Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

GoodLookingElf
Ce sa inteleg eu.....ca in cazul in care vreau sa pastrez epava, nu mai primesc inapoi avansul si ratele. Mai precizez inca odata ca asigurarea este facuta la Allianz. Exista vreo clauza unde trebuie sa mentionez ca vreau sa pastrez masina?

Avansul si ratele achitate n-o sa le primesti inapoi, cel putin nu integral... Daca ai achitat pana acum (avans+rate) peste valoarea epavei (adica 20 %) cred ca o sa ai posibilitatea sa pastrezi epava, daca nu, s-ar putea sa valorifice firma de leasing epava... depinde si clauzele contractuale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu daca e aria potrivita si rog pe cineva sa mute postul daca nu e ok.Cateva stiri despre evolutia cazului:masina mi-a ramas si astept o parte din bani de la firma de leasing inapoi, dar acum....vreau sa repar masina si am nevoie de putin ajutor, mai precis am nevoie de piese...cat mai ieftine si chiar provenite din dezmembrari, daca stie cineva firme de dezmembrari sau ma poate ajuta in vreun fel ii multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMG cat e de mult de citit...

vreau si eu sa stiu cum trebuie sa fie spart/ciobit/crapat parbrizu ca sa-mi schimb pe casco. Am primit azi o piatra :hainoroc:

era sa uit ...am asigurarea la BCR asigurari FULL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai usor cu d-astea de genu ce trebuie sa fac ... ca sa schimb pe Casco ca sunt si pe forum constatori etc etc. Nu stii cine ne urmareste.

Teoretic daca ai parbrizu ciobit se schimba pe CASCO. Eu am primit 3 pietre si s-a schimbat.

Gandeste-te bine sa merite deranjul. Daca e doar o "steluta" in coltul parprizul zic ca nu merita.. Inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GoodLookingElf

Se poate face cam orice pe CASCO... deci cred ca ti-l schimba... am un prieten care avea doar o ciupitura pe parbriz, la reparat zice el si acum ii crapa... cum ti-e norocu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai azi am primit o piatra care a facut o mica floare...dar mai sunt si alte urme :) l-as cam schimba...tre sa merg sa intreb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GoodLookingElf
pai azi am primit o piatra care a facut o mica floare...dar mai sunt si alte urme :) l-as cam schimba...tre sa merg sa intreb

pe cine? pe cei de la asigurare? eu banuiesc care va fi raspunsul... ; )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pompiliu - in mod normal daca e ciobit, parbrizul trebuie schimbat pe casco.Situatia trebuie evaluata corect pentru a vedea daca merita sau nu ,mai ales avand in vedere ca incep asfaltarile si desigur peste tot va fi multa criblura. De aici riscul crescut de crapare parbriz.

@GoodLookingElf - fara suparare, eu cred ca cei ce posteaza pe forum, vor pareri pertinente, profesioniste,in cunostinta de cauza si nu de alea gen" Am auzit eu de la cineva'' sau ''pe cine? pe cei de la asigurare? eu banuiesc care va fi raspunsul... " :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GoodLookingElf

@rdirectoru - Nu ma supar. Fiecare are dreptu sa zica ce vrea... Pareri pertinente? Nu lucrez in asigurari si nu sunt expert in reparat parbrize, deci normal ca-mi dau doar cu parerea. N-as fi primul si nici ultimul... n-am afirmat pe nicaieri ca ma pricep.

Scuze de :D

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cine? pe cei de la asigurare? eu banuiesc care va fi raspunsul... ; )

Si care ar fi raspunsul???

In mod normal orice crapatura care apare pe geam duce la schimbarea lui, pt ca nu se poate repara!, deci singura solutie este inlocuirea.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pompiliu: sa treci pe la politie, altfel cei de la asigurari stramba din nas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai avut treaba pe la casco de cateva ori :icon_thumright: (baie ulei sparta, furt cd player, gasit aripa indoita) dar cu parprizu nu...trebuie sa fie crapat sau si pt o floare mica se schimba (mai exact cateva)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se schimba chiar si pt o"floare mica". Tu trebuie sa mergi cu actul de constatare de la politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles :icon_thumright:

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au schimbat baia de ulei?Cum ai procedat?Unde ai asigurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era la fosta masina..LEON

asiguararea era la BCR asigurari...au schimbat baia+mastic+pus ulei nou :lol:

chiar m-am uitat..sigur era noua , avea si eticheta pe ea

Am mers la politie...am zis ca am dat in o groapa si s-a spart baia, mi-au dat o dovada (constatare nu s-a facut pt ca masina era imobilizata deoarece era fara ulei) am mers la asigurari...mi-au dat un dosar de completat apoi mi-au dat o foaie pt cei de la service ca sa faca treba si sa le vireze banii...eu am platit tractarea deoarece cei de la Seat nu aveau masina decat dupa vreo 2 zile...iar cei de la asigurari mi-au dat banii inapoi pe baza chitantei de la tractare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare. Am CASCO la Asirom, iar RCA de cateva luni la alta firma de asigurare (Omniasig) si implicit cartea verde de la aceasta firma din urma. Pot sa extind CASCO-ul de la Asirom pentru cateva zile pe care le voi petrece in Bulgaria saptamana viitoare? Stie cineva cam cat ar costa? Multumesc anticipat!

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur poti sa extinzi pentru cateva zile in afara tarii, cel putin tipul meude asigurare casco, facut la alta firma, se poate. Am auzit ceva carcoteli cum ca in Bulgaria nu vor sa iti dea casco, pentru ca se fura des. Sa vedem ce zice cineva care chiar a fost pe acolo cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult! Asta e si motivul pentru care vreau sa extind asigurarea: faptul ca in Bulgaria se fura des masinile si chiar vreau sa dorm linistit noaptea. Daca cineva poate da mai multe detalii ar fi perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti asigura masina extern, nu iti poate exclude nici o tara din cele prevazute in cartea verde, cu atat mai putin o tara a UE cum e Bulgaria...

Extinderea te costa in functie de durata calatoriei (si difera de la societate la societate)...pentru un sejur nu ma astept sa dai mai mult de 20-30€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca nu pot ei sa excluda vreo tara......mai ales teritoriu UE. Si oricum nu-i priveste pe ei exact in ce tara UE o sa merg eu. Oricum o sa merg luni sa fac extinderea si va anunt cat a costat :evil:

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut extinderea de CASCO la Asirom. Se face pentru minim 15 zile si din cate am vazut valoarea e 6% din prima anuala. In cazul meu a fost 152 RON. Concluzia e ca daca aveti CASCO si iesiti cu masina din tara faceti neaparat si RCA-ul la aceeasi firma de asigurare. Eu am facut RCA-ul la Omniasig pt ca era mai ieftin dar pana la urma ieseam mai bine daca-l faceam tot la Asirom si nu mai plateam extinderea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiriac 840E/an full casco masina noua. Multumit de servicii. Fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!