Jump to content

Com Prod Service


Alex_vvx
 Share

Postare recomandată

Cu rata are dreptate, dc nu e platita o poti plati la service sau la asigurari altfel nu pleaca masina de acolo .

Ai dreptate, dar asta numai in cazul cand a fost depasita data stipulata in contract pt plata unei rate. Nu ?

Iar in acest caz cei de la omniasig cer niste bani in avans, sau am inteles eu gresit !

De asemenea nu vad care este problema celor de la omniasig daca suma despagubirii a depasit prima de asigurare. Poate trebuie sa le reamintesti ca nu toate contractele de asigurare trebuie sa fie rentabile financiar in ceea ce ii priveste. E un risc pe care si-l asuma odata cu incheierea unui contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Alex_vvx

    22

  • garfield

    5

  • WNS

    4

  • PPPPP

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

...hai sa-ti zic ceva: in majoritatea cazurilor de accidente (cat de cat serioase) paguba depaseste prima de asigurare! :D ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja cartile sunt facute, cat despre "teapa" cu cei din service daca fac treaba asta ne situam in alte date ale problemei, deja se incadreaza la frauda si alte acuzatii, care nu cred sincer ca si le permit sa le justifice in instanta, am sa va tin la curent cu datele problemei. Maine o sa merg la ei, o sa discut si vin inapoi si relatez toate datele problemei, la telefon sunt putin distorsionate toate datele cand le stabilesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Legat de Casco , daca ... costul reparatiei depaseste valoarea primei anuale de asigurare , cei de la asigurari te obliga sa achiti diferenta pana la acoperirea totala a primei de asigurare anuale , repectiv rata / ratele ramase pana la incheierea contractului , fara nicio legatura cu data la care se plateste rata .

Si daca nu achiti totul , nu-ti dau accept de plata pentru daunele respective .

Asa e la toate societatile de asigurare . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ... posibil, dar in cazul meu aproape toate daunele care le-am avut pana in prezent au depasit valoarea primei anuale de asigurare, fara sa fie necesar sa achit intreaga suma. Toate ratele le-am platit numai la termenul prevazut in contract (trei pana in prezent) si mai am de platit o rata.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Bine ... ce-am scris eu acolo e ... pura teorie .

De la teorie pana la practica .... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea regula nu ar trebui sa fie stipulata in contract ??? :D ;)

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WNS ai perfecta dreptate, ar trebui sa fie in contract treaba asta, singura problema este ca eu nu pot ridica masina din service pana nu platesc, daca as putea sa o iau si apoi sa platesc s-ar intampla cu totul altceva, ar vedea banii de la mine exact la data mentionata in contract. Dar vorba unui "clasic" traim in romania si asta ne ocupa tot timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea regula nu ar trebui sa fie stipulata in contract ??? :( :lol:

Este stipulat 100% in contract.

Am fost la Asirom si am avut exact aceeasi problema. I-am rugat frumos sa-mi arate unde e scris in contract. Si mi-au aratat... si aia a fost... :vaidecapulmeu: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat acum la service, sa-l intreb pe gigel daca masina e gata, a spus ca mi-a vopsit-o si asteapta sa-i vina fulia ca sa o monteze, mi-a spus ca-i asteapta pe cei cu piesele pana la 2 ca si cum mi-ar face o favoare, iar daca nu apar pana la 2 luni e gata masina :) Nu mai pot, o sa mi se ridice paru'n cap de atata asteptare :) Poate ca's eu nebun, dar m-am saturat sa merg cu Loganu sau cu Octavia... pe bune, n-am nimic cu masinile respective da daca nu-i masina mea nu-i la fel :) Va tin la curent in legatura cu "opera de arta" care mi-au facut-o pe masina, iar cand zic asta ma refer la vopsitorie. Sa-mi tineti pumnii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca's eu nebun, dar m-am saturat sa merg ....cu Octavia...

Da ce-are draga Octavia ..iti sta in gat??? :rolleyes: ...nu de alta da daca tot ai impresii de passat si zici ca te tzine de ce n-ai dus masina in service la reprezentanta sau la Radacini???? :P :lol: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aualeo Amy, iar citesti in diagonala, nu am dus masina la reprezentanta pentru ca trebuia sa astept pana in decembrie sa intre in reparatii, iar in acea zi eram intr-o stare deplorabila (a se intelege febra 40 si dureri groaznice de cap) si nu-mi ardea sa mai conduc pana la mama naibii unde o faceam de obicei, plus ca nu eram sigur daca aveau decontare directa cu omniasigu si tot asa, iar atata timp cat o fac pe casco puteam sa o duc si la reprezentanta de ferrari, ca tot nu scoteam eu nici un ban din buzunar, dar te inteleg, trebuie sa impungi si tu pe cineva astazi si te-ai gandit la mine, oricum apreciez gestul. :rolleyes:

PS: greseala mea ca am uitat sa mentionez, ma refeream la Octavia 1

Modificat de Alex_vvx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: ramai totusi la passat ..nu te-ntinde la ferrari c-ametesti :lol: ;) si mda..scuze de-astea am mai auzit ( pe la scoala..mi-era rau..n-a sunat ceasul, m-am gandit - fara sa intreb- ca nu se deconteaza etc) :P ...dar intrebarea e de ce te umilesti tu sa mergi cu skoda sau cu loganul cand exista taxiuri bussines class?..la valoarea ta...sincer..asa as proceda :P :P :P si gata cu offtopicul ca sigur ma trage cineva de urechi ( nu m-am putut abtine :P :P )...

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehh nu stii ca astia cu valoare sunt zgarciti ? la fel si eu :lol: promit sa te iubesc pana la moarte :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica precizare... Conform legii si a ce scrie in contractele de asigurarari, pentru a fii "fortat" sa platesti toate ratele ramase la CASCO, trebuie ca dauna sa depaseasca DUBLUL primei anuale si nu prima. Am verificat asta de mai multe ori cu mai multe societati si am fost si eu in aceasta situatie anul trecut cand am avut acel minunat accident (cand m-a lovit desteptul ala fara sa respecte semnul "Cedeaza trecerea")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci cum aflu daca a depasit dublul primei ? intreb service-ul care au fost toate cheltuielile nu? si apoi vad cat am prima nu? :) hehe, maine e gata oricum masinuta asa ca ... trebuie sa aflu repejor ce si cum. Plus ca omniasigu nu mi-a aprobat o nenorocita de curea de distributie pe baza ca "era uzata" si d'aia nu au aprobat-o, cu toate ca distributia o facusem cu o zi inainte sa fac casco la masina. Am sunat la inspectorul care s-a ocupat de dosarul meu de dauna si am vorbit cu el in legatura cu asta iar dansul mi-a raspuns ca daca nu a fost trecuta pe devizul de plata.. el nu avea cum sa vada prin masina si prin radiator ce avea, vazand ca el era tare pe pozitie am schimbat si eu foaia fara sa ma las mai prejos si l-am intrebat atunci daca ei au respins piesa respectiva... de unde stiau de ea daca nu era pe devizul de plata? fapt la care nu a mai avut ce sa raspunda si a incercat sa ma abureasca aiurea.. o sa ma mai cert si maine cu el la telefon sa vad ce explicatie finala imi gaseste. Deci, maine e cu semn de intrebare, sa platesc a 2-a rata, sa nu platesc a 2-a rata... dar daca stau sa ma gandesc mai bine a 2-a rata este deja platita, deoarece societatea de asigurare a oprit suma pentru a 2-a rata de la service iar eu acum trebuie sa platesc la service echivalent-ul ratei.. asa ca nu mai e nici un semn de intrebare, oricum multumesc tuturor pentru pareri, raspunsuri si lamuriri, va doresc drumuri cat mai libere si multi km fara incidente rutiere sau de orice fel, o sa revin maine seara cu o impresie finala despre cum mi-a fost predata masina, dupa care cred eu ca se poate inchide acest topic. S'auzim de bine si multumesc inca odata tuturor, in special febletei mele Amy :) care nu s-a lasat pana cand nu m-a incurajat, ce-i drept in felul ei caracteristic, dar important este ca a facut-o nu? O seara buna tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veverixe uite care-i treaba cu cureaua aia. Am avut un accident mai demult si vroiam sa-mi bag pe CASCO si un capat de bara + bieleta care erau terminate. Discutand cu agentul ala mi-a zis ca nu mi le poate schimba pentru ca erau uzate bla bla. Dupa o discutie cu el mi-a zis ca daca ii pot aduce o factura cum ca le-am schimbat cu o luna, doua, trei in urma mi le-ar fi schimbat ca fiind uzate in urma accidentului.... Vezi poate te duci cu factura de schimb de distributie la ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu pentru 50 de ron nici nu mai vreau sa imi fac nervi si sa fac drumuri aiurea pana la ei si pana la service si tot asa, sa fiu eu pagubit cu 50 de ron asta sa fie marea mea paguba. Oricum ma apuca durerea de cap cand ma gandesc ca o sa ma duc sa schimb uleiul, uleiul la cutie, sa iau cauciucuri.. si tot asa, plus ca acum am o eroare in CB care "suna" ceva de genul "oil sensor workshop" si n'am nici cea mai mica idee ce inseamna :) Poate are cineva cunostinte mai vaste in legatura cu asta si ma lamureste si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tot asa, plus ca acum am o eroare in CB care "suna" ceva de genul "oil sensor workshop" si n'am nici cea mai mica idee ce inseamna :scratch: Poate are cineva cunostinte mai vaste in legatura cu asta si ma lamureste si pe mine.

o zdreanta de mufa care nu face contact cu senzorul montat pe baia de ulei ori cablurile de la ea (asta daca nu ai ulei lipsa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, mersi, nu am ulei lipsa, oricum in scurt timp ii fac schimbul sa vad daca mai "comenteaza" daca inca mai comenteaza inseamna ca s-a miscat mufa respectiva de la soc de atunci :scratch: Multumesc nenea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si am luat masina din service, arata ok, facand exceptie ca spoilerul nu este original si are mici "elemente" dupa care se vede treaba asta, in rest am clima moarta, display-ul din masina nu arata nimic, este de-a dreptul mort ! O sa merg maine sa fac o verificare sa vad din ce cauza este, daca este din cauza accidentului produs redeschid dosarul de dauna insa am sa merg la alt service sa rezolv problema, cu toate astea spuse va doresc cati mai multi km fara incidente si multumesc tuturor care au aruncat cate un ochi pe acest topic si au venit cu lamuriri suplimentari si pareri. Ne vedem diseara la 21 la CP daca apareti ! O seara buna va doresc, acu ma grabesc sa ajung la hard rock sa iau masa cu lumea de pe forum, so beware ! VVX is back :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Andreeas1978

Auzi, vvx, handicapatii aia de la service scapa asa? Nu exista nici o modalitate de a fi trasi la raspundere? Sunt oripilat de ce am citit...parca mi s-ar fi intamplat mie! Daca nu, hai sa le dam foc noi! Western!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreaeas crede-ma ca sunt de cea mai joasa speta si chiar am renuntat la orice idee de a mai face vre-un demers impotriva lor... cu toate ca pot sa ma iau foarte frumos de ei si sa le zic ca mi-au lasat masina nereparata, avand in vedere ca nu au stiut sa-mi repare instalatia de climatizare, ca dovada maine o sa merg cu Kostash sa imi repar clima pe banii mei, probabil ca dupa ce platesc reparatia o sa ma duc la Omniasig sa imi plateasca factura, dar cu cei din service vreau doar sa uit de ei, scuze pt exprimare dar e destul de tarziu si mi-e lene sa editez ceea ce am scris :lol: :) Mersi oricum pentru intentie :lol: Oricum am tras o invatatura de minte din asta, si a 2-a oara daca Doamne fereste se intampla o sa fac lucrurile cum trebuie nici de cum nu o sa mai las sa se intample ce vor altii. S'auzim de bine !

Suma respectelor,

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi, vvx, handicapatii aia de la service scapa asa?

Incearca sa pastrezi discutia intr-un ton civilizat te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!