Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

o mica corectie - cand ai switch defect, nu ai eroare la diagnoza (deoarece el nu lucreaza, deci masina vede usa inchisa)

Eroarea o ai de la lipiturile reci de pe placa electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa e,nu am mai mentionat deoarece daca scanezi,ai usa deschisa si pe vagcom o vede inchisa e clar ca e problema sau cel mai simplu verifici - lampa portiera sau sunetul de la buzzer-ul din spatele ceasurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu procedeul de recondiţionare, am făcut la multe mașini. Nu ştiu însă dacă are vreo legătură prima problemă (cea în care dacă trag un mm din mâner usa dreaptă faţă) se închid toate uşile , adică intră cuiul ăla din plastic la locul lui in panoul interior. Uşi blocate. Florin, ce parere ai? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are legatura,cablul de la manerul pe care tu il tragi e prins de partea mecanica dar caligul cand e tras actioneaza partea electronica de la broasca,mai departe faci tu legatura...

Spoiler

incuietoare-broasca-stanga-dreapta-fata-

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi tu,de ce tii pt tine? Singura parte electronica actionata cand tragi de maner e switchul cu pricina. Cele 2 switch-uri care deschid sininchid din cheie nu prea sunt actionate altfel decat din cheie sau daca e ceva scurt in broasca sau cablaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius tu vorbesti in vant sau ce anume?

Daca a specificat ca daca trage de maner se inchid toate usile cum sa nu aibe legatura?ce tin pt mine?

Inchiderea centralizata dupa tine cum e actionata?mecanic sau de motorasele din partea electronica?Da,poate fi scurt,etc de aceea trebuie verificat.Switch-uri mai ajuta si la buzzer si lampa portiera,nu doar cheie inchis/deschis...

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa şi buzzerul din câte ştiu eu e acţionat doar de switchul de lângă limba yalei (cel care e capsat pe butuc) .

Oricum, o să încercăm să dăm cu wd40 , deocamdată, şi după ce se încălzește vremea facem o revizie generală la toate yalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,Tommy,dar acel switch unde vine conectat?la partea electronica,ca el sta fizic lipit langa carlig-ul de inchidere e altceva,asa a fost gandit.

Oricum nu vreau sa facem offtopic,incearca si wd-40 poate ai vre-un rezultat bun,bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Vreau sa inlocuiesc si eu un switch la o usa, si din cate citesc in topic se pare ca acesta este cel mai recomandat

Dar acest model se potriveste exact sau va trebui sa-l lipesc?

Masina este cea din descriere

alb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi cel mai indicat in caz ca si partea pe care lucreaza el este sfasiata(plasticul care imbraca respectiva componenta) si nu ar mai face face fata nici unul nou ori face uzura prea rapida...ai sa l lipesti ca altfel nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-l lipesti, alta varianta la acest model, nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca la golf 4 switch ul original este prins pe yala cu cele doua picioruse de plastic care trebuie taiate ??

Si orice switch as cumpara tot trebuie sa l lipesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar ai ales o varianta care nu se desface.

Daca montezi V4NC - acela se desface - oricum, piciorusele le desfaci, dupa care le lipesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cleme de prins switch,daca imi aduc aminte bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la unele modele/an fabricatie, etc - da -altele au doar piciorusele topite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poti lua switchul OEM cu tot cu cele 2 fire si picioruse de pe aliexpress.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,doar ca sunt mai scumpe pe original (12$ kit-ul stanga/dreapta,in total 24$)

cod 3BD 998 785 - partea stanga

cod 3BD 998 786 - partea dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici gasesti cu 13 dolar kitul stanga+dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam groaznice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu astea vin echipate masinile din fabrica?

care sunt mai fiabile astea sau saia? nu stiu ce sa aleg....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oem inseamna original equipment manufacturer...cu ce ti a exemplificat Al Bundy mai sus vin masinile echipate din fabrica...la ele doar topesti piciorusele de plastic cu un letcon si termini rapid si elegant pe cand la cel de mai sus exemplificat de tine trebuie lipit(nu ca nu ar tine lipit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, GeForce90 said:

Si cu astea vin echipate masinile din fabrica?

care sunt mai fiabile astea sau saia? nu stiu ce sa aleg....

 

de fabrica, pe masina - vin Saia Burgess, asa ca poti cumpara linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De ceva timp la inchiderea masini din telecomanda nu se mai aprinde semnalizarea,la deschidere se aprinde.

De la ce poate sa fie?

Stiu ca am probleme cu usa dreapta de la sofer,adica nu mai lucreaza switchul si cred ca am si ceva probleme cu lipiturile de pe broasca.

Posibil sa fie de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acolo este - jos yala, refacut lipiturile, inlocuit switch, curatat motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!