Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Parghia aia se misca doar cand tragi de clanta, in cazul de fata de cablul acela otelit care e prins de clanta.

Vorbim de switchul cu 2 fire, rosu si albastru, nu?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu e de la swtch, ci de la lipituri sau colector motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. E vorba de switch-ul cu 2 fire. Acum am inteles de ce nu se misca parghia-rotita la actionarea telecomenzii. Se misca doar la actionarea manerului usi. Ramane sa verific lipiturile si mai apoi motorasul. Va multumesc tare mult pt sfaturi. Si inca ceva,usa se blocheaza total cand temperatura de afara scade, iarna in special. Vara se mai deblocheaza la actionarea telecomenzi. Ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repar-o urgent sa nu ramai cu ea blocata.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija si cum montezi la loc sarma otelita in clanta, ea nu trebuie sa stea tensionata sau larga ci exact cat trebuie.

Verifica si mecanismul de plastic actionat de motoras sa fie uns, dar nu in exces cu vaselina siliconica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija cum montezi tot.... nu doar sarma otelita.

Marius, vb despre Golf 5 (banuiesc - ca motorul e de 105 cp si vad si in id-ul lui), care se demonteaza si monteaza dand jos fata exterioara, cu totul diferit de Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Masina e un golf 5, 1.9 tdi . Ca sa ajung la yala am dat jos fata exterioara a usii,tabla. De demontat nu e prea greau cu putina indemanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie atentie cand o montezi, sa se aseze la linie fata de usa si atentie la montarea partii interioare a manerului.

Da jos yala, atata timp cat mai se deschide usa.... nu se stie niciodata, cand se blocheaza... si sa vezi atunci bucurie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yala e deja data jos. Mai trebuie verificate doar lipiturile si motorasul colector. La montare fata de usa exterioara,cea detasabila,are niste tumburucuri de plastic care intra in niste gaurele existente pe usa,deci de gresit nu prea am ce sa gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema inchiderii de la usa dreapta spate.Am desfacut yala,lipiturile erau in perfecta stare,toate lipiturile erau acoperite cu o pelicula galbuie,probabil rasina.Tot ce am gasit, niste pini de la mufa putin cam ruginiti.Am curatat totul,am gresat pe unde s-a putut gresa,am montat provizoriu yala pe masina si functioneaza acum.Colegul Florin spunea ceva de curatat motorasul colector. .Langa placa cu lipituri erau doua butoiase,sa ma exprim asa, care aratau a motorase iar la ele nu stiu prea stiu ce sa curat.

Modificat de Pedy_golf 5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul din ele e de inchidere , celalalt de SAFE, trebuiau decapsulate si curatat colectorul rotorului din fiecare "butoias".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipiturile pinilor chiar daca au pelicula de protectie intacta pot fi crapate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor deci eu fac cu capu...am dat toata fata de usa jos si cand sa dau borasca sa ajung la placa la care trebuie refacute lipiturile ...constat ca nu pot desface suruburile, sub nicio forma. E vreo smecherie sa dau suruburile de la borasc jos?? ( la cele 2 care sunt pe lateralu usii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura smecherie e sa ai scula potrivita: bit triple square M8.

Asta daca nu au fost perversionate suruburile cu scule nepotrivite inainte. Daca-i asa, doar inventivitatea romaneasca te ajuta: dalta, bormasina, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M`am dat batut. aveam exact sculele potrivite dar asa de strans sunt de nu am putut desface si am stricat si filetul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori folosesti dalta si ciocanul, ori cumperi un set de extractoare, si scoti surubul. extractorul e un fel de burghiu. dai gaura in surub in prealabil si apoi infiletezi extractorul care infiletendu-se desfileteaza surubul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M`am dat batut. aveam exact sculele potrivite dar asa de strans sunt de nu am putut desface si am stricat si filetul .

ai stricat capul surubului, nu filetul... daca nu ai reusit sa-l desfaci.

Atentie, daca folosesti dalta si ciocanul - sa nu deteriorezi tabla pe care se fixeaza yala - sau daca o deteriorezi, sa o aduci "la fata", ca altfel nu se mai inchide cum trebuie usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si cu dalta si ciocanu dar degeaba...nu misca deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru am patit si eu.Am stricat capul surubului.Am aplicat "la greu" spray deruginol si cu un patent infasurat intr-o carpa, ca sa nu zgarii, am reusit sa le desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am intalnit suruburi cu capul bun, care sa faca figuri la desfacut..... in schimb, am gasit o gramada de suruburi cu cap-ul facut praf, in urma incercarilor de a le desface, fara sculele potrivite....

de regula, cu daltita si ciocanul, ieseau.

variante - bormasina, spiral si extractor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa caut extractor , sper sa gasesesc pe la noi prin oras daca nu ma las pagubas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina de gaurit si burghiu de 8-10mm da gaura in capul suruburilor. Se vor rupe altfel capetele si vei putea scoate yala. Restul surubului ramane acolo si trebuie sa continui dar macar lucrezi mult mai usor pe masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai sa iti comanzi suruburile in prealabil.Parerea mea cel mai simplu scapi cu bormasina,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa i-am recomandat cu totii.... dupa aia, cu yala in brate, e pistol cu apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,de unde as putea cumpara un switch pt un golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!