii 20% furt total si 2% daune partiale (din suma asigurata) . Ideea e ca nu este nici o anexa in care sa precizeze acest lucru unde il precizeaza ? Ca pe polita scrie doar suma nu ? Care e majorata cu procentele respective tocmai sa fie scoase acestea ..dar cum se certifica ca sunt scoase "pe scrise" ?! Eu nu m-am prins ...

Si a 2-a nelamurire NU scrie nicaieri ca asigura vandalismul. Scrie ca asiugura lovituri si zgarieturi dar nu zice daca sunt provocate SI in urma unui act de vandalism sau in alte conditii. Am gasit aici ca Allainz ar despagubi si vandalism asa este?! Ce semnezi e asa facut (cred ca e si vechi) ca poti evita asta ca asigurator...

Mulutmesc si va astept cu un raspuns asap aici sau pe PM.In special de la cei care sunt clienti Allianz sau au facut in ultimul timp la ei polite gen "full" . Vreau sa fac o polita cu ei si mai am aceste denumeriri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la vandalisme iti pot spune eu 100% ca le acopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe contractul de anul trecut la Allianz, pe prima pagina erau trecute clar procentele de franciza. Vezi ca 1-2% la alea partiale e naspa. Ajungi ca daunele de vandalism (urme de chei) cel mai probabil sa se incadreze sub 2% si sa le platesti tu.

Allianz acopera vandalismul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASIROM.. pentru ca preferam clasicii, si pentru ca sunt seriosi (cel putin eu la 4 masini nu am avut niciodata probleme la plata)

dau pe luna 132E la o valoare a masini de 18000 euro

asigurarea acopera integral valoarea masinii in caz de dauna totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe contractul de anul trecut la Allianz, pe prima pagina erau trecute clar procentele de franciza. Vezi ca 1-2% la alea partiale e naspa. Ajungi ca daunele de vandalism (urme de chei) cel mai probabil sa se incadreze sub 2% si sa le platesti tu.

Allianz acopera vandalismul.

Salut litza

Stiu ca scrie dar ai pe prima pagina o rubrica cu 4 chestii daune partiale/totale si furt totl/partial in fiecare casuta sunt trecute procentele de fransiza ca sa scrie. Ea vine polita standard cu 20% la frt si 2% la daune partiale . Asa scrie in conditiile de asigurare ca sunt "obligatorii". Daca platesti suplimentar (si multiusor) iti sriu si la astea zero.

Asa estre nu ce scrie pe prima pagina a politei abroga ce scrie in conditiile generale nu ? :) Cine are polita incheiata cu 0 peste tot sa confirme ca asa este va rog asap, pt ca am vazut acele rubrici. Desi nu scrie pe nicaieri ca acele "fransize" obligatorii pot fi scoase in conditii speciale sau nu si cum anume. Dar pe prima pagina a politei Allianz casutele respective indica clar faptul ca se pot scoate cred (Ca se pot trece alte procente fata de cele din conditii) Ma insel?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut litza

Stiu ca scrie dar ai pe prima pagina o rubrica cu 4 chestii daune partiale/totale si furt totl/partial in fiecare casuta sunt trecute procentele de fransiza ca sa scrie. Ea vine polita standard cu 20% la frt si 2% la daune partiale . Asa scrie in conditiile de asigurare ca sunt "obligatorii". Daca platesti suplimentar (si multiusor) iti sriu si la astea zero.

Asa estre nu ce scrie pe prima pagina a politei abroga ce scrie in conditiile generale nu ? :) Cine are polita incheiata cu 0 peste tot sa confirme ca asa este va rog asap, pt ca am vazut acele rubrici. Desi nu scrie pe nicaieri ca acele "fransize" obligatorii pot fi scoase in conditii speciale sau nu si cum anume. Dar pe prima pagina a politei Allianz casutele respective indica clar faptul ca se pot scoate cred (Ca se pot trece alte procente fata de cele din conditii) Ma insel?!

Fransizele de 20% si 2% se pot scoate daca vrei dar trebuie platit suplimentar. In principiu la orice calcul pt casco se pleaca de la o cota de baza dupa care se adauga majorari (valoare masinii , rata daunei) sau reduceri (fara furt , parc auto , ani fara daune); daca vrei sa alegi cu fransize 0 cota care o ai in urma calculelor initiale se inmulteste cu 1.1 pt 20% la furt total si 1.15 pt 2% la furt partial - asta e pt persoane juridice ; pentru pers fizice exista calcul on line :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut polita cu 0% peste tot. Dar nu prea pricep ce vrei sa zici. Agentul mi-a calculat la prima un procent de baza inmultit cu diverse procente de risc.

Unul din alea era *1.15 pentru ca am vrut 0% la partiale.

Exista o rubrica in care probabil baga un *0.9 sau ceva de genul daca optam pentru ceva franciza la furt total.

Si la final inmultea procentul de baza 4.9 cu toate alea care erau trecute si a iesit un 5 si ceva din suma asigurata. Per total am avut franciza 0% la toate riscurile.

Asta se intampla anul trecut. Anul asta au bagat pe calculator calculul si iti scoate direct calculatia. Nu prea mai e clar de unde iti iese prima aia. Si mi-a scos o cota dubla fata de anul trecut pentru ca am beneficiat de un eveniment minor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca scrie dar ai pe prima pagina o rubrica cu 4 chestii daune partiale/totale si furt totl/partial in fiecare casuta sunt trecute procentele de fransiza ca sa scrie. Ea vine polita standard cu 20% la frt si 2% la daune partiale . Asa scrie in conditiile de asigurare ca sunt "obligatorii". Daca platesti suplimentar (si multiusor) iti sriu si la astea zero.

Asa estre nu ce scrie pe prima pagina a politei abroga ce scrie in conditiile generale nu ? :offtopic: Cine are polita incheiata cu 0 peste tot sa confirme ca asa este va rog asap, pt ca am vazut acele rubrici.

Eu am asigurat GTI-ul pentru 26000 EUR si am fransiza 433 RON doar la daune partiale. La dauna totala, furt partial/total fransiza este 0. Asigurarea m-a costat 4990 RON. Modificat de MotorHead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 1.4 TDI din ianuarie 2007 (13.400 DDP)

52 EUR/luna

Generali

Modificat de rechinashu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Eu am facut la Asiban cu tot cu vandalism, 1006 euro pe an, valoare asigurata 15600 E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare cum credeti ca un broker poate face o oferta mai buna decat altul ?! Toti au exact aceleasi oferte pentru ca aplica aceleasi procente in functie de asiguratorul la care iti calculeaza polita. Discountuirle politei iarasi sunt fixe si sunt stabilite tot de firma de asigurari.Singurul lucru care il poate face un broker la un CASCO ar fi sa-ti cedeze din comisionul lu ide 10-15% la o polita dar nu stiu sub ce forma se poate sau cine ar face-o! .Altfel nu vad cum ai putea obtine la Allianz de ex o cotatie mai buna la un broker sau altul sau direct la Allianz. Toti lucreaza la fel.Si isi iau comisionul din polita. Ca (SI) asta marest e polita ,acest comision, care mi se pare destul de frumos, e alta discutie dar asta e brokerajul. La o masina de 20.000DDP sa spunem un CASCO este minim 12000E , la care probabil un broker ia probabil minim 150E. O asigurare daca faci pe zi si te doare la basca nu ? :lol:

Spuneti-mi si mie cum acest broker poate sa dea o oferta mai buna ca altul. Cei care ati facut sa posteze. A aplicat alte procente peste capul Allianzului sau cum?! No offence nu am nimic cu nici un broker doar ca nu inteleg Eu peste tot am gasut EXACT acelasi algortim de calcul si implicit costuri finale. Stie cine cum poate un broker sa-ti faca o oferta cu 10% sa zicem mai mica ca altul IN EXACT ACELEASI CONDITII DE ASIGURARE?! Eu nu vad cum, dar poate imi scapa ceva :)

In afara de sprijin ulterior in caz de daune nici un broker nu-ti poate oferi nimic cred ca si castig la polita pt tine. Iar ei isi iau acelasi comision.Tie teoretic ti-e indiferent unde faci, dar brokerului nu. Ce-ti poat eoferi un broker in plus fata de altul in afara de consultanta in caz de dauna si sprijin eu cred ca NIMIC

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, m-a sunat si mi-a povestit :lol:

Andrei, cum calculeaza nu stiu si nici nu cred ca pot/vreau sa inteleg atita timp cit masina mea e evaluata intre 8 si 12 mii de euro iar asigurarea e pina la 1100, culmea fiind ca nu creste rata direct proportional cu valoarea despagubita, fransizele fiind cam aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: @andreio2 un exemplu clar il dau eu, am fost personal la asirom si am cerut o cotatie pt masina, la valoare de 14000, prima a fost de 1400(enorm), am sunat la persoana cu, care am colaborat pt cealalta masina(broker de asigurari) si la aceeasi valoare asigurata prima a fost de 1047 de euro, acuma de unde aceasta diferenta? reamintesc ca ambele cotatii au fost la acelasi asigurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt off topic va rog moderatorii sa mutati topicurile. Eu nu inteleg chestia asta si pace cu cote diferite pt o masina care ai factura la brokeri diferiti! Nu inteleg ce e asa de senzational cu acest broker sau oricare altul caruia i s-ar face reclama.Daca postam toti care cunoastem un broker sa-i facem reclama sa-l umplem de comisioane e o alta treaba. Asa nu vad de ce Voinea sau un alt tip cu "notorietate" pe acest forum (eu sunt ff nou) nu se face broker el insusi, e extrem de simplu ca procedura si facem toti la el si castiga o gramada de bani de la mai toti care-si iau masini noi si sunt membri pe acest forum strigand sus si tare ca mai bine ca la el nu e pe nicaieri!. Eu in locul lui Voinea sau altcuiva asta as face EASY MONEY NU ? :lol:)))))) La mine ati face asigurari o sa ofer cel mai mic pret de pe piata :lol:))))

Cred ca e un precedent periculos acest topic. Daca 300 numai dintre membrii deschidem un topic fiecare cu "Gigi broker de asigurare cel mai tare din parcare 0723....." vi se pare normal.Eu cunosc unul 3 brokeri de asigurare.

Eu vorbeam scuze daca nu am precizat de masini NOI a carei cota se ia dupa DDP-ul (cu optionale cu tot final) de pe factura masinii. E posibil ca unele firme de asigurari sa practice urmatorul "truc" am vazut la unii importatori de alte produse. Ca sa nu faca concurenta "neloiala" dar e mult spus brokerilor, dau in general cotati mai mari (dar iarasi repet aceasta diferenta cred ca apara la masini"evaluate" nu unde ai factura clara de suma). De exemplu sunt importatori directi de anumite produse (electrocasnice sa spunem) care nu spun ca nu vad catre PF , dar practic iti dau un pret clar mai mare decat al dsitribuitorilor (care au si marginea lor in acel pret). Tocmai pentru a te duce la distribuitori si el sa nu se incurce cu facturi multe si mici de la PF si sa faca concurenta propriilor distribuitori. Cred ca ceva similar e posibil sa fie si la asigurari. Eu ca asigurator lucrez cu brokeri tocmai ca e mai rentabil acel comision din fiecare polita decat sa inchiriez spatii de bioruri sa platesc omanei lunar INDIFERENT cate polite vand etc. Plus ca brokerul se mai duce el "peste client" e mai flexibil ca program, rapiditatea de incheiere a politeti etc. Este doar pararea mea si atat. LA brokerii cu polite pt masini cu FACTURA nu pot exsita diferente la ACELASI ASIGURATOR. Ca-ti evalueaza el o masina SH mai putin ca sa dai mai mult (oricum sunt niste grile si aici cred) sau mai mult in caz ca vrei sa inscenezi ceva (presupunand ca tine) si sa iei mult mai mult pe ea decat face , e posibil cred...

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt SH se uita in catalogul Schwacke, deci la toti ar trebui ca masina sa faca X euro, dupa care fctie de comisioane, procente, etc. sa ai o suma de plata, iar intre asiguratori suma sa varieze cu +/- 100 euro, corelata cu beneficiile avute.

daca noi gindim ca imbogatim pe cineva nu e prea bine; daca mie si la inca 1000 ne convine pretul nu ne mai intereseaza ca se imbogateste brokerul. parerea mea.

fa-te broker, da-ne oferta mai buna si ii sufli viitorii clienti :P

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiO2...raspunsul ti l-ai dat deja singur.Treaba e identica cu vanzarea masinilor VAG de catre dealeri. Unii dau discount mai mare, altii mai mic, altii deloc. De unde se da discountul? Din marja de castig.Astfel ca un broker care are un rulaj mai mare isi permite sa dea un discount mititel de la el...ca sa-si faca un rulaj si mai mare. E greu...?

Daca sunt off topic va rog moderatorii sa mutati topicurile. Eu nu inteleg chestia asta si pace cu cote diferite pt o masina care ai factura la brokeri diferiti! Nu inteleg ce e asa de senzational cu acest broker sau oricare altul caruia i s-ar face reclama.Daca postam toti care cunoastem un broker sa-i facem reclama sa-l umplem de comisioane e o alta treaba. Asa nu vad de ce Voinea sau un alt tip cu "notorietate" pe acest forum (eu sunt ff nou) nu se face broker el insusi, e extrem de simplu ca procedura si facem toti la el si castiga o gramada de bani de la mai toti care-si iau masini noi si sunt membri pe acest forum strigand sus si tare ca mai bine ca la el nu e pe nicaieri!. Eu in locul lui Voinea sau altcuiva asta as face EASY MONEY NU ? :rolleyes:))))))) La mine ati face asigurari o sa ofer cel mai mic pret de pe piata :)))) Cred ca e un precedent periculos acest topic. Daca 300 numai dintre membrii deschidem un topic fiecare cu "Gigi broker de asigurare cel mai tare din parcare 0723....." vi se pare normal.Eu cunosc unul 3 brokeri de asigurare.
Iar sectiunea aceasta incepe sa semene cu ceea ce noi moderatorii numim bagare in seama...Ce-ar fi sa-i lasi pe altii sa faca ceea ce se pricep ei mai bine...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zic si eu.

deci la polo ul meu din 2002 mi au facut evaluarea la vreo 6500. prima de asigura 350 /an cu plata in 10 rate. asigurarea e la BCR (e voie sa spun?) daca nu e voie sa stergeti va rog. am facut o prin un broker(nu spun care ca vad ca i cu suparare. da puteti sa ma intrebati pe pm). ca la sediul la bcr mi au spus vreo 420. omul s a ocupat foarte serios. mi a adus polita la servici ca nu au reusit sa mi o faca in ziua in care m am dus cu ea la inspectie.

a doua zi dupa ce am platit prima rata.... masina zgariata pe toata partea dreapta. mi au dat indreptare si vopsire aripa fata/spate, usa fata/spate, manere usi, lucas nou. am mers cu ea in service unde a trebuit suplimentat cu bandourile laterale. a venit tipul de la bcr la service si a adaugat pe constatare.

asteptare la dealer... 3 saptamani (cu pile!!). durata reparatie 1 sapt. factura 3400 RON. calitate. ok dar nu perfecta. sunt cateva puncte pe aripa in care a sarit vopseaua si kitul cred ca dupa prima vopsire sau asa ceva, ca apare cumva cojit si dat cu vopsea peste. poate ca era dinainte dar... ei au incasat vopsit toata aripa... ma rog, la 34 de milioane cred ca puteau face o treaba mai buna. asta se intampla la autoworld in cluj.

acceptul de plata mi l au dat in baza facturii. fara nici un comentariu. in ziua respectiva am si luat masina.

deci, in concluzie, de asigurare sunt foarte multumit. de service... asa si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am tot vazut si auzit ca si-au vopsit masina pe baza Casco. Dar cum se procedeaza? Ca daca este zgariata, cei de la casco probabil vor spune ca repara partea zgariata si gata . Eu as vrea sa schimb si culoare masinii. Deci cum se procedeaza (am vazut si pe forum pe cineva cu un golf verde deschis care mi se pare ca a fost vopsit pe casco. sper sa nu ma insel).. anyway ms :D

edit: se va plati la anu' ceva in plus, la casco?

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic deja de anul asta se calculeaza rata la CASCO in functie de daunele avute. la mine asa e la BCR. si am inteles ca la majoritatea firmelor e asa.

mut topicul in aria de Legislatie, la CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun dar cat poate sa imi ia in plus. doar nu ma va costa casco acum 500 de euro in plus. si totusi nu stiu cum "sa le zic" ca mi zgariata masina .. cum se procedeaza ;)) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in primul rand pierzi reducerea. care poate fi de pana la 15%. sau chiar mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!