Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Acum, in iunie 2007 cat ajunge Casco/an la Polo-ul meu? Are cineva idee? Am auzit sume undeva la 600Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

610 euro pe anul trecut la Asirom la valoare ddp 14860 euro (full casco),anul asta 550 euro la valoarea de 13800 euro, orcum sper sa nu il folosesc deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar la o valoare de 11 000 ar trebui sa fie undeva pe la 500E nu? Iti urez sa nu-l folosesti niciodata:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna alegere cu generali! si eu am asigurarea la ei si din nefericire a trebuit sa-mi repar masina pe casco iar ei s-au miscat super repede si au fost foarte prietenosi si intelegatori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Vw au cotract si cu Allianz-tiriac si cica te rezolva imediat si VW si A-T. Acum fiecare cu norocul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum functioneaza asigurarile astea? de ex. maine iau masina de la dealer, iar el imi zice ca pot face Casco si Rca acolo, dar din cate stiu ele in vigoare a 2-a zi Casco si a 3-a Rca-ul, nu?Sa-mi fac de azi asigurarile?ca nu am chef sa am vreo surpriza si sa stau cu emotii in ziua aia. Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FULLCASCO, fara franchiza, la valoarea asigurata de 10000 E - 2000 RON/an in doua rate la GENERALI (fara probleme pana acum). inainte sa fac CASCO am sunat la PORCHE sa intreb cu ce firme de asigurari lucreaza direct, adica daca in caz ca se intampla ceva care ar fi procedura de urmat. raspunsul a fost> se vireaza banii direct in cazul firmelor de asigurari ALLIANZ si GENERALI. Deci, din cele doua ..... mai ieftin la GENERALI si probabil la fel de seriosi. Parerea mea este ca ar trebui sa alegi una din cele doua. Numai bine cu noua achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am luat ieri masina si am incehiat Casco si Rca, ambele pe 6 luni = 1420 Ron (din care 250 RCA-ul),fara franchiza, la valoare de 11 000euro, la Allianz. Am auzit de asemenea ca cei de la Porche a rupt contractul cu Generali. Cel mai bine ar fi sa va interesati cei care aveti la Generali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiriac 840E/an full casco masina noua. Multumit de servicii. Fara probleme

cunosti altceva decat FULL casco. exista juma' de casco? rtei sferturi de casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vlad_cozma:

"FULL casco" inseamna ca acopera si riscuri de vandalism etc. Degeaba faci pe desteptul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosti altceva decat FULL casco. exista juma' de casco? rtei sferturi de casco?

Avand in vedere ca nu prea pricepi ce inseamna casco tin sa te anunt ca exista mai multe tipuri de casco. De ex la Allianz-Tiriac poti sa-ti faci casco full (avarii partiale , furt partial , avarie si furt total) sau poti opta:

pt avarii partiale si avarie totala

pt avarii partiale si furt partial

pt furt partial si furt total

pt furt total si avarie totala

Deci vezi ca sunt numeroase optiuni de casco, totul depinde de optiunea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

full casco nu exista!

daca da rog pe cineva sa scaneze polita casco ""full" sa o vad si eu.

treaba asta este asemenatoare cu anunturile auto unde se vand numai masini cu dotare full, dar la o verificare constati ca nu are navigatie, deci nu e full!

In concluzie full casco nu prea imi zice foarte multe, pentru ca nici o polita casco din romania nu acopera toate riscurile la care este supus un autovehicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie full casco nu prea imi zice foarte multe, pentru ca nici o polita casco din romania nu acopera toate riscurile la care este supus un autovehicul.
Spune-mi te rog un risc care nu este acoperit de polita "full" de la Allianz sau Omniasig. Modificat de MotorHead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. o anvelopa cu galma datorata unei gropi

2. terorism.

etc.

cel mai bine este sa iei o polita casco si sa te uiti pe ea la capitolul "EXCLUDERI" absolut toate politele au acest capitol (chiar si cele full).

Inca o data care este polita full de la allianz sau omniasig ca eu nu am vazut-o niciodata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. o anvelopa cu galma datorata unei gropi
Galma parca intra pe CASCO, nu intra taierea sau explozia :D

De obicei la excluderi sunt chestii de bun simt. Da, nu primesti despagubire in caz de terorism, revolutie, razboi etc., dar asta nu afecteaza prea mult.

Inca o data care este polita full de la allianz sau omniasig ca eu nu am vazut-o niciodata
Nu scrie pe ea "full", daca asta te framanta... Ideea e ca asiguratorii ofera diverse optiuni de CASCO, si tu poti alege o varianta mai restransa sau una cat mai cuprinzatoare. Si variantei mai cuprinzatoare i se spune, in popor, "full".
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MotorHead pe mine nu ma framanta chestia asta dar cineva a spus ceva corect si a fost facut "destept" pe nedrept si nu mi-a placut chestia asta.

oricum eu m-am obisnuit sa ignor cuvantul full din fraza "full casco" pentru ca practic nu stiu ce riscuri acopera polita aceea.

si sa stii ca bunul simt este o notiune ff larga pe care multi o interpreteaza cum vor. :D

ps: din pacate galma la anvelopa fara avarierea si unei alte piese a masinii nu e acoperita de casco.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Budess, m-ai speriat TARE !. Ti-am dat si PM. Da mai multe detalii. Adica cei care au la Generali (inclusiv Je) nu le mai este valabila asigurarea in service ?. Da-ne te rog mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rupandu-se contractul cu cei de la Generali (asa mi-a zis reprezentantul firmei de brockeraj cu care lucreaza PBN), nu se va mai face decontare directa, insa asigurarea ramane valabila pe toata perioada pe care ai platit-o, asa ca stai linistit.... probabil va trebui sa pui bani de la tine la service, apoi sa-i astepti de la cei de la asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz

Perioada: Mai 2007 - Mai 2008

Valoare asigurata: 14.000 Eur

Costa aisgurare: 841 Eur (all inclus: pasageri, vandalism, etc.)

Francisa: 20% la furt total, 140 Eur in caz de alte reparatii.

pana acum tot la ei am avut. Foarte multumit, nu au comentat niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Francisa: 20% la furt total, 140 Eur in caz de alte reparatii.

Deci vei scoate 140€ la orice despagubire ce nu priveste furtul, nu?

Tendinta este sa se introduca o fransiza obligatorie la asigurarile CASCO prin acest mod urmarindu-se responsabilizarea asiguratului si descurajarea apelarii la CASCO pt daune mai marunte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vei scoate 140€ la orice despagubire ce nu priveste furtul, nu?

Pana acu vreo saptamana la Allianz era obligatoriu alegerea unei fransize la daune partiale (avarii si furt), deci in cazul de sus el suporta 140 de euro si in cazul unui furt partial. Acuma s-a schimbat si la Allianz chestia cu casco pt persoane fizice; poti sa-ti alegi casco cu fransize cuprinse inter 0-3% din suma asigurata. Oricum cu frasiza 0 e mai scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La achizitionarea unui passat 2,5 tdi confortline din 2002 am trecut bineinteles pe la companiile de asigurari cu care am avut 'tangente' in ultimii ani si pe care, zic eu, le consider ca fiind cele mai serioase .. asa ca m-am ales cu doua oferte.

1. Aliantz - suma asigurata 14.000 - prima de asigurare 2.400 - fransiza 10% si la dauna partiala si la dauna totala;

2. Asiban - suma asigurata 17.800 - prima de asigurare 1.280 - fransiza 15% doar la dauna totala.

Banuiesc ca nu mai trebuie sa mentionez ce companie am ales .. oricum mi s-a parut destul de deplasata prima de asigurare pe care o cerea aliantz-ul, motivand ca sunt tanar, am masina puternica si deci tendinta de a o 'calca'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic si vreau sa va spun ce i s-a intamplat unui prieten de al meu cu CASCO la Aliantz. Omul are un Logan nou si din pacate l-a lovit in spate (capota portbagaj, bara si stop stanga spate ). Buuuun! Totul a fost din vina lui. Se duce omul la politie i se da dovada ,deschide dosarul de dauna si se duce la service.Incearca la Meridian aia acolo vino in 3 saptamani .Ma suna si il trimit la un service pe Ritmului care are decontare directa cu mai multe companii de asigurari printre care si Alianz. ii fac astia masina in 3 zile ii da dosarul in brate sa se duca sa ia acceptul de plata. Surpriza insa cei de la Alianz nu vor sa ii deconteze toata reparatia pe motiv ca piesele cumparate de service -ul respectiv au preturile mai mari decat la reprezentanta ;) si drept urmare trebuie sa plateasca diferenta ( 600 ron). Dupa mine e ste cea mai mare magarie pe care am auzit-o vreodata. In contractul casco nu scrie nincaieri ca trebuie sa iti repari masina doar la reprezentante si sa aiba toti aceleasi preturi si etc :) .Acum baiatul trebuie sa dea din buzunar acei bani pentru a-si recupera masina. E inadmisibil. Mai mult i-au bagat-o pe aia ca ei domne se supun noi lor reglementari ale comisiei de supraveghere a asigurarilor. Ce mai domne niste nesimtiti. :) safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai decontare directa cu asiguratorul, si el te-a acceptat ca si partener... atunci DA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu fiecare producator auto (fie ca e Dacia, fie ca e Mercedes) trimite cel putin o data pe an catre toti asiguratorii din Romania o lista cu preturile practicate pentru componente cat si pentru ora de manopera. Dupa aia depinde de fiecare sercice in parte ce preturi va practica, dar nu pot depasi un anumit prag (aici ma refer la service autorizat de catre respectivul producator); cei particulari pot practica ce preturi vor.

Asta e ce stiu eu, daca cineva e mai in tema sa ne zica si noua :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!