Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor, am si eu o problema pe care tare mult as vrea sa o rezolv. Mie atunci cand da frigul nu imi mai functioneaza centralizata si luminile din plafoniera si acu mai nou nu imi mai tiuie cand uit luminile aprinse. In urma cu un an am fost cu masina la reprezentanta, mi-au curatat ei modulul de comfort si mi-au zis ca ar trebui sa imi schimb incuietorile. Acum eu vin cu intrebarea, ce treaba au incuietorile cu problemele mele, o data ce ele nu s-au blocat nici macar o singura data. Ce-i drept nu imi apare tot timpul in bord martorul de portiera deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca este din 2 bucati sa zic asa. Partea mecanica si partea electrica care contine inchiderea centralizata si cateva switchuri care vad cand e usa inchisa, cand e usa incuitata, cand e usa descuitata si inca 2 care ajuta la deschiderea si inchiderea intregii masini din cheie. Problema ta se rezolva usor prin schimbarea switchului si refacerea lipiturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nrtekk >>> Cauta pe cineva care sa-ti schimbe switch-ul, sa refaca lipiturile de pe placa din modulul elecronic si eventual sa-ti verifice periile din motoras (acuator); atunci vor disparea toate problemele descrise de tine!

Modificat de mario234
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiuvisan90

Sa refaci si lipiturile de pe partea electrica ,sa nu te chinui degeaba sa demontezi si sa nu mearga. :)

Salutare!

nu a fost nevoie de lipiturile de la partea electrica, am montat numai swithcul si a functionat, insa am verificat si partea electrica unde parea sa fie totul in regula. (preventiv)

Nu a fost o operatiune foarte grea, insa schimbarea switchului este putin migaloasa.

Ce am observat insa este ca tot frecand pe switch (si la intrarea prafului, forta de frecare creste) se duce dracu' acel bulb pe care calca inchizatoarea usii si de aceea se duce.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele mai multe cazuri, asa este.

 

Ideea era ca daca tot ai dat jos yala, era usor sa refaci si lipiturile de pe placa de baza.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Oare switch-ul din imagine se potriveste pe passat? Partea neagra are 1x2 cm

post-90679-0-37258700-1362767823_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Treaba e ca nu are nici un capacel ca sa schimb doar capul. Trebuie sa il scot pe cel vechi si sa lipesc firele pe asta nou nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. Si sa-l lipesti pe asta in locul celui vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aiba neaparat lamela aia? Ca eu am luat unul din asta si acum sunt in dubii daca e cel care trebuie.  :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Fara lamela trebuie din cate stiu eu. Lamela la switchul meu se scoate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare switch-ul din imagine se potriveste pe passat? Partea neagra are 1x2 cm

attachicon.gifIMG_20130308_203013.jpg

 

fa-ti un bine si nu pune porcaria aia pe masina..... cumpara unul mai bun

 

Treaba e ca nu are nici un capacel ca sa schimb doar capul. Trebuie sa il scot pe cel vechi si sa lipesc firele pe asta nou nu?

 

nu are, ca e o facatura - cumpara Saia Burgess si ii pui doar capacelul.

 

Trebuie fara lamele - se scoate si la petarda aia de switch, dar e pacat de cat muncesti sa inlocuiesti switch-ul, ca sa montezi unul de 2 lei.

 

spor la treaba !

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce e facatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Oare switch-ul din imagine se potriveste pe passat? Partea neagra are 1x2 cm

attachicon.gifIMG_20130308_203013.jpg

 

fa-ti un bine si nu pune porcaria aia pe masina..... cumpara unul mai bun

 

>Treaba e ca nu are nici un capacel ca sa schimb doar capul. Trebuie sa il scot pe cel vechi si sa lipesc firele pe asta nou nu?

 

nu are, ca e o facatura - cumpara Saia Burgess si ii pui doar capacelul.

 

Trebuie fara lamele - se scoate si la petarda aia de switch, dar e pacat de cat muncesti sa inlocuiesti switch-ul, ca sa montezi unul de 2 lei.

 

spor la treaba !

 

 

Florin daca as gasi un switch mai bun as lua.Asta e singurul care l-am gasit prin Ploiesti. Tu nu ai cateva de vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma ocup cu vanzarea de switch-uri - cauta-l pe userul Tzaga - poate te ajuta el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Nu ma ocup cu vanzarea de switch-uri - cauta-l pe userul Tzaga - poate te ajuta el.

 

 

Poate ai un prieten in Bucuresti si-l trimit sa-ti ia de aici >> http://www.adelectrocom.ro/product_info.php?products_id=95609

 Am gasit aici http://www.adelaida.ro/microintrerupator-v4nct7-5a-250v-saia-burgess.html . E si Saia-Burgess cum spunea Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Si cel pus de mine e tot Saia si e la jumatate de pret. Eu doar de acolo iau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saia Burgess este cel care merita pus. Cel din poza de mai sus cu lamela tine 2 zile in cel mai fericit caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era saia cu garnitura de protectie, da. Asa ca orice switch o sa te tine cat ala saia in care intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu o problema cu portierele de la Bora mea.Mai exact cu luminile de pe usi, cele care se aprind atunci cand deschizi portiera.

Problema este ca, ele desi functioneaza,adica nu au becuri arse sau altceva,nu se aprind mereu atunci cand deschid usa.

Care sa fie problema?

 

Mentionez ca nu am martor in bord pentru usi deschise si am toate bec-urile de iluminat interiorul schimbate cu led-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Plafoniera o aprinde mereu la deschiderea usii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cele mai multe ori da. Cateodata se aprinde dar se stinge imediat dupa ce deschid usa, tocmai din cauza ca se stinge si acel bec din usa.

Problema asta o am doar la usile din fata, la cele din spate nu e nici o problema, se aprind luminile interioare de fiecare data cand deschid usa.

 

Am mai constatat ca, uneori cand deschid masina din telecomanda, luminile din interior se aprind dar la o intensitate mai mica decat cea normala.

Sa fie oare de la led-uri problema asta? Becurile din portiera sunt cele originale,nu sunt led-uri.

 

Mentionez ca am cumparat led-uri cu aceleasi specificatii ca si becurile originale ale masinii, C5W si chiar am masurat cu ruleta sa fiu sigur ca am luat aceeasi dimensiune. :lol: (in jur de 37 de mm dar nu mai stiu sigur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Problema e in yale mai mult ca sigur, dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a mai avut cineva problema asta si stie sa imi spuna ceva sigur..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!