Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Atunci e posibil ca sa iti fi sarit parghia din el sau poate s-a rupt "motul" care tine arcul mic, din interiorul switch-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ieri am achizitionat un switch SAIA BURGESS dar am si eu o intrebare.Mie switchul de la usa soferului face figuri mari si ma gandeam sa schimb tot switchul dar cum fac sa lipesc firele de pe placa pe piciorusele switchului??

Acesta este switchul care l-am cumparat si eu unul as vrea sa il schimb cu totul avand in vedere ce probleme imi face inchiderea centralizata.Mersi

post-46557-0-27356400-1307189414_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legi firele dupa care le cositoresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am pus culorile in foto, asa legi si firele pe pini. rosu practic vine pe pinul de sub tija alba, si albastru pe mijloc

post-11532-0-67877400-1307276458_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici-o importanta culoarea firelor. Le poate pune si invers.....important e sa le puna pe cei doi pini, marcati de tine. Alftel, nu lucreaza cum trebuie. NO sau NC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Salutari din nou.

Am primit switch-urile, dar nu mi-au fost de folos deloc. Ele sunt super, dar deocamdata nu si pentru mine.

In primul rand switch-ul meu este bun, dar problema vine de la acel cioc de la broasca, imbracat in plastic, care nu prea atinge pe butonul de la switch :(

usat.png

De ce? Fiindca eu am joc in balamaua de sus a usii (vezi poza de mai sus) si am fost nevoit sa mai strang usa din suruburile de stalpul masinii pentru ca imi facea un zgomot pe drum mai rau.

Usa fiind stransa, mi-a stricat acel acel cioc de metal imbracat in plastic de la broasca care numai atinge pe butonul switchului cel vechi si nici pe cel nou. I-am schimbat partea superioara asa cum a zis Florin, se potrivesc la fix, dar degeaba.

Singura rezolvare este sa repar balamaua usii de sus, in care este prinsa un surub sau bolt, pe care l-am rupt acum o jumatate de an incercand sa-l mai strang si mi-a ramas jumatate de filet in interior. Deci problema cu usa din stanga nu e de acum, ea are joc de cand am cumparat masina, dar am detectat-o mai tarziu.

Dupa ce se va rezolva problema cu balamaua de sus, usa va sta mai usor stransa si automat urmeaza sa schimb si broasca deoarece acel cioc e cam deformat si in cele din urma se va schimba acel switch :(

Imi pare rau ca am aceasta problema, dar tin sa-i multumesc lui Florin pentru tutorial si seria switchurilor.

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu poti lasa ciocul asa cum este si la switch, in functie de ce ai facut, ai doua variante.daca ai schimbat doar partea superioara a switch-ului, rupe cele doua picioruse ale sale si impinge-l spre cioc pana face contact.daca ai schimbat switch-ul cu totul , nu mai ai cele doua picioruse si poti sa-l impingi direct spre cioc, pe care in prealabil il cureti de cauciuc in zona unde culiseaza pe switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e pacat sa rupi piciorusele. Baga o lamele de metal, de la un switch ieftin, pe switch-ul tau. astfel, o sa iti compenseze distanta dintre pin-ul switch-ului si ciocul yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Da este pacat sa rup piciorusele :( Am vorbit cu cumnatul meu, care are service si mi-a promis ca imi face el rost de o broasca de golf buna la mana a doua.

Si chiar daca as avea una noua sau la mana a doua tot mi-ar fi teama sa o schimb, deoarece mi-e ca se strica iar, fiind usa mai stransa.

Tot balamaua de sus a usii trebuie reparata, altfel o sa ma chinui mereu asa.

Ma uit mereu la usa pasagerului si atat de frumos se inchide... numai asta a soferului mi-a mancat zilele...

Am dat deja o comanda acum cateva luni de surubul de la balamaua superioara, dupa codul din ETKA, dar am impresia ca e cam scurt ce am primit, desi codul e acelasi si pe punga. Daca cineva ar avea acel surub, l-as ruga sa-mi spuna ce lungime are.

O sa fac maine o poza cu surubul care l-am primit. Mi se pare prea scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Revin cu poza de la surubul care l-am comandat pentru balamaua de sus a usii soferului:

poza1kw.jpg

poza2s.jpg

Mi se pare cam mic, desi in programul de piese aceasta este codul.

Rog moderatorii sa uneasca acest post cu cel de sus ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este in doua usi? la cele in 2 usi e o problema generala sa se lase usile dupa ani. intr-adevar mai bine remediezi intai balamaua si apoi broasca, desi faptul ca este usa lasata nu supune la un stres prea mare broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Nu, masina este in 4 usi. Nu supune la stres broasca, ci ciocul de metal imbracat in plastic.

Asa cum am zis, am mai strans dispozitivul de metal de pe stalpul din stanga al masinii si de fiecare data cand trag de usa sa o inchid trebuie sa o fac ceva mai tare. Acel cioc trebuie sa se prinda cumva ca usa sa ramana inchisa. In aproape 1 an, s-a cam deteriorat acel plastic si numai atince pe butonul de la switch :(

Daca slabesc usa din dispozitivul de pe stalp, mi se aprinde becul in usa, dar in schimb imi joaca sau imi bate usa pe drum cu declivitati, ceea ce nu-mi convine.

Ce sa mai, trebuie sa repar balamaua superioara. Am incercat sa misc in plan vertical de usa din dreapta, nici gand sa bata ceva. Mai degraba se misca toata masina :) Deocamdata surubul de care am nevoie, este o problema. Nu seamana cu surubul celorlalte usi :(

Am inteles ca in partea de sus a balamalei, intra de sus in jos un fel de bolt, iar in acesta s-ar prinde pe interiorul balamalei, de jos in sus, acest surub. Poate cineva sa-mi confirme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, "ciocul" are doua pozitii - prima treapta, cand usa ramane un pic deschisa, este pentru siguranta....in caz ca se deschide usa. A doua treapta este cand ajunge in pozitia inchis.

Acum, partea pe care calca switch-ul e cu totul alta. Daca la tine s-a stricat, pot sa fie 2 cauze - prima - switch-ul a uzat-o sau asa cum zici, sa fie deteriorata de la presiunea la care a fost expusa la inchiderea usii.

Revenind la balama - jocul care il ai, nu cumva e din uzura axului sau chiar a balamalei. Te-ai uitat, cand ridici de usa, de unde se misca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foartea interesant postul tau Costyinter, dar in problema asta nu cred ca te poate ajuta cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa intreb de ce se schimba partea superioara a switch-ului, cand acolo nu se afla nimic, mecanismul e in partea inferioara

asa este la switch-urile saia burgess pe care am avut curiozitatea sa desfac unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca de obicei se uzeaza acel tamburus de plastic care apasa pe arc , restul mecanismului fiind ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am priceput,

credeam ca se rupe arcul :) el pare cel mai fragil din tot switch-ul

de fapt tamburul de plastic impinge arcul in jos si astfel switch-ul face contact in pozitia 2 sau 3

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Florine nu am joc in balama, ci exact unde se vede in poza din postul #1306

Este singura usa din cele 4 care joc acolo :) Nu am apucat sa o repar ca sunt ocupat cu pregatirile pentru Botez :) O sa va tin la curent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact soila... insa am intalnit in unele cazuri cand tija era rupta/ tocita, am schimbat partea superioara, si tot facea figuri, in sensul ca plafoniera,lampa din usa si martorul din bord se aprindeau cu intermitenta, si a trebuit schimbata si partea inferioara, insa cazurile sunt destul de rare, sa zicem 5 la 50.arcul nu se rupe neam...

o saptamana am avut un switch dupa mine in buzunar si m-am jucat cu el aproape mereu(tocmai sa vad daca se rupe arcul), si apoi l-am montat la mine, si merge ca uns. asa ca ori se duce tzumburusul, ori se corodeaza contactele, alta buba nu au :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai rupe si arculetul. Cel putin asa am patit eu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, s-a rupt arcul sau tamburusul in care se prinde el. Arculet rupt nu prea am vazut, in schimb se rupe tamburusul in care se fixeaza el si se imprastie tot mecanismul.

La modelul nou de Saia Burgess, au schimbat designul interior - partea de care se fixeaza arculetul, nu mai este din plastic, ci e din metal.

P.S. - conform fisei tehnice a lui V4NC - rezistenta mecanica e de 5x10 la a 7-a cicluri - deci greu de stricat intr-o saptamana... :icon_thumright:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu fisa tehnica,stiam ca rezista f bine, insa am fost curios sa vad daca apare vreun comportament ciudat dupa "ceva" apasari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, s-a rupt arcul sau tamburusul in care se prinde el. Arculet rupt nu prea am vazut, in schimb se rupe tamburusul in care se fixeaza el si se imprastie tot mecanismul.

Fix arculetul ala subtire care trage lamela, in 2 jumatati perfect egale :). Tot atat de mult s-a mirat si colegul care mi l-a schimbat. Oricum...oricare ar fi defectul (tamburus, arculet, contacte, etc.) manufactura pe care o implica remedierea e mult prea laborioasa. Cum naiba au reusit nemtii sa scorneasca ceva asa complicat? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au scornit asa ceva in ideea de a nu mai fi butoane la vedere pe stalp cum e la logan sau cielo de exemplu.era mult mai practic sa fie pe stalp insa baba sufera la frumusete:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!