Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Ti-am trimis un PM sa nu mai postam aici ca nu mai are rost , problema ta se poate rezolva , ori de tine daca ai curajul necesar, sau daca nu o rezolvam impreuna cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare am avut si eu . Mi-am facut instructajul de pe acest forum cu date despre ce pasi trebuie urmati , cum se desface , se schimba etc .M-am inarmat cu rabdere , scule aferente si am trecut la treaba . Merg la un loc mai ferit desfac , curat ,dau cu sprei pun la loc ,probez mergea brici. Bucuros ma intorc acasa satisfacut. Nu trec 3~4 zile si iar apare aceeasi belea .Intru iar pe forum si mi-am zis : na trebuie schimbat amaritul de contactor .Merg la magazin cumpar desfac nu se potriveste . Nu mi-a mai rams decit sa inlocuiesc broasca cu totul .La un centru de dezmembrari vorbesc daca au mai multe, desfac si ma apuc sa probez :toate mergeau , inclusiv si a mea .Am constatat urmatorul lucru :cind era desfacuta toata portiera mergea , dar atunci cind incepeam sa pun la loc masca interioara na belea se intrerupea buzerul de portiera deschisa .Am incercat alta varianta :dau becul din portiera de pe partea cu problema jos mergea brici. EI BINE MERG ASA DE APROXIMATIV UN AN SI NICI O PROBLEMA .BUZER ,LUMINI INTERIOARE ETC.Ei bine poate o fi o problema de instalatie electrica am curatat toate mufele date cu sprai de contacte nimic nou .Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu povestea mea , daca are cineva o alta rezolvare sa pun becul la loc si sa mearga si martorul portiera deschisa ok , GOLF VARIANT 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte ciudat.exista o singura explicatie la ce expui tu.pe lampa daca te uiti atent,exista o mica dioda.este posibil ca de acolo sa plece toata problema,insa sunt sceptic totusi.ar fi singura varianta care sa aiba legatura ca totul merge ok iar in momentul in care montezi totul inclusiv lampa,sa iti faca figuri.ai incercat sa schimbi lampile intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

asa imi face si mie dar la usa pasagerului. deci de la usa pasagerului becul de pe usa nu se apride. am inteles ca nu merge swichul din usa.. Cand usa e deschisa si becul e in inchis.. masina isi da seama ca usile ar fi inchise. si se inchid autom dupa 30 sec... e swichul ala defect. nu stiti de unde se paote lua si cam cat ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema mea, de la portiera din dreapta.

1. cand deschid portiera, becul se aprinde o fractiune de secunda si se stinge. (indiferent de unde o deschid-interior/exterior).

24774975.th.jpg

2. apoi daca inchid portiera doar pe jumatate, becul se aprinde. Si daca o redeschid din aceasta pozitie, becul se aprinde normal si ramane aprins pana la inchiderea corecta a portierei.

84423817.th.jpg 20782020.th.jpg

Imi poate confirma cineva ca switchul este dus? Eu sunt convins 99% ca el este de vina, dar vreau si parerea voastra.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Te referi la inchiderea portierei in prima treapta a broastei?Daca becul se aprinde in prima treapta,si cand o deschizi ramane aprins atunci incerac sa dai cu putin spray WD-40 in broasca pentru ca e vb de partea mecanica acolo nu functioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si cu spray de contacte si cu WD-40 in broasca si nimic. Nici o schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sanatos este sa desfaci frumos usa , dai jos broasca si vezi care este baiul . Am bagat si eu un tub de WD 40 in usile din fata si nimic , sau mergeau cu intermitente asa ca m-am documentat si am facut lucrarea singur . Usa soferului am rezolvat-o in 4-5 ore (fiind prima data ) , la usa pasagerului a scazut timpul la aproximativ 2 ore . Daca ai ceva inclinatii pentru surubarit si electronica merita sa faci tu lucrarea asta si nu in service deoarece eu m-am lamurit cu unii "oameni " din service. Mi-a cazut geamul din dreapta in usa , am dus masina si mi-au zis ca au schimbat kitul cu clemele ce sustin geamul deoarece sau rupt. I-am crezut si am platit . Cand am schimbat switch-urile am observat ca pe amandoua usi sunt aceleasi cleme (de metal ) si nu a fost nimic schimbat , le-au rezolvat ei ...

Asa ca trageti concluzia .......

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aceeasi treaba am facut si eu, am dat cu WD-40, dar nici o schimbare. Culmea, chiar azi cand am fost la masina, am deschis usa sofer, si poc, merge, dar dupa 10sec, s-a stins..totul mort again...deci, clar, switch-ult re schimbat.

Am mai observat ceva ciudat, am mers cu masina, in timpul mersului usile se inchideau si deschideau, apoi toate ramaneau blocate in afara de cea de la sofer...ce naiba, ceva consecinte de la switch?! Mentionez ca nu am activata functia de inchidere usi la peste 15km/h, am doar activat la inchiderea usilor claxon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am mai spus , switch-ul care comanda luminile si buzzerul nu are nici o tangenta cu deschiderea unei usi dupa ce le inchizi de pe usa soferului. De acest lucru sunt vinovate lipiturile din broasca :ceuameni: . Nu ai un vagcom sa faci o scanare sa vezi ce eroare iti apare ? Si in meas bloks poti vedea pe fiecare usa daca lucreaza corect sau nu .

Ai mai prins curaj pentru a desface usa?

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jackD- la fel cum spune si aurelian.problema la tine cu deblocatul usii de la sofer este de la lipituri.daca tot desfaci,schimba si switch-ul.exista varianta ca numai lipiturile sa fie de vina.dar revin.schimba si contactul acela daca tot desfaci.vei vedea ca dupa ce faci lipiturile si switch-ul,e totul ok

@didus.la tine am mai discutat,este de vina tija switch-ului.ori este tocita si nu mai face contact cum trebuie cu urechea broastei,ori este desprinsa din switch si doar cand o atinge urechea(la prima treapta urechea are o cocoasa)se aprinde. daca-l vei schimba,nu mai baga wd-40 acolo sau vaselina.lasa-l uscat,ca spray-ul nu face decat sa adune mizeria acolo,chiar daca pe moment se degripeaza

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

eu nu m-am uitat la trepte daca face.. dar se aprinde becul cand si cum.. cand vrea el. mai putin in ultima vreme. daca becul nu e aprins si nu deschid usa soferului (care merge swichul si becul) se inchid usile in 30 sec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba switch-ul si nu va mai face probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

Sper sa nu fie considera bump,dar atunci cand o portiera din spate se descuie din mers(am activat incuierea portierelor dupa 20 km/h) este vorba de acelasi switch(ca pozitionare si constructie) ca si cel din broasca de la sofer/pasager care aprinde becul/suna buzzerul?

Multumesc

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ai raspunsul tot aici.

Deja trebuie facut un sticky sau ceva ca vad ca lumea nu pricepe problema. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt o groaza de posturi cu aceasta problema, asa ca nu o sa mai detaliez problemele care apar la mine, clar e switch defect in usa stanga la sofer. Problema mea e ca am desfacut incuietoarea dar nu am reusit sa fac switch-ul sa calce exact pe acea pozitie si tot e nefunctional, poate cineva sa-mi dea ceva lamuriri cu pozitia lui sau cum calca exact? :blah:

Si acum de la atata chinuit cu potrivit broasca, elemente din incuietoare (cred ca am desfacut usa de 3-4 ori) ceva nu mai e in regula in sensul ca tija aceea care vine sus langa usa (blocheaza usa din interior) si care are in capat un palstic nu mai coboara de tot, ramane la jumatatea drumului cand inchid masina. Banuiesc ca de la atata desfacut un plastic a cedat sau s-a blocat :vaidecapulmeu:, are cineva o poza mai clara in care se vede pozitia mecanismului cu electronice (inauntru) si a incuietorii in pozitia originala si functionala ? Ma gandesc ca poate s-au mai lovit si altii de aceasta problema.

Multumesc anticipat

Stie cineva prin Brasov (Sacele) la cat ar ajunge o incuietoare la dezmembrari ?. Ma gandesc ca poate merge sa inlocuiesc doar plasticele care sunt uzate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dezmembrari nu iti vor da piese de pe broasca in niciun caz.sau daca o fac,nu renteaza peentru ca va fi destul de mare pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o problema cu usa de la sofer, nu se aprinde becul din usa decat o fractiune de secunda cand ramane intredeschisa.

Am verificat switchiul si circuitul de pe placa si sunt ok.

Am suntat switchiul sa vad dc functioneaza buzzerul sau becul din usa si nu mergea nimic.

Ma poate ajuta cineva cu o idee legata de problema mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba totusi switch-ul.este tija tocita si face contact doar la prima treapta de deschidere.unul nou rezolva problema :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut unul sa-l schimb, desi cand l-am actionat manual nu a dat nici un rezultat, chiar daca contactul se inchidea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat firele in mansonul dintre usa si stalp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racovita_rico
Imi pare rau dar nu mai am decit unu si il tin rezerva ptr. mine .

Le am de aproximativ 15 ani pe vremea aceea se montau la Electromagnetica pe ceva centrale , daca stiam la ce sunt bune aveam citeva sute de buc. acum .

Il poti lipi dar vine si la gaurele iti trebuie surubelele doar .

Tocmai l-am servit pe Kelu si sper sa o rezolve . La mine a mers .

:icon_thumright: cred ca asti9a de la vw au ramas cu piese de la electromagnetica de se potrivesc acum si se strica asa de des. makes sense.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o problema cu switch-ul din usa soferului, dupa ce am curatat bine de praf l-am facut sa mai functioneze o luna apoi a murit definitiv. in weekend vreau sa-l schimb.

e un tip aici care m-a ajutat cu piesa de schimb. :)

http://vwforum.ro/index.php?showto...witch+usa+sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beer: @racovita_rico-ai vazut data postului pe care l-ai citat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,am si eu o problema cu un switch din masina dar nu stiu care e ala!problema e ca uneori cand deschid portiera soferului nu mi se aprinde nici o lumina in masina(inclusiv becul din portiera).Am pus masina pe tester si mia dat urmatoarea eroare : interior light time limit undefined switch condition - sporadic !

Am cautat pe internet si am gasit asta :

00953 - Interior Light Time Limit: Unknown Switch Condition

Possible Causes

Wiring/Connectors to Interior Light(s) faulty

Interior Light(s) faulty

Possible Solutions

Check Wiring/Connectors to Interior Light(s)

Check Interior Light(s)

Eu nu ma pricep la parte electrica deci nu am habar ce ar trebui sa fac,v-as fi recunoscator cu un sfat sau o solutie!Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!