Jump to content

Spalare Auto Fara Apa ?


deocamdata
 Share

Postare recomandată

auzi "juniorule" si daca l-am dat, ce? e prima data cand vezi intr-un topic mesaje care spun acelasi lucru?(cred ca asta vrei sa spui, ca s-a mai zis ce am zis si eu)

daca ziceam ceva offtopic ti-as fi inteles interventia, dar asa... lasa moderatorii sa-si faca treaba

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

A4UDI

Auzi "seniorule" ai de la mine un warning si 3 zile de vacanta , timp necesar ca sa citesti / recitesti regulamentul . Ok ?

Bagarea in seama se pedepseste conform regulamentului .

La fel si remarcile paternale .

Si poate data viitoare citesti topicul si nu dai raspuns DOAR la titlu . Acelasi raspuns pe care l-au mai dat cativa inaintea ta ...

Si poate data viitoare nu mai afisezi aceasta superioritate fata de un coleg de forum , atunci cand iti atrage atentia ca ai gresit .

Si poate data viitoare respecti regulamentul .

Si poate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiindca e vorba tot de spalat masina nu mai deschid un topic intreb aici.

spalare cu apa calda sau rece?

Am fost acu 10 zile sa spal masina si intreb si eu: acuma iarna spalati cu apa calda? Raspunsul vine prompt: nuuu findca o sa iti crape parbrizul :-??

Bun...ieri fiind sarbatoare nu era deschisa spalatoria unde ma duc decat una singura in oras iar tipul de acolo imi zice: nu pot sa iti spal masina ca nu mai face fata aparatul de incalzit si nu avem decat apa rece.

Deci pana la urma cum e mai bine ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut parte de aceeasi intrebare la spalatorie :vaidecapulmeu:; initial am zis ca sa dea cu apa rece dar apoi m-am gindit ca aia calda lucreaza mai bine la ce jeg aveam pe masina.

oricum sint convins ca apa calda nu e prea calda in asa fel incit sa crape parbrizele; e calda cit sa nu le inghete lor apa pe instalatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va ganditi ca e fierbinte ! Dar e incalzita, sa topeasca gheata de pe masina, care s-a facut pe frigul asta... Si sa le permita sa o stearga de apa inainte sa inghete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai luati in considerare si faptul ca sub 4 grade apa nu se mai evapora atat de repede si usor ca vara, deci poate ingheta in locurile ascunse care nu pot fi uscate sau sterse cu carpa la final. De exemplu: ventilele de la roti, chederele, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ursulean, "bagatul in seama" este sanctionat de regulament. Postul tau nu aduce nimic bun, te rog pastreaza-ti remarcile pentru tine daca nu ai nimic de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

numai ce am vazut la TV in cadrul unei emisiuni solutia asta minune care curatza masina bec. e drept ca a facut-o tare frumoasa ;) doar cu 2 carputze si un pic de solutie, dar masina nu era murdara foarte tare. mai multe straturi de praf. oricum se pare ca nu era prea ieftin in orice caz pt ca acel nene iti spala cel putin 10 masini la tura (nu era spalatorie , ci mergea la om acasa)

oricum... pe cat a aratat de "eficient" si "stralucitor" tot la fel nu am incredere in asa ceva (mai ales ca solutia aia nu are nici un efect sa indeparteze noroi- cum ziceau altii mai sus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut si eu o emisiune la TV - Metode de afaceri, si arata niste baieti cum spalau masini la clienti acasa cu "solutii minune". Ei spuneau ca spala in jur de 15 masini la zi in echipa care erau (vreo 5 membri) si totodata vand produsul celor care vor sa-si spele singuri masinile. Moderatorul emisiunii solicitase un asemenea serviciu si baietii s-au apucat de treaba in acea parcare. Intr-adevar a scos masina curata, dar nu era decat prafuita si putin noroi pe aripile din spate.

Eu sincer, nu am curajul sa "spal" masina cu asa ceva. Mai sigur decat orice e o spalare la presiune de apa + sampon, clatire tot cu presiune, si la urma stergi caroseria cu o laveta. Daca mai dai si o ceara, poti sa-ti faci si frizura apoi in luciul superb al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Solutia asta n o recomand nici cand e prafuita masina , cand e cu adevarat plina de noroi sa uitam deplin

Scria un coleg mai sus referitor la spalatul cu apa calda , iarna este absolut necesar altfel ar ingheta apa pe masina inainte sa o stearga, wap ul are oricum posibilitatea reglarii temperaturii apei calde , de la 30 pana pe la 90 de grade, in functie de temperatura de afara aceasta se regleaza

Apa calda se mai foloseste la spalarea motorului indiferent vara iarna , ca sa nu crape si pentru o curatare mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu reclama la solutia de spalat fara apa , lavetele folosite sunt de tipul "microfibre" , eu folosesc lavete cu microfibre sa sterg sticla ceasurilor din bord la mkv si se curata foarte bine neramanand nici o urma sau pata pe ele (cine are mkv sau vw mai nou stie despre ce vorbesc) , in concluzie lavetele eu zic ca sunt mai mult decat o simpla carpa si referitor la solutie nu cred ca este gandita sa curete noroiul de la noi dar ca sa fim siguri de ce poate face eu personal as cumpara un flacon si 2 lavete sa vad cu ochii mei despre ce este vorba ! Cat rau poate face doar o incercare , in cazul in care intr-adevar s-ar dovedei a fi o pacaleala , in plus nu e neaparat sa incepi cu cel mai vizibil punct al caroseriei se poate incerca si pe alta masina decat cea iubita... Oricum pana nu probezi nu poti fi sigur... cam asta ar fi parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc sa aduc o informatie in plus pe acest topic: am cumparat un spray pe acelasi principiu din Gima.20 roni.m-a mancat undeva.... :lol:

acum: masina nu era nici curata nici murdara.am folosit jucaria dupa instructiuni.am indepratat mizeria cu o carpa, am sters/lustruit cu alta.

efectul este impresionant, ramane ca dupa ceruire.

dar:

- iti trebuie o tona de carpe, am folosit cam 1 cearceaf.nu cred ca am zgariat, n-am plimbat mizeria nici o secunda, am intoras si schimbat zeci de carpe.

-pe caldurile astea, chiar seara, dai din tine 10 galeti de apa, ca sa faci chestia asta pe toata masina.

-curata perfect si geamurile, da tre sa cam pui substanta ca lumea, nu sa stropesti superficial.

-nu curata suprafete ca ornamentele de plastic de la praguri, care sunt ceva mai poroase, si ramane mizerie pe care doar jetul o scoate de acolo.

-evident greu eficient pe jante, iti trebuie multa rabdare se cureti praful de placute si noroiul in acest fel.mai bine apa si burete.

-dupa puverizare ramane solutie la toate inbinarile, stergi la ea de iti vine acru.balamale usi, lufturi intre usi, etc-.

-insectele de pe numar au iesit ff greu.

-spoilerele de pe fata nu le mai curat cu chestia asta in viata mea.iti bati copii sa le stergi, si reapare problema ornamentelor de praguri.

-solutia e destula, mi-a mai ramas jumate cred, si o voi folosi pt a curata local vreo mizerie, vreo stropeala, etc.

-nu mai fac chestia asta in viata mea.ceara e o joaca pe langa asta.

-nu cred ca am zgariat masina, cred ca multi ma stiti cat tin la ea , si cam cum o ingrijesc.a mai primit o ceara de atunci si o spalare cu mana mea la omv, si e buna de pus in showroom ;) :)

-daca vreti o poza cu recipientul pun, daca nu, nu fac reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzie ... curata nu zgarie, dar trebuie multe carpe si timp, plus rabdare de pensionar ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-daca vreti o poza cu recipientul pun, daca nu, nu fac reclama.

Bai fratilor, parca ati fi de la CNA ... daca vrei sa pui poza, pune-o, daca nu, nu.

Tocmai d-asta e un forum de discutii sa spunem ce vrem, ca doar nu suntem la televizor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Numai pareri. A folosit cineva vreodata asa ceva??? Romanu e bun la polemica, nu cred ca ne intrece nimeni. Eu folosesc si mai nou mai si comercializez(nu vreau sa fie ca o reclama). Aruncati un ochi aici sa vedeti parerile colegilor forumisti care au folosit-o http://vwforum.ro/index.php?showtopic=45136.

Nu am vrut sa-mi fac reclama sau altceva, dar pur si simplu nu suport ca cineva sa comenteze la un produs atata timp cat nu l-a incercat.

P.S. Imi cer scuze daca am jignit pe cineva cu postul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ma rog cine comenteaza fara a il fi incercat?

nu de alta, dar ca sa stii asta ar fi trebuit sa citesti topicul.iar daca citeai topicul, ai fi observat, poate, ca cineva chiar l-a incercat.anume eu.si am postat niste pareri, peste care ai sarit.

concluzia este ca ai postat aici, dupa atata vreme ca sa faci reclama si sa aduci topicul sus.

toni, daca tot am raspuns pt un membru cu nume de politist:nu e vorba de nici un cna, e total aiurea remarca.eu nu am pentru ce sa vreau/nu vreau sa fac reclama.

spre deosebire de altii nu vand si nici nu cred ca mai cumpar.intereseaza pe careva(nu s-ar zice)-pun poza.nu (si asa se pare)-stau in banca mea, fara sa mai postez nimica.e o problema asta?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc sa aduc o informatie in plus pe acest topic: am cumparat un spray pe acelasi principiu din Gima.20 roni.m-a mancat undeva.... :lol:

acum: masina nu era nici curata nici murdara.am folosit jucaria dupa instructiuni.am indepratat mizeria cu o carpa, am sters/lustruit cu alta.

efectul este impresionant, ramane ca dupa ceruire.

dar:

- iti trebuie o tona de carpe, am folosit cam 1 cearceaf.nu cred ca am zgariat, n-am plimbat mizeria nici o secunda, am intoras si schimbat zeci de carpe.

-pe caldurile astea, chiar seara, dai din tine 10 galeti de apa, ca sa faci chestia asta pe toata masina.

-curata perfect si geamurile, da tre sa cam pui substanta ca lumea, nu sa stropesti superficial.

-nu curata suprafete ca ornamentele de plastic de la praguri, care sunt ceva mai poroase, si ramane mizerie pe care doar jetul o scoate de acolo.

-evident greu eficient pe jante, iti trebuie multa rabdare se cureti praful de placute si noroiul in acest fel.mai bine apa si burete.

-dupa puverizare ramane solutie la toate inbinarile, stergi la ea de iti vine acru.balamale usi, lufturi intre usi, etc-.

-insectele de pe numar au iesit ff greu.

-spoilerele de pe fata nu le mai curat cu chestia asta in viata mea.iti bati copii sa le stergi, si reapare problema ornamentelor de praguri.

-solutia e destula, mi-a mai ramas jumate cred, si o voi folosi pt a curata local vreo mizerie, vreo stropeala, etc.

-nu mai fac chestia asta in viata mea.ceara e o joaca pe langa asta.

-nu cred ca am zgariat masina, cred ca multi ma stiti cat tin la ea , si cam cum o ingrijesc.a mai primit o ceara de atunci si o spalare cu mana mea la omv, si e buna de pus in showroom :D :wub:

-daca vreti o poza cu recipientul pun, daca nu, nu fac reclama.

Din cate vad eu ai cumparat un spray pe acelasi principiu nu ai cumparat solutia despre e care e vorba chiar pe prima pagina.

Daca ai fi citit cu atentie acest topic de la inceput, ai fi vazut chiar de la primul post ca e vorba de "Eleven One", despre solutia aia e vorba pe acest topic. Uita-te sa vezi de cate ori m-am bagat in seama aiurea si de cand sunt memebru. Nu postez decat daca am ceva spus.

O sa-ti aduc la o intalnire, nu stiu cand ajung, de proba un flacon sa vezi despre ce e vorba, nu trebuie sa freci pana-ti ies ochii din cap. Sunt solutii si solutii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doctorul: nu am vrut sa te jignesc in nici un fel, doar ca am vazut la multi pe forum aceasta teama de a posta informatii (utile de multe ori) de teama de a nu fi considerata reclama si de tot atatea ori respectivii nu pot fi considerati de facand reclama pentru ca nu au nici o afiliere cu firma/produsul respectiv. Daca vei citi mai mult aceasta arie de discutii vei vedea ca sunt interesat de produsule de curatat masina si nu am postat cu rautate.

@garceaa: Daca vezi postul meu de mai sus am folosit un produs asemanator, iar ceea cea am spus sunt chestii de bun simt, la fel ca si impresiile doctorului. Nu ma poti convinge ca solutia 'ta' va curata o masina murdara cu o singura carpa decat stergand de cateva ori! Este imposibil, noroiul trebuie sa se duca undeva.

Si iti recomand urmatorul experiment: spala masina in mod clasic dar folosind 2 galeti, una pentru apa+sampon si una pentru apa simpla, folosita pentru clatire. Dupa ce dai cu sampon pe masina, clatesti buretele/manusa in galeata cu apa 'curata' si apoi dai continui in acelasi mod mai departe. La sfarsit, te rog sa verifici galeata pentru limpezire si sa-mi spui ce culoare are si ce este pe fundul ei :rolleyes: Daca tu crezi ca solutia 111 si 1-2 carpe pot prelua toata acea mizerie ...

Repet ce am spus mai sus, solutia poate fi buna de folosit cand ai o zona mica murdarita usor, vrei sa cureti o masina la un show etc., nu sa speli o masina mocirlita o saptamana sau doua prin trafic!

Acest produs eu il consider il gama care este cunoscuta sub numele de QD (quick detailer) in US, UK etc. Pentru documentare iti recomand:

http://www.autopia.org/forum/guide-detaili...-detailing.html

http://www.polishedbliss.co.uk/acatalog/guides_maintain.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garceaa: este adevarat ca topicul incepe cu un post in care e vorba de 111, si stiam asta.dar titlul sau este "spalare auto fara apa", si consider ca se pot impartasi impresii despre toate/cat mai multe produse care se incadreaza la categorie.unde gresesc?

in momentul in care, tu vii si spui ca "numai pareri", etc, etc, ti-am atras atentia ca nu este chiar asa.iarasi, nu cred ca am gresit.nici n-am vorbit pe langa, nici nimic.

si da, la o masina freci pana iti ies ochii, chiar si la ceara din spray, si la toate.si eu sunt bolnav cu cosmeticalele, degresantii, cerurile, etc etc, de fiecare data cand ma hotarasc sa ard ceva calorii ma gendesc bine.chiar a sterge masina (remeinic)dupa spalare cere un mare efort,fiindca , cel putin masina mea e ,,,,,MARE!:o:p.SE aduna o suprafata considerabila la care trebuie sa tot lucrezi!!indiferent de ce ii faci!

toni: :rolleyes: :angry: we re cool!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu de adaugat ceva daca mai citeste cineva topicul... am vazut mai prin vara la 4 tuning days la romexpo o demonstratie cu o astfel de spalare fara apa.. si sincer daca ati fi vazut in ce hal arata masina pe care acele doame faceau demonstratii .. era zgariata pe toate partile si in toate directiile... este o pacaleala pe fata!! la felul in care se pune praful si nisi[ul pe masini in bucuresti va asigur k o sa va faceti masina foarte nasoala!!..

vin cu o alta adaugare.. am vazut mai sus k cineva spune k a folosit zeci de carpe.. astia de la demonstratia respectiva aveau o singura carpa care cik era facuta din nush ce fel de material special.. dar oricat de special ar fi nisipul nu poate sa il evapore.. ,,, eu am fost plecat 2 saptamani din bucuresti iar masina a ramas in curte si cand mam intors avea pe ea inclusiv nisip dearece a batut vantu f tare si va imaginati k la bagat prin toate golurile...

Modificat de ala_micu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!