Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

asa o sa fac, , o sa achizitionez  switch,  si o sa refac lipiturile ,? cat despre colectorul motorasului , chiar nu am inteles despre ce motoras este vorba ?  

 

ti-am atasat o poza cu yala desfacuta.

 

uite si motorasul - il scoti, desfaci si ii cureti colectorul.

 

ti-am incercuit lipiturile care trebuie sa le refaci.

post-30007-0-91585800-1450690736_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult la toti baietii care mi-ati dat detalii , foarte tare , acum san pregatit  :RO flag:  :RO flag:  :RO flag:  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceste switchuri sant  numai pe usile fata , sau si pe cele de spate ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf4 Variant, a gasit cineva un cod de switch asemanator cu cel din haion? (un switch care actioneaza 3 contacte deodata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult al bundy 


o sa le iau pe toate 4 si o sa le schimb 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile la usa din dreapta becul de pe usa se apringe cu o lumina foarte slaba ca de obicei si se stinge dupa o secunda doua si nici becurile de pe plafon nu se apring la deschidere. Dar daca o inchis si o deschid a doua oara  sau a treia oara nu mai se aprinde deloc . Si azi am obsevrat ca nici becul din torpedou nu mai merge . De vina ar fi swich-ul sa altceva. SI daca usa este dechisa si incui masina becurile incep sa palpaie si sa se auda un sunte prin spatele ceasurilor de undeva un sunten ca de la un releu.  O fi vro siguranta ceva. Tin sa precizez ca switch-ul de la soret nu merge ca sa vad daca face la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

dupa ce opresc motorul si scot cheia din contact, nu mi se aprind becurile din habitaclu. are legatura cu switch'u? pentru ca pe langa asta am toate celelalte probleme: nu piuie cand deschid usa si nu merge becul din portiera, de jos.

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si sigurantele. Sa nu fie arsa cea de confort. Becul din portiera cealalta functioneaza la deschiderea usii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

dupa ce opresc motorul si scot cheia din contact, nu mi se aprind becurile din habitaclu. are legatura cu switch'u? pentru ca pe langa asta am toate celelalte probleme: nu piuie cand deschid usa si nu merge becul din portiera, de jos.

merci.

casetofonul se opreste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul din portiera cealaltă nu merge, ca si cand n-as fi scos cheia. casetofonul.. nu mai stiu, cred ca se oprește dar o sa verific maine.

chestia e ca doar uneori am această problemă, alteori toate merg ok.

Modificat de bigdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am comis-o. Am pus butoane pe fetele de usa, in locul switchurilor faimoase. :wub:

Cateva detalii:

Am folosit butoane de usi de opel - cu garnitura, montate pe fata de usa, unde se apropie usa de lateralele bordului.

Se leaga un pin al butonului la firul maro cu alb al luminii din usa, si celalalt pin la o masa de pe usa. Cand se deschide usa, se da masa firului maro, si se intampla exact ce se intampla in cazul switchului din broasca.

Teoretic nu are moarte acest tip de buton.

Bineinteles ca am pus mufe intre switch si usa, sa se poata da jos curat fata de usa.

Toate firele sunt invelite in banda panzata, sa nu apara zgomote dubioase, sau sa se uzeze izolatiile.

 

Cateva poze din timpul operatiunii.

Timp de realizare - daca nu ai doua maini stangi, si stii cum sa desfaci foaia de usa - 45min / usa. :santa[1]:

Cost - depinde de buton, eu am dat 20ron/3 buc (in caz ca stric unul in proces) + cateva fire si mufe/papuci. Nu pretul insa m-a determinat sa aleg varianta asta, ci credinta ca este un sistem mult mai bun decat cel original. :flower:

 

Ideile imprumutate de pe vortex si ukmkiv's. Unde aceasta modificare nu e catusi de putin de blamat. Consider ca am inlocuit un detaliu prost gandit cu ceva simplu si fiabil.

post-50507-0-06723100-1451145685_thumb.j

post-50507-0-80043100-1451145687_thumb.j

post-50507-0-61848300-1451145691_thumb.j

post-50507-0-86628900-1451145694_thumb.j

post-50507-0-67534200-1451145698_thumb.j

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul din portiera cealaltă nu merge, ca si cand n-as fi scos cheia. casetofonul.. nu mai stiu, cred ca se oprește dar o sa verific maine.

chestia e ca doar uneori am această problemă, alteori toate merg ok.

cand scot cheia, casetofonul se oprește.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am comis-o. Am pus butoane pe fetele de usa, in locul switchurilor faimoase. :wub:

Cateva detalii:

Am folosit butoane de usi de opel - cu garnitura, montate pe fata de usa, unde se apropie usa de lateralele bordului.

Se leaga un pin al butonului la firul maro cu alb al luminii din usa, si celalalt pin la o masa de pe usa. Cand se deschide usa, se da masa firului maro, si se intampla exact ce se intampla in cazul switchului din broasca.

Teoretic nu are moarte acest tip de buton.

Bineinteles ca am pus mufe intre switch si usa, sa se poata da jos curat fata de usa.

Toate firele sunt invelite in banda panzata, sa nu apara zgomote dubioase, sau sa se uzeze izolatiile.

 

Cateva poze din timpul operatiunii.

Timp de realizare - daca nu ai doua maini stangi, si stii cum sa desfaci foaia de usa - 45min / usa. :santa[1]:

Cost - depinde de buton, eu am dat 20ron/3 buc (in caz ca stric unul in proces) + cateva fire si mufe/papuci. Nu pretul insa m-a determinat sa aleg varianta asta, ci credinta ca este un sistem mult mai bun decat cel original. :flower:

 

Ideile imprumutate de pe vortex si ukmkiv's. Unde aceasta modificare nu e catusi de putin de blamat. Consider ca am inlocuit un detaliu prost gandit cu ceva simplu si fiabil.

 

1 la mana, sper ca iti dai seama ca acel switch nu e acolo doar pentru a aprinde becurile cand deschizi usa nu?

2 la mana, o sa vezi ca dupa o vreme de inchis/deschis usile butonul acela o sa-ti faca gaura in lateralul bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Face exact ce face switchul din broasca, alarma, buzzer, etc

2. Deocamdata am pus un autocolant negru f gros. Va urma un plastic de ranforsare, functie de cum se va prezenta plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin chestia asta ai facut bypass si la lipiturile din yala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am comis-o. Am pus butoane pe fetele de usa, in locul switchurilor faimoase. :wub:

Cateva detalii:

Am folosit butoane de usi de opel - cu garnitura, montate pe fata de usa, unde se apropie usa de lateralele bordului.

Se leaga un pin al butonului la firul maro cu alb al luminii din usa, si celalalt pin la o masa de pe usa. Cand se deschide usa, se da masa firului maro, si se intampla exact ce se intampla in cazul switchului din broasca.

Teoretic nu are moarte acest tip de buton.

Bineinteles ca am pus mufe intre switch si usa, sa se poata da jos curat fata de usa.

Toate firele sunt invelite in banda panzata, sa nu apara zgomote dubioase, sau sa se uzeze izolatiile.

 

Cateva poze din timpul operatiunii.

Timp de realizare - daca nu ai doua maini stangi, si stii cum sa desfaci foaia de usa - 45min / usa. :santa[1]:

Cost - depinde de buton, eu am dat 20ron/3 buc (in caz ca stric unul in proces) + cateva fire si mufe/papuci. Nu pretul insa m-a determinat sa aleg varianta asta, ci credinta ca este un sistem mult mai bun decat cel original. :flower:

 

Ideile imprumutate de pe vortex si ukmkiv's. Unde aceasta modificare nu e catusi de putin de blamat. Consider ca am inlocuit un detaliu prost gandit cu ceva simplu si fiabil.

Mother of God! da' ce avea daca puneai un switch in locul celui original si te mai tinea minim 3-4 ani(am zis minim)?

Nu zic ca nu isi face treaba, dar sincer, estetic arata ca "ciapa".

 

 

becul din portiera cealaltă nu merge, ca si cand n-as fi scos cheia. casetofonul.. nu mai stiu, cred ca se oprește dar o sa verific maine.

chestia e ca doar uneori am această problemă, alteori toate merg ok.

cand scot cheia, casetofonul se oprește.

 

Atunci e de la modulul comfort. Scoate-l si refa lipiturile de la mufa si de la releele de pe placa. Prin refacut ma refer retopit lipiturile cu un pistol de lipit si sacaz/flux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens mistoul asta cu lipiturile.

Solutia asta am postat-o in caz ca intereseaza si pe altcineva o alta rezolvare decat cea "clasica"

Fiecare alege ce doreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mad_kat- nu trebuie sa te simti ofensat; pentru glume si feedback negativ trebuia sa te simti pregatit, mai ales ca ai sacrificat cablaj, fete de usi, capace laterale bord iar problema tot nu ai rezolvat-o decat partial. Un switch Saia Brugess te tinea mult si bine, pe cand lipiturile se duc si la 3-4 ani, un motoras se poate bloca cam la fel. Daca ai refacut lipiturile pe placa si ai curatat motorasul, aceste operatiuni nu sunt "for life". Si te vei trezi ca switch-urile tip Opel vor lucra ok, dar tu vei demonta totul sa refaci lipiturile sau sa cureti motorasul. Si in acel moment cand te vei vedea cu broasca in mana, singur iti vei spune:" Nu mai bine schimbam si switch-ul daca tot am desfacut-o?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu

nici gand sa ma simt ofensat. Mai ales venind din partea ta feedback-ul. ;)

Eu am postat rezolvarea gasita de mine pentru cine vrea sa o foloseasca.

Este prima chestie anti-OE pe care o fac la masina asta, si asta pentru ca, am considerat ca solutia originala nu este chiar ok.

un switch micut si destul de firav pus intr-o zona expusa mizeriei...

 

Da, in mod cert nu are nici o legatura cu problema lipiturilor. Daca va fi cazul voi interveni, insa switchul va ramane in varianta asta.

Golful 4 e o masina tare fain gandita, insa orice design, oricat de bun are si lipsuri. Broastele astea sunt unul dintre ele.

 

De fel gandesc ouside the box - daca o problema este comuna si des intalnita la un subansamblu caut sa gasesc imbunatatirea sau schimbarea acestuia, nu repararea in mod repetat.

 

Offtopic - sau de fapt nu... am desfacut o broasca de la octavia de la munca (tour 2007) si aparent are varianta cu switch cu lamela peste buton. Adica problema este diminuata, daca nu chia rezolvata, prin actionarea acelui tzumburuc prin apasare a lamelei, nu prin apasare-frecare a partii mobile a broastei, ca la modelele vechi (ca al meu). Cred ca remedierea la switchurile cu probleme ar trebui facuta doar asa, cu switchuri cu lamela.

 

Mai exista doua variante ale ideii mele - switch (similar cu al meu) pus pe stalpul B, sau pe lateralele bordului. Nu am vrut sa gauresc tabla (chiar daca asa e la masinile care au oem acest sistem) si pe lateralele bordului mi s-a parut aceeasi chestie cu ce am facut eu, cu mai putin deranj de tras fire.

 

Apreciez feedback-ul, ma face atent la posibilele probleme in cursul exploatarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!