Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

cat ar trebui sa reziste un switch (reparat acum 1 an - 1 an jumate)?

vad ca iar imi face probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potriveste.

Multumesc! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal, tin. In schimb, in timp pot aparea lipituri reci pe placa yalei sau cauciucul care il actioneaza sa aibe probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare merg astea mari implementate in bboasca?Sunt industriale si fara moarte dar nush daca merg si intra montate in broasca usii.La cele negre ma refer...

post-64586-0-98264400-1365664219_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala albastru, poate - eventual mai tai din lungimea la picioruse.... dar de ce sa te complici.... ? ai nevoie pt tine, treci pe la mine ca iti dau eu Saia original - bonus... :D

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci..merci.Am dat cu spray masturbator wd40,am curatat in zona cum am putut cu un betisor de ureche si vad ca functioneaza.

Daca mai face fente,iau in considerare schimbarea lui si tinem lagatura.

Ma gandeam ca ala mari industriale care sunt facute din topor gen lucru rusesc fara moarte sunt mai rezistente....dar din cate am vazut pe forum nu prea ai loc de montaj pt ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema: de ceva timp swich-ul de la portiera dreapta fata nu imi mai functiona, asa ca ma pregateam sa il schimb. Am citit topicul (in mare, nu chiar tot pentru ca e enorm) si cand sa ma apuc de treaba, au inceput problemele:

1. dupa ce spal masina, probabil ca imi ajunge apa pe undeva si mi se aprinde plafoniera si becul de la portiera dreapta fata

2. la hopuri, mi se aprinde plafoniera si becul din portiera.

 

Pana acuma credeam ca e swich-ul, dar, acuma ma gandesc ca am vre-un fir intrerupt pe undeva. Citisem pe la inceputul topicului (dar din pacate nu am mai regasit) ca este posibil sa fie vre-un fir sarit sau intrerupt in vreo mufa.

 

 

Imi poate spune cineva la ce mufa sa ma uit mai intai, innainte sa ma apuc sa desfac portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa te uiti in manunchiul de fire din usa... dar nu cred ca e de acolo. Tot de la switch este, e posibil sa fie deranjat mecanismul din interior.

 

daca tot esti acolo, sa demontezi yala si sa-i refaci si lipiturile reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care lipituri? Alea dintre fire si swich, nu? Sau mai are in interiorul lui alte lipituri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, alea de pe placa.....desfaci partea electrica a yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor exista si swich cu 2 fire...masina nu are inchidere centralizata, as vrea sa achizitionez 4 bucati dar nu stiu ce si unde sa gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu swich V4NCT7 doar ca nu am acea protectie de cauciuc. Tine daca il pun asa? sau trebuie sa caut cu cauciuc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine pana intra mizeria in el.

Am vazut yala desfasura si desi sta in usa, fetita de exterior, e plina de praf, mazga...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am acel manson de cauciuc. Ce as putea sa fac sa ii prelungesc viata swichului? unde gasesc acel manson?

Modificat de Trutan Darius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor exista si swich cu 2 fire...masina nu are inchidere centralizata, as vrea sa achizitionez 4 bucati dar nu stiu ce si unde sa gasesc

 

merge cel normal, te cuplezi direct la el - altfel, poti sa-l comanzi si pe cel cu doua fire, dar e destul de scump....

 

Am si eu swich V4NCT7 doar ca nu am acea protectie de cauciuc. Tine daca il pun asa? sau trebuie sa caut cu cauciuc?

 

pune linistit ca nu se intampla nimic cu el - cele de pe masina, cu garnitura.... la toate o gasesti sparta. De fapt, din cauza sistemului respectiv se si strica - ca nu tine pin-ul fix.... spre deosebire de V4NC.

 

Tine pana intra mizeria in el. Am vazut yala desfasura si desi sta in usa, fetita de exterior, e plina de praf, mazga... Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

 

fata... ca fetitele nu sunt toate prafuite....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) nu stiu ce am scris (cred ca "ferita") si asa mi-a tradus telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema cu usa de la sofer care uneori nu mi-o vade ca ar fi deschisa. cand usa este deschisa larg uneori nu-mi apare ca si sw deschis, dar cand trag de ea s-o inchid si ajunge sa se incuie doar prima treapta, arata ca e usa deschisa. Am vazut ca si piesa pricipala  din yala, ce se roteste si incuie, cand deschid usa nu se retrage suficient in interior, mai ramane cam 5mm de cursa. Am curata cu spray WD40 , apoi am uns cu un spary de vasielna lichida dar tot cam la fel se comporta. 

 

La o privire mai atenta am vazut ca piesa din yala e imbracata intr-un cauciuc ce in zona de contact cu inelul de pe stalp s-o desfacut si s-a umflat putin.

 

Am sa schimb si switch-ul  in curand, sa vad daca se imbunatateste situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuieste-l si incearca sa repari zona cu problema - unde cauciucul a fost deteriorat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti monta un switch cu lamela, tot saia ,altfel cauciucul deteriorat de pe acea parghie o sa strice si switchul nou.

 

Cauciucul de pe acea parghie se distruge, in cele mai multe cazuri, din cauza vaselinei sau a altor solutii care sunt bagate in broasca, solutii care atrag si praful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sau a pinului ce actioneaza contactul switch-ului, care datorita garniturii de cauciuc, nu sta fest pe cilindrul lui de culisare - astfel, il prinde intre limba de cauciuc si carcasa switch-ului si la actionare, taie cauciucul.

 

da, varianta cu parghia, este ultima solutie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti pe stoc asemenea switchuri?cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi trimita cineva poze cum se rezolva si unde vine acest switch..am si eu probleme la passat 2003...va rog frumos ! cristian24ucv@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat ieri dupa masa switchurile.Am schimbat doar capacul am lasat switchul original.Acum se aude si buzzeru cand las luminile aprinse.Dar cand e frana de mana trasa tot nu se aude.De ce oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa pui masina in miscare cu frana de mana trasa pentru a-ti semnaliza buzzerul. Pe loc nu are ce sa-ti semnalizeze. Daca led-ul raspunde la actionarea franei de mana, buzzerul tocmai ai spus ca merge, trebuie sa-ti mearga si functia respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probleme cu geamul electric de la șofer, adică apăs pe buton să deschid și uneori se aude „click” dar nu se deschide, uneori merge. Menționez ca switch-ul de la yală e mort. Motorașul de la geam l-am schimbat acum un an cu unul cu același cod și a mers perfect până acum o lună.

 

Care ar fi cauza și cum aș putea să rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!